Český prezident kolaboruje s cizí mocností, říká znalec Ruska a europoslanec Jaromír Štětina
Dlouholetý novinář, zakladatel nadace Člověk v tísni a od roku 2014 europoslanec Jaromír Štětina plánuje znovu kandidovat do Evropského parlamentu. Vysvětluje to především tím, že má do stále nedodělanou a nedořešenou práci ve vztahu k Rusku.
„Nedodělanou v tom smyslu, že se nám nepodařilo zastavit válku na Ukrajině,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
- Zastavení války na Ukrajině, to jistě není práce pro jednoho europoslance…
To jistě ne, my si ale jako Evropský parlament musíme vyjasnit, jaká je vůbec naše pozice k Rusku a k jeho agresi vůči jiným zemím.
Paní rusofilní komisařka
- Není to déle než čtyři roky po anexi Krymu poněkud pozdě?
Je to pozdě, ale je to proto, že Evropský parlament, i Evropská komise, stále důrazně nepovažuje Ruskou federaci za bezpečnostní riziko pro samotnou Evropské unii. Neuvědomuje si to celá řada poslanců EP, pro něž je problematika Ruska a Ukrajiny jednak velmi geograficky vzdálena – pro Španěly, Italy i Francouze – a taky často ani řešit nechtějí, protože dávají přednost obchodním zájmům svých zemí. Jestli to chceme změnit, musíme my, poslanci ze zemí bývalého sovětského bloku, předávat svou historickou zkušenost, aby bylo jasné, jaké nebezpečí tu je. Potom bude také možné mnohem úspěšněji tlačit na výkonnou složku moci EU, tedy na Evropskou komisi a především na paní komisařku Mogheriniovou, nepsanou ministryni zahraničních věcí EU, aby změnila svou submisivní pozici k Ruské federaci.
- O její náklonnosti k Rusku se mluví často, skutečně je to tak patrné?
Ono se o tom tady v Bruselu zase tak často nemluví. Já o tom mluvím dlouho, na plénu i na výborech paní Mogheriniovou kvůli její politice vůči Rusku kritizuji, ale v poslední době se už ozývají i někteří jiní moji kolegové. Minulý měsíc jsme například přijímali rezoluci k desátému výročí okupace Jižní Osetie z roku 2008. Paní Mogheriniová vystoupila s úvodním slovem a v něm ani jednou nevyslovila slovo okupace nebo invaze. Mluvila o rusko-gruzínské válce, ale žádné hodnotící slovo nepoužila. Okamžitě poté se ozvali členové výboru pro zahraniční věci a ostře ji za to odsoudili. Pomalu se tu tedy shromažďují lidé, kteří si uvědomují, že to, jak slabě se staví paní Mogheriniová k Rusku, může být bezpečnostní riziko pro celou EU.
MAPA ČESKÉ JUSTICE – nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org
Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost
- Cílem dezinformací a propagandy je nahlodat protivníka, v tomto případě jednotu EU i vztah národních států k Evropské unii. V České republice se to poměrně daří. Ale chápu to dobře, že v Bruselu jsou lidé, co vnímají rizika ruské hybridní války, pořád v menšině?
Ano, moc lidí to pořád nevidí. Rusko a jeho tajné služby jsou na informační válku velcí odborníci a my v ní prohráváme. Je to zjevné nejen v České republice, ale i třeba i v Německu a zde v Bruselu. Pokud tu válku chceme zastavit, musíme ji vyhrát. Ale nevyhrajeme ji tím, jak to dělá paní Mogheriniová. Vždyť na úrovní EU se ruskou propagandou zabývá patnáctičlenná skupina East StratComm, na jejíž činnost se teď horko těžko podařilo vyčlenit milion eur. To je ve srovnání s těmi stamiliony eur, které Rusko dává do Russia Today, Sputniku a všech těch serverů, zcela směšné. Je nejvyšší čas, aby po volbách do Evropského parlamentu paní Mogheriniovou nahradil někdo, kdo dokáže Evropskou unii skutečně bránit.
- Takže nějaký jestřáb?
