České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
V Německu se objevují detaily z vyšetřování skupiny takzvaných Saských separatistů, která podle úřadů vyhlížela kolaps státu a převrat podle nacistického vzoru. Část ze zatčených při loňské listopadové razii patřila k opoziční straně AfD a její mládežnické organizaci. Jeden z členů skupiny podezřelé z terorismu se předloni zúčastnil i akce s českou SPD Tomia Okamury. A v Česku měla skupina také trénovat ostrou střelbu.
Nevelká skupina s velkými plány. Říkali si „Saští separatisté“, podle vyšetřovatelů jich nebylo více než 15 nebo 20 a dlouhodobě se připravovali na takzvaný „Den X“. Tak označovali moment zhroucení německého státu, který chtěli využít k etnickým čistkám na východě Německa a vytvoření nového státu s nacionálně-socialistickými rysy.
Počítali s tím, že to nepůjde bez násilí a systematicky se chystali na boj se zbraněmi. Ukazují to i nová zjištění saské veřejnoprávní televize MDR, která prostudovala interní dokumenty z vyšetřování.
Vedle paramilitárních cvičení v Německu měla skupina trénovat také ostrou střelbu v zahraničí. Jedno z takových cvičení proběhlo podle MDR pravděpodobně v Česku, další se plánovalo v Polsku.
Přeshraniční dimenze celého případu stojí za pozornost. Vzhledem k blízkosti Saska k Polsku i Česku se východoněmecké krajní pravici nabízí možnost hledat útočiště pro její kontroverzní aktivity právě v sousedních zemích.
„Terorista“ na akci SPD
Ukázalo se to i v červnu 2023, kdy si saská buňka mládežnické organizace strany Alternativa pro Německo pronajala sál v hotelu v Ústí nad Labem pro své vícedenní jednání.
Na akci dorazili i zástupci české SPD Tomia Okamury, kteří s mládežníky Junge Alternative dlouhodobě udržují kontakty a vyměňují si zkušenosti například v politickém marketingu.
Na jedné ze společných fotografií z ústecké akce je vidět i člen „Saských separatistů“ Kurt Hättasch, zatčený rovněž při loňské razii proti skupině podezřelé z terorismu. Hättasch byl při razii dokonce postřelen, protože podle policejních zdrojů při zatýkání sám držel zbraň.
Junge Alternative je německou kontrarozvědkou považována za extremistickou organizaci. Právě proto se jí chce AfD na svém nadcházejícím lednovém stranickém sjezdu pokusit alespoň kosmeticky reformovat. Ve hře je i rozpuštění stávajícího samostatného mládežnického spolku a založení nové organizace navázané pevněji na samotnou stranu AfD.
SPD Tomia Okamury na konkrétní extremistické excesy své partnerské organizace dlouhodobě nereaguje. „Hnutí SPD se vůči extremistickým formám prosazování zájmu v jakékoliv podobě jasně vymezuje, ať už se jedná o islamismus, antisemitismus nebo jakoukoliv formu tzv. zeleného terorismu,“ řekl loni obecně na dotaz HlídacíPes.org předseda pražské SPD Josef Nerušil.
Po zatčení skupiny Saských separatistů loni v listopadu už mluvčí strany Lenka Čejková na podobnou otázku odepsala jen: „K této záležitosti hnutí SPD nepodá vyjádření.“ AfD se své členy zapletené do případu prakticky okamžitě po razii rozhodla vyloučit ze strany.
Smějící se Himmler
Televize MDR také na základě zmíněných interních dokumentů obsáhle popisuje, z jakého prostředí zadržení „Saští separatisté“ pocházeli. Jejich kontaktní síť i zachycené konverzace v online aplikacích jednoznačně ukazují na militantní a neonacistické zázemí.
Lídrem skupiny měl být Jörg Schimanek, 23letý Němec s rakouskými kořeny. Jeho otec dříve patřil do kruhu spolupracovníků někdejší ústřední tváře německo-rakouské neonacistické scény Gottfrieda Küssela a před lety ho odsoudili v Rakousku za propagaci nacismu.
Jörg S. v konverzacích na sociálních sítích sdílel například fotku obětí střelby z bratislavského baru Tepláreň z roku 2022 a sdílel i manifest útočníka. Jeden z diskutujících tento příspěvek „odměnil“ obrázkem smějícího se Heinricha Himmlera.
Související články
Družba SPD s německými extremisty. „Byl to pěkný víkend,“ pochvalovala si mládež z AfD
Kromě Jörga byl při razii zatčen i jeho mladší bratr Jörn. Právě kvůli rakouským kořenům rodiny se vyšetřování dotklo i Rakouska, včetně několika domovních prohlídek.
Celkový obrázek dokresluje fakt, že dědečkem zatčených bratrů (a otcem odsouzeného neonacisty) byl dlouholetý politik rakouské strany Svobodných Hans-Jörg Schimanek senior. Ten zemřel před několika týdny ve věku 85 let a pozornost rakouských médií vzbudilo následné smuteční oznámení.
Na něm se totiž objevil takzvaný Irminsul, symbol někdejší nacistické organizace „Ahnenerbe“ („Dědictví předků“), která měla hledat opodstatnění pro nacistické rasové teorie. Šéf strany Svobodných Herbert Kickl označil zesnulého Schimaneka za „skromného a ukotveného“.
Svobodní čelí kvůli podobným incidentům dlouhodobé kritice za to, že ignorují krajně pravicové podhoubí uvnitř strany. Herbert Kickl tento týden i přesto dostal pověření sestavit příští rakouskou vládu. Strana Svobodných je také od loňska evropským partnerem hnutí ANO Andreje Babiše.
Ani on, stejně jako SPD Tomia Okamury, extremismus v řadách svých partnerských stran nekomentuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jedna z nejděsivějších věznic světa. Pouštní peklo pro ženy a jejich děti
Lidé dnes nevěří ničemu. Bez důvěry se ale můžeme s demokracií rozloučit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)