Česko má v zelené energetice v očích Bruselu už splněno. Pomohl pokles spotřeby elektřiny
Česká republika je jednou z devíti zemí Evropské unie, které s předstihem naplnily cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě elektřiny. V roce 2020 to pro Česko mělo být 13 %, čerstvá data Eurostatu nám ale připisují podíl 13,4 %.
„Není to překvapení. To, že se to podařilo naplnit, je sice dobrá zpráva, špatná je ale prognóza, co bude dál. Investoři nevědí, co bude, rozvoj obnovitelných zdrojů se i vlivem chaosu v legislativě nyní prakticky zastavil,“ říká Edvard Sequens ze sdružení Calla.
Upozorňuje i na to, že Česku pomohla k naplnění stanovené hranice i prostá matematika. S tím, jak klesla celková spotřeba elektřiny v České republice, vzrostl i procentní podíl z obnovitelných zdrojů.
Spotřeba není výroba
„Ministerstvo průmyslu pro Českou republiku s Evropskou komisí vyjednalo třetí nejnižší cíl ze všech zemí EU, jak se teď potvrzuje, byl příliš nízko. Potenciál rozvoje tu je, jenže Česká republika k obnovitelným zdrojům přistupuje stylem brzda – plyn. Tedy spíše plyn – brzda,“ říká za Alianci pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.
Na celkové spotřebě elektřiny v EU se zelená energie v roce 2014 podílela ze 16 %, od roku 2004 tak poskočil takřka o polovinu (z 8,5 %). Cíl do roku 2020 je zvýšit celoevropský průměr na 20 % (procenta pro jednotlivé země viz tabulka na konci textu, pozn. red.).
Jak země EU plní určený cíl podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny
Svou roli hraje ale i kouzlo statistiky. Evropská komise totiž počítá podíl obnovitelných zdrojů elektřiny (OZE) na základě celkové hrubé spotřeby (jež zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při výrobě, ztráty v sítích i v přečerpávacích vodních elektrárnách) a takový výpočet je pro obnovitelné zdroje nejpříznivější.
Ukazuje to i příklad České republiky. Zatímco podíl OZE na hrubé spotřebě skutečně činí 13,4 %, hrubá výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je už jen 10,7 % a podíl energie z obnovitelných zdrojů na českých energetických zdrojích jen 9 %.
Celková energie z obnovitelných zdrojů v ČR roce 2014
(PEZ = primární energetické zdroje, pozn. red.)
Mezi premianty nebo poraženými
I když má tedy Česká republika ve vztahu k zelené energii viděno z Brusel už „splněno“, stávající vláda si laťku posunula výše. Podíl OZE na hrubé spotřebě by tak měl v Česku do roku 2020 představovat 15,3 procenta. I to se zdá málo šéfporadci premiéra Sobotky Vladimíru Špidlovi.
„Bez výrazného nárůstu obnovitelných zdrojů, více než nyní navrhovaných 15,3 %, je Česká republika ohrožena tím, že se dostane do situace trvalého a dlouhodobého zaostávání. Právě teď se rozhoduje o tom, zda se zachytíme ve skupině progresivních států nebo z ní vypadneme,“ řekl minulý týden ve svém vystoupení na konferenci o obnovitelných zdrojích na půdě Poslanecké sněmovny.
„Obnovitelné zdroje mají obrovský inovační potenciál a tomu má být věnováno organizační i finanční úsilí,“ dodal Špidla s tím, že jde ale o jeho osobní názor.
Ve státní energetické koncepci se počítá s tím, že by obnovitelné zdroje mohly v roce 2040 zajistit až čtvrtinu veškeré energie.
Nové daně pro „solární barony“
Nejvyšší cíle ze zemí EU má Švédsko, jehož podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě je už nyní 52,6 %. Na druhém místě jsou nyní s 38,7 % společně Finsko a Lotyšsko.