To nemusí být jestřáb, stačil by rozumný člověk, který ví, oč běží. To není jen obrana proti dezinformacím. Příkladem budiž Ukrajina. Máme Minské dohody, které říkají, že je potřeba zastavit palbu, zbraně stáhnout do takové a takové vzdálenosti od místa bojů a tak dále. Ty dohody se ovšem již narodily mrtvé. Paní Mogheriniové jsem se osobně ptal, jestli existuje nějaký plán B, když válka pořád pokračuje a lidé umírají, a ona řekla, že alternativní plán k Minským dohodám není. Já ale o jednom vím.
- Povídejte…
Ten plán je pomoct Ukrajině, aby dokázala sama, vlastními silami, uzavřít 400 kilometrů hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokud bude otevřená, budou tam nadále pronikat transporty těžkých zbraní. Když se jí podaří uzavřít, válka do měsíce skončí. Jenže nyní neexistuje vojenská síla, která by to dokázala. NATO to udělat nemůže, protože to by byla začátek třetí světové války, EU ani nemá odpovídající vojenské síly, OBSE má pár chlapíků s pistolí na zadku… Takže jediná síla, která to udělat může, je Ukrajina sama. Jde tedy o dodávky zbraní a munice Ukrajině. Když jsem to tu řekl poprvé veřejně před třemi lety, moji kolegové málem v hrůze lezli pod stůl, ale ten přístup se postupně mění. Dodávají pobaltské státy, dodává i Česko…
NATO a zelení mužíci
- Plus tu jsou třeba vojenská cvičení právě v Pobaltí a mise, které tak kritizují čeští komunisté…
Čeští komunisté by chtěli, abychom vystoupili z NATO, je to jeden z hlavních zahraničně-politických cílů. Jsou zásadně i proti Ukrajině, protože ta ukrajinská vzpoura měla výrazně antikomunistický a antisovětský charakter. Ukrajinci ani tolik netoužili po asociační dohodě s EU, hlavně nechtěli strčit hlavu do nového euroasijského chomoutu, nového Sovětského svazu, protože si pořád pamatují gulagy i hladomor. Proto je naši komunisté tak nemají rádi.
- Zažíváte s komunisty střety na půdě EU, nebo se tady v Evropě tváří více státotvorně?
Záleží na tom, odkud ti komunisti jsou. Čeští komunisté se chovají vysloveně stalinisticky. Paní eurposlankyně Konečná za KSČM byla jediná z českých europoslanců, která hlasovala proti rezoluci za osvobození Borise Sencova z ruského vězení.
- Co podle vás komunisty na Rusku pořád tak přitahuje? Vždyť z těch nejkovanějších soudruhů se tam často stali nejtvrdší kapitalisté.
U nás koneckonců taky… Na Ukrajině lidé pochopili, že jim vládnou titíž lidé, co jim vládli před rozpadem socialistického bloku, a i proto se vzbouřili. To naši komunisté považují za možné ohrožení své vlastní existence. Jakýkoli český Majdan by pro ně znamenal hrozbu. Navíc se KSČM netají tím, že by chtěla být frontmanem mezinárodního komunistického hnutí. Čas od času mluví o vytvoření nové komunistické internacionály a k tomu potřebují nějakou velkou politickou sílu, aby to zaštítila, a tu vidí právě v Rusku.
- Když jsme mluvili o Minských dohodách, na jejích plnění je navázáno možné zrušení sankcí proti Rusku. To se tedy nejeví jako pravděpodobné?
Sankce se každého půl roku prodlužují, je to v podstatě automatické. Jsou dvojího druhu. Jsou sankce materiální a na konkrétní lidi. A myslím, že ty osobní sankce v podobě neudělování schengenských víz politikům, jsou velice slaboučké. Osobně bych sankce rozšířil na celou horní komoru ruského parlamentu, za to, že přijala zákon o tom, že ruská armáda může operovat v zahraničí i s porušením mezinárodního práva. A to byste koukal, jak by si manželky ty svoje poslance podaly, když by zjistily, že už nemohou jezdit nakupovat do nóbl obchodů do Francie.
- Jak tedy vnímáte ty opakující se výroky českého prezidenta, že sankce jsou naopak zbytečné, kontraproduktivní a měly by se zrušit?
