Česko i přes Babišův chaos nezasáhla pandemická loupež. Jinde pomáhala likvidovat opozici
Jak se během pandemie měnila kvalita demokracie v zemích Visegrádské čtyřky? I ve světle více než 40 tisíc českých obětí covidu nabízí tuzemská bilance alespoň nějaké důvody k optimismu. I když i v Česku byl zjevný „covidový nepořádek“ a nesrovnalosti při státních nákupech, ukázalo se, že české demokratické instituce – od soudů přes parlament po občanskou společnost – fungují relativně dobře. Výrazně lépe než v Polsku nebo Maďarsku, kde vláda covidovou pomoc zneužila i k potírání opozice.
„Hledali jsme místa, kde politici skutečně mohou covid zneužít pro sebe, a přišli jsme na to, že instituce jsou většinou velice odolné, ale jediné místo, kde mohou politici skutečně hodně věcí změnit, je oblast veřejných financí,“ shrnuje závěry své nové studie politoložka Lenka Buštíková z Oxfordské univerzity.
Spolu s dalšími kolegy se snažila ověřit, jak se během pandemie měnila kvalita demokracie v zemích Visegrádské čtyřky. Česko dopadlo překvapivě dobře.
Pandemická loupež
„V Maďarsku bylo jasně vidět, jak covidová pomoc byla rozdělovaná tak, aby oslabila Orbánovy politické oponenty. A podobně i v Polsku,“ říká Buštíková pro HlídacíPes.org. Jako příklad uvádí vládou nařízené celostátní zrušení parkovacích poplatků v Maďarsku během pandemie covidu.
Výsledkem bylo, že menší obce vedené starosty blízkými vládě dostávaly nadproporční podporu oproti obcím vedeným opozicí.
Vláda to zdůvodňovala bojem proti šíření koronaviru ve snaze snížit počet lidí cestujících veřejnou dopravou. Opatření ale také finančně poškodilo metropoli Budapešť, která je vůči vládě Viktora Orbána tradičně v opozici, a zrušením parkovacích poplatků přišla o příjmy.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Dalším příkladem „odklánění“ covidové finanční pomoci k přátelům Orbánovy vlády může být loňské převedení mnohamiliardového státního majetku v Maďarsku pod nadace spravované vládními nominanty. Kromě pozemků, nemovitostí či státních podílů v některých významných firmách (včetně rafinérské společnosti MOL) šlo také o převedení kontroly nad řadou univerzit a kulturních institucí do rukou zmíněných nadací.
Maďarská vláda také během pandemie, kdy v zemi platil výjimečný stav, vsadila na vytváření speciálních ekonomických zón, tak aby kromě Budapešti oslabila i další města ovládaná opozicí.
Daňové odvody firem v těchto zónách byly přesměrovány namísto obecního rozpočtu na krajskou úroveň (ovládanou Orbánovým Fideszem). Například město Göd s velkou továrnou firmy Samsung kvůli změnám v pravidlech přišlo až o desetinu ročních rozpočtových příjmů.
Podobné praktiky kromě Maďarska výzkumníci zaznamenali i v Polsku a souhrnně je označují jako „pandemickou loupež“.
„Maďarská a polská vláda agresivně využívaly finanční páky k oslabení politické opozice. Strany, které byly u moci, nasměrovaly zdroje ke svým spojencům prostřednictvím porušování pravidel veřejných zakázek, strategickým cílením covidových kompenzací anebo dokonce porušováním pravidel pro jejich rozdělování,“ konstatuje studie.
Polský kabinet vedený stranou Právo a spravedlnost vytvořil systém covidové pomoci, který z 50% zohledňoval velikost obce a z 50% grantovou soutěž. Výsledkem bylo, že menší obce vedené starosty blízkými vládě dostávaly nadproporční podporu oproti obcím vedeným opozicí.
Příliš slabý Babiš i Matovič
Česko a Slovensko vycházejí ze srovnání podstatně lépe, byť každý stát z jiných důvodů. „Když srovnáte ty čtyři země, v Česku jsme našli ‚běžný covidový nepořádek‘, který se teď i vyšetřuje, jako jsou nesrovnalosti při státních nákupech. Ale nenašli jsme důkaz o tom, že by strany, které byly v Česku a na Slovensku tehdy u moci, byly schopné nasměrovat tu covidovou pomoc na svoje politické příznivce,“ shrnuje Lenka Buštíková.
Běžným „covidovým nepořádkem“ studie míní problémy se státními nákupy zdravotnického vybavení, například roušek a plicních ventilátorů, nebo pochybné vítěze tendrů na dodávky PCR testů. Zároveň ale upozorňuje na pozitivní roli Nejvyššího kontrolního úřadu, který tyto nesrovnalosti vyšetřoval a pojmenoval – na rozdíl třeba od Maďarska. Lenka Buštíková oceňuje také fungování české justice během pandemie, byť soudy podle ní „někdy byly pomalé a trvalo to“.
Na Slovensku „pandemické loupeži“ bránil fakt, že vláda Igora Matoviče se od počátku mandátu v roce 2020 potýkala s vnitřními problémy a byla slabá.
„Abyste tohle (přesměrování státní pomoci do vlastních volebních bašt, pozn. red.) mohl dělat, musí ten systém už být trochu podlomený, musíte být hodně v sedle a ta strana musí být hodně silná. A takhle to vlastně ani v případě ANO ani Matovičova hnutí na Slovensku nikdy nebylo. Systém to nedovolil a oni nebyli tak silní, aby to dokázali, i když by si to možná někdo z těch stran přál,“ dodává Lenka Buštíková.
