Česká televize není nástroj propagandy, píše Rada ČT. Ve sněmovně leží už její pátá zpráva
V Poslanecké sněmovně se hromadí zprávy o činnosti České televize a o jejím hospodaření. V pátek 29. března ke čtyřem předchozím povinným zprávám doputovala v pořadí již pátá – o činnosti ČT za rok 2018. Pokud poslanci neschválí dvě po sobě jdoucí zprávy, mohou odvolat Radu České televize.
„Pro mne není nijak milé, že se tam ty zprávy hromadí, chtěl bych aby je poslanci vzali na vědomí. Nechci z toho dělat velký problém, ale pro radu je to nepříjemné a dalo by se to vykládat i jako jakýsi nátlak na radu i na Českou televizi,“ říká předseda Rady ČT, novinář Jan Bednář.
„My jsme svou povinnost splnili, teď je na politicích, aby udělali svou část práce,“ dodává pro HlídacíPes.org.
Zeman radí: neschvalujte
Zatímco Rada České televize má ze zákona povinnost zprávu o činnosti dodat vždy nejpozději do konce března následujícího roku (výroční zprávu o hospodaření pak vždy k 31. srpnu), poslanci žádné termíny k projednání zpráv nemají.
Když pak neschválí (respektive nevezmou na vědomí) dvě po sobě jdoucí zprávy, mohou následně odvolat celou Radu ČT. To by v důsledku mohlo vést i ke konci současného generálního ředitele Petra Dvořáka.
Prezident Miloš Zeman poslancům již dříve veřejně radil, aby neschválením dvou po sobě jdoucích výročních zpráv vyvolali výměnu vedení ČT.
Předchozí čtyři zprávy již projednal volební výbor a všechny doporučil ke schválení. Na plénu Poslanecké sněmovny se však o zprávách dosud nehlasovalo.
Letos na konci ledna začali zákonodárci projednávat zprávu za rok 2016. Ke kritice ČT jednání využili především poslanci KSČM a SPD. Se skoro hodinovým projevem vystoupil například komunistický poslanec Jiří Valenta – mluvil „o neobjektivitě, podjatosti a o dehonestujících kampaních“ a poslance vyzval, aby zprávu neschválili.
„Je zřejmé, že neschválení výročních zpráv by bylo politickým tlakem, který by mohl znamenat odvolání Rady České televize a nutnost volby rady nové. A pro tento krok opravdu nevidím žádný důvod,“ reagoval tehdy ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).
K tomu, aby poslanci zprávy o ČT vzali na vědomí později, vyzval i premiér Andrej Babiš.
Stížnosti na zpravodajství a publicistiku
K hlasování se ale poslanci nakonec nedostali a jednání bylo přerušeno. Plánované pokračování v polovině března zase oddálila diskuse o kauze Jaroslava Faltýnka a firmy Kapsch.
„Jsou tam poslanci, kteří zprávy schválit nechtějí, ale věřím, že takových je menšina. Je to od nich taková hra,“ podotýká Jan Bednář.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Ten také výroční zprávu za rok 2018 opatřil úvodním slovem, v němž za Radu ČT konstatuje, že „výzkumy a analýzy mimo jiné potvrzují, že Česká televize není nástrojem propagandy žádné politické strany či hnutí, nýbrž naplňuje svoji úlohu právě v intencích zákona o České televizi i Kodexu ČT“.
Zpráva nabízí například i obecný výčet podnětů a stížností, s nimiž se diváci na Radu ČT obracejí. Ty se mimo jiné týkají „vysílání zajímavých pořadů v pozdních nočních hodinách, častého zařazování repríz, údajné nevyváženosti a neobjektivity zpravodajství ve vysílání, ale také chování a jazykové úrovně moderátorů a dodržování spisovné češtiny“.
Pokud jde o stížnosti na zpravodajství a publicistiku, „ušetřen“ není prakticky žádný z klíčových pořadů ČT: „Události, Události v regionech a Události, komentáře, 168 hodin, Reportéři ČT, Otázky Václava Moravce, Nedej se plus, Máte slovo a moderování pořadu Objektiv ve slovenštině,“ vypočítává výroční zpráva za rok 2018.
Kdy se k jejímu projednání poslanci dostanou, se odhadnout nedá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Pana Miloše Zemana nikdo nenutí, aby Českou televizi sledoval! Nechť sleduje TV Barrandov. Tu nemám rád já, proto ji nesleduji a při volbě programů na dálkovém ovládání její programy přeskakuji. Přesto netrvám na tom, aby bylo vyměněno její vedení nebo aby byla dokonce zakázána. Nechť tedy pan Miloš Zeman nebere možnost sledovat programy ČT mně! Dobu, kdy televizní programy byly stejné na všech kanálech a kdy byl na obrazovce povolen pouze jeden názor jsem zažil a nechci, aby se tato doba opakovala.
TV Barrandov je soukromá televize, která není placena z našich příspěvků, takže nějaká výměna jejího vedení je věcí majitele. Českou televizi si platíme a proto by měla plnit náročnější požadavky než soukromé televize. Osobně mi na ČT vadí neobjektivní zpravodajské pořady, které jsou hodně zaměřeny proti vládě a prezidentu republiky a dávají více prostoru opozičním stranám, než odpovídá jejich volebním výsledkům.
A já sleduji ČT právě proto, že se od ní dozvím to, co se od TV Barrandov s čínskými vlastníky nikdy nedozvím. A jsem vděčný ČT za to, že alespoň ona je ochotna mě o věcech nepříjemných pro pana Zemana a vládnoucí politiky informovat, když TV Barrandov, Prima a Nova o nich mlčí. A že se tyto zprávy panu prezidentovi a vládnoucím politikům nelíbí? To je problém pana prezidenta a vládnoucích politiků, ne můj. A jak pro pana Zemana, tak i pro vás platí: přepněte si kanál, pokud se vám ČT nelíbí.
Lidi z ČT, resp. celá firma, informují správně, objektivně; jejich práce ovšem oslovuje především přemýšlející občany, vyžadující neideologické informace. Ti ostatní, sledující Parlamentní listy, Britské listy nebo ruské trolly nechť zůstanou v zajetí svých ideologií; ČT jim radím požívat jako jako protijed.
Zdá se, že se ozývají jen potrefené husy. Parlament, pokud si má zachovat zbytky důvěryhodnosti, by jako celek neměl podlehnout kejhání husí a rozhodnout v zájmu nás všech ostatních, kdo jsme je do parlamentu poslali.