Česká firma, která dodala ochranné masky Hradu: „Naštěstí nemusíme prodávat přes ministerstvo.“
Na českou firmu Nanologix se v posledních týdnech obrací kdekdo: od hejtmanů přes hasiče, policisty, lékařskou komoru až po řadové zubaře. Snaží se vyhovět všem. Prodávat může přímo – díky tomu, že na její masky s filtry pro záchyt 99,99 % virů se nevztahuje nařízení ministerstva zdravotnictví o kontrolované distribuci respirátorů typu FFP 3.
„My vyrábíme masky a spadáme pod úplně jinou normu než respirátory. Veškeré masky a filtry, které vyrábíme, jsou vedeny jako vojenský materiál,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org František Bauer, generální ředitel firmy Nanologix z Českého Jiřetína na Mostecku.
„Mohli bychom vyvážet i do zahraničí, ale vše teď dodáváme na český trh. Jsou to desetitisíce kusů, brzy padesát tisíc měsíčně,“ říká Bauer s tím, že masku lze používat dlouhodobě.
Jak jste v těchto dnech změnili výrobu?
Přijali jsme nové lidi, rozšířili jsme výrobu, navýšili jsme kapacity i v našem výrobním závodu v Rakousku. Snažíme se uspokojit požadavky trhu.
Prý si u vás objednalo dodávku i ministerstvo zdravotnictví, ale z nějakého důvodu si ji stále nevyzvedlo… Je to tak?
Už to tak není. Zrovna jsme dostali informaci, že si pro to v pondělí přijedou a budeme se pak bavit o dalších a větších dodávkách pro stát. Teď je to dva tisíce masek a čtyři tisíce filtrů. Zatím se ale ukazovalo, že je jednodušší a rychlejší dodávat masky rovnou krajům. Máme dohody přímo s hejtmany a oni si to pak dále distribuují sami. Sami si rozhodují, co půjde do zdravotnictví, co policii, co dají hasičům.
Rozhodně to neskončí tak, že bychom tu měli něco na skladu, protože požadavek na trhu je teď pořád. Nutno uznat, že přes hejtmany je to rozhodně rychlejší než přes ministerstvo. Třeba na vedení Ústeckého kraje jsme zavolali, že to pro ně máme připravené, oni hned ten den přijeli a okamžitě to rozdali policistům, hasičům a zdravotníkům. To je velký rozdíl v přístupu.
Pokud vím, v době vypuknutí této krize bylo na celou Českou republiku
v hmotných rezervách všehovšudy 850 kusů masek.
Chápu, že nechcete v tomto čase ministerstvo úplně kritizovat, na druhé straně to zní, že se vám a vaší nabídce ani ministerstvo, ani krizový štáb dostatečně nevěnuje.
Mně jde hlavně o to, aby se to co nejrychleji dostalo k lidem, kteří to skutečně potřebují. Máme přímé dohody i s některými nemocnicemi, s lékařskou komorou, zubařskou komorou, ale i konkrétními lékaři a zubaři nebo s hasiči. Oni posílají objednávky přímo k nám do výroby a my jim to přímo dodáváme. To je nejrychlejší.
To jde ale ve vašem případě jen proto, že jednak splňujete náročná kritéria na antivirovou ochranu a zároveň se na vaše masky nevztahuje to omezující nařízení ministerstva zdravotnictví. Díky tomu to mohou zdravotníci nakupovat od vás napřímo?
Přesně tak to je. My to můžeme lékařům dodávat rovnou. Ti nám pak píší, že jsou šťastní, že nemuseli zavřít ordinace. Je to samozřejmě pro nás pracné, ve výrobě i v logistice se už všichni hroutíme. Kdyby byla připravená a funkční nějaká centrální distribuce, bylo by to lepší. To ale nefunguje.
Kdybyste to měl nějak popsat, je to promarněná příležitost ze strany státu?
Omezil bych se na konstatování, že v tuhle chvíli nabízíme ten nejkvalitnější produkt. Tato maska splňuje naprosto všechny požadavky proti koronaviru. Filtr má záchyt 99,99 %, zachytíme úplně všechno, testovali jsme to s armádou, na virech v Centru biologické ochrany v Těchoníně. K tomu máme doplňky, brýle… Celá státní správa, která to používá, si to chválí. Dodáváme od Hradu až po zubařské ordinace, nebo i průmysl. Vývoj té masky trval šest let.
Kolik jste toho schopni teď měsíčně vyrobit?
V tuto chvíli budeme schopni dodat na trh přibližně padesát tisíc masek a 150 tisíc filtrů měsíčně. Nutno zdůraznit, že ta maska se dá používat opakovaně. Cenu zároveň držíme na 590 korunách bez daně. Ale tu masku máte napořád. Filtr se dá použít i několik dní. Maska je silikonová, dá se složit do kapsy, podobně jako rouška. Na obličeji krásně sedí, což je zásadní, protože maska musí přilnout, jinak to ani v kombinaci trojkovým filtrem nebude mít ten efekt. Nic funkčnějšího než takto správně použitá maska není.
Jak se mimochodem díváte na konkurenční výrobky, které k nám teď za drahé peníze putují z Číny?
