Česko jako útočiště pro 50 syrských sirotků. O návrhu europoslankyně Šojdrové se bude mluvit v Senátu
Zatímco český premiér Andrej Babiš obráží Evropu s výrokem, že Česko „nepřijme ani jednoho migranta“, u kulatého stolu v Senátu se dnes bude probírat nápad na přijetí hned 50 uprchlíků – sirotků ze Sýrie. Myšlenku razí europoslankyně Michaela Šojdrová. „Rozhodně kvůli tomu nečekám slávu,“ říká.
Kulatý stůl za účasti zástupců vlády, Ministerstva zahraničí, Ministerstva vnitra i v Česku žijící syrské komunity svolal Václav Hampl, předseda senátního Výboru pro záležitosti EU.
Plán na přijetí dětských sirotků se inspiruje iniciativou britského lorda Dubse. Ten je původně sám zachráněné uprchlické – Wintonovo – dítě. Narodil se v srpnu 1932 v Praze a jako šestiletý byl jedním z více než 660 židovských dětí, které stihly opustit Prahu před vypuknutím druhé světové války.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Dubs navrhl dodatek k britskému imigračnímu zákonu, podle něhož měla Británie přijmout 3000 nedoprovázených uprchlických dětí.
Jak už v červenci informoval HlídacíPes.org, podle europoslankyně Šojdrové by Česká republika mohla, či spíše měla přijmout pět desítek dětí, osiřelých dívek i chlapců, vesměs mladších osmnácti let.
Podporu pro to sbírá mezi politiky. „Rozhodně kvůli tomu nečekám slávu, naopak musím těžce vysvětlovat, že máme projevit solidaritu a tím spíše u dětí. Nechci to také dělat sólově, ale v dohodě se širší komunitou a s politiky KDU-ČSL. Když s někým mluvím, cítím podporu, ale pořád dokola slyším, jak je to politicky ožehavé,“ řekla pro HlídacíPes.org Šojdrová.
Ani jednoho uprchlíka
Podporu její snaze vyjadřuje například zmíněný senátor Václav Hampl (zvolený jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených).
„Asi mě ještě neopustil patologický optimismus, a tak si myslím, že by se to do nějaké míry podařit mohlo a rozhodně se v tom hodlám angažovat,“ říká Hampl.
„Jsem přesvědčen, že navzdory strachu z imigrace z afrických zemí a Blízkého východu, který dnes v ČR dominuje, existuje významná část občanů, pro něž je účast, soucit a pomoc lidem postiženým válkou, přírodními katastrofami nebo despotickými režimy velmi významnou hodnotou a převládající politickou rétorikou o tom, že „ani jednoho uprchlíka nepřijmeme“, se necítí být adekvátně reprezentováni,“ doplňuje Hampl.
Tezi o tom, že „nepřijme ani jednoho migranta“ opakuje premiér Andrej Babiš jak v rámci předvolební kampaně před komunálními volbami, tak při setkáních se zahraničními politiky. Nerozlišuje při tom mezi uprchlíky před válkou a ekonomickými imigranty například z Afriky.
Problém spočívající v tom, jak by česká veřejnost vnímala zejména přijetí chlapců ve věku jen mírně pod hranicí 18 let, vidí i Šojdrová. V řeckých táborech, které letos v dubnu navštívila, podle jejích slov mezi dětmi bez doprovodu dospělých převládají právě chlapci ve věku 12 – 17 let.
„Můžeme si ale vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ konstatuje Šojdrová.
Podle ní zároveň není nutné udělovat ihned všem azyl. „Šlo by o doplňkovou ochranu, lze to pojmout primárně jako ochranu dětí,“ říká europoslankyně.
Oslabit údiv spojenců
Výsledkem dnešní debaty v Senátu by měla být výzva vládě, aby se o téma migrace začala starat a aby se politici v této věci začali chovat konstruktivněji.
„Češi mohou mít obavu z nelegálních uprchlíků, potenciálních islamistů, ale dítě je pořád dítě – je schopné vzdělání, formování, je ovlivnitelné tak, aby přijalo zásady naší kultury,“ říká Šojdrová.
Podle ní by přijetí dětí z řeckých uprchlických táborů mělo i svou symboliku. Tehdejší Československo v roce 1949 v době řecké občanské války přijalo na dvanáct tisíc Řeků, mezi nimi množství dětí, a poskytlo jim bezpečné útočiště.
