Foto: Profimedia

Česko otvírá České centrum na Tchaj-wanu a slibuje víc havlovského přístupu

Napsal/a Robert Břešťan 14. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Dá se čekat, že Peking tahle zpráva nepotěší. Ostatně netěší jej žádné informace, které napovídají, že Tchaj-wan rozhodně není vzbouřeneckou kolonií, ale svébytnou a úspěšnou zemí. Česko právě dnes, 14. června, v Tchaj-peji otevírá nové České centrum.

Nové České centrum v tchajwanském hlavním městě je součástí širší strategie představené novou ředitelkou Jitkou Pánek Jurkovou. Dá se očekávat, že se najde dost těch, kteří z toho budou vidět rudě, ale plánem je víc zapracovat na takzvané veřejné diplomacii, což tento týden na setkání s šéfy a šéfkami celkem 28 Českých center v Černínském paláci formuloval ministr zahraničí Jan Lipavský i takto:

„Jsem rád, že se do prezentace Česka v zahraničí daří prosazovat myšlenky vycházející z odkazu Václava Havla – podpora lidských práv, svobody a demokracie po celém světě.“

A i nová ředitelka tchajpejského Českého centra, sinoložka Markéta Záhumenská (která donedávna byla součástí projektu Sinopsis), vedle přirozeného důrazu na českou kulturu hodlá „navazovat na havlovskou tradici“:

„Sám Václav Havel vztahy s Tchaj-wanem rozvíjel a my to vnímáme tak, že naším úkolem je demokratické tradice udržovat.“ 

Někdo možná namítne, že lidská práva a důraz na hodnoty nám prosperitu nepřinesou, jenže zrovna příklad Tchaj-wanu dokládá opak.

Konec zemanovských časů

Tchaj-wan je v Česku významným investorem, objemem hravě překonávajícím Čínu, a hodlá v trendu pokračovat. Například v Praze má letos v září otevřít mezinárodní tréninkové centrum na návrh čipů, další má vzniknout v Brně.

To byly ovšem časy, kdy zde Číně umetal cestičku prezident Miloš Zeman, lidé v jeho okolí i velký byznys v čele s PPF. A ty jsou pryč.

České centrum v Tchaj-peji bude ve skutečnosti zatím spíš jen malá kancelář v rámci již fungující České ekonomické a kulturní kanceláře. Ta de facto supluje funkci velvyslanectví, podobně jako Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze supluje velvyslanectví Tchaj-wanu, na což bývá Peking docela háklivý.

Stačí připomenout diplomatický incident z roku 2019, kdy (již poněkud zapomenutá) bývalá ministryně průmyslu Marta Nováková na nátlak čínského velvyslance požádala zástupce tchajwanské (pardon tchajpejské) kanceláře, aby opustil setkání zahraničních diplomatů se zástupci českého ministerstva průmyslu.

To byly ovšem časy, kdy zde Číně umetal cestičku prezident Miloš Zeman, lidé v jeho okolí i velký byznys v čele s PPF. A ty jsou pryč. Vztahy s Čínou prudce ochladly, ty s Tchaj-wanem se naopak prohlubují. Zásadním zlomem byla cesta předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan, vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem a naopak podepsání smlouvy z Tchaj-pejí v roce 2020.

Česko sice Peking nechce prvoplánově provokovat, uznává „princip jedné Číny“, ale víme, že i na gesta jsou Číňané dosti citliví. Za takové hodnotové gesto lze považovat i zahájení činnosti Českého centra v Tchajpeji.

Je jisté, že Peking vše spojené s Tchaj-wanem bedlivě sleduje. Když třeba před dvěma lety Litva otevřela ve Vilniusu Tchajwanský zastupitelský úřad, byl z toho diplomatický konflikt, kybernetické útoky i otevřená čínská snaha poškodit litevskou ekonomiku – v podstatě jen kvůli tomu slovu Tchaj-wan v oficiálním názvu úřadu.

Lze očekávat, že havlovský apel na lidská práva, s nímž chtějí – mimo jiné – Česká centra také pracovat, se Číňanům ve vztahu k Tchaj-wanu moc líbit nebude.

Zatím bez protestů

Mimochodem, když jsme v úvodu zmínili veřejnou diplomacií: s tou začali relativně nedávno cíleně pracovat i Číňané. Patrné je to na sebeprezentaci jejich pražské ambasády: na sociálních sítích se snaží budovat dobrý obraz země skrze čínské jídlo, starodávné památky, bohatou kultura a dějiny, ale i moderní technologie.

Podle české kontrarozvědky BIS, která čínské aktivity v Česku přirozeně monitoruje, to má hlubší význam: „Má to své pokračování ve snaze se etablovat na Západě jako spolehlivý partner, který by měl mít přístup třeba k zajímavým technologickým projektům. Naopak je snaha potlačovat témata, která Čína komunikovat nechce, jako je třeba vztah k lidským právům, postup proti Ujgurům a podobně.“

Lze tedy očekávat, že havlovský apel na lidská práva, s nímž chtějí – mimo jiné – Česká centra také pracovat, se Číňanům ve vztahu k Tchaj-wanu moc líbit nebude. Zatím jsou v modu stand-by: proti otevření nově tchajpejské kanceláře dosud neprotestovali.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)