Co se týče našeho pana prezidenta, tady v Evropském parlamentu mu oficiálně nikdo nevěnuje pozornost. Nikdo ho nekomentuje ani v proslovech, ani v rezolucích. Panuje k němu taková otevřená lhostejnost. Ale v soukromém styku, v debatách s kolegy, se tedy dosti diví a já se stydím. Všichni, kdo to trochu sledují, vidí, že český prezident je kolaborant, kolaboruje s cizí mocností. Myslím to naprosto vážně.
- Vy jste jako novinář a válečný korespondent prošel řadou válek. Jak se z vaší zkušenosti moderní války proměnily?
Metody válčení se mění. Vedle pozemní, letecké a námořní války stojí i válka informací. NATO ji postavilo již na roveň těžkým zbrojním systémům. Nová je i metoda zelených mužíků, ale je čím dál používanější. A Rusko ji použilo nejen na Ukrajině, používá ji v Sýrii. Je tu i používání soukromých armád – neválčí sice řádné jednotky, ale kontraktoři. Pracují pro soukromou firmu, ale podléhají velení ruského ministerstva obrany.
- Kontraktory měli v Iráku ale třeba i Američané.
Já tyhle metody whataboutismu ve stylu „a v Americe mlátí černochy“ nepoužívám. Já teď mluvím o Rusku. A s metodou ruských kontraktorů si myslím neví rady ani NATO. Platí článek 5 smlouvy o NATO o kolektivní obraně i na zelené mužiky? Generálové NATO se při takových otázkách dosti kroutí, protože nevědí. A nevědí proto, že to nemuseli řešit v praxi. Ale je dobře, že NATO vyslalo své vojáky do Pobaltí, to je totiž myslím ta nejúčinnější obrana proti tomu, aby někoho nenapadlo i tam vyslat armádu zelených mužíků.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
37 komentářů
Děkuji, věcné a konstruktivní. Sdílím i proto, že četnost europoslance Štětiny v České televizi ve srovnání s obdobnou četností komunistických poslanců a europoslanců, bohužel, rozhodně nehovoří v jeho prospěch. Přestože uvádí mnoho varujících signálů, které dokazují, jaké nebezpečí představují zvolení komunisté pro českou demokracii nejen obecně a zvláště pak jejich dnešní úloha při podpoře české vlády, včetně jejich politiky v Poslanecké sněmovně.
Pene Chromý, pokud chcete v PS méně komunistů a více Těch pravých, musíte se víc snažit!
A nevím nevím, zda vám k tomu pomůže zrovna pan Štětina.
A že komunisti mají vliv ve sněmovně a vyskytují se v televizi, tomu se pane Chromý říká demokracie a rovný přístup k sdělovacím prostředkům.
Jenže na svých 7% při minulých volbách mají komunisté ten přístup do televize neúměrně častý. Mnohem častější než strany, které těch procent získali více. Například Piráti.
Pan Štětina, bývalí komunista, bojuje ze všech sil, aby se zavděčil. Ale nejsme tak naivní, jak si tento zbytečný pán o nás myslí. Paměť máme dobrou a na každého se vaří voda.
Článek není o Štětinovi, ale o prezidentovi Zemanovi!
O tom, co poslanec Štětina říká jste nenapsal ani slovo! Jen jste si na něj plivnul …. klasická ukázka toho, nereagovat na to CO se říká, ale KDO to říká, že?
A paměť taky nemáte! Píše se bývalý komunista a ne bývalí komunista!
Štětina bývalí komunista chce se jen udržet jako euro poslanec,peníze jsou peníze určitě by se už neživil,ať odejte v tichosti s politiky,co pro náš stát udělal jenom kritizuje svoji stranu a Zemana to je vše co umí
Vy neumíte Jiří ani pravopis. Pan Štětina na rozdíl od vás ano. Až se ten pravopis doučíte, pak se nám zde pokuste popsat, co lepšího jste pro tento stát oproti panu Štětinovi vykonal vy.