Demokracie v Evropě podle ní během covidu navzdory všem omezením pohybu, shromažďování i svobody médií prokázala až překvapivou odolnost. Úroveň demokracie se zhoršila hlavně tam, kde už bylo na problémy zaděláno a svobody byly výrazně oslabené, jako ve zmiňovaném Polsku a Maďarsku. Za to však nemohl primárně covid, ale právě dlouholeté „úsilí“ autokratických lídrů typu Viktora Orbána.
Celý rozhovor s Lenkou Buštíkovou přinese HlídacíPes.org v příštích dnech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
12 komentářů
Chaos zde máme teprve teď
Ne, že by tu nebyl, ale tak často a tak moc, to zase ne.
budíček
ses probudil včera?
Těžko se peníze vydělávají lehčeji kradou, kupují se zámky a zakládají černé fondy ve Francii, kupují se pozemky za 600 miliónů ve Slovinsku. Co na to Vy pane Bureš-Babiš? Tím se nechci zastávat pana Fialy, který se podělá z demonstrace státních úředníků a místo, aby jich 50% propustil, tak jim z našich peněz 23 miliard přidá. Schillerová se za naše prachy nechá fotit s pávem. Jaký je národ takového si zaslouží prezidenta a vládu. To jsme opravdu takoví blbci???
anov
Lžete, podvody byly obrovské a naprosto nejasný cíl přes mnoho desítek miliard udával i NKÚ, ale nic se nikdy nevyšetří, jedno, která vláda vládna. Jen doufám, že ta hrůza s stbákem už skončí nadobro a viz ten přede mnou a mnozí úplně negramotní důchodci a nevzdělanci půjdou se soudruhem Babišem na Sibiř za kamarádem Putinem!
ano
Ze bych si dovolil upozodnit na jednu drobnost, ktera mnohym kritikum vlady pana Babise unikla. On mel totiz mensinovou vladu , tedy s mensinovou koalicni podporou v parlamentu. Tudiz, i kdyby chtel, on ani zadna zakonodarna opatreni proti opozici delat nemohl.
Ale ze i naopak, i to dlouhodobe prodluzovani vyjimecneho stavu a tim i zodpovednost za tvrda omezovani ustavnich prav a svobod behem epidemie, mu zastupci opozice v psrlamentu zcela dobrovolne a ze sve vule opakovane odhlasovali. Ale asi to nepovazovali za nutne, klidne nechali Babise, at si to vyzere sam.
Současná Fialova vláda je vyprojektována tak,aby nebyla možná změna vlády během funkčního období.Vláda řeší problémy se zpožděním spíše větším a zaštiťuje se evropským řešením problému. To ovšem vede k obrovským ekonomickým ztrátám a růstu inflace,protiinflační opatření Fialovy vlády jsou minimální .Změna na prezidentském postu sice může snížit inflační trendy vlády ,ale zůstane stále více jak10% inflace.Výmluva premiéra na destabilizaci politické situace změnou vlády v ČR je lichá.Nový prezident si musí uvědomt ,že po Fialově vládě zůstane devastace
kompletně celé ekonomiky.Nový prezident bude muset zvážit situaci a pověřit t úřednickou vládu na přechodové období a teprve potom vypsat volby do PČR.Situace v ponechání dovládnutí Fialovy vlády by byla obtížně řešitelná pro několik nadcházejících vlád ,které by obtížně řešily socialní smír ve společnosti. Neustále omílání podpory Ukrajině je Fialova mantra,už ustoupil od teze vítězství Ukrajiny a tak to bude pokračovát dál, dokud bude premiérem.Změna vlády ČR v r.2023 j e podmínka nutná,ale nikoliv postačující, pro nastartování ekonomiky to bude daleko složitější a na delší období několika vlád.Premiér Fiala nedokázal předstoupit před parlament se změnou programového prohlášení vlády ,minulé programové prohlášení vlády je nerealita a jen se kupí zadlužení státu a odkládá se řešení až po ukončení mandátu Fialovy vlády a to je trend,který nemůže nový prezident podpořit. Končící prez. Zeman vetoval novelizováný rozpočet a bude vetovat i nový. Přehlasováním prezidentského veta neznamená řešení problému, je to jen hrnutí nakupených ekonomických problému vládou před sebou a schováváním se za tímto kopcem dluhů a nestability. Jsou před ČR složité politické a ekonomické situace a nejsou rychlá řešení.
Je to tak. Nicméně, jak je uvedeno „…Změna vlády ČR v r.2023 j e podmínka nutná, ale nikoliv postačující,“. Ta nová vláda by měla mít jak odvahu navrhovat ty potřebné velké změny, tak ale i autoritu je projednat a prosadit. Nejen tady v republice a v našem parlamentu ale i třeba v Bruseli , kde by bylo potřebné aby si dokázala vyjednat pro náš stát řadu vyjímek
Ono i u nás v parlamentu, pokud i bude nová vláda, třeba úřednická, tak ten poměr stran v parlamentu se nezmění, čili jejich poslanci budou dál hlasovat dle pokynů svých bossů. A aby se pak pětikolka nešprajcla, že přišla o fialovou vláďu a protož té nové nic v parlamentu neodhlasuje
A last, but not least,tak taky zásadní úlohu budou mít naše drahá média, aby pak neronila slzy nad mučedníkem Fialou, a tu novou vládu pak třeba neoznačovala za totalitní a podobně.
Ale může za to Babiš !