Česko v trvalém minusu. Bez dluhů na svůj provoz nemá a mít nebude
ANALÝZA. Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana: „O státní dluh se nestarám, je dost velký, aby se o sebe postaral sám.“
Není to nic, co by člověka překvapilo, přesto není vůbec od věci to slyšet od přímého aktéra celého velmi hloupého nápadu na zrušení superhrubé mzdy:
„Dnes už to můžu přiznat: zrušení superhrubé mzdy byl čistý populismus, čistě předvolební tah. Tak jsme k tomu přistupovali. Voliči to nijak neocenili a efekt je pro současnou vládu smrtelný,“ řekl v podcastu Klub rváčů Marek Hanč, který byl několik let klíčovým členem marketingového týmu Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.
Tento přiznaný ryzí populismus, na který v roce 2020 ochotně naskočila i ODS, je základem současných a i budoucích deficitů státního rozpočtu – pokud se tedy něco radikálně nezmění v oblasti tuzemských daní a výdajů státu.
Vládě sice nelze upřít snahu, jenže když se na jedné straně ve veřejných výdajích škrtá a jinde se zase výdaje zvyšují, tak celkový dluh pořád roste.
Jak naplnit kasu
Superhrubá mzda byla sice sama o sobě hybridem, u něhož se očekávala nedlouhá dočasnost, byla však rozpočtově funkční. Dávala jistotou zaručeného příjmu plus minus sto miliard rok co rok; a ještě tak, že si na to lidé zvykli a v zásadě je to už ani nebolelo (či v čase přebolelo).
Jenže tohle spolehlivé „oslíčku, otřes se“ je pryč a vláda v celém funkčním období vymýšlí, jak zchudlou kasu naplnit.
Vloni proto přišla s tzv. ozdravným balíčkem, který měl během dvou let snížit rozpočtové deficity celkem o 150 miliard – tedy v součtu o desítky miliard míň než by za dva roky vygenerovala ona zrušená superhrubá mzda.
Seznam opatření je dlouhý, zahrnuje zvýšení daně z příjmů právnických osob z 19 % na 21 %, zvýšení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance, zvýšení odvodové zátěže OSVČ, zrušení školkovného a další nápady a stejně nevyváží onen přiznaný ryzí populismus z roku 2020.
Vládě sice nelze upřít snahu (například i v podobě zvyšování věku odchodu do důchodu či omezení mimořádné valorizace důchodů), jenže když se na jedné straně ve veřejných výdajích škrtá a jinde se zase výdaje zvyšují, tak celkový dluh pořád roste.
Výdaje státního rozpočtu by v příštím roce měly meziročně vzrůst o 105 miliard (zhruba tolik bude mimochodem stát jen samotná správa dluhu) na 2,327 bilionu korun.
Za poslední pět let se výše státního dluhu zdvojnásobila, stát hospodaří se stamiliardovými schodky jako s novou normou a hodlá v tom pokračovat – protože by jinak sám na sebe neměl…
Může býti hůř
Poněkud varující je, že se vláda vydává cestou rozpočtového kejklířství: má nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje. Při analýze schváleného návrhu státního rozpočtu na rok 2025 na to upozornila Národní rozpočtová rada, která „identifikovala několik položek, o jejichž reálnosti má částečné či významné pochybnosti“.
A to si vláda ještě pomáhá dosti problematickými příjmy z tzv. windfall tax (čti speciální daň pro ČEZ), bez níž by rozpočet už vůbec nevycházel.
Je nutné zdůraznit, že bylo i hůř: na vrcholu státních výdajů (zdůvodňovaných dopady covidové krize) přesahoval deficit veřejných rozpočtů tři procenta HDP, na konci letošního by měl být mírně nad dvěma procenty.
A férově je dobré zmínit, že i když český státní dluh dosáhl na konci třetího čtvrtletí rekordních 3,334 bilionu korun, míra zadlužení byla „jen“ 42,3 HDP (od začátku roku se zvýšila o 1,5 procentního bodu), což v rámci EU Česko pořád řadí mezi méně zadlužené země.
Potíž je však s trendem, dobře viditelným na níže uvedeném grafu. Za poslední pět let se výše státního dluhu zdvojnásobila, stát hospodaří se stamiliardovými schodky jako s novou normou a hodlá v tom pokračovat – protože by jinak sám na sebe neměl…
Zásadní problém je, že drtivou většinu – zhruba tři čtvrtiny – dnešních výdajů ze státního rozpočtu (rozumějme – našich peněz vybraných z daní, protože s výjimkou dluhu už jiné zdroje financí stát nemá) tvoří mandatorní a kvazimandatorní výdaje. Tedy ty, které stát musí platit na základě zákonů či smluv: výdaje na důchody, sociální dávky, platy státních zaměstnanců atd.
Při současné české daňové struktuře se už roky potvrzuje, že si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe.