Masky se sem pokud vám nevozí, jen roušky a respirátory. Přijde mi to jako zoufalé činy, v podstatě z donucení. V České republice jsou dva výrobci respirátorů a roušek a dva výrobci masek. Pokud vím, v době vypuknutí této krize bylo na celou Českou republiku v hmotných rezervách všehovšudy 850 kusů masek. To je pak jasné, že dva výrobci na celou republiku nezvládnou uspokojit poptávku. My se hroutíme, do toho rozšiřujeme výrobu. Vláda nám teď sice nabízí peníze na další posílení výroby, jenže to nám je teď k ničemu. Výrobu musíte rozšířit strojově a stroj vám za měsíc nikdo nevyrobí. Jsou to složitá zařízení, na jejichž dodání jsme čekali asi osm měsíců.
Je to tak, že Správa Pražského hradu si ochranné masky pro své zaměstnance, objednávala u vás?
Ano, je to tak, je to zhruba měsíc zpátky. Ale neobjednával zdaleka jenom Hrad. Byl to třeba i chorvatský prezident, prezident Belize, německá a slovenská státní správa a další… Masky ale teď primárně dodáváme českým lidem, kteří to nutně potřebují.
Teď sledujeme to, jak se koronavirus rozšířil do celého světa. Prý se chcete rychle dostat i na americký trh. Děláte v tom už nějaké kroky?
Ten impuls přišel už v minulém roce. Dostali jsme nabídku od americké vlády na větší investici do naší výroby, na rozšíření tady v České republice. Mělo by se to stihnout ještě letos a vyrábět tu budeme jak pro evropský, tak americký trh.
Nebojíte se ale, že až ta vlna pomine, že lidé i vlády snadno zapomenou a kapacity zůstanou nevyužité?
Toho se rozhodně nebojím. Všichni se budou chtít zásobit. Vidíme to už teď, uzavíráme kontrakty, a minimálně tak na šest let dopředu máme odbyt zajištěný. Objemy budou veliké. A když se nebudou kupovat masky, budou se kupovat filtry.
Cítíte – navzdory okolnostem – podnikatelské zadostiučinění, že tady pracujte řadu let na produktu, u nějž se teď ukazuje, jak je potřeba?
Víte, z čeho já mám největší radost? Že to lidem slouží a že můžeme udělat něco pro to, abychom lidi uchránili. Můžeme s čistým svědomím říct, že když tu masku člověk správně nasadí a správně užije, tak je ochráněný. Materiál má také tvarovou paměť, takže se maska po rozbalení zase uzpůsobí tváři uživatele. A těší mne i odezva lidí, kteří nám píšou emaily, esemesky, volají nám. Snažíme se totiž uspokojit i drobnou poptávku, i řadového zubaře, který by bez toho nemohl ordinovat. A naštěstí to nemusí jít přes ministerstvo a dostane se to rychle k lidem, kteří to nutně potřebují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Proc to takhle nejde udelat s rouskami/respiratory? Aby se mohli Babis, Zeman a Hamacek klanet letadlu s predrazenym materialem z Ciny a spoluvytvaret dojem, ze Cinane nejsou pricinou problemu ale vsemi vzyvany spasitel?
Ví pan ředitel, že rozdíl mezi vojenskou maskou (protiplynovou) a třeba rouškou nebo respirátorem pro zdravotnictví je ten, že zatím co rouška chrání proti virům prakticky jen ty okolo toho, kdo ji má nasazenou, zdravotnický respirátor chráni navíc i nositele proti infekci z okolí (více či méně podle stupně účinnosti filtrace), tak vojenská maska s filtrem chrání jen proti okolí a pokud ji má nasazenou sám infikovaný (ten o tom v případě COVID-19 nemusí ani vědět), tak je to pro ty, kdo s ním mají kontakt stejné, jako kdyby neměl ochranu vůbec žádnou. Důvod je ten, že jednosměrný vydechovací ventil vojenské protiplynové masky nemá z principu žádný fitr a vydechovaný vzduch je v případě, že ji má nasazenou nemocný, kontaminovaný.
Každý kdo byl na prezenční vojenské službě to ví, pokud ovšem nezapomněl. Vojenská protiplynová maska chrání jenom nositele a proto je pro zdravotnictví méně vhodná, dokonce i méně, než šitá bavlněná rouška, kterou teď mimochodem doporučuje už i WHO.
Pokud zde propagovaná maska je opravdu vojenská, pak platí i pro ni to, co jsem napsal výše.
Maska NanoLogix je obousměrná.
Nemá žádný výdechový ventil takže funguje i jako ochrana okolí proti infikovanému.
A dýchá se v ní zcela bez problému, na rozdíl od skoro 100 let starým protiYperitovým chobotnatcům.
Škoda že pan Bauer nemá pár milionů těchto masek + pár stovek milionů filtrů ‚někde na skladě‘ 🙂 , mnoha lidem v první linii všude možně po světě by to zachránilo přinejmenším zdraví. Trnu, když vidím, v čem všem co sem odněkud přiletělo a tváří se to jako respirátor, se obětují pracovat lidé v nemocnicích a jiných kritických pozicích. Všem nám ostatním myslím stačí opravdu jen obyčejná rouška, spíchnutá ze dvou vrstev trochu hustšího bavlněného trička … Společnosti Nanologix přeji mnoho úspěchů a energie k co nejrychlejšímu růstu, produkty vypadají špičkově 🙂 !!