Česko dá za lék remdesivir nejméně půl miliardy. Trvají spory, zda proti covidu pomáhá, či ne

Napsal/a Robert Břešťan 12. ledna 2021
FacebookXPocketE-mail

Celkem 51 tisíc dávek přípravku remdesivir má americká firma Gilead Sciences dodat v období od října 2020 do března 2021 českému Ministerstvu zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) účinky remdesiviru při léčbě covid-19 zpochybnila, přípravek se ale v nemocnicích používá v podstatě jako jediný dostupný lék na covid. České Ministerstvo zdravotnictví čeká na „mezioborové expertní stanovisko“.

„Ke dni 6. 1. 2021 zaplatilo Ministerstvo zdravotnictví celkem 175 729 752,01 Kč včetně DPH za dodávky léčivého přípravku s léčivou látkou remdesivir,“ shrnula na dotaz HlídacíPes.org mluvčí resortu Barbora Peterová. Další platby za lék prodávaný pod obchodním názvem Veklury budou brzy následovat.

Podle českého zastoupení americké společnosti Gilead za rok 2020 už od ní totiž Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo 30 tisíc dávek remdesiviru v souhrnné hodnotě 278,5 mil. Kč bez DPH (306,35 mil. s DPH).

„Další část dodávek léčivého přípravku Veklury byla v loňském roce dodána naší společností zdarma a část byla hrazena Evropskou komisí v rámci tzv. Emergency Support Instrument,“ dodává generální manažer českého zastoupení Gileadu Pavel Březina. Celkem z unijních zdrojů dorazilo vloni do Česka 5300 dávek remdesiviru.

 

 

Vloni na jaře Gilead remdesivir poskytl ještě jako experimentální lék na základě individuální dohody s českou vládou. V polovině loňského října pak české Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo s americkou společností rámcovou smlouvu, která počítá s tím, že je „Gilead povinen dodat a Ministerstvo zdravotnictví odebrat v době od října 2020 do března 2021 minimálně 51 000 lahviček přípravku Veklury“ za souhrnnou sumu 481,4 milionu korun.

Zatím poslední objednávka zanesená v Registru smluv je z 18. prosince – na 6000 kusů přípravku za 54,24 milionu korun.

Cena jedné dávky je 345 eur, pacient s nemocí covid-19, u nějž lékař o nasazení remdesiviru vzhledem k závažnosti průběhu nemoci rozhodne, obvykle potřebuje šest dávek.

Nákup jen přes ministerstvo

Část rámcové smlouvy na dodávku 51 tisíc dávek přípravku Veklury.

Tuzemský Registr smluv obsahuje stovky položek, kdy si jednotlivé nemocnice objednávají u Ministerstva zdravotnictví lék Veklury. Získat jej přímo od výrobce není možné.

„Všechny členské státy EU objednávají remdesivir pouze prostřednictvím mechanismu společného nákupu. Nákup probíhá formou objednávek od výrobce v rámci rámcové smlouvy, kterou zajistila na dobu 6 měsíců, do března 2021, Evropská komise. Na bilaterální bázi není léčivý přípravek stále dostupný,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Peterová.

Skladování a zacházení s léčivým přípravkem Veklury řeší Gilead v prostoru svých skladů ve Vestci u Prahy a dále jej distribuuje odběratelům na základě požadavků Ministerstva zdravotnictví.

Remdesivir byl v Česku poprvé podán konci loňského března třiapadesátiletému taxikáři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ten se navzdory těžkému průběhu z nemoci zotavil.

Zda pacientovi zachránil život remdesivir, nebo to byla profesionální péče a včasný zásah lékařů z oddělení Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, není a nebylo prokazatelné.

S druhou vlnou pacientů v Česku dramaticky přibylo. Aktuálně bylo k 11. lednu (7:59 hod) v českých nemocnicích hospitalizováno s covid-19 celkem 6 622 pacientů, z toho 1071 v těžkém stavu s nutností vysoce intenzivní péče.

Remdesivir je jedním z mála antivirotik, která můžou lékaři na koronavirovou infekci nasadit, v Česku jej dostalo jen vloni již přes šest tisíc pacientů.

Během loňského roku se ale objevily pochybnosti o tom, zda remdesivir, vyvíjený původně proti nemoci ebola, skutečně na covid-19 zabírá. Světová zdravotnická organizace (WHO) vloni 20. listopadu dokonce oznámila, že léčbu remdesivirem nedoporučuje.

