Cesta k „svobodné volbě“ diktátora
KOMENTÁŘ. Snaha společnosti udržet lidi šťastné a spokojené za každou cenu a nízká tolerance k informacím, které toto štěstí a spokojenost narušují, nutně vede k ohrožení lidské svobody.
Francouzský soud potvrdil rozhodnutí Vyšší rady pro audiovizuální vysílání, která zakázala vysílání televizních spotů „Milá budoucí maminko“ zobrazující smějící se děti a mladé lidi s Downovým syndromem a ujišťující těhotné ženy, že jejich nenarozené děti, které budou trpět touto nemocí, mohou být šťastné.
Podle francouzských úřadů je spot adresovaný těhotným ženám, které uvažují o podstoupení potratu, kontroverzní, a usmívající děti s Downovým syndromem mohou vyvolávat špatné svědomí u těch žen, které se pro potrat rozhodnou.
Down = potrat
Naprostá většina těhotenství žen, jejichž plodu je diagnostikován Downův syndrom končí potratem. V civilizované společnosti nemůže být žádná žena nucena ani k potratu, ani naopak k tomu, aby nemocné dítě porodila. Každý však má právo na přerušení těhotenství, které by vedlo k narození nemocného dítěte, vyjádřit svůj názor.
Zákaz uvedeného spotu vychází z paradoxní logiky, že zatímco má žena právo rozhodnout o přerušení těhotenství, nemá právo dozvědět se o všech aspektech svého rozhodnutí. Nemá tak například právo dozvědět se, že 99 % lidí trpících Downovým syndromem o sobě tvrdí, že jsou šťastní, což je daleko větší míra šťastných lidí než v rámci „zdravé“ populace.
Stejně tak nemá právo dozvědět se, že ženy, které porodily děti s Downovým syndromem, svého rozhodnutí nelitují, i když jim přináší obtíže, které se často zdají nezvladatelné.
„Dobře míněná“ cenzura
Zákaz vysílání spotu zobrazující usmívající se děti a mladé lidi s Downovým syndromem je bezpochyby cenzurou. Navíc vysílá zprávu, že lidé s Downovým syndromem nejsou ve společnosti vítání. Na jakou šikmou plochu se tím francouzská společnost dostává, není složité dohlédnout.
Tento druh cenzury je dále pozoruhodný tím, že zdánlivě nemá žádné politické či celospolečenské ambice, ale má pouze ochránit ženy před špatným svědomím, tedy před negativním pocitem. Jedná se o cenzuru, která je jakoby dobře míněna, protože má hájit obzvláště zranitelného jedince, kterým je těhotná žena.
Ve skutečnosti je to však obrana společnosti před informacemi, které jsou iritující, nevítané, provokativní či nekonformní.
Deprese ze snadného života
Život v současné západní civilizaci je na jednu stranu relativně snadný. Naprostá většina lidí má zajištěn přístup k základním materiálním potřebám.
Lidé mají přístup k dostatečnému množství potravin, hygienický standard je dobré úrovni, většina žije ve slušném příbytku a dostupná zdravotní péče je uspokojující.
Zároveň je však západní společnost natolik složitá a produkuje takové množství znepokojujících informací, že jí lidé nerozumí, což jim způsobuje stres, deprese, úzkost a další negativní emoce. Společnost se pak snaží tyto negativní emoce z lidského života vytěsnit.
Toto vytěsnění má jednou podobu umožnění konzumace antidepresiv, anxiolytik nebo antipsychotik, jindy zase zákazu spotu, který může vyvolávat „špatné svědomí“.
To pozitivní na negativním
Negativní emoce však nemají pouze negativní efekt. Odstraněním všech negativních emocí ze života člověka by došlo ke ztrátě části jeho lidství. Psychická bolest je stejně důležitá jako bolest fyzická. Může totiž člověka varovat, že si určitý aspekt jeho života žádá změnu, a tím vede k psychickému růstu. Život bez psychické bolesti postrádá potřebnou hloubku.
Snaha společnosti udržet lidi šťastné a spokojené za každou cenu a nízká tolerance k informacím, které toto štěstí a spokojenost narušují, nutně vede k ohrožení lidské svobody.
Televizní spot, který zobrazoval šťastné lidi s Downovým syndromem, nutí matku položit si otázku týkající se práva na život, který způsobí mnoho nesnází všem blízkým dítěte. Není to otázka jednoduchá a není na ní žádná „správná“ odpověď. Svobodu slova, která zakazuje klást si tyto složité otázky, není proč mít.
Takové pojetí svobody slova povede k vytvoření konformní masy, která si ráda „svobodně“ zvolí svého diktátora, který ji od znepokojivých informací ochotně izoluje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Pane Rozehnale, nazvěte aspoň Vy skutečnost pravým jménem. Žádné přerušení těhotenství neexistuje, jedná se o ukončení těhotenství. A právě to pojmenování řekne vše.
Číslo 99% šťastných lidí s Downovým syndromem připomíná štěstí 99% lidí při budování komunismu.
