Čeští experti na bezpečnost mají v roli diplomatů hlídat migraci z Balkánu. Haišman ale do Kosova nejede
Česká diplomacie naznačuje ve vztahu k zemím západního Balkánu zajímavý obrat. Tato část Evropy je dlouhodobě označovaná za prioritu tuzemské zahraniční politiky – z hlediska byznysu i začleňování do evropských struktur. Poslední konkrétní kroky české diplomacie ale ukazují spíše to, že v zájmu o region převažuje hlavně bezpečnostní hledisko.
Nasvědčují tomu i nedávná plánovaná střídání na českých zastupitelských úřadech v klíčových (a stále v mnoha ohledech třaskavých) oblastech západního Balkánu – konkrétně v Makedonii, v Černé Hoře a v Kosovu.
Zkušenosti s BIS i „uzinou“
Do Kosova měl jako chargé d’affaires odjet dlouholetý expert na migraci a azylovou politiku z ministerstva vnitra, de facto hlavní autor tuzemské migrační politiky Tomáš Haišman.
V době vrcholící uprchlické krize mimo jiné ostře kritizoval Evropskou komisi za „neomarxistické sociální experimenty“ a zdůrazňoval, že do Evropy nemíří uprchlíci, ale proud ekonomické migrace.
Související články
Uprchlíkem se každý může stát během 48 hodin. Zažila jsem to na vlastní kůži, v pěti válkách
Podle informací HlídacíPes.org však Haišmanův zamýšlený odjezd znemožnil jeho vážný zdravotní stav. Černínský palác proto zatím do léta 2018 prodloužil výjezd stávajícímu velvyslanci Ivo Šilhavému.
Ministerstvo zahraničí však zamýšlená jména diplomatů, tedy ani okolnosti (ne)vycestování Tomáše Haišmana, dle zvyklostí nekomentuje: „Předčasné zveřejnění jména velvyslance neodpovídá diplomatickému protokolu v mezinárodních vztazích,“ říká za ministerstvo zahraničí mluvčí Irena Valentová.
Na dalších důležitých místech západního Balkánu už ale střídání oficiálně proběhlo.
Velvyslancem v černohorské Podgorici je od konce října Karel Urban, který dříve pracoval u policie a na ministerstvu vnitra. Působil údajně i v Bezpečnostní informační službě. (Jeho kompletní životopis ministerstvo zahraničí na svých stránkách sice nabízí, po rozkliknutí přílohy se však objeví sdělení: „Životopis není v současné době k dispozici.“)
Dalším zajímavým jménem pro oblast Balkánu je Miroslav Toman, který se v polovině října stal velvyslancem v makedonské Skopji.
Související články
Laboratoř moderních bezpečnostních hrozeb je na Balkáně. Týká se i nás, říká Janina Hřebíčková
Bída, prostituce, prodej lidských orgánů. Na Balkáně uvízlo z předloňské zimy na 70 tisíc uprchlíků, hrozí jejich radikalizace
Ten už sice za sebou diplomatický post má – před Makedonií působil jako český velvyslanec v Afghánistánu. Významnou část své kariéry však věnoval tajným službám. V letech 1991 – 1999 působil v BIS, celkem deset let pak v Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Vesměs tedy nejde o kariérní diplomaty, původní pracovníky ministerstva zahraničních věci, ale o muže s převažující zkušeností s migrací či s možnými riziky přicházejícími ze zahraniční. „Ve zdůvodněných případech bývá jmenována osobnost, která není kariérním diplomatem,“ konstatuje mluvčí Irena Valentová.
A potvrzuje, že Česká republika vnímá oblast západního Balkánu jako důležitou z hlediska bezpečnosti v celé Evropě. „Čím je oblast západního Balkánu stabilnější, tím lépe i pro naši bezpečnost. I z tohoto důvodu ČR podporuje evropskou a euroatlantickou integraci aspirujících zemí, kterou považuje za nejlepší způsob stabilizace jihovýchodní Evropy,“ odpovídá diplomaticky Valentová.
Pokles nelegální migrace, ale…
Za jednu z priorit označuje Balkán i poslední zpráva o migraci za rok 2016. Ta přiznává, že „na západobalkánské trase a ve východním středomoří postupně došlo k podstatnému poklesu nelegální migrace“.
Podle zprávy hlavní trend poklesu nelegálních přechodů hranic souvisí „s přijetím opatření na hranicích Makedonie s Řeckem a dohodě EU – Turecko z roku 2016“.
„Ačkoliv bylo v roce 2016 zaznamenáno zásadní snížení počtu příchozích migrantů přes balkánskou trasu a tedy výrazné celkové omezení počtu nelegálních migrantů vstupujících na území EU, je situace nadále nejistá,“ upozorňuje však dále text.
Bezpečnostní spíše než diplomatické nominace na posty v balkánských zemích, kde se dlouhodobě silně střetávají zájmy mocností – Ruska a USA i Evropské unie – zaujaly i kariérní diplomaty Černínském paláci.
„Způsob výběru na tyto posty je zajímavý. Pokud je to kvůli migraci, mělo by to být jasně řečeno i vysvětleno. Západobalkánské země si totiž s přílivem uprchlíků poradily skvěle. Takže mi přijde, že je to zástupný problém a jde spíše o politickou nominaci ještě na základě dohody Zaorálek – Chovanec – Babiš,“ říká pod příslibem anonymity seniorní český diplomat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Moc nechápu, co by měl líný úředník Haišman předvádět někde v zahraničí. Jeho neschopnost nemusíme nikam vyvážet. Proslul hlavně nedodržováním zákonných správních lhůt třeba při příjímání čínských křesťanů, takového lempla by měli spíš potrestat, než pochválit.