Až ANO vrátí EET
Velmi pravděpodobně bude hůř. Česko se samospádem už dlouho řítí do demografické krize. A až silné ročníky „Husákových dětí“ začnou odcházet do důchodu (už brzy, po roce 2030), přestanou být těmi, kdo do rozpočtu odvádějí a začnou být těmi, kdo hlavně čerpají.
Málokdo se asi bude divit, až ANO po předpokládaných vítězných parlamentních volbách zkusí znovu zavést EET.
S tím souvisí prohlubující se problém s pracovní silou (buďme cynicky vzato rádi za uprchlickou vlnu z Ukrajiny a věřme na roboty…) a z toho plynoucí tlak na zvyšování mezd (a platů) i budoucí problém s nastavením ekonomiky a průmyslu montoven. Problémy firem rovná se i problém pro příjmy státního rozpočtu.
Nehledě na to, že firmy se už dávno naučily daně optimalizovat a „riziko“, že státu něco zaplatí, úspěšně obcházet.
Sektory s nižším výběrem daní oproti průměru jsou pohostinství a ubytování a maloobcod. Způsobeno je to v zásadě dvěma faktory: daňovými úniky (nehlášenými tržbami) nebo neefektivním výběrem daní.
Málokdo by se měl divit, že ANO po předpokládaných vítězných parlamentních volbách zkusí znovu zavést EET (byť jej vláda ANO oproti vlastní logice sama zrušila v době covidu).
Správný závěr z řečeného by měl znít, že český daňový systém dozná strukturální změny, stát omezí své výdaje a dokáže přesvědčit lidi, že některý servis (zejména ve zdravotnictví či školství) nemůže zůstat zcela bezplatný. Protože peníze z nebe nepadají a na dluh se věčně žít nedá.
Je však namístě obava, že zvítězí populistická „reálpolitika“, tvrzení, že zdroje tu jsou a dluhy se neplatí a že lid si peníze „státu“ přece zaslouží. Tak třeba nějaké spadnou z toho nebe; podobně jako odlétly se zrušenou superhrubou mzdou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
49 komentářů
Kdybychom stanovili strop u důchodů třeba na 25 tisíc a kdybychom platy ve státním sektoru zastropovali třeba na 50 tisíc,pak bychom mohli doufat v ozdravení.
do socialni sfery jde cca bilion korun. na 1 cloveka co chodi do prace/zamestnani to je 200tis rocne. kdyz se z toho odecte 1 milion jalovych zamestnancu placenych statem, jsou z toho 4 miliony pracovne cinnych lidi, kazdy s hrbem 250tis vydaju rocne jen do socialni sfery.
k tomu dalsich 500mld zdravotni pojisteni a 100mld platy zamestnancu placenych statem. takze sumasumarum 1.6bilionu korun na 4miliony skutecne pracovne cinny lidi = 400tis na jednoho rocne = 33tis mesicne
a porad to je malo, a to v tom neni spousta dalsich vydaju
vse dohromady to jde spocitat jednoduseji a to jsou cisla jeste mnohem horsi – statni rozpocet cca 2bln korun, ktery pochazej primarne od 4 milionu cinnych lidi = 500tis na jednoho rocne = 42tis mesicne na jednoho pracovne cinneho a porad to nestaci.
je potreba to osekat, zavest spoluucast ve zdravotnictvi, zvednout vek odchodu do duchodu…
tedy opatreni proti kterym je cela populisticka, levicova, ultralevicova i ultrapravicova opozice, vpodstate vsichni kdo chteji, aby jim jejich bezstarostnej zivot zaplatili deti a vnuci – casto ani ne vlastni, ale deti a vnuci jejich sousedu
Slušná úvaha a počty.👍
Stačila by třeba vzpoura všech ekonomicky aktivních. Přestat státu posílat všechny měsiční zálohy i daně a ukládat je na pro stát neznámé účty pro rozumnější vládu. Všechny soudit a odsoudit nedokážou. Za 3-4 měsíce je po parazitech. Potom by mohl přijít například zčásti švýcarský model, uzákonit pouze 6 ministerstev, 1 rotujícího prezidenta-úředníka, imunita pouze a jenom na půdě parlamentu a další,…, zrušit všechny státní dotace a vrátit konkureční prostředí….
… no proto tam třeba jel náš prezident – zkoumat „výkon“ státní správy vč. tedy „politické“ správy… Počkejme až se vrátí, třeba nějaké moudro o Švýcarsku vysloví, které možná bude signálem pro předsedu Fialu, který na „signály“ je vždy připraven…
Stát je Otesánek a nic se s tím na dělat.
Je to naprosto pravda. Řešení sice jsou, jenomže pokud je nedokázala použít, ani středo-pravicová vláda, tak potom naděje že je použije vláda populistická, jsou dosti chabé.
Když si to probereme
1. Tohle by měl být asi základní princip – Když už vláda provádí konsolidaci, tedy jak zvyšuje daně, tak i škrtá některé (nevelké) státní výdaje, tak si ale současně NESMÍ,
opravdu nesmí současně ve větším objemu navyšovat v rozpočtu jiné státní výdaje. Tohle je právě to, co dělala Fialova vláda po celou dobu.
