Česko podle Diag Human prohrálo další soud o 14,5 miliardy. Po Lucembursku v Belgii
Odvolací soud Belgického království letos 12. listopadu pravomocně uznal rozhodčí nález, podle nějž má Česká republika zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Štávy odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Částka, kterou i s úroky Diag Human požaduje, nyní dosahuje 14,5 miliardy korun.
O výsledku soudu informoval dnes společnost Diag Human ve své tiskové zprávě. Podle ní je to „po výroku lucemburské justice už druhý konečný rozsudek v rámci Evropské unie“.
Nároky na český rozpočet
„Česká vláda rozhodnutí tají před veřejností i před Poslaneckou sněmovnou. Uznaný dluh by měl být ze zákona jako výdajová položka součástí návrhu státního rozpočtu,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org právník Diag Human Jan Kalvoda.
Reakci ministerstva financí s ohledem na státní rozpočet, redakce zjišťuje. „
rozhodnutí belgického soudu zatím nebylo ČR doručeno. Jakmile se tak stane, ČR se s rozhodnutím seznámí a nepochybně využije opravného prostředku k Nejvyššímu soudu Belgie. V případě, že dojde ze strany společnosti Diag Human SE k jakýmkoliv právním krokům vůči majetku ČR, využije ČR všechny právní prostředky k zajištění jeho ochrany,“ reagovala mluvčí ministerstva Gabriela Štepanyová.
Podle Jana Kalvody Česká republika v Belgii ještě může proti rozhodnutí podat kasační stížnost, ta však podle něj nemá odkladný účinek. „Rozhodnutí je pravomocné a vykonatelné,“ říká Kalvoda.
Kalvoda naznačuje, že předmětem exekuce může být prakticky jakýkoli majetek ČR: „Asi bych nijak neomezoval rozsah majetku,který je postižitelný.“
V roce 2011 na základě předběžného rozhodnutí soudu Diag Human nechal zabavit tři umělecká díla ze sbírek českých galerií. Vídeňský soud však exekuci později označil za neplatnou a díla se do Česka vrátila.
„Další útěk před věřiteli?“
Diag Human má podle svého prohlášení exekuční povolení k inkasu ze dvou lucemburských bank (z celkem 56), u nichž byly už dříve obstaveny účty.
Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví však na těchto účtech žádná aktiva nejsou.
Diag Human proto viní ČR z útěku před věřiteli. „Pokud ČR zahájí stahování aktiv i z Belgie a posléze v celé EU, pak bude dalším otevřeným útěkem před věřitelem opět demonstrovat své pojetí právního státu a bude čelit všem reputačním a ratingovým rizikům,“ konstatuje Diag Human ve své tiskové zprávě.
Na rozdíl od Lucemburska a Belgie Diag Human neuspěl se stejným požadavkem v dalších zemích: v Rakousku, Švýcarsku, ve Francii a v Nizozemsku.
Původní arbitráž mezi ČR a Diag Human začala již v roce 1996.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Obávám se, že jak i z článku vyplývá, dále, belgický soud nemůže rozhodovat o tom, že „.. má ČR zaplatit DH částku 14,5 miliardy korun, protože takovou soudní pravomoc vůbec nemá. Ten může tak akorát uznat právní názor DH o výsledku toho rozhodčí nálezu a může tedy vydat rozhodnutí že na pokrytí části toho dluhu zkonfiskuje finanční prostředky českého státu, které jsou alokovány přímo v Belgii, tedy v jeho jurisdikci. Ne více. Dá se stejně předpokládat, že tam český stát skoro nic nemá. a jestli tam snad něco měl, stačil to stáhnout ještě dřív, než soud vydal jakékoliv rozhodnutí o ¨jejich zablokování.
Což se ale nedá vůbec označit jako „útěk před věřiteli“, protože jak je i v závěru článku zmíněno, soudy v každé zemi o tom rozhodovaly rozdílně. Leda důkaz o tom, jaký je v tom evropském soudním systému bordel a nikdo se nemůže na něj spolehnout..A takovou rychlou „malou domů“ by mu doporučil každý kvalitnější právník…(aby třeba zbylo na jeho palmáre :)))))