Česká firma PSJ zvítězila v tendru pro švýcarský CERN
Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) budou usínat v pokojích, které pro ně v přepočtu za 50 milionů korun kompletně přestaví česká stavební firma PSJ.
Ta zakázku získala v celoevropském tendru v konkurenci firem mimo jiné ze Švýcarska, Itálie či Francie. Serveru HlídacíPes.org informaci potvrdil mluvčí PSJ Miroslav Fuks.
První ze stovek budov
Firma má kompletně zrekonstruovat dvě patra ubytovacího zařízení, celkem 72 bytových jednotek. „Jde o malé ubytovací prostory hostelového typu pro vědecké pracovníky CERN,“ doplňuje Fuks. Velká není ani samotná zakázka. Její hodnota nepřesahuje v přepočtu 50 milionů korun, bonusem je prý ale cenná reference.
„CERN je prestižní zákazník. Zakázka má pro nás velký referenční význam a zároveň ohromný potenciál s ohledem na další rekonstrukční práce, které se v rozsáhlém areálu CERNu v dohledné době chystají,“ říká Miroslav Fuks
Rozsáhlý areál CERN, který leží na francouzsko-švýcarské hranici západně od Ženevy, zahrnuje zhruba 400 budov a objektů. V tamních vědeckých zařízeních pracuje okolo 9 500 vědců, což je polovina všech částicových fyziků na světě. Vědci reprezentují 500 univerzit či jiných odborných pracovišť a více než 80 národností.
„Uspěli jsme díky nejnižší cenové nabídce. Jsme rádi, že se nám do vlastních stavebních prací podařilo z velké části zapojit české firmy a pracovníky včetně výrobních kapacit PSJ,“ podotýká Fuks.
Veřejná zakázka proběhla – ve srovnání s českou praxí – nezvykle rychle a také hladce, tedy bez toho, aby se neúspěšní uchazeči okamžitě odvolali k obdobě českého antimonopolnímu úřadu.
Dvakrát čtyři týdny
„Lhůta pro vypracování nabídky byla čtyři týdny, během ní proběhla povinná prohlídka místa stavby a konference zadavatele s uchazeči. Vlastní kontrakt jsme obdrželi v krátké lhůtě, nepřekračující čtyři týdny po odevzdání nabídky,“ říká Miroslav Fuks. Rekonstrukce začala v lednu, dokončena má být už v červnu.
Před několika dny byl do provozu po dvouleté rekonstrukci v CERNu znovu uveden i tamní největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě.
Tímto urychlovačem lze simulovat podmínky panující v okamžiku těsně po zrodu vesmíru. Díky tomu se mimo jiné podařilo potvrdit existenci do té doby jen hypotetické částice známé jako Higgsův boson.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)