2) Jasně že mandatorní a kvazimandatorní výdaje se nedají „rychle škrtnout“ Na to musí vláda myslet včas, a tyhle výdaje rušit postupně ä plánovtě –
napřed zanalyzovat nikoliv – nutné státní činnosti, potom zrušit zákony které je nařízují, teprve pak lze ušetřit tím že se propustí nyní nadbyteční zaměstnanci a prodají se celé, již nepotřebné budovy.
Zanalyzovat a vypovědět včas, nevýhodné smlouvy a pod. Pokud tedy má zájem.
3) EET nemá smysl obnovovat. To mělo vynést, jak se slibovalo, pouhé jednotky miliard Kč, což dnes nehraje roli. Navíc, mezitím vzrostl podíl bezhotovostních plateb, které se kontrolují jinak.
4) Vrátit superhrubou mzdu by bylo pokrytecké . Protože ta pouze svou konstrukcí kamuflovala skryté navýšení daně ze mzdy, která by byla a dle slibu strany a vlády (ODS) „oficiálně “ na 15 procentech. Takže – pokud chce vláda navyšovat daně, ať to udělá na férovku a řekne lidem přímo, jaké procento daní budou platit ze svých příjmů a nese si za to politickou zodpovědnost.
Btw – nedávný pokus o vyšší zdanění dohodářů ukázal, že ani to vláda nedokázala a udělala tím jen strašný chaos.
Kam pustíte členy ODS i KDU, tam 200. let pšenka nepokvete. Svou zločinnou činnost ukrývají za své líbivé slůvko demokracie, hnus.
Ani si nevzpomínám, kdy z vás vypadlo něco chytrého, natož podloženo nějakými konkrétními čísly.
Vlády ODS v ČR, 1993-1998-5 let, 2006-2009-3 roky, 2010-2013, 3 roky, 2021- dnes, 3 roky.
Takže za 31 let existence ČR, vládla „ODS“ zhruba 14 let, tedy méně než polovinu.
Též je nutné dodat, že poslední vláda ANO+SPD (2018-2021) s exkomunistou Babišem v čele, spotřebovala na dluh poslední 2 roky své vlády 3 státní rozpočty. Dnes jste ještě ani nezačal ty dluhy splácet, protože Fialova vláda je směšně měkká a levicová.
Doufám, že si exkomunistu Babiše zvolíte znovu a on s SPD konečně udělá takový dluh, že ČR přestanou půjčovat peníze, nebo s tak vysokým úrokem, že nebude na důchody, abyste konečně pocítili sílu vašeho slovanského intelektu. 🙂
Článek 👍. Zajímavé čtení.
(Přítomnost), Ferdinand Peroutka – „posláním existence českého národa je nakonec mít se dobře. Jak na to, je už vedlejší…“
Což vysvětluje velkou část historie Československa. Zbabělost 1938/39, pohodu v Protektorátu, okradení a vyhnání německých obyvatel ze Sudet a československých podnikatelů (1945), zbabělost (1968) a celé komunistické souručenství s ruskými povaleči a lenochy 1945-1989…
Zatím co u většiny států je největším příjmem do státního rozpočtu daň ze zisku firem v ČR je to sociální daň (na důchod), tedy zdanění práce. Čím více zaměstnávate lidí, tím více vás stát dojí. Takový stát by měl po zásluze zaniknou a já pevně věřím, že se tak po opětovném vítězství ANOparazitů na dluh stane v co nejkratší době. K tomu nám dopomáhej Bůh a čecháčkovská nechytrost a lenost. 👍🙂
Ten Peroutkův citát platí pro všechny národy, snad s výjimkou nějakého národa masochistů, příklad mě však žádný nenapadá. A v USA právo občanů pracovat na tom, aby se oni a jejich rodiny měli dobře, mají dokonce v ústavě.
Existuje, pochopitelně, „fenomén odložené spotřeby“, ale ten platí pouze v +- stabilní společnosti, jakou jsme tu měli těch dvacet let mezi roky 1918 a 1938. Od té doby pokud si občan něco našetří, je mu to státem nebo na něj navazujícími organizacemi a aktivisty ukradeno. Za současné vlády (dvouciferná inflace, jednoznačně záměrně vyvolaná) to platí tím tuplem.
Vzhledem k tomu, že v citátu pana Peroutky není ani slovo o „právu na práci“, budu váš úlet do USA ignorovat, jako u každého českého zoufalce, který bez nějaké zmínky o USA nedokáže spát ani vyměšovat, natož nějak smysluplně vysvětlit pohnutky českých lenochů.😂
Vaše zmínka o +/- stabilní společnosti v ČSR 1918-1938 je zcela na místě a správná.
1/ Veliké dědictví po Rakousku-Uhersku, fungující státní správa apod.
2/ Skvělý ministr financí Alois Rašín
3/ Státem placení lidé neměli za 1. republiky volební právo, ale měli definitivu (státní důchod). Tudíž o hospodaření rozhodovali pouze ti co platili daně, ekonomicky aktivní občané.