Pozoruhodné „závěry“ pana Štětiny. Zvláštně se jeho protiruské výpady vnímají, když je všeobecně známo, že díky podivuhodné přízni KGB sám procestoval SSSR tak, jak nikomu nebylo dovolováno. Proto se asi tak dobře uchytil v dnešním SSSR, což je ve zbytnělé formě EU. Rasistická, socialističtšjší než SSSR a vysoce toleranrní ke všem formám fašismu, hlavně tomu ukrajinskému. Umáchanná klávesnice i ústa od krve pana Štětinu ovšem nemou zaskočit, že ano…
Zatímco pan Otava vyslovuje pouhé domněnky, ničím nepodložené, dnes je jasné, že každý kdo se „dotknul“ někdejšího Prognostického ústavu ČSAV, který zakládala sovětská KGB za souhlasu československé STB, skutečně byl, je a bude agentem KGB (dnes FSB). Všichni naši prezidenti po V. Havlovi to dokazují svými skutky, když dojde na lámání chleba. Také Vladimír Dlouhý to svými postoji dokazuje a vůbec bych se nedivil, kdyby tak asi za 3-4 roky proruské síly ho začaly táhnou vzhůru k popularitě.
O fašizmu v Rusku a jeho vazbách na krajně pravicová uskupení v Německu vysílala velmi poučný dokument německé televize před několika dny ČT2. Kam se hrabou Ukrajinci. Ten pořad jistě bude možné vyhledat přes internet v archivu ČT. Doporučuji. Škoda, že dokument byl vysílán až po půlnoci a lidé, kteří vstávají ráno do práce, byli nuceni si jej buďto nahrát, nebo o něj přišli.
Soudruh Jaromír, je skutečně ten pravý, který má právo to posoudit.
O tom, že Zeman kolaboruje s Riskem, není ejmenších pochyb … horší je, že to téměř tři miliony jeho voličů nevidí!
tady kolaboruje každý milý pane a soudruh Štětina nám jde jako za doby dávno minuléPŘIKLADEM
On tady každý kolaboruje s Ruskem? A čím vám jde poslanec Štětina příkladem? To nějak nechápu! Asi na to nemám, když jsem jediný napsal příspěvek o tom, co je psáno v článku! Že český prezident kolaboruje s Ruskem! Jinak tady všichni spíláte Štětinovi!
jak se to kolaborování prosím pěkně projevuje?
A nepřipouštíte si, že by těch 3 miliony voličů štvala hlásná vyhrocená rusofobie a souhlasili v tomto směru s prezidentem Zemanem?
Pane Štětina máte jistě pravdu ale spoléhat se na EU nebo NATO by byla chyba jakou známe z minulosti. Kdyby USA už v minulosti pomohli našim legionářům proti bolševikům tak dnes by Evropa vypadala jinak. Dál to bylo podobné.
Paní Mogheriniová je hrobník EU jako paní Merkelová. Navíc obě mají jiné starosti než je prosperující Česká republika. Pro nás jsou ale daleko nebezpečnější naši domácí kolaboranti. Já osobně mám obavu z občanské války protože drzost voličů našeho prezidenta je stále větší , mají vojenskou podporu a ruské bodáky v zádech. Západní Evropa a USA jsou prošpikovaní migranty a ti mají naši republiku na háků. Pro nás musí být vzor Polsko a Izrael.
Koukám, že se tomuto serveru podařil jasný propagandistický krok vpřed. Různí vyznavači nenávisti šířené tímto serverem, všelijací zemanofobové a další antizemanisti, co už leta kašlou na ústavní pořádky této země, pokročili. Začínají vyhrožovat občanskou válkou. Jako tenhle Nemec. Kde už jsme všude podobné násilníky viděli v akci.
Alexandra Alvarová ve své knize Průmysl lži popisuje praktiky diskutérů v ruském Ústavu pro výzkum internetu, kdy jeden předstírá prostinkého a přihlouplého rusofoba s protiruskými názory a nahrává druhému diskutérovi, který ho následně jako by elegantně „utře“. Ta pasáž z knihy paní Alvarové se mi vybavila, když jsem si přečetl příspěvek pana Nemce a příspěvek váš pane Jos.
Ať už konečně tento vzácný charakter zmizí na politickém hnojišti.
