Češi už jdou maďarskou cestou. Babiš i bez ústavní většiny dělá to, co Orbán, tvrdí politik z Budapešti
Maďarsko v neděli čekají komunální volby a opozice v nich po letech tápání a roztříštěnosti chce uspět – zejména v Budapešti. Poslední průzkumy ukazují, že by souboj o post starosty maďarské metropole mohl být mnohem vyrovnanější, než se původně čekalo. Kampaň je špinavá a opozice má ztížený přístup k reklamním plochám i k médiím, tvrdí Mátyás Eörsi, opoziční politik a někdejší volební pozorovatel OBSE v České republice.
„Firmy, které vlastní třeba billboardové plochy, patří lidem blízkým Fideszu, a ti vám buď dají jinou sazbu, nebo vás k reklamě vůbec nepustí. Těch příkladů je spousta,“ popisuje Eörsi realitu předvolebního boje v Orbánově Maďarsku.
Sám byl v roce 2017 hlavou pozorovací mise OBSE v Praze. Z voleb, po kterých se premiérem stal Andrej Babiš, si podle svých slov odnesl dojem, že Češi věří svému politickému systému tak pevně, jako nikdo jiný na světě.
V závěrečné zprávě jeho pozorovací mise tehdy mimo jiné navrhla, aby Česko změnilo systém vytváření mediálních rad a odpolitizovalo volbu jejich členů.
„Orbán má jeden jediný cíl, v angličtině to budou čtyři písmena: CASH. Peníze. Můžeme srovnat mafiánský stát budovaný Orbánem třeba s Ukrajinou – tam aspoň existovala pluralita oligarchů, zatímco v Maďarsku mají Orbánovi oligarchové monopol,“ komentuje současný stav maďarské společnosti Eörsi.
Může opozice uspět a „ukrást“ Orbánovi Budapešť?
Nechceme nic krást, ale získat většinu hlasů voličů. Budapešť je stále opoziční město, kosmopolitní a liberální, proto tu Orbánova strana Fidesz má historicky menší popularitu. Kampaň je ale tak špinavá jako nikdy předtím. Jeden z našich opozičních kandidátů na starostu byl nedávno křivě obviněn ze sexuálního obtěžování. Důvod, proč to Fidesz dělá, je ten, že chce, aby lidi přestaly volby zajímat, a aby byla volební účast co nejnižší. A Fidesz navíc kontroluje také média.
Nedělní komunální volby chce opozice využít jako důkaz, že je poprvé po letech jednotná – viz například primární volby mezi opozičními kandidáty v Budapešti. Povede se to?
Už v loňských parlamentních volbách byla spolupráce mezi opozicí mnohem lepší a koordinovanější než dříve. Stále je ale mnoho stran, které v opozici nespolupracují. V těchto volbách je jasné, že řada kandidátů malých opozičních stran, o kterých doteď nebylo ani vidu, ani slechu, je financována Fideszem. Někdy jde o takzvané „nezávislé“ kandidáty, někdy o známé tváře z médií, bývalé sportovce, kteří se zjevili odnikud, oznámili kandidaturu a sebrali požadovaný počet podpisů, což vypadá naprosto nereálně. Je tedy zjevné, že řada opozičních kandidátů, kteří nejsou součástí jednotné opozice, jde s Fideszem.
Vy sám kandidujete?
Kandidoval jsem v minulých parlamentních volbách, teď ne.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
Otázka za milion…
Co podle vás vede Maďary k tomu, že stále tak silně podporují Viktora Orbána? Ten sice změnil volební zákony i hranice volebních okrsků, podmanil si média a všechno si maximálně „usnadnil“. Přesto ale musí existovat něco, kvůli čemu mu lidé stále věří a chodí ho volit.
To je otázka za milion dolarů… Ale zmíním dva faktory. Zaprvé, ty volby nejsou férové a kampaň je nerovná. Někdy Západ říká: Ano, Orbán není OK, ale na druhé straně je to několikanásobný volební vítěz. Já bych ovšem každému doporučil, ať si projde volební monitorovací zprávy OBSE, které popisují situaci v Maďarsku sice diplomaticky, ale přesně.
Stačí se podívat na to, jaké prostředky ze státního rozpočtu dostává Fidesz a jak těžké je dostat se k těm stejným prostředkům pro opoziční strany. Totéž platí o mediálním prostoru a o reklamě. Firmy, které vlastní třeba billboardové plochy, patří lidem blízkým Fideszu, a ti vám buď dají jinou sazbu, nebo vás k reklamě vůbec nepustí. Těch příkladů je spousta.