4/ ČR by dnes též vypadala úplně jinak, kdyby k volbám nechodilo 1 mil. státem placených lidí a 2,6 mil. důchodců.
5/ Tak jednoduché to bylo řešení.
Já snad někde píšu o „právu na práci“? Já jsem psal o právu lidí pracovat na tom, aby se oni a jejich rodiny měli dobře, což je něco poněkud jiného.
„Fungující“ státní správu RU jsme museli dosti překopat.
Rašína nelze ztotožňovat s RU.
S tímto (odebrat volební právo státem placeným skupinám obyvatel) souhlas a neměl bych s tím problém ani dnes (dědeček byl policista za první republiky). Jen bych k tomu výčtu z první republiky přidal členy státem placených nevládních organizací.
Z toho, co důchodci vytvořili, tento stát dodnes žije. A spousta důchodců pracuje. I já pracuji na částečný úvazek.
Řešení by to nebylo jednoduché, protože totalitní politické směry (vč. parlamentních stran) by přišly o značnou část toho, co je drží u moci.
Ve jmenovateli našich problémů ekonomických i demografických jsou ekonomové. Údajní ekonomové, v praxi účetní, kteří umí řídit firmu, stát ani náhodou. Ekonomové … matou spoluobčany a brání jim uvažovat sociálně (Snyder T.). Důkazy? Zdanění fyzických osob je zatíženo horou lží, důkazy najdete v kapitolách Daně pod mikroskopem I – III v knize Ekonomům to myslí černobíle. Jen namátkou:
Že nám zrušili superhrubou mzdu? Ani náhodou. Jedná se o úplnou mzdu pracovníka, tj. po jejím zrušení bychom automaticky přešli na barter, tj. výměnu zboží za zboží.
Nebo: Hrubou mzdu ekonomové účelově vsunuli mezi úplnou mzdu pracovníka a čistou mzdu jen proto, abychom uvěřili, že odvádíme 15 % daní, místo skutečného zdanění ve výši 40 %.
Do třetice: Zákony z 90. let č. 589/1992 Sb., a č. 155/1995 Sb., nám lžou již ve svém názvu! Nejedná se o pojištění, ale o daň, tj. o sociální a důchodovou daň!
Markantně se negativní úloha ekonomů – bankéřů projevila a stále ještě projevuje v případě „hledání“ důchodové reformy a to jen proto, že ekonomové nechtějí důchodovou reformu ve prospěch občanů! Ekonomové chtějí na reformě důchodů vydělávat, a proto se stále snaží prosadit bankovní produkt, Penzijní reformu výlučně ve prospěch bank!
Nejde o to, že politici lidem lžou.
„Lid“ v ČR je většinově hloupý, takže nejen, že těm politikům věří, ale opakovaně je většinově volí s pocitem, že peníze „rostou na stromech“ a že dostávat peníze bez práce je normální.
Při pohledu na stoupající dluhy státního rozpočtu ČR je celkem jasné, že Čecháčkové namají na vlastní stát mentální schopnosti. Jediné, co by je mohlo zachránit, je ponížená suplika u chytrých a schopnějších Rakušáků, Němců, dnes už i Poláku, aby plně převzali správu ČR. V opačném případě to opět skončí bankrotem dalšího socialismu, jako v roce 1989.🙂
Bankrotem skončí celá EU a my jen můžeme pracovat na tom, aby přišel co nejdříve a doufat, že se socialistického odpadu zbavíme na delší dobu než těch deset a něco let mezi pádem socialismu a vstupem do socialistické EU.
… a jaký bankrot – ve smyslu finančním, byl tedy po konci socialismu , třeba v porovnáním s dnešním (astronomickým) dluhem…? A pokud tedy v nové éře demokracie, ochrany lidských práv, liberální demokracie, apod., tady „spolupůsobí“ tak schopné lidé – typu Rudolfa Douchy, tak je přece zcela nemožné ten státní dluh přes 3 miliony mít…
No já si vzpomínám, že jako první v roce 1989, možná ještě za socialismu, nebo hned v prosinci zbankrotovala Tesla Bratislava, která šéfovala koncernu „Spotrebná elektronika“, Tesla Přelouč, Vráble, Bratislava, Litovel, možná Orava, zbytek si nepamatuji.
V roce 1989 všude vázla výroba, přestala se připravovat nová výroba a stará zkomírala. Všichni čekali na peníze z RVHP (dotace 😂). aby to mohli zase „rozjet“. Nic nepřicházelo a naštěstí přišel listopad a prosinec 1989. To umíráni bylo celkem viditelné už od roku 1987. Tehdy dokonce ČSSR poprvé od roku 1945 odmítla povinnou dodávku vojenské techniky ze Sovětského svazu, protože neměla čím zaplatit.😂
Druhé polovině vašeho příspěvku vůbec nerozumím. Zkuste být při psaní prosím v bdělém stavu. Děkuji.
