Diplomatický vůz ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Česko bude mít víc kontroly nad auty zahraničních ambasád. Kvůli Rusům

Napsal/a Robert Břešťan 1. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Rusko se přizpůsobilo své početně značně zmenšené ambasádě. Například tím, že ruští diplomaté do Prahy jezdí z blízkého zahraničí na pravidelné služební cesty. Využívají možnosti volného a nekontrolovaného pohybu v rámci schengenského prostoru a v Česku i rozsáhlého vozového parku diplomatických aut.

Česká diplomacie, ve spolupráci s ministerstvem dopravy, chystá nové opatření týkající se státních poznávacích značek automobilů používaných zahraničními ambasádami. Z jejich nové podoby by mělo být na první pohled patrné, z jakého velvyslanectví vůz je.

Redakci HlídacíPes.org to potvrdilo ministerstvo zahraničí: „Můžeme potvrdit, že ve spolupráci s ministerstvem dopravy připravujeme nový systém vydávání SPZ pro vozidla diplomatických misí v ČR, ze kterých bude možno rozpoznat, o vozidlo jaké diplomatické mise se jedná. S ohledem na probíhající jednání nelze k novému systému sdělovat podrobnosti.“

„Ambasáda Ruské federace snížila počet služebních vozidel na cca polovinu původního počtu a další deregistrace stále probíhají.“

Stále přebujelý vozový park

Před rokem 1989 bylo běžné, že každá ambasáda měla své individuální označení, od toho se ale následně ustoupilo a nyní pouze podle SPZ nelze určit o jaké velvyslanectví jde.

Sledovat počet i využití diplomatických vozů dává smysl i z hlediska monitorování možných špionážních aktivit.

Vozidla označená diplomatickou registrační značkou mají podle mezinárodních úmluv výsadu nedotknutelnosti a imunity. V Evropě – v rámci schengenského prostoru – mohou tedy prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.

„Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy, takže nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale i při přejezdu státní hranice,“ řekl už dříve k tématu mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Ministerstvo zahraničí dosud nemělo žádné nástroje k tomu, aby mohlo registraci diplomatických vozidel zrušit, případně neobnovit. I to se ale má změnit.

„Prohledávání vozidla vzhledem k existenci nedotknutelnosti majetku je otázkou složitější a přistupuje se k němu pouze z důvodů hodných zvláštního zřetele. Například když je toto vozidlo řízeno osobou nepožívající výsad a imunit a je důvodné podezření na zneužití vozidla,“ vysvětlil Šticha.

Podle zdroje ze zpravodajské komunity, který si nepřál být jmenován, snaha zavést znovu jasnou identifikaci SPZ cílí zejména na ruské diplomatické zastoupení. A to i s ohledem na to, že v budoucnu se počet ruských diplomatických pracovníků, po skončení války na Ukrajině a po možném znovuotevření konzulátů, může opět zvýšit.

Vozový park na ruské ambasádě byl vždy neobvykle vysoký. Ještě v červnu 2021, po vyhoštění většiny osazenstva velvyslanectví, kdy Rusko může mít v Praze maximálně sedm diplomatů, disponoval podle údajů českého ministerstva zahraničí 71 automobily.

Aktuálně je jejich počet zhruba na polovině původního stavu. „Ambasáda Ruské federace snížila počet služebních vozidel na cca polovinu původního počtu a další deregistrace stále probíhají,“ říká za české ministerstvo zahraničí mluvčí Mariana Wernerová.

Obecné pravidlo pro diplomatické mise a konzulární úřady akreditované v ČR je, že počet služebních vozidel je totožný s počtem diplomatických zástupců. „V případě malých misí se povoluje jeden vůz nad limit. V individuálních případech může být stanoven limit odlišný, a to na základě čl. 47 odst. 2 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích,“ konstatuje ministerstvo zahraničí. Ruských diplomatů může být v Česku nyní maximálně sedm.

Počet „ruských“ automobilů se úmluvě dlouhodobě vymykal a i nadále je nadproporční. Ministerstvo zahraničí dosud nemělo žádné nástroje k tomu, aby mohlo registraci diplomatických vozidel zrušit, případně neobnovit. I to se ale má změnit.

„Nyní spolu s ministerstvem dopravy připravujeme legislativní novelu, která přinese možnost zrušení registrace vozidel s tzv. Diplomatickou / cizineckou značkou, nejsou-li splněny podmínky pro její další pokračování. Tedy včetně nadlimitního počtu vozidel pro danou diplomatickou misi,“ konstatuje za MZV Mariana Wernerová.

Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy, takže nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale i při přejezdu státní hranice.

Takzvané služební cesty

Česko má ve vztahu k ruským diplomatům i další iniciativu, tentokrát v mezinárodním měřítku.

„Dlouhodobě navrhujeme omezit cestování ruských diplomatů v rámci schengenského prostoru. To znamená, že by měli působit pouze v zemi svého vyslání nebo v zemi akreditace. Myslím, že to je v zájmu bezpečnosti členských států a Evropské unie jako takové. Jednáme o tom v Bruselu a budeme o tom jednat dál – jak s evropskými institucemi, tak s klíčovými členskými státy,“ řekl pro HlídacíPes.org náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který má vztahy s Ruskem ve své gesci.

Následně, v polovině června, dopis s výzvou k omezení volného pohybu schengenským prostorem pro ruské diplomaty podepsalo osm ministrů zahraničí EU.

Iniciativu vítá i česká kontrarozvědka BIS. Její mluvčí Ladislav Šticha pak upozorňuje i na to, že se Rusko po vyhoštění svých zpravodajců působících pod diplomatickým krytím, ale i skutečných diplomatů nové situaci přizpůsobilo:

„Ruští diplomaté do Prahy přijíždějí ze zahraničí takzvaně na služební cesty, obvykle z blízkého zahraničí, například z Vídně kde je ruských diplomatů i zpravodajců velké množství, jak díky ruské ambasádě tak přítomnosti mezinárodních institucí. Do jisté míry tím kompenzují nedostatek sil na tuzemském zastupitelském úřadu.“

Také v Německu, i když tamní ruský diplomatický sbor na své půdě výrazně omezili, působí nadále asi dvě stě ruských diplomatů.

Nyní platí to, že pokud (ruský) diplomat získá akreditaci v jedné z evropských zemí, automaticky získá i schengenské vízum do celé EU. Omezení pohybu bude mít ale podle ministerstva zahraničí smysl jen v případě, že se na něm shodnou všechny členské státy schengenského prostoru.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)