Už to tu několikrát zaznělo. Bohužel všechny názory a komentáře pana Štětiny posuzuji optikou jeho kolaborace s komunistickým režimem a cizí mocností . Sovětským svazem. I když netvrdim, ze nemůže mít pravdu. Kdož jsi bez viny, házej kamenem ….. V jeho případě bych lezl kanálem. Inu, drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Jasně, kritika ad hominem…. Ale to se dnes nosí , ne ?
Štětina je pravé jméno a tento soudruh nemá právo se vůbec vyjadřovat,jaká dlouhá leta se přiživoval v Rusku s madam procházkovou a jistě ne gratis,že byl v KSČ to je asi to nejmenší,ale ted káže,jistě se mu líbí dřepět v Bruselu za tučný příjem ale je to škodná a neštěstí kdo za naši republiku tam figuruje bohužel není sám i pan Teleička je dárek ale p.Štětina jej trumfuje a at si uvědomí že KAŽDY máme své pamětníky a nemáme ztrátu paměti právě k činosti letité pa.Štětiny.
Pan Stetina ma moji podporu, vazim si toho, co dela a jsem rad, ze v EP je a doufam, ze svuj mandat obhaji. Jen ten plan na vojenske uzavreni hranice mezi separatistickymi regiony na vychode Ukrajiny a Ruskem je podle meho nazoru nerealisticky. Ma-li tamni konflikt „odmrznout“ a situace dospet k znovunastoleni ukrajinske svrchovanosti, (stalo se nekdy neco podobneho?), musi Rusko souhlasit a to se nestane zadarmo. Jedinou minci, ktera v tomto obchode bude platit, je Krym, resp. jeho uznani jako soucasti RF. Coz ovsem zadny zapadni politik neudela, nelze schvalit vojenske zabrani ciziho uzemi v 21. stoleti. Tohle by otevrelo Pandorinu skrinku a nejen Rusko, ale i Cina by to mohla zkusit jinde a v jinem provedeni. Predstava, ze RF si bude neco delat ze smrti par desitek tisic vlastnich a ukrajinskych vojaku (tech skutecnych domobrancu pochybuji ze je tolik), je licha, viz. valka v Cecne. Jinymi slovy, perfektni pat. Ukrajine je treba pomahat, i vojensky, ale spise s cilem udrzet status quo, aby nejake nove koste ve stabu armady RF nenapadlo posunout frontu o kus na zapad. Primarni pomoc EU Ukrajine by mela byt spravni, legislativni a ekonomicka, prosperujici hospodarstvi poskytuje stabilitu, ktera posiluje vyjednavaci pozici do budoucna.
„Coz ovsem zadny zapadni politik neudela, nelze schvalit vojenske zabrani ciziho uzemi v 21. stoleti.“
Nějak jste zapomenul na Kosovo. Jistě nedopatřením. Za nás se přičinil pan Schwarzenberg. Možná že to podle Vás není západní politik.
Doplnil bych Zdenkovu ztrátu paměti nebo morálky, ve stále trvající okupaci Severního Kypru Tureckem v osmdesátých letech (+ nyní části Sýrie, ve které zmasakrovali Turci tisíce kurdských civilistů, o čemž mainstream a další „jaksi neví“ a tudíž nepíší ) a anexi Havaje na konci šedesátých let ze strany USA. Když vadí referendum na sebeurčení Krymu, musí vadit i ty ostatní případy. Všechny byly cinknuté a všude pobíhali zelení mužíčci. Nikoliv Marťani, ale vojáci.
S tou Havaji jste pobavil, hned mam cely den veselejsi. Ad Kurdove, to si musite vybrat na ci strane jste, ruske nebo kurdske, jinak budete pusobit pomatene.
Ktery stat vojensky pripojil Kosovo ke svemu uzemi? Znam par Srbu, jiste, o vetsinove populaci to nevypovida, ale nulova reflexe vlastnich valecnych zlocinu, chut etnicky vycistit Kosovo od Albancu a osidlit jen Srby, to se mel Zapad zase jen klidne divat na dalsi Srebrenici? Srbsti politici nemulvili sice tak otevrene, ale zahajili sami nejake vysetrovani valecnych zlocinu ve vlastnich radach? Tohle je mimochodem prvni krok ke zklidneni regionu, ktery by meli udelat vsichni zucastneni, pokud to uz neucinili.