… no to právě ta druhá polovina byla vlastně meritem mého příspěvku, protože tedy za 35 let svobody, demokracie, liberálního prostředí, lidských práv , a jiných dalších „vymožeností nasekat“ státní dluh přes 3 bil. Kč, tak to by asi chtělo do vedení státu právě takové „kapacity“ jako Rudolf Doucha… Znamená to, že dosavadní všichni politici byli tedy břídilové, že ? A ty některé původní podniky z „Tesla – spotrebná elektronika“ tak v této nové době působí dál – tedy alespoň tady v ČR Litovel a Přelouč, o Slovensku nevím (ale nehledal jsem to..).
Zdravotnictví nikdy nebylo bezplatné. To jsou žvásty. Formou odvodů je hrazeno. Supperhrubá mzda byla prasárna nehrubšího kalibru, bylo to další zdanění příjmů již. Kolik by stát tedy chtěl z příjmů? 100 % ?
100% je málo. Státní kasa je černá díra.
Astrid Lindgrenové napočítali za jednu její knížku daň ve výši 120 %. Ve Švédsku, aby bylo jasno.
On se dobře ukazuje důvod, proč Rakouskou na to bylo někdy okolo roku 1968 lépe, než ČSSR.
Rakousko jako neutrální stát nemělo horentní náklady na vševojskovou armádu jako ČSSR.
Trapné výmluvy, nesmysly a lži.🙄
Komouše a zbrojení si Čecháčkové zvolili sami, když po roce 1945 okradli a vyhnali elitu národa z Československa a ve volbách 1946(-1989) dali nejvíce hlasů Komunistické straně Československa.😂 Soudruhování s exkomoušema mnohým vydrželo dodnes. Viz ANOparazité…🙄
Rakousko vždy mělo a má normální armádu jako dnes ČR. U letectva sloužily švédské stroje SAAB J35 Draken, než byly v roce 2005 nahrazeny 15 stroji Eurofighter Typhoon… Mimochodem parádní dvoumotorák proti Gripenovi. 😂
Má ve výzbroji též 114 tanků Leopard 2A4 (kolik jich má dnes ČR, čtyři, deset,…?)😅, se kterými rakouští tankisté na Strong Europe Tank Challenge 2017 porazili takové státy, jako Francie, Německo, Polsko a USA.
Rakušané myslí a pracují na rozdíl od líných a nechytrých Čecháčků a na Rakousku je to dlouhodobě vidět.
Aktuálně „GDP per capita“ ve světě: 13. Rakousko, 58,669 USD, 39. ČR, 31,366 USD.
Každý Rakušan vytváří skoro dvojnásobek HDP, než obyvatel ČR.
„Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil!“ Karel Havlíček Borovský.
ČSSR držela vševojskovou armádu o 200000 mužích.
Jak velká byla ta rakouská?
Ano v letech 1981-83 jsem v té zbytečné armádě odkroutil 2 roky. Žold hádám 90,-, později 120,- Kč měsíčně, strašné náklady, proti rakouským profesionálům. 😂. Sovětská technika byla zcela jistě bratrsky levná. 😂 Mimochodem v roce 1987 bylo socialistické Československo už tak chudé, že muselo poprvé od roku 1945 odmítnout povinou dodávku zbraní ze Sovětského svazu, nemělo čím zaplatit. Asi se platilo ruským „bratrům“ v dolarech.😂 Za vše si zbabělí českoslovenští kolaboranti mohli sami. Vše si volili 99,98% hlasů. (Kdyby nešel volit nikdo, všechny obyvatele by zavřít nedokázali…) 😂
Od listopadu 1989 uplynulo už 34 let a ekonomický náskok Rakouska se stále zvyšuje. Jedinou možností je neschopnost a lenost obyvatel ČR.🙂
Deficit jednoznačně zavinila současná vláda. Jediný způsob, jak zabránit dalšímu zhoršování ekonomiky státu z pozice občana je, nevolit nikoho z pětikoalice. Ani ty Piráty, protože ti mají na deficitu svůj díl viny také.
Evidentně nechápete čísla a data, které autor vložil do článku. Dokonce ani nevíte, že ekonomické změny se díky setrvačnosti mění až po jednom roce…
Díky takovým chudákům, kteří ničemu nerozumí a do všeho hloupě kecají, skončí ČR jako zadlužené Řecko. Ještě, že vás neznám osobně. To musí být setkání se sousedem, který „nedává“ ani jednoduchý graf a přitom má volební právo. 🙄
Pane Bože, ty to tam nahoře vidíš! Prosím, udělej s „tím“ něco!🙏
Je třeba zrušit víc než polovinu ministerstev a přebytečným úředníkům nabídnout rekvalifikaci k práci s krumpáčem a lopatou. Je třeba zredukovat počet krajů na 3 – 4 (a udělat totéž s krajskými úředníky). Je třeba zlikvidovat financování veškeré politicko ideologické agendy (politické nevládky politizaci škol apod. a nabídnout jednoduché fyzické práce lidem, kteří to dělají (protože na nic jiného nemají).