Jestli francouzský soud nechránil spíše veřejnost před silně zmanipulovanými informacemi se z článku nedozvídáme.
Spot byl zjevně manipulativní, rozhodnutí soudu cenzorovské – svět kolem nás není jednoduchý. Ale na okraj, lidé postižení DS jsou spokojení, neboť nemají informace z větší vzdálenosti než svého malého světa. Jejich malý svět udržují nejčastěji rodiče v kvalitním stavu. Obvykle tito lidé znamenají dramatickou zátěž pro rodinu, a donedávna umírali dříve než jejich rodiče. Díky zlepšování zdravotní péče ale nyní své rodiče často přežívají, dostávají se pak do hromadných zařízení a občas jejich život získá kvalitu, kterou bych svým dětem nikdy nepřál. Tím nepropaguji žádné rozhodnutí jen informuji a některých aspektech.
Pane autore,určitě patříte mezi 10-20% populace,která je schopna vyhodnotit rizika DS pro svůj život a život rodiny a rozhodne se odpovědně.Já se však zastávám zbylých 80-90%,kteří toho schopni nejsou a rozhodují se na základě momentálních emocí.I váš příspěvek je určen právě té menšině.A to si myslím,že řadě z nich bude činit potíže protlaěit Váš text svými mozkovými závity,pochopit ho a vstřebat.Ti zbylí jsou tím spíš odsouzení k nečtení a je to asi dobře.Vaše svobodomyšlenkářství by v nich zanechalo ještě větší zmatek-tedy,pokud by text pochopili.Proto je tu instituce,kerá by měla chránit VŠECHNY své občany-stát.Záměrně vstupuje do dění tam,kde hrozí nebezpečí pro občany s nižším vzděláním a nedostatečnou schopností pracovat s informacemi.A on to stát v případě Francie udělal brilantně a má za to mé uznání.
Potíž je v tom, že pan doktor pláče na špatném hrobě. Jeho věta „Snaha společnosti udržet lidi šťastné a spokojené za každou cenu a nízká tolerance k informacím, které toto štěstí a spokojenost narušují, nutně vede k ohrožení lidské svobody.“. Se totiž vůbec netýká rozhodnutí soudu-ale už produkce a vysílání onoho pořadu, který je sám o sobě naprosto manipulativní, že by se na něm mohl mediální troll učit základy své práce. Uvedu jen jediný příznak Downova syndromu „..“mentální retardace, IQ nejčastěji kolem 50-70“. Pro většinu těhle lidí je „štěstí“, když jim dá někdo (kdo se o ně celoživotně stará) najíst, a převlékne je aby byli v suchu a v teple. Tak tohle je ono „štěstí“, o kterém se nastavající maminky „nesměly zákazem soudu dozvědět“???
Bohužel, je to spíše naopak, „někdo“ z francouzských elit,prostě „za ty maminky rozhodl“, že to štěstí je (a má být), takže dal (předpokládám že za veřejné peníze) vytvořit a vysílat tenhle jednostranný a manipulativní spot. Co k tomu asi říct´? Že prostě dnešní západní elity uctívají (post)marxistickou dialektiku. Některé mediální manipulace (a zatajování) jsou „prostě“ v zájmu společnosti a mají být takto mediálně šířeny -a jiné manipulace jsou „proti zájmu“ společnosti, a šířeny být nemají,..(Což se asi netýká jen otázky Downova syndromu, ale i informaích o migrantech, islámu atd..)..
No, ještě že aspoň nezávislé soudy (někdy a ve Francii) se s tím snaží něco dělat, padni komu padni..
bez ní by nepřežili ani pár dní.. Ale asi je jasné že vůbec nechápou otázku kterou jim „páni novináři nebo kdo kladou“ – nebo pokud ano, pro ně má pojem štěstí kvalitativně zcela jiný význam, na úrovni jedna Maslovovy pyramidy potřeb, kteou jim ale musí někdo jiný zajistit.
je vhodné, takže si nechal zařídit
Takže si to zopakujme „Zákaz uvedeného spotu vychází z paradoxní logiky, že zatímco má žena právo rozhodnout o přerušení těhotenství, nemá právo dozvědět se o všech aspektech svého rozhodnutí. Nemá tak například právo dozvědět se, že 99 % lidí trpících Downovým syndromem o sobě tvrdí, že jsou šťastní, což je daleko větší míra šťastných lidí než v rámci „zdravé“ populace.“…………
Potíž je v tom, že tento údaj je tak hluboce manipulativní, že by se nad ní třeba internetový mediální trol mohl učit základy své práce. Protože – aby mne snad někdo nežaloval že ty nemocné snad urážím, tak pouze strohý údaj z wiki o této nemoci
Takže- ono to vůbec není o tom, že těm maminkám někdo ubíral právo „něco se nedozvědět“..spíše naopak takový pořád je tak hluboce manipulativní s jednostranným sdělením (bez dalších objektivní informací (natož názorů či dalších stran) , že by ho snad žádná západní televitní stanice neměla odvysílat..
Ale, abych se vrátit na začátek, tohle je právě ten dopad (post)marxistické dialektiky dnešních médií –