Pokud argumentujete, jak argumentujete, tak musíte přijmout argumentaci, že na Krymu žijí převážně Rusové a že zrušení Ruštiny jako úředního jazyka od pučistické vlády v Kyjevě zrovna obyvatelům Krymu na chuti zůstat v Rámci Ukrajiny nepřidal. Nehledě na to, že státní převrat na Ukrajině, pošlapání ústavy v podstatě založil právo občanů Ukrajiny řešit si věci po svém.
U toho etnického čištění u Albánců zapomínáte na Kosovskou osvobozeneckou armádu Thačiho, teroristickou organizaci, jejíž násilné akce vše odstartovali. Takže – pokrytectví a manipulace.
Při svém pokrytectví a manipulaci jste se Admirále vyhnul odpovědi na otázku pana Zdenka, který stát si připojil území Kosova ke svému území. Mě by to také velmi zajímalo.
Ono je Kosovo okupováno jako východní Ukrajina nebo Krym? To jsou mi věci. Kam na takové vědomosti chodíte? Na Aeronet, na Sputnik, na Parlamentní listy?
Jak se tenhle pán dívá třeba na nelegální pobyt americké armády v Syrii ,na zničení Iráku , Libye , Afganistánu ??!! A když nechce mluvit o vyvražděných indiánech , proč komunistům vytýká 50. léta ??
Proč komunistům vyčítat 50. léta? Protože nás, pracovitost našich lidí i naše nerostné bohatství (milióny tun černého uhlí a téměř veškerý uran) zaprodali SSSR, které to vše bez obalů mohlo považovat za svou válečnou kořist. Protože nevyčítají nic, co z hrůz národům v okolí způsobili Rusové, ani co vůdcové Ruska způsobili samotným Rusům. Protože stále se řídí heslem „čím hůř-tím lépe“ a „rozděl a panuj“, vše ve prospěch Ruska jako stále živé diktatury, po které stále touží. A vůbec jim nevadí, že ta diktatura v Rusku se už obejde bez jakékoliv ideologie, bez marxismu-lenismu; jde jen o moc, pokud možno absolutní. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna…
„jde jen o moc, pokud možno absolutní. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna…“
Pokud by jste nevztahoval pouze na Rusko, dalo by se s Vámi souhlasit. Imperia dělají imperiální politiku. A stavět se ne jednu stranu, nic nepřináší. Podobná situace panovala před I.sv.v.
Stavím se na stranu svobody, a demokratických principů.
Co je dobro a co zlo, v tom mám naštěstí naprosto jasno. Pro svůj život, bych si Rusko nikdy nevybral.
Proto mě děsí, že nám ho sem pozvolna instaluje MZ, to že kolaboruje, o tom snad nikdo normální nemůže pochybovat.
„Stavím se na stranu svobody, a demokratických principů.“
To jsme dva.
Je si nemyslím, že nám ho (Rusko) sem někdo inštaluje.
Rusko mi nevadí, jeho konzervativizmus vítám.
To je tedy bomba tvrdíte : „Rusko mi nevadí, jeho kozervatizmus vítám“ x „Stavím se na stranu svobody a demokratických principů“!!!! Co tedy z hlediska svobody a demokratických principů na straně Ruska máte na mysli? Likvidaci nepohodlných novinářů, kriminalizaci Putinových konkurentů, manipulaci s médii , sestřelení KLM nad Ukrajinou, když mluvíme o tom nedávném, nebo osvobození Afganistánu či vstup vojsk v srpnu 1968 , když zajdeme mírně do minulosti?
Motáte dohromady polopravdy, vyslovené lži a domněnky. Z takového hxxna Drahoslave bič neupletete. A když, tak s ním nezapráskáte.
Pokud by jste uplatnil stejný metr na naše „spojence“, tak by jsme se s nimi kamarádit vůbec nemohli.
Admirál Jako každý putinovec – na konkrétní argumenty se zmůže odpovídat jen obecnými floskulemi a urážkami….