Odchod z EU by tahle a další podobné kroky velmi usnadnil. Argentina má štěstí, že v nějaké takové organizaci není, takže mohla např. zrušit ministerstvo pro prostitutky, aniž by na ni byly uvaleny mezinárodní sankce „za snahu zlikvidovat demokracii a právní stát“.
Ideální by bylo staré zemské uspoořádání a švýcarský model 6 ministerstev atd. Bohužel na lidová referenda jsou obyvatelé ČR až příliš hloupí.
Dělají vše pro to, aby se mohli množit. Rozdělení Československa=více politiků a úředníků, více krajů (Zeman)=více politiků a úředníků, EU= více politiků a úředníků, dotace ČRiEU= více politiků a úředníků, nesmyslné zákazy a nařízení=více politiků a úředníků. Lid drží hubu, tak to bude pokračovat.🙈
Rozdělení Československa nikdy nebylo schváleno referendem a podle průzkumů by referendum o rozdělení dopadlo minimálně v ČR negativně. O krajích či zemích se s lidmi také nikdo nebavil.
Dotace mají význam jen proto, že na trhu naše firmy konkurují firmám dotovaným z EU a bez dotací by neměly šanci.
Bohužel musím reagovat negativně, ale článku by slušelo jít mnohem více pod povrch a uvést trošku širší kontext. Hospodaření státu je komplexní a složitá disciplína, kterou nelze vměstnat do třech ukazatelů…vše se vzájemně ovlivňuje a každý si může kdykoliv vzít nějaký údaj a kolem něj postavit celkem neprůstřelnou argumentaci, co jak a proč je špatně. Proto je potřeba dávat do souvislostí mnohem více parametrů a proměnných, jejich trendy, srovnání s zahraničím atd. Například ten graf s dluhovou hokejkou vypadá na první pohled hrozivě (nevím, možná to bylo cílem…), přičemž mnohem důležitější a informačně hodnotnější je vývoj poměru dluhu vůči HDP. To co graf také neukazuje je fakt, že poslední roky příjmy státního rozpočtu rovněž hokejkově vzrostly. Ano, p.Břešťan správně uvedl kontext v odstavci výše…“A férově je dobré zmínit, že i když český státní dluh dosáhl na konci třetího čtvrtletí rekordních 3,334 bilionu korun, tak míra zadlužení byla „jen“ 42,3 HDP (od začátku roku se zvýšila o 1,5 procentního bodu), což v rámci EU Česko pořád patří mezi méně zadlužené země“…ale bylo by lepší doplnit tam ten druhý graf.
Také samotná výše dluhu je poněkud zavádějící číslo, mnohem důležitější je jeho struktura, tzn. zda se zadlužujeme ve prospěch investic (komunisticky nazývané „prorůstová“ opatření), anebo spotřeby. Takže by měly přibýt další grafy, které by ukazovaly jestli více prožíráme budoucnost (tak jako za Schillerky), anebo zda více proudí peníze do školství, nebo do infrastruktury, apod.
Také zmínka EET v souvislosti s rozpočtem zavání bulvarizací takto vážného téma, jinými slovy…EET jsou drobečky pod stolem, které v podstatě nic neřeší.
To co víme určitě (a máme to ověřeno v praxi), že při jakékoliv důležité změně, která by rozpočet mohla pomoci dostat do kondice (například nedávné lehké parametrické úpravy důchodů), vyjde český občan do ulic, nebo překreslí, ke své škodě, volební mapu (viz 30 korunový poplatek u lékaře před 20 lety). My Češi jsme mistry nad mistry v nadávání na to jak by všechno mělo být jinak, ale ve skutečnosti mám rádi náš smrádek a teploučko a nikdo žádnou změnu vlastně přijmout nechce!!! Ta rezistence vůči změnám a modernizaci je největší problém současného Česka, nikoliv celková výše našeho zadlužení !
To by se ovšem „ušetřené“ peníze nesměly rozkrádat. Muselo by být naprosto jasné (a garantované), kam jdou. Ono ani těch 30 korun „získaných poplatků“ nakonec neskončilo ve zdravotnictví. I peníze za dálniční známky končí v jakési černé díře a nic se za ně na dálnicích nepostaví ani neopraví.
.
Nehledě k tomu, že by stát mohl utnout podporu solárních a větrných baronů, spekulantů s emisními povolenkami a dalších sociálních parazitů, vč. většiny politických nevládek. Nebo vykrmovat Němce pasírováním naší elektřiny přes burzu v Lipsku. Tím, by se opravdu dost peněz ušetřilo.
Ono máte pravdu, je to komplexní věc. Ale i tak – když se podíváme na některé podrobnosti.
Dejme tomu – onen 30 korunový poplatek u lékaře před 20 lety.
jak jsem pak četl výsledky – výnos byl asi 5 miliard – tedy právě to co se vybralo na poplatcích Zatímco ten efekt, který se očekával. že lidi přestanou chodit zbytečně k lékaři a tím se mocliže ušetří,, se nedostavil..Špatný odhad politiků. Taky že ten poplatek neměla být celá reforma. Ty další, mnohem důležitější. věci už se nedodělala.