Podobně by prý Česko mohlo oplatit pomoc, kterou dětem z bývalého Československa poskytla Británie, respektive záchranná akce organizovaná Nicholasem Wintonem.
„Bylo by ale jen na nás, koho bychom si vybrali. Jako civilizovaná země se můžeme postarat o 50 dětí, máme tu ostatně kvalitní institucionalizovanou péči o děti, naučit je česky, integrovat je,“ říká Šojdrová.
Podobně to vidí i Václav Hampl: „Pomoci pár dětem, kterým válka a krutý režim ničí život od mala na mnoha frontách, ale nejdrsněji ztrátou obou rodičů, je snad to nejmenší, čím můžeme svoji lidskost realizovat. To, že tím snad také trochu oslabíme údiv našich spojenců nad tím, jak nad tímto problémem usilovně zavíráme oči, je už jen druhotným přínosem.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
22 komentářů
V 17 letech už nikoho nevychováte a neovlivníte. Když už, tak bych bral sirotky do 10 let.
naprosto souhlasím….. děti do deseti let a do rodin. Tím že je přesunou z jednoho lágru do druhého jim zas až tak nepomůžou. Možná dostanou víc najíst, ale psychika půjde vepsí.
Neni to stejny clanek, ktery tady nedavno vysel? Nebo je aktualizovany?
Ano, ta akce se ale koná dnes, tak jsme článek připomněli.
Pokud těm sirotkům bude max. 5 let a vezmou si je slušné české rodiny , které z nich ve vlastní režii vychovají Čechy a ateisty , tak proč ne ! 12 letého a staršího muslima si vezme domů jen sebevrah !!
Jak si paní europoslankyně představuje, že bude vychovávat „děti“, kterým je 17 let!!!
Kolik příbuzných připadne na jedno dítě?
Tak to jsem se zase jednou pobavil.. Když už jste ten článek zveřejnili podruhé, podíval jsem se na Google, a našel jsem si další článek europoslankyně Šojdrové k tomuto na jejím webu
https://www.sojdrova.cz/zpravy/2018/07/z-medii-detsti-uprchlici-do-ceska-snahu-europoslankyne-sojdrove-inspiruje-dite-nicholase-wintona
A tam jsem si početl o zkušenostech z Británie – dle v úvodu zmíněné iniciativy britského lorda Dubse. A píší se tam pozoruhodné věci „..Původní verzi novely parlament zamítl, ale později schválil upravenou verzi. Vláda jej začala naplňovat, objevily se ale spory týkající se celkového počtu dětí a jejich umístění, za které jsou odpovědny místní orgány. „..
Tedy – rozumím tomu tak, že i paní europoslankyně Šojdrové se chce vydat touto cestou,, sama se prezentovat mediálně jako dobrodějka, dovézt sem za obdivu médií 50 cizích děti, leč tady je hodit na krk místní orgánům, a starejte se???
Mimochodem, i u nás , jak se píše zde
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/at-cesko-prijme-50-syrskych-sirotku-navrhuji-babisovi-senato/r~c89cf9e8b80b11e89f96ac1f6b220ee8/
„..Zástupci české státní správy, kteří se diskuze zúčastnili, se k návrhu staví opatrně. „.
A vlastně, ještě jedna věc, která v tomto článku člověka trkla.. Tam se totiž píše „..Jeho záměrem (lorda Dubse) je, aby i po odchodu Británie z Evropské unie zůstala dětem uprchlíků otevřená možnost přicestovat do země za svými rodinami. „..
Takže, žádní úplní sirotkové, leč děti které v domovské zemi nějaké rodiny mají a budou takto žít v Británii (nebo pak i ty u nás?) , ale pendlovat i do domovských států a být tam se (a ve vlivu) svých původních rodin? To dost mění situaci,….
Existují také dětští vojáci ! Existují sirotkové bojovníků IS ! Kdo jsou to ti sirotkové a kolik mají dalších příbuzných ? Odpovím tímto článkem:
https://zpravy.idnes.cz/rakousko-skolstvi-islam-knihy-ucitelka-f0g-/zahranicni.aspx?c=A180912_184428_zahranicni_luka
A já jsem pro. Protože jestli si lidi přestanou pomáhat v nouzi, bude to hodně zlé.
Jestli je pro náš stát nebezpečných 50 neplnoletých, stojí ten stát za starou belu.