Mezi obnovitelné zdroje se počítají solární, geotermální, větrné a vodní elektrárny a také všechny formy využití biomasy.
Nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem energie byly vloni v Evropě větrné elektrárny. V České republice ale vloni nevznikla ani jedna a větrné turbíny trvale patří mezi nejméně zastoupené obnovitelné zdroje. I když je nejvíce zastoupena výroba energie z biomasy, nejviditelnější i nejcitlivější formou obnovitelné energie v Česku jsou fotovoltaické elektrárny.
„V České republice je nyní vydáno zhruba 28 tisíc licencí na provoz solárních elektráren, v drtivé většině jde ale o malé zdroje domácností. Obnovitelné zdroje ale nyní kvůli nepředvídatelné budoucnosti stagnují,“ říká Martin Sedlák.
Právě v těchto dnech mají zástupci ministerstva průmyslu jednat v Bruselu o tom, zda stávající česká podpora výroby z obnovitelných zdrojů není příliš zvýhodněná a „překompenzovaná“.
Zda by to mohlo znamenat nějakou novou formu zdanění nechtěla náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská.v rozhovoru pro HlídacíPes.org předjímat: „V tom bych nepředbíhala. Právě o tom se budeme bavit s Evropskou komisí. Pokud v rámci notifikace dojdeme k tomu, že jsou obnovitelné zdroje u nás překompenzovány, budeme hledat řešení. Ne retroaktivně, ale směrem do budoucna. Nemůžeme všechny šmahem označit za solární barony.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Odezdikezdismus je jedním z největších problémů české politiky, to vidíme i v těchto dech ve Sněmovně. Skutečně dlouhodobé koncepce nejsou na nic, výjimkou jsou aspoň pokusy o energetickou koncepci. Chtělo by to, aby MPO prosazovalo „mírný pokrok v mezích zákona“, to je asi jediná cesta. Na druhou stranu je tu opravdu moc neznámých, dlouhodobé ceny ropy, výsledek německé Energiewende atd.
No právě, ono není vyloučeno že německé Energiewende brzo padne. Budto padne s Merkeloivou, až si Němci udělají pořádek s vnucenou migrací, tak si třeba udělají pořádek i s vnucenou energetickou politikou, a na sluníčkáře doplácet nebudou..A nebo tedy když Merkelová vydrží, tak taky brzo zjistí že živit současně miliony migrantů, a ještě vedle toho financovat Energiewende je nad jejich síly…
Klasika, ať si Nemci udělají pořádek.
Ale na náš bordel ať nechytají.
Výborně po čecháčsku napsané.
Před nějakým časem jsem narazil na tabulku instalovaného výkonu FVE na obyvatele a ČR drželo u tohohle drahého neefektivního zdroje krásné 2 místo. 1. bylo Německo. To jen dokazuje do jakých obludných rozměrů narostla tahle zlodějna.
Čr nemá dobré sluneční podmínky a ani není 2 nejbohatší na světě po Německu, aby si mohla dovolit financovat solární mafii a soudruhům z Bruselu bujarý život z brutálního cla které je na články nahozené, aby údajně ochránili nějakou německou firmičku s pidi podílem. Je otázka jak moc tedy bruselské jelita chtějí OZE, když je úmyslně prodražují.
ČR nemá pro OZE podmínky.
Nemá moře na větrné elektrárny. Nemá dostatečný sluneční svit pro FVE. Nemá krajinu pro vodní elektrárny. Nemá prostor pro smradlavé bioplynky ani na pěstovaní štěpek na pálení.
OZE je pro ČR ekonomická sebevražda i kdyby nevládli hlupáci a mafiáni.
Nemá, nemá, nemá, …… nemá.
Asi patříš ktěm hlupáků co o nich píšeš.
Nepochybuji že jsem hlupák, který nechápe jaké je to super bohatnout okrádáním lidi pod záminkou OZE. Kdybych nebyl hlupákem, tak bych okrádal taky. Za hloupost se platí. Co už