Co je zajímavé vidět, jak stoupaly příjmy do zdravotnictví (jak z pojištění, tak těch ostatních, od státu a pod), z ca 300 miliard před pár lety na loňských skoro 500 miliard. Jistě že se vypotřebovaly – na různé výdaje ve zdravotnictví.
Ale na tom je vidět právě to, že stát by si měl udělat aspoň ve svém státním školství nějakou efektivní optimalizaci – protože takový nárůst rozhodně z poplatků pacientů nepokryje…
Přesná analýza neudržitelnosti českých státních financí. Věčná škoda, že se takové zprávy nedonesou k uším Fialy, Stanjury a dalších lídrů vládní čtyřkoalice. A co je nejenom škoda, ale úplná tragédie, je fakt, že u nás nemáme žádnou normální opozici, jenom divoké tlupy populistů, fašistů a komunistů, jejichž majitelé usilují prostřednictvím hrubého populismu zblbnout hloupější polovinu voličstva a ovládnout stát za účelem jeho rozkradení, přivedení k bankrotu a nakonec prodeji do područí východních totalitních velmocí.
Vyrábět a prodávat, průmysl a zemědělství, to jediné přinese prachy do kasy, všechno ostatní jsou jen služby.
Naprostý souhlas, jenže právě to jako členové EU dělat nemůžeme. Proto pryč z ní.
Nic nesvádějte na EU. Nikdo z EU nechodí v ČR k volbám.
Nakonec nikdo vás v EU přece nedrží.
Přestěhujte se do zóny ruského zázraku a máte vystaráno do smrti. 😂 Na to jste ovšem moc velký srab.
Já jsem v roce 2003 v referendu hlasoval proti vstupu do EU, protože jsem už tehdy tušil, že to bude další úřednický socialismus.
Bůh ví, jak jste hlasoval vy a vám dnes podobní „pobitevní“ chytrolíni. Mít se bez přemýšlení a práce dobře, jako pověstné prase v žitě, vám zas v EU nevyšlo. 😂
Co by vlastně české řepy chtěli. Rakousko-Uhersko jim nevonělo, rodnou zemi a svůj vlastní stát nikdy nebránili proti okupantům, při soudružení s Rusákem a budování neschopného socialismu ještě více zchudli. Teď vám zase nevoní EU, protože pečení holubi stále nelétají bezpracně do huby… Co byste vlastně chtěli? 😂
Irsko je v EU, prosperuje, Rakousko je v EU a prosperuje,… Kdo asi může za to, že si svobodně a stále 30 let volíte neschopné a prolhané politiky, bezpracné rozdávání peněz na dluh, lenost a hloupost?😂
Čecháčkové nejdříve okradli Rakousko-Uhersko o průmysl (1918). Po květnu 1945 okradlo Československo všechny průmyslníky a živnostníky. Dnes už není co ukrást a tak lůza dělá alespoň veliké dluhy.😂 Jak to jednou řekl F.R.Čech: „My jsme se PánuBohu nepovedli.“!
Za socialismu s námi také nechodili obyvatelé Moskvy volit, a přitom byly naše možnosti dosti omezené (a když jsme se pokusili o změnu k lepšímu,. přijeli soudruzi moskvané v tancích).
Od pádu Badeniho reformy, který vyřvali němečtí nacionalisté, bylo jasné, že existence našeho národa je neslučitelná se setrváním ve svazku s Rakouskem.
Já jsem v referendu hlasoval proti vstupu do EU, protože mi vadilo, že je to zjevná totalita, která se už ani nenamáhá předstírat nějakou demokracii.
A faktem je, že naši liberální „demokraté“ silně pracují na tom, aby lidé jednak konstatovali, že minulý režim byl lepší (těch 30 % z průzkumů +- odpovídá té části populace, která tento režim zažila jako dospělí, pečující o rodinu a děti). A vedlejším efektem jejich snahy je to, že režim Ruska v porovnání s režimem EU vychází stále lépe a lépe (nebýt války na Ukrajině, bylo by to naprosto jasné).
Sice beru důchod, ale stále pracuji, a nebýt vlády socialisticko fašistického, odpadu (která v tomto klade stále větší a větší ,překážky), dal bych se klidně ještě na podnikání. Měl bych v čem.
Pomalu by to vypadalo, že máte něco v hlavě, než přišla ta strašná lež.
Pokud se vám zdá režim agresivních primitivů v Rusku lepší než EU a vy žijete tady v s námi v EU, není to normální. Buď lžete, nebo trpíte v EU i když můžete kdykoliv ke svým soukmenovcům v Rusku, což skutečně není normální.
Je mi líto. Režim v Rusku má jistě mnoho nevýhod, ale liberální demokraté, zelení a podobní pracují jako včeličky na tom, aby ten náš přicházel o výhody, které proti tomu Rusku pořád ještě má. Nevím, nakolik jsou v tom ruble a nakolik jen IQ v záporných hodnotách, ale je to, bohužel, fakt.
