Česko staví v Austrálii ambasádu. Po 27 letech od rozhodnutí a za násobek nákladů
Bezmála po třech desítkách let se Česká republika dočká své nové ambasády v australské Canbeře. Hotovo by mělo být letos v listopadu, i když vítězný návrh je už z roku 1996. Původní rozpočet za tu dobu několikanásobně narostl. A zrovna teď je za dobrou cenu na prodej původní československá ambasáda, která po dělení federace připadla Slovákům.
Australské hlavní město Canberra není zrovna místem plným života a velké zábavy, je to však sídlo centrálních úřadů, parlamentu a také zahraničních ambasád.
Tu svou má Česká republika v posledních třiceti letech v jedné z poměrně obyčejných vilek mimo centrum města; a už dávno dospěla k názoru, že by měla mít na kontinentu velkolepější sídlo. Od té doby uplynula desetiletí. Ale pokud to půjde dobře, letos by mělo být hotovo.
Za 210 milionů bez DPH
Při rozpadu Československa se dělila i sídla zahraničních velvyslanectví. A protože to v Austrálii dle dohod připadlo Slovensku, český velvyslanec se musel stěhovat. Respektive – stěhovala se ambasáda, právě do vily, spíše rodinného domku, kde byla rezidence českého velvyslance.
Výstavba nové ambasády měla toto provizorium vyřešit. Už v 90. letech padlo rozhodnutí, že na novém pozemku na prestižním místě v diplomatické čtvrti vznikne moderní reprezentativní stavba.
Ministerstvo vypsalo architektonickou soutěž a v roce 1996 vybralo návrh architektky Markéty Cajthamlové. Šlo o tři propojené budovy na podlouhlém pozemku: samotnou ambasádu, rezidenci velvyslance a bydlení pro zaměstnance, celkově o užitné ploše 750 metrů čtverečních, plus upravená zahrada.
Vize tedy byla jasná, ale pak se dlouho nedělo nic. Zahájení stavby se neustále odkládalo a s časem rostla cena. Ještě v roce 2017 se psalo o tom, že vše vyjde na 80 milionů korun, v roce 2019 už to byla částka 164 milionů a nyní naskočilo dalších padesát milionů navíc.
„Smlouva o dílo na výstavbu zastupitelského úřadu v Canbeře je uzavřena s termínem dokončení 30. 11. 2023 a s cenou zhruba 210 milionů korun bez DPH. V současné době je konstrukčně dokončeno jedno podlaží ze tří. Po dokončení výstavby bude instalován systém zabezpečení a strukturované kabeláže. Následovat bude instalace interiérového vybavení,“ říká mluvčí ministerstva Mariana Wernerová.
Bez péče řádného hospodáře
Stavba nového zastupitelského úřadu je pro Česko obecně vzácná věc, zatím poslední nově postavenou ambasádou byla budova v gruzínském Tbilisi v roce 2005. Canberra měla být hotova už roky před tím.
Podle ministerstva ale projekt, podle nějž se nyní staví, navzdory tomu, že vznikl na konci minulého století, nijak zastaralý není: „Architektonicky se jedná o funkcionalistický styl bez vlivu časově omezených trendů.“
Za svou prací si nadále stojí i architektka Cajthamlová. „Materiály a technologie se sice vyvíjejí, ale pořád se také používají ty klasické, nadčasové, jako jich bylo užito zde: lícová cihla, omítka, kámen. Tedy v tom, že je návrh starý skoro 30 let, problém nevidím,“ říká Cajthamlová. Jak dodává, ministerstvo zahraničních věcí ji „po dlouhých diskuzích a rozdílných pohledech“ nakonec nad realizací projektu nechává vykonávat autorský dohled.
Fakt, že se začalo stavět až 27 let poté, co její návrh v soutěži vyhrál, nicméně architektka označuje za ukázku „systémového selhávání státu jako řádného hospodáře“.
Chyba je podle ní i v omezeních zákona o zadávání veřejných zakázek. „V nestandardních podmínkách znemožňuje racionální postupy, které za ekonomicky vynaložených nákladů vedou k nejlepším výsledkům,“ konstatuje Cajthamlová.
Nestandardní podmínky při stavbě v daleké Austrálii skutečně panují. „Provádění stavby na opačné polokouli s odlišnými stavebními předpisy, zvyklostmi a s částečně odlišným sortimentem materiálu je značně složité,“ potvrzuje mluvčí Wernerová.
Od Slováků nekoupíme
Shodou okolností se stavba nové české ambasády časově shoduje s rozhodnutím Slovenska svou ambasádu (původní československou) v Canbeře ke konci roku 2022 zavřít a ponechat si jen generální konzulát v Sydney.
A právě v těchto dnech slovenské ministerstvo zahraniční shromažďuje finanční nabídky zájemců na koupi vily na dobré canberské adrese. Termín pro dodání nabídek je právě nyní, do 26. května, přičemž odhad ceny se pohybuje v přepočtu kolem 26 milionů korun.
I když by tedy odkup od Slovenska nakonec vyšel skoro desetkrát levněji než novostavba, možnost získat zpět někdejší československé velvyslanectví se otevřela v nepravý čas. „V současném stavu rozestavěnosti není možné od stavby odejít a koupit objekt slovenské ambasády,“ podotýká mluvčí českého ministerstva zahraničí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Slovenská ambasáda je od té naší současné vzdálena cca 400 metrů, takže se jedná o úplně stejnou městskou část.
Ach ano, další přenádherné „kostky“. Funkcionalismus se snad nelíbí nikomu vyjma architektů a lidem s úchylnou nostalgií po „starých zlatých časech za oponou“.
Byla by fajn fotoreportáž o tom jak naše ambasády a velvyslanectví ve světě vypadají. Co tak koukám jsou to stavby buď brutalistické, nebo funkcionalistické a samozřejmě značně depresivní. Stavět další representativní funkcionalistickou stavbu několik dekád po té, co už to není v módě, spíše naznačuje stagnaci české architektury a designu. To, že jde o výsledek bezmála 30 let staré soutěže, je jen pomyslná třešnička na bizardním dortu.