Počkáme na expertní stanovisko

Podle expertního panelu WHO je léčba remdesivirem neúčinná bez ohledu na to, zda se u pacienta jedná o lehčí průběh nemoci nebo o těžký stav. Remdesivir sice neškodí, ale údajně ani nepomáhá.

Zpráva WHO se odkazuje na individuální klinické testy více než sedmi tisíc pacientů s covid-19. Výrobce, Gilead Sciences, ale namítá například to, že šlo o vzorek pacientů převážně z Afriky či Latinské Ameriky, kde je léčebná péče – jak píše – výrazně více heterogenní než v Evropě nebo v USA.

Ke kritice WHO se české Ministerstvo zdravotnictví staví zdrženlivě: „Léčivý přípravek s obsahem remdesiviru je v České republice používán v souladu s platným rozhodnutím o registraci. V současné době je připravováno mezioborové expertní stanovisko, jehož cílem je vyhodnocení stávajícího stupně odborného poznání k účinnosti remdesiviru,“ říká mluvčí Peterová.

Přípravek Veklury je v EU registrován zatím jen podmínečně „pro léčbu onemocnění COVID-19 u dospělých a dospívajících starších 12 let se zápalem plic vyžadujícím léčbu doplňkovým kyslíkem“. Podmínečná registrace znamená, že výrobce musí postupně předkládat další údaje týkající se bezpečnosti a účinnosti léčivého přípravku, které budou k dispozici.

Společnost Gilead Sciences je zklamána, že WHO ignoruje důkazy o účinnosti v době, kdy se dramaticky zvyšuje počet případů po celém světě a lékaři se spoléhají na Veklury jako na první a jedinou schválenou antivirovou léčbu u pacientů s COVID-19,“ konstatuje Pavel Březina. Schválení či registraci má podle něj přípravek v padesáti zemích světa. Argumentuje i doporučeními různých národních organizací jako je americký Národní institut zdraví nebo společnosti infekčního lékařství v Japonsku, ve Velké Británii nebo v Německu.

Evropská léková agentura studii WHO analyzovala, doplnila o vlastní data a studie a došla k stanovisku, že přípravek Veklury zkracuje dobu zotavení a má vliv na léčbu zejména, je-li podán včas. Vliv na léčbu pacientů v těžkém stádiu, například s již nasazenou mimotělní podporou ECMO, ale podle Evropské lékové agentury už prakticky nemá. 

Pohled českých lékařů

Čeští lékaři z praxe mluví ve vztahu k remdesiviru a jeho účinnosti velmi podobně. „Na základě naší klinické zkušenosti napříč regiony se domníváme, že remdesivir má svoje místo v terapii nemocných s covid pneumonií. Musí k tomu ale být splněna poměrně přísná kritéria. Pak může remdesivir pomoci,“ řekl už dříve deníku Právu Tomáš Vymazal, přednosta KARIM, kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny motolské nemocnice.

Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík má za to, že remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče.

„Naše zkušenosti jsou takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčen, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči,“ řekl Českému rozhlasu, i když postoj WHO přímo komentovat nechtěl.

„Mírný efekt je nepochybný, ale musí se podat velice záhy, optimálně v prvních šesti dnech od začátku klinických příznaků,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus i přednosta Kliniky infekčních nemocí Ústřední vojenské nemocnice Michal Holub.

Právě se včasným podáním může být problém. Pacienti totiž přicházejí do nemocnic až s dušností, která se rozvíjí sedmý až desátý den nemoci. „Optimální situace pro podání remdesiviru je prvních několik dní, kdy jsou klasické chřipkové příznaky jako horečka, bolesti kloubů, svalů. Nějaký efekt tam je, ale je třeba přiznat, že remdesivir není zázrak,“ upřesnil Holub.

Lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče pražské motolské nemocnice Lukáš Pollert na svém facebookovém účtu nedávno konstatoval, že se remdesivir stále používá, protože „nic lepšího zatím není“. „Vše je to pouze podpora. Když nestačí vzduch, dá se kyslík, pak ventilátor s vysokou frakcí kyslíku a když ani to, pak ecmo což je oxygenace krve „mimo tělo“, tak abychom vůbec nějaký kyslík dodali přímo do krve,“ popsal.

Zájem tuzemských nemocnic o remdesivir nadále trvá a je pravděpodobné, že se s vývojem české pandemické situace bude dále zvyšovat. „Poptávka po přípravku do značné míry kopíruje průběh pandemie v České republice, je tedy kolísavá, jak se mění počty hospitalizovaných pacientů v nemocnicích,“ říká za Gilead Pavel Březina.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)