A protože „historia magistra vitae“, tak nás poučuje, že to v jejím průběhu opravdu několikrát dopadlo tak, že se obyvatelé vzbouřili a otevřeli brány nepříteli. Padla tak např. Novobabylónská říše, jejíž obyvatelé trpěli přibližně tím, čím trpí obyvatelstvo EU. Tedy přebujelou státní administrativou, arogancí až bestialitou „elit“ a tlakem na přijímání ideologických nesmyslů.
MMCH:
„Vy se bojíte, že vám Rusko vezme svobodu? Vždyť jste jen bruselští vazalové.“
Josef Mašín
Pro A. S. Pergill
Josef Mašín má samozřejmě pravdu. Stejně jako je on vazalem Washingtonu D.C. i když žije v Sant Barbaře v Kalifornii. 🙂
V USA a Kalifornii má možná více svobody než by měl v EU.
Musíme ovšem právem říci, že si zdejší občané to vazalství a ty nesvobody volí pravidelně, rádi a stále. Příklad. Ten kdo volí ANO a Babiše, zcela jistě volí též automaticky i další dotace EU, přidávání řepkového oleje do pohoných hmot a potravin,…, tedy drahotu, úřednický dohled,…
USA jsou stát, EU stát není, maximálně nějaká totalitní diktatura.
Dotace bychom potřebovali s kýmkoli v čele státu, protože naše firmy konkurují dotovanému zboží a službám z EU. Jediná rozumná cesta by bylo plošné zrušení všech dotací (doufejme, že přijde ekonomický krach, který to zajistí).
Profesoru politologie a elektroinzenyru není prostě dano hospodařit v+hodnotách, zvlast když se financuje bezedna držka, řečeno slovy klasika. Expremiér Babiš měl za Covidu problém udržet zhroucenou ekonomiku, tak ji resil a zadluzil republiku, když opozice rvala, že déla málo. Lepší než Fialová vláda, by byla do voleb tzv úřednicka vlada.
vic jak rocni fischerova urednicka vlada za sebou nechala 3/4 bilionovej zavazek ve forme dotaci do OZE prosazene paroubkovejma martanama v 2005 tim, ze premier fischer dotace nezariz od 2010 ale udelal to az Necas od 2011. pritom na to fischer mel vic jak pul roku a Necas to stihnul pres prazdniny.
takze tahle urednicka vlada se moc nepovedla, kdyz paroubko-fischerovej 750 miliardove zavazek budeme splacet az do konce 2030 – typicka 4 clenna rodina kvuli nim vyklopi 300tis.
*
babis za sebou nechal 40tis mrtvejch na kovid – jedno z nejvetsich cisel v prepoctu na obyvatele na svete a to se na konci prazdnin 2020 chlubil, ze jsme first-in-covid.
ale po pul roce jsme byli second-in-covid v ramci celyho sveta v prepoctu mrtvejch na obyvatele, a kdyz jsme uz sahali po first, predsprintovali nas orbanovi madari s ruskym sputnikem v pazi.
k tomu babis zaridil minimalne 300miliardovej rocni struturalni dluh uz pred kovidem, coz potvrdil NKU tvrzenim, ze 90% ze 400 miliardovy sekyry v 2020 s kovidem vubec nesouviselo a jeste na 2022 udelalala – alenka pavova – tralalala – s andrejem rozpocet se sekyrou cca 400mld a to rozsireni ruske valky na celou ukrajinu bylo ve hvezdach
a od ty doby se to tahne
Vláda mohla ušetřit desítky miliard, a to tím,že měla podrobit přezkumu všechny zákony,které kde jsou výdaje povinné ze zákona.Prostě tyto výdaje navázat na nějaký mechanismus ekonomického poklesu nebo růstu jak je vyplácet ,případně je úplně zrušit jako zbytné zákony
Máte svatou pravdu. 👍
Bohužel by si tímto hledáním a návazností znepřátelila voličskou většinu. Většinu v ČR, která si myslí, že má na všechno bezpracný nárok.
To je smutný úděl umírající ČR. A jak vidíme, rozdávali málo a budou opět vyměněni za přející sypače bez limitů z ANO a SPD. Alespoň ten úpadek bude brzy za námi. 🙂
Lamentace to nevyřeší.
Řádná inventura státní kasy a od toho začít.
Bez moudrých lidí to ale nepůjde.
Je vysoce pravděpodobné,že současná Fialova vláda dojede na kusou kolej v krátkém období. A bude se couvat ,to čeká novou vládu,která nastoupí po té Fialově,která to zavařila na několik období.Přestavba průmyslu a nové nasměrování ekonomiky.To vše jsou velmi problematické trendy a k tomu balanc na pokraji války okolo Ukrajiny,která je zátěží pro celou EU a Tramp se jí lehce zbaví,má jiné priority.Nejsou žádná snadná řešení,politolog zvolil pro ČR s mnoha jinými velice nerálnou cestu,která se ukázala jako bludná.Hledá se řešení ,jak se z toho dostat,bude to hodně nesnadné a bolestivé.