Rozhlas chce novou etickou komisi, předchozí se rozpadla. Ředitel zatím s etikou radí sám sobě
Do konce března chce Český rozhlas představit členy své nové etické komise. Ta předchozí se rozpadla loni v březnu, poté, co většina členů rezignovala. Bylo to především kvůli nečinnosti komise, kterou tehdy ředitel ČRo víc než rok nesvolal a nereagoval ani na její podněty. Teď rozhlas tvrdí, že chce činnost etické komise obnovit.
Poslední vyjádření etické komise na webu Českého rozhlasu je z ledna 2019, kdy komise řešila situaci na stanici ČRo Vltava. Během roku a půl svého fungování také probírala třeba rozhlasové zpracování kauzy pozemků neoprávněně obhospodařovaných holdingem Agrofert nebo to, jaký prostor mají mít ve veřejnoprávním éteru takzvané alternativní vědecké metody.
Etickou komisi jako svůj poradní orgán zřídil generální ředitel rozhlasu René Zavoral v roce 2017. Před dvěma lety se však v oficiální komunikaci s jejími členy odmlčel, v kontaktu byl údajně jen s některými z nich, a to ještě jen při neformálních příležitostech. Po roce nečinnosti členové komise usoudili, že to dál nemají zapotřebí.
Ředitel si radí sám
„V těchto dnech jsem doručil k rukám generálního ředitele Českého rozhlasu svoji rezignaci na členství v Etické komisi ČRo. Důvodem je skutečnost, že komise nebyla více než rok svolána a na podněty členů vznesené při posledním zasedání nepřišla žádná reakce. Bohužel..,“ komentoval tehdy svůj odchod z komise na Twitteru plzeňský biskup Tomáš Holub.
Kromě něj byli členy komise ještě bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, neurochirurg Vladimír Beneš, ekonom Richard Hindls a někdejší předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová.
„Na moji rezignaci pan ředitel krátce písemně zareagoval, že ji akceptuje. Od té doby žádný kontakt,“ říká dnes, po roce, Tomáš Holub. V kontaktu s vedením rozhlasu nebyl během té doby ani soudce Josef Baxa.
Český rozhlas nyní říká, že chce činnost komise obnovit. Vyplývá to z odpovědí na žádost redakce HlídacíPes.org o informace podle zákona 106. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna totiž na běžné novinářské dotazy redakce dlouhodobě nereaguje a ignoroval i otázky k etické komisi.
„Noví členové budou představení do konce března 2021,“ odepsal rozhlas až na žádost podle informačního zákona s tím, že etická komise je nadále součástí ČRo a zůstává poradním orgánem generálního ředitele.
Na otázku, kdo tedy řediteli Zavoralovi radí v etických otázkách a kdo obecně řeší etická témata v rozhlase, když komise nefunguje, ČRo odepsal: „Generální ředitel ČRo. V souladu s platnou legislativou upravující postavení a činnosti ČRo.“
„Šetřit čas“ všem zúčastněným
Příští měsíc by tedy rozhlas mohl představit novou etickou komisi. To, že s komisí nadále počítá, tvrdil ovšem i loni těsně předtím, než se původní komise rozpadla. „Činnost Etické komise beze změn dále pokračuje a plánuje se její další oficiální setkání,“ tvrdil mluvčí Hošna jen pár týdnů před tím, než většina členů komise rezignovala.
Tehdejší roční pauzu v jednání komise vysvětloval rozhlas i tím, že chce šetřit čas „všech zúčastněných“.
„V minulém roce se v agendě generálního ředitele objevovaly otázky podobné těm, které Etická komise řešila již v minulosti. Nové podněty nebyly natolik závažné, aby vyžadovaly konzultaci s Etickou komisí. V těchto případech plně dostačovaly interní konzultace v rámci ČRo a jeho útvarů,“ vysvětloval před rokem mluvčí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Prokristapána, k čemu má mít ČRo ještě nějakou externí? Etickou komisi? Přece i kontrola etiky by měla být součástí práce Rady Českého rozhlasu, ne?
Nicméně, co je zajímavější, výčtem členů té komis, je asi dané, že kdyby se jí měl pan ředitel řídit, už by se nedalo vysílání ČRo poslouchat vůbec. Nedělní škola, stříknutá politicko-korektní hantýrkou