Nejlepší pomoc by byla , kdyby západní kapitalisti zrušili všechny sankce proti Syrii a přestali podporovat a vyzbrojovat islámisty a různé bojůvky proti Asadovi !!
Cesta do pekel je dlážděna dobrými skutky. Ti neplnoletí 17-letí vousatí noví Němci by mohli někoho probudit. Vás evidentně ne,
Přivézt padesát pubertálních výrostků z muslimsko arabské společnosti do „křesťanské“ Evropy je holý nesmysl! Sir Winton vozil děti z jednoho prostředív Čechách do více méně úplně stejného prostředí v Anglii, to se přece vůbec nedá srovnáva!
Je mi z těch lidí na blití co se staví za nepřijetí dětí ze Sýrie. Měli by jste se stydět , Naše děti angličani přijali za druhé světové války a nekádrovali je , Zachránili jim život
Občane, žijete v mediálním bludu. Za prvé, když se začtete do podrobností, zjistíte že se vůbec nemají přijímat přímo děti ze Sýrie, (aby se jim zachránil život – ona už tam taky ta válka prakticky skončila), leč děti které jsou v bezpečí v řeckých imigračních táborech (ve speciálních péči pro děti bez dospělých). Možná se tam mají líp než kdyby se u nás strčily do děcáku.
Za druhé, když už se zmiňují zásluhy sira Wintona, je nutné napsat, že ani Angličani – jako národ (i vláda) ty židovské děti nechtěli přijmout . Židé tehdy měli po celé Evropě horší renomé než dnes ˇmuslimové, nikdo je nechtěl. Tudíž – zásluha sira Wintona (a jeho spolupracovníků) bylo že sehnali předem pro ty židovské dětí rodiny v Anglii, které souhlasily předem že je budou adoptovat…Pokud by šla iniciativa europoslankyně Šojdrová touto cestou, mělo by to smysl.. Sehnat si předem těch 50 rodin k adopci – a mínění takzvaně většiny národa jí vlastně nemusí zajímat.
Jenomže – a to je třetí problém – když se zase začtete do podrobností, zjistíte že ani to nebude možné. Protože – ony to vlastně nemusí být sirotci – jsou to pouze děti které jsou v řeckých imigračních táborech bez doprovodu dospělých. Třeba rodiny (i třeba rodiče) někde v Sýrii mají. Vlastně ani není jistá jejich identifikace v těch migračních centrech (děti nemají doklady tuplem), ani přesně odkud jsou a kolik jim je let.. A btw – ono vlastně nemusí jít o jejich trvalé umístění u nás (jako v té Anglii za sira Wintona), leč pouze o dočasný pobyt – než se situace v Sýrii uklidní…Jak si asi domyslíte, o takové děti zase takový zájem mezi rodinami u nás nebude..
Btw,, o adopcích – ani europoslankyně Šojdrová nemluvila, to je v případě dětí ze zahraničí (u kterých ani není jista jejich identifikace a stát odkud pochází) velice složitý právní proces, na který ani paní europoslankyně ani celý náš Senát nemá. Doufám že si snad nemyslí, že si to budou zařizovat soukromě a individuálně lidé , kterým ty děti u nás předá .
Tak je pravda, že to srovnání se sirem Wintonem může v tomto kontextu působit poněkud dogmaticky… Nešlo by to pak také srovnat třeba s tím, jak byly za druhé světové války některé děti z okupovaných zemí dávány do německých rodin (u nás to bylo hodně zpopularizováno tou knihou „Říkali mi Leni“, která byla za komunistů povinnou četbou na základních školách,
o té malé české holčičce, odvlečené do německé rodiny)…??? Tak pokud by šlo opravdu o malé děti, a pak by se ukázalo, že v Sýrii mají ještě nějaké rodiče a blízké příbuzné…???
