Česku hrozí nová miliardová arbitráž. Firma Towit podala „oznámení o sporu“
Na seznamu arbitráží vedených proti České republice zatím firma Towit Machinery Holding A.G. není, ale brzy se tam objevit může. Ministerstvo financí na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo, že už na konci ledna letošního roku obdrželo od této společnosti „oznámení o sporu“. To může skončit další mezinárodní arbitráží, která by byla spojena s kauzou Diag Human.
„Můžeme potvrdit, že společnost Towit zaslala na konci ledna 2024 České republice – Ministerstvu financí tzv. notice of dispute (oznámení o sporu), ve kterém uvedla údajná porušení její investice ze strany České republiky. Ministerstvo financí v současnosti analyzuje toto oznámení o sporu, přičemž v této fázi nelze poskytnout bližší informace,“ říká mluvčí ministerstva Filip Běhal.
Podle mezistátní dohody o ochraně investic je před případným zahájením samotné arbitráže vždy nutné, aby investor zaslal nejdříve takovéto oznámení. Poté začíná běžet tzv. cooling of period, šest měsíců dlouhé období, které je určené pro snahu nalézt smírné řešení sporu.
„V případě, že smírné řešení není nalezeno, může investor následně zahájit samotnou arbitráž, nicméně nejdříve po uplynutí zmíněných šesti měsíců,“ dodává Běhal.
Staré nároky právníka Oršuly
Potenciální spor úzce souvisí s probíhající mezinárodní arbitráží o ochranu investic, kterou proti České republice vede společnost Diag Human.
Jak jako první upozornil Český rozhlas, Česká republika do sporu s Diag Human v rámci arbitráže probíhající v Londýně, respektive u odvolacího Vrchního soudu, vnesla pohledávku týkající se bývalého právníka Diag Human Jiřího Oršuly.
Ten si původně nárokoval desítky milionů korun v rámci své advokátní odměny, to se později změnilo na „30% částky pohledávky Diagu Human za státem“. S jeho pohledávkou, kterou získala, začala pracovat právě firma Towit.
Ta se v kauze Diag Human objevila už zhruba před deseti lety. Tehdy se přihlásila o část odškodnění v rámci arbitráže českého státu ve výši zhruba tří miliard korun. Kdo za společností tehdy stál, nebylo jasné a jasné to není ani nyní.
Dnes si Towit tedy nárokuje 30 % potenciální částky, kterou by český stát měl vyplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy (v případě, že probíhající odvolací soud potvrdí verdikt předchozí mezinárodní arbitráže). Celková suma navýšená o stále rostoucí úroky se nyní pohybuje kolem 17 miliard korun.
Tím, že Česko s pohledávkou společnosti Towit ve sporu s Diagem Human pracuje u londýnského soudu, potvrzuje její platnost, což podle některých právních názorů může vést „k legitimnímu očekávání“ ze strany firmy. V důsledku pak právě k mezinárodní arbitráži vůči Česku, pokud by Towit se svým požadavkem na vyplacení třetiny peněz v rámci londýnského soudu neuspěla.
„ČR řádně namítala již během investiční arbitráže probíhající v letech 2017–2022, že se má případná náhrada škody přiznaná žalobcům (Diag Human, pozn. red.) snížit o 30 % v důsledku postoupení části pohledávky vůči České republice. Soud v Londýně rozhodl, že rozhodčí tribunál se skutečně měl v investiční arbitráži zabývat touto otázkou,“ říká Filip Běhal.
Towit znovu na scéně
Jednání odvolacího soudu, který by měl ve věci rozhodnout, je nařízeno na letošní červen.
Podle Ministerstva financí by londýnský soud mohl věc kvůli pohledávce Towitu vrátit rozhodčímu tribunálu k opětovnému posouzení.
„Tribunál může i rozhodnout o případném snížení náhrady škody dříve přiznané žalobcům rozhodčím nálezem,“ konstatuje Běhal.
Shodou okolností včera policie obvinila podnikatele Jana Světlíka, majitele někdejší strojírenské skupiny Vítkovice Holding z trestného činu krácení daně z období let 2008 až 2013, kdy měl podle vyšetřovatelů umožnit vyvedení 200 milionů korun právě na účty ve Švýcarsku registrované společnosti Towit. Ta byla podle MF Dnes založena v roce 2007 jedním z podniků Jana Světlíka.
Text jsme aktualizovali o vyjádření Vítkovice a.s. a zpřesnili v pasáži týkající se pohledávky uplatňované společností Towit, pozn. red.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Korupční hospodaření se neustále bude vracet.Tak jako různí představitelé politiky z té doby spolu s jejich kecy,jak to dělali dobře.
naši soudci jsou placeni královskými platy právě za to,že rep=ubliku před těmito příživníky ochrání. Naše tajné služby pak mají dost možností na to,aby se nepřátelé naší republiky z naší škody netěšili.
mmmmmmmm
Bohužel , a jak by řekl John Cleese v Monty Python’s Flying Circus.
„And Now for Something Completely Different“
Jak je v článku popsáno tahle nová nová arbitráž je pouze dílčí částí toho obludného právního sporu Diag Human , který se už vleče přes 20 let. O kterém sice už dávno rozhodovalo nespočet arbitráží, po nich to ještě letos počátkem roku rozhodoval londýnský soud“ – ovšem ani ten kupodivu nevydal finální rozsudek, leč konstatoval že tam jsou opět další pochybení, o kterých ale bude jednat až za půl roku, a jak i uvedeno „není vyloučeno že vrátí případ rozhodčímu tribunálu k opětovnému posouzení.“…
Nemohu si jako občan pomoci, ale toto není spravedlnost, to opravdu připomíná stále se opakující gagy v parodických skečích.
Že nutno připomenout – Monthy Python do svých skečů nedávali pointy, ty skeče byly totiž dějově tak absurdní, že ani žádný smysluplný konec nebyl možný. Takže proto onen předěl mezi skeči , „And Now for Something Completely Different“…
Demise hrůzovlády i vloni bylo pozdě
A ta má s tímto co společné ?
Vše, měla začít hned jednat o chybách minulých stejných vlád jako je tato … v rámci veřejného zájmu nejde psát více.
Jsme trvale, evropský, bezedný krmelec. A pak má zbýt na granáty.
Asi proto byly vyvezeny do zahraničí ty korunovační klenoty .
Teď bude zabaven majetek ČR který se nachází v zahraničí .
Občanský zákoník má na tyto vydané zákonné pšouky na míru „potřeb“jasný názor a říká se tomu zneužívání práva…..to platí i pro neustálé úpravy zákonů na míru těm co zrovna vládnou a to se týká u nás,na Slovensku v EU a vůbec se tomu nikdo nediví,ale každý tvrdí,že přijímá veledůležité zákony.Přitom jde jen o to,aby zbytečné a v podstatě nepotřebné zákony obcházely možnost vymáhat právo a vytvářely právní džungle.Ale ani Ústavní soudy k této praxi různýxh politických chytráků mlčí a je otázkou proč.Už k takovým zákonům na míru měly dávno něco vydat.A novináři tyto podvodné zákony ještě kolikrát obhajují.
HlídacíPes – žurnalistika ve veřejném zájmu . Co je podle vás veřejný zájem ? Krach a rozpad ČR?