Související články
Orbánovo impérium je inspirací i pro české populisty. Začne se drolit za měsíc, věří maďarská opozice
Zadruhé, Orbán je génius v tom, jak dokáže najít nepřítele, před kterým pak chrání národ. Od Bruselu, přes Sorose a uprchlíky až po bůhvíkoho. V hledání nepřátel má neskutečnou fantazii.
Takže ta odpověď na otázku za milion je… ?
Že lidé, kteří se bojí, volí silné lídry.
Hesla jako uprchlíci a George Soros používá Viktor Orbán směrem ke svým voličům několik let a stále fungují. Přesto, vidíte v jeho rétorice nějaké změny?
Ano, třeba o Bruselu už od něj teď skoro neslyšíme a to je chytré, protože Maďaři stále vnímají EU velmi pozitivně, ale ne Brusel jako město. Takže je třeba jednodušší srovnat ho s někdejší sovětskou Moskvou. Ale to teď skončilo. A nevidíte už ani nic o Sorosovi. Těžko říct proč, snad kvůli ostré reakci Evropské lidové strany, snad kvůli tomu, že mají průzkumy, že to téma je vyčerpané.
A co je tedy aktuální hit v Orbánově propagandě?
Migrace. Jeden příklad za všechny. Když byla v Maďarsku skutečná migrační krize, tedy v září 2015, na východním nádraží v Budapešti byly davy uprchlíků. A tyhle čtyři roky staré fotky z centra metropole se dodnes využívají a vyvolávají strach.
Orbánova čtyři písmena: C – A – S – H
Co si myslíte o pojmu „orbanizace“? Může kterákoli země skončit jako současné Maďarsko, i když má jiné vstupní sociální, historické nebo ekonomické podmínky? Může „faktor Orbán“ všude zafungovat stejně?
Myslím, že Orbán je v tomhle průkopník, ale je tu i řada jemu podobných – Donald Trump, Boris Johnson… Angličtina rozlišuje v politice pojmy „policy“ a „politics“. Já nevidím žádné „policies“ (konkrétní vize, kroky, politický program, pozn. red.), je to jen o tom, udržet si moc a získat jí ještě víc.
Orbán má jeden jediný cíl, v angličtině to budou čtyři písmena: CASH. Peníze. V tom je Orbán specifický dokonce i ve srovnání s jinými podobnými politiky. Můžeme srovnat mafiánský stát budovaný Orbánem třeba s Ukrajinou – tam aspoň existovala pluralita oligarchů, zatímco v Maďarsku mají Orbánovi oligarchové monopol.
Orbánův spolužák ze základní školy Lörincz Meszáros, původem instalatér-plynař, je dnes dvakrát bohatší než Alžběta II. a třikrát bohatší než Cristiano Ronaldo, a to jen díky posledním devíti letům, kdy je Orbán nepřetržitě u moci. A není sám.
Na konci listopadu to bude rok, co majitelé několika mediálních domů v Maďarsku převedli dobrovolně své podniky do nadace pod kontrolou vlády. Dlužno podotknout, že už předtím měl Orbán nad jejich médii kontrolu. Vidíte po roce nějaký jednoznačný efekt, který vytvoření tohoto mediálního konglomerátu mělo na maďarská média i na celou společnost?
V době kampaně všechna tato média mluví jedním jazykem, takže je to extrémně efektivní. Ale chtěl bych tu hlavně podtrhnout, že to ti majitelé převedli pod Orbána bezplatně a dobrovolně. Kdo by to proboha v normálním světě udělal? Tohle vypovídá o situaci v médiích Maďarsku víc než cokoli jiného.
Související články
Orbán myslí ve velkém. Přes Facebook chce ovlivňovat veřejnost i daleko od hranic Maďarska
Vy sám jste byl v roce 2017 šéfem mise pozorovatelů OBSE během parlamentních voleb v České republice. Po nich se stal premiérem šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Do závěrečné zprávy jste napsali i řadu doporučení, co by šlo v Česku zlepšit, třeba změnit a odpolitizovat systém nominace členů mediálních rad. Jaké volby to tehdy z vašeho pohledu byly?
Některé věci si vybavuji velmi živě. Ve volbách je podle mě nejdůležitější to, aby lidé celému procesu věřili. Že se jde volit a že podle volebního výsledku se budou věci odehrávat dál. Ale v Česku je podle mě tahle důvěra v systém až příliš vysoká. Už to, že máte dvoudenní volby. Ve volební místnosti jsem se tehdy lidí ptal, kde bude klíč od volební místnosti se všemi volebními lístky schovaný přes noc. A oni řekli: „Nevíme.“ A já na to: „Ale jděte.“ A oni: „Bude to v pohodě.“ Nikdo nevěděl, kdo bude zamykat, ani kam dají ten klíč. Takovou důvěru jsem neviděl nikde na světě.
S touhle relativně nedávnou zkušeností – vidíte reálně, že by se Česko vydalo v dohledné době „maďarskou cestou“?
Vy už jste na té cestě, i když Babiš nemá ústavní většinu, což je obrovský rozdíl. Ale pokud jde o využívání moci pro osobní, finanční benefity, to už se u vás děje.
Mátyás Eörsi přijel do Prahy na pozvání Knihovny Václava Havla
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Ruml o svém těžkém úraze: Život jsem nevzdal. A taky o Česku a politice
Takhle to dál nejde. Německý starosta kritizuje nečinnost Berlína v migrační politice
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Příkladem pro všechny, co chtějí porazit „SILNÉ LÍDRY“ je:
1. Současný Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
2. Analytická společnost Cambridge Analitica.
Jestli kráčí premiér Česka ve stopách Maďarského premiéra, tak to mi dělá velkou radost!
Mně taky -Vám taky?
Prý, maďarská opozice chce uspět… Uspět by chtěla i ta naše…Jenže to neumí…To,že neustále pomlouvá ANO a premiera Babiše, nikam nevede…A na nic jiného, jak je již delší dobu vidět,nemá…Jde za ní jenom pár křiklounů a pomlouvačů z Prahy…
Pomluva je trestným činem, který spáchá ten, kdo o jiném uvede takový nepravdivý údaj, který může značně ohrozit jeho vážnost před druhými osobami.
Bureše nikdo nepomlouvá. Vše co se o něm říká a píše je pravda. Kdyby nebyla, to by jste viděl jak rychle dokáže státní zastupitelství podat podmět k soudu a soud rozhodnout.
„Vy už jste na té cestě, i když Babiš nemá ústavní většinu, což je obrovský rozdíl. Ale pokud jde o využívání moci pro osobní, finanční benefity, to už se u vás děje.!
Pan Eörsi by měl být konkrétnější, takhle je to takové plácání prknem do vody, aby pána bylo slyšet.
Podpora biopaliv první generace, stažení vyšetřování Čapího hnízda dříve než se dostalo k soudu, masivní podpora jeho firem …
Já vím nekrmte trolly …
Koneckonců i u nás si stále ještě obrovské množství lidí myslí, že žijí v normálním demokratickém režimu, že Babiš nelže, že se nesnaží ovládnout stát, že mu nejde jen o osobní zisk a moc…
V jeho věku -dle statistických údajů se průměrněj důchodce dožije 25 let v důchodu – tj. 63 + 25 tj 88 takž Babiš má peněz dost. Možná ale touží po moci, aby se dožil státního pohřbu – na lafetě. Ale mně by stařčil pohřební Mercedes jak Gottovi.
Lidu stačí, když má kde spát (třeba i pod mosty), když se neumírá ve velkém hladem, když každý (včetně těch, co nepracují) dostane jednou měsíčně obolus, který zajistí přežití do dalšího měsíce (a ještě něco málo zbude na dovolenou v daleké cizině), a když je lidem občas médii předhozeno cokoliv, třeba tak zvaná senzace, aby si lidé měl o čem povídat, o čem vyslovovat „svůj názor“ a o čem se přít, kdo umožní lidem, aby sbírali známky, obrazy nebo třeba lejna dle libosti.
Pak lid rád volí a volí toho, kdo mu to slíbuje a kdolid přesvědčí, že to všechno svým „makáním“ zařídí. To je celé kouzlo, jak vyhrát a vyhrávat volby, to je celé kouzlo stability vládnoucího systému.
Ideje, a další humanitní záležitosti jsou jsou provozovány ve skutečnosti jen proto, aby řeč nestála, když už ji tedy jakolidé máme. Je to jako se sexem – veškeré ty slasti a radosti i hlubokomyslné úvahy o lásce, jsou zavedeny přírodou jen proto, aby ten či onen živočišný druh nevymřel.
Poznámka : Lidské „vymyšlenosti“, jsou spíše škodlivým faktorem. Jako příklad lze uvést „Listinu lidských práv a svobod“, která bez obdobné „Listiny lidských povinností“, působí spíše negativně; schová se pod ta práva a svobody, ledacos a mnozí z toho profitují způsobem, který lze označit za přímo odporný. A tak by bylo možné pokračovat přes ochranu „mizejících druhů“, lesů, přírody a klimatu vůbec a tak dále.
Omlouvám se za mnoho slov o tom, co se dá vlastně vyjádřit stručným : „Chléb a hry“ (dej lidu).
A vy byste chtěl mimo chleba a her co? Letět z Hané přímo na měsíc , nebo dokonce i zpět. Mně stačí ty pozemské hry.