Ne, vůbec bych to nesrovnával s tím předáváním dětí do německých rodin. Tam si německé úřady hlídaly u těch přebíraných dětí árijske rysy, a pokud nevyhovovaly,,, no radši nevzpomínat.¨
Nicméně, pokud už hledáte nějaké přiblížení tak je nutné se odkázat na onu akci lorda Dubse v Anglii. Sice je pravda že je původně sám zachráněné uprchlické – Wintonovo – dítě. Leč – je tu ještě jeden aspekt, který člověku nedojde hned,..(ale novináře napadnou mohlo). Totiž je Anglie už je ve větší míře muslimská, žijí tam široké muslimské komunity, prosazují si tam svoje muslimské právo , místní úřady i soudy jim v tom jdou víceméně na ruku… Tudíž, z toho pohledu, zase dovoz muslimských dětí (i kdyby to byli 17 letí hošani) tu společnost nějak moc nepobouřilo.. Za to u nás…No, připadá mi spíš že poslankyně Šojdrová ani pořádně neví co se tu s těmi děti má dít. takže pořádá diskuze, zve tam zástupce různých institucí a doufá že to někdo vymyslí, vyřeší dá prostředky a celé zařídí místo ní. A nikdo takový se kupodivu nehlásí..
Tak já jsem to vůbec, vůbec nechtěl srovnávat, pokud jde o ten prvotní princip, okolnosti nějakého vybírání apod., ale hlavně mi šlo naopak o ten finální výsledek (tak nakonec něco takového si připouští i Šojdrová)…
Ale tak celkově, je jasné, že tady jde o nějaký improvizovaný návrh, ve kterém se hledá jasně humanistické gesto, a tedy vlastně více méně ospravedlnění morálně-etického druhu, i když to při jen trošku hlubší úvaze vede k nejrůznějším pochopitelným polemikám…
Jak píšete, muslimové třeba už v 17-ti letech a u nás… Tak stačí připomenout ty Iráčany, a křesťany, u nás před cca 2 roky… Někteří se prakticky hned vrátili do Iráku (což pak tady může vést k otázce, do jaké míry šlo skutečně o uprchlíky v pravém slova smyslu), někteří odešli do Německa… (???)
Ještě bych dodal k těm pochybnostem o těch iráckých křesťanech jako o uprchlících… Myslel jsem to samozřejmě jako mezinárodní uprchlíci, tzn. že by nikde na území Iráku pro ně tehdy nebylo bezpečno…
Přiměřená reakce na manipulativní špatnost nejen paní Šojdrové a snahu KDU-ČSL ( také některých jiných politiků) se zviditelnit před volbami v říjnu. Je nepochybné, že jsou tisíce nešťastných syrských dětí, na jejichž neštěstí má lví podíl tzv.demokratický svět a je nestydaté pokud těchto tragédií zneužívají nestydatí politici bez skrupulí, jako třeba madam Šojdrová.
Ono není přijmout jako přijmout. Jestliže je ČR přijme, jak je zvykem, tedy do detence v nějakém uprchlickém zařízení na pár let. Pak budou terčem rasismu, nenávisti a urážek od spolužáků, dospělých i dokonce učitelů. A nakonec i když vystudují české školy, tak budou mít problém najít práci i ve státních firmách. Pak je opravdu lepší je nepřijímat.
Taky mne to napadlo, jak to bude se školou u těch dětí – leč vzhledem k tomu že má paní poslankyně Šojdrová naprosto nejasno v řadě otázek ohledně těch dětí,..tak je vůbec nejasné zda vůbec u nás do našich škol chodit budou, popřípadě jak. Abych dal příklad, pokud by byla shoda, že to budou děti řekněmě 5-7 let, tak nějakou „jednotřídku“ pro ně lze v detenčním zařízení udělat. Tedy – je nutné vyjít z toho, že umí (asi) pouze arabsky a i jejich vstupní znalosti jsou od našich dětí zcela rozdílné. Ale šlo by to, najme se pár učitelů se znalostí arabštiny (renomovaní aktivisté z neziskovek se jistě rádi přihlásí :)))
Zatímco, být to děti se značným věkovým rozptylem – třeba od těch 6-17 let? Tak – ale právě s tím že umí (asi) pouze arabsky a i jejich vstupní znalosti budou minimalní – a jejich zařazení do vyšších ročníků ZŠ, SŠ (učilišť) bude dost složité…To už prostě nebude „samo sebů“ (jak si někdo myslí).leč budeme to muset dělat jako Němci, zřizovat pro ty (migranty) děti dlouhodobé jazykové kurzy, pro jejich dětí speciální podporu ve školách, speciální rekvalifikační kurzy, speciální školení v nastupujícím podniku, atd. A pokud se toto rozjede, je pak jedno zda jich přijmeme 50, 100 nebo 500…Jak říká paní Merkelová v sousedním Německu Wir schaffen das…