Češi a Slováci jedou v koloně Nočních vlků poklonit se do Moskvy, na Rudé náměstí
Už podruhé z pompézní celoevropské „Jízdy vítězství“ motorkářů z klubu Noční vlci na trase Rusko-Berlín udělal covid spíš sérii menších oddělených regionálních akcí. Českým či slovenským příznivcům kontroverzního klubu s vazbou na Kreml to ale nezabránilo vydat se naopak na východ. Zítra mají v plánu pietu na Rudém náměstí v Moskvě – přesto, že česko-ruské vztahy klesly na bod mrazu kvůli podílu agentů tajné služby GRU na explozích ve Vrběticích.
SMR mobil článek Mobile (207411)
O Jozefu Hambálkovi bylo naposledy v médiích slyšet před rokem. Tehdy se „prezident evropské pobočky“ motorkářského klubu Noční vlci vydal na jednání zastupitelstva v západoslovenském městečku Dolná Krupá, aby získal souhlas pro svůj plán.
Hambálek vlastní v Dolní Krupé areál budov a pozemků, na kterém v minulosti parkovala těžká vojenská technika a trénink tam absolvovala i paramilitární skupina Slovenští branci.
Právě v Hambálkově areálu se v roce 2018 slavnostně otevírala evropská kancelář Nočních vlků. Byli u toho i zástupci ruské ambasády a média z celého světa následně rozebírala, jak Kreml šíří svůj vliv přes základnu motorkářů na Slovensku. Na fotkách z prohlídky areálu je vidět vojenská kamufláž budov a žiletkový drát na plotě. Podnikatel dostal poté kvůli areálu dvě vysoké pokuty.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Loni v červnu šel Josef Hambálek zastupitele osobně přesvědčit, aby změnili obecní územní plán. Tvrdil, že chce v budovách a okolí zřídit „eventově-zábavní středisko pro rodiny, kontaktní ZOO, odpočinkovou zónu se saunami či prostor pro výstavy vojenské a zemědělské historické techniky v muzeálním provedení“.
Souhlas dostal, musel ale čelit otázkám právě na své aktivity v kontroverzním motorkářském klubu, jehož mateřská organizace v Rusku má blízko k Vladimiru Putinovi.
„Nikdy jsem neřekl, že objekt je vytvořený pro Noční vlky. Já sám jsem Noční vlk a vlastník objektu. Noční vlci to nevlastní, já jsem jediný vlastník,“ řekl zastupitelům před rokem Hambálek a ti mu dali pro jeho plány jednohlasně zelenou.
Žádná expanze se ale nekonala, změny v územním plánu stále nejsou uzavřené, jak na dotaz HlídacíPes.org nyní potvrdil starosta Dolní Krupé Marek Dekan.
Cesta domů – do Moskvy
Jozef Hambálek se pravidelně objevuje v kolonách motorkářských jízd Nočních vlků, po boku členů české pobočky klubu.
V Česku jsou noční vlci registrováni jako samostatné občanské sdružení, zatímco na Slovensku sice mají formální sídlo u podnikatele Hambálka, žádná z jeho firem však v názvu Noční vlky nemá. Česká pobočka vznikla v dubnu 2018, jen tři měsíce před tím, než se v areálu Jozefa Hambálka otevřela ta „evropská“.
Předsedou české pobočky je Marek Radkovič, který se po boku Hambálka objevuje od začátku oficiálního působení Nočních vlků na Slovensku. A společně vyrazili i letos na východ. Protože klasická „Cesta vítězství“ motorkářského klubu z Ruska až do Berlína nebyla kvůli koronavirovým opatřením možná, vyjeli středoevropští členové a sympatizanti klubu naopak do Ruska.
Čeští a slovenští motorkáři na cestě do Moskvy s Nočními vlky (květen 2021), reportáž Rossija 24
Ruská státní televize dala ve svých reportážích prostor například Jaroslavu Krejčovi (titulovala ho jako „jezdce klubu Noční vlci z Prahy“), Patriku Balarinovi či právě Radkovičovi s Hambálkem.
Právě ti se spolu s motorkáři z dalších evropských zemí zúčastnili letošní jízdy, která, zřejmě především kvůli covidu, vede opačným směrem než v minulých letech: z Petrohradu na Rudé náměstí v Moskvě, kde vyvrcholí v neděli 9. května. Cesta do Moskvy má podtitul „Cesta domů“ a videa, která motorkáři po cestě natáčejí, tomu odpovídají:
„Jeli jsme za naší rodinou, jako domů,“ říká například na videu na Facebooku pořízeném u čerpací stanice na rusko-estonských hranicích zmiňovaný Jozef Hambálek.
Chirurg a ti druzí
Noční vlci jsou dlouhodobě považováni za jeden z nástrojů, kterými Kreml šíří svůj vliv v Evropě. Vedoucí klubu Alexander Zaldostanov, přezdívaný též „Chirurg“, má blízko k Vladimiru Putinovi, podílel se i na zabírání Krymu v počátcích jeho okupace Ruskem a kvůli zápisu na sankční listině nesmí na území EU.
Slovenská tajná služba SIS ve výroční zprávě za rok 2019 píše: „Hlavními šiřiteli proruských narativů v SR byly proruské občanské organizace a skupiny na sociálních sítích, ruská zpravodajská média, včetně jejich zahraničních poboček a takzvaná alternativní média. Obdobně jako v předešlém období, ruská propaganda do velké míry zneužívala proruské sympatizanty, kteří z vlastního přesvědčení nekriticky přebírali a dále šířili její poselství.“
To, že takový popis dobře sedí i na – nejen slovenské – fanoušky či členy Nočních vlků, je nasnadě.
V roce 2018 se s šéfem Nočních vlků setkala i delegace českých politiků – byl v ní například tehdejší europoslanec Jaromír Kohlíček za KSČM, senátor zvolený za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava či bývalý místopředseda komunistů Josef Skála.
Právě ten se na jednom z videí na Zaldostanově profilu rozplýval, jak je návštěva u Nočních vlků během příprav jejich motorkářské show hotovým „Disneylandem proti rusofobii a porážkou rusofobie uměleckými prostředky“.
S Nočními vlky se před několika lety fotil i tehdejší jihomoravský hejtman, dnes nově jmenovaný náměstek ministra vnitra, politik ČSSD Michal Hašek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
39 komentářů
Ale v „inteligentní české společnosti“ je Hamáček vlastizrádce a vyvrhel, přestože vyhnal ruské diplomaty …. a uvažoval, že by možná přivezl ruskou vakcínu, stejně jako před tím Babiš i prezident Zeman!
Opravdoví vlastizrádci se jedou klanět Kremlu, ale to nikoho nezajímá …. !
Jde o to zničit před volbami sociální demokracii! Kdopak za tím asi stojí? A kdo stál za kauzou „Sobotka ukradl národu lithium“? A kdo za kauzou „Paroubek prznil nezletilou na jachtě“?
Všechno bylo před volbami!
bylo by lepší asi, kdyby se jeli poklonit Bílému domu?
Seznam Zprávy. O tom není pochyb.
Alespoň někdo vzdal čes. Díky chlapi.
Taky mě to potěšilo.
souhlasím s Vámi a též se připojuji k poděkování
Doufám, že je má BISka všechny zdokumentované, kolaboranty.
Jestli je to podle nich cesta domů, tak ať si tam zůstanou.
K tomu není co říct fujtaibl lidičky!!!
siel by som tiez…
Toto je jediná věc, která by neměla být vůbec řešena. jedou se poklonit hrdinství padlých a to je v pořádku. Zase nějaký magor politizuji i toto. To už musí skončit a je třeba začít používat tu sekanou v palici….
Souhlasím
vzpomínka na vlastním hrdiny, uctění památeck vlastních předků.to jsou dělá z Nočních vlků špatný příklad\?
Vidím to opačně a děkuiji těm,,kdo se k nim mohl připda a přidá a poděkuje i v Moskvě za nás
Otázek je mnoho, ale mimo jiné by mě zajímalo;
Proč Noční vlci (proRuští vlastenci) jezdí na Amerických a Německých mašinách, když přitom mají svou Ruskou mašinu?
A jestli také Čeští a Slovenští vlci v Rusku navštíví pomníky padlých Československých legionářů?
asi je napájí z ruské ropy vyrobeným benzínem. proč by měli uctívat hroby legionářů, z nichž se jistá část zapsala svou neoprávněnou účastí v ruské občanské válce?
Vážně by pomohlo trošku studia dějin, zvláště těch novodobých. Z pohledu bolševiků byli legionáři opravdu nepřátelé. Pokud by však nevyhráli bolševici, byli by čeští legionáři v Rusku oslavováni jako spřátelená síla, co pomohla v boji s rudým morem. Dějiny píší vítězové a pokud nechcete být tak nějak mimo realitu, je třeba se na věc podívat vždy i z druhé strany.
Je ale zvláštní, že i když prý v Rusku dávno není socialismus či bolševismus, pomníky našich legionářů jsou často totálně poničené a zanedbané a jejich pověst stále negativní. Ok, tak to prostě je a nikdo Rusy příliš nekritizuje za takový přístup, ovšem v tomto kontextu by měli Rusáci například ohledně maršála Koněva akorát tak držet kušnu.
No ono si zkuste tu Evropu projíždět na Dněprech 😀
To je motorka do lesa (nebo do Ruska), na normální silnici vám po pár stovkách kilometrů nejspíš hrábne. A to je pak hned po vlastenectví 🙂
A už si je tam v Rusku nechte, protože my je zpátky nechceme, jsou to samí bolševici a tím pádem adaptabilní v Rusku.
Kdyby nebylo SSSR, kvůli kterému byl Brity a Američany nainstalován v Německu Adolf Hitler, aby SSSR napadl (na př. Joseph Kennedy,tehdejší velvyslanec USA v Londýně, byl velký poporovatel NSDAP, v Británii pak Oswald Mosley), byli by Češi „přesídlení ve „Dálněvýchodní Marce“ Třetí říše národa německého, někde daleko na východ za Uralem, a s nimi „Sámo“ i s „Tatianou“. Proto ti, co zažili 2. světovou válku a vědí, kdo Němce na hlavu porazil, dodnes projevují prostřednictvím jejich potomků, úctu a vděk všem padlým i přeživšim vojákům Rudé armády, tedy také a hlavně Rusům, mimo jiné účastí na přehlídce v Moskvě.
Poznámka k baronetu Mosleymu:
„Oswald Mosley, 6. baronet.v Británii Novou stranu, která brzy začala vykazovat prvky Mussoliniho fašismu. Pod záštitou Britské unie fašistů, Mosley také inicioval, po vzoru Mussoliniho, černokošilaté gardy, které často útočily na Židy a na komunisty. Svými výpady si však Mosley vysloužil špatnou pověst mezi běžnými obyvateli a na svou stranu získal jen nejradikálnější fašisty. V roce 1933 zasáhla Mosleyho smrt manželky Cynthie, když podlehla zánětu pobřišnice. Mosley se o 3 roky později tajně oženil s Dianou Guinessovou v Berlíně. Svatba se konala v sídle německého ministra propagandy Josepha Goebbelse a na svatbě byl přítomen i Adolf Hitler“. Zdroj: Wikipedie, heslo Oswald Mosley
Poznámka k přesídlení Čechů: Reinhard Heydrich prosazoval konečné řešení české otázky. 2. října 1941 prohlásil ve větším kruhu posluchačů, že „Čech v tomhle prostoru už nemá koneckonců co pohledávat“ a on se nebude pokoušet „předělávat tuhle svoloč českou podle staré metody na Němce“. Konečné řešení české otázky zapadalo do Generalplánu Ost, nacistického plánu na likvidaci, poněmčení a vysídlení příslušníků pěti slovanských národů (Čechů, Poláků, Ukrajinců, Bělorusů a Rusů), kterým se měl vytvořit životní prostor pro německé obyvatelstvo“.
Pro „Sámo“ a „Tatianu“: „Reinhard Tristan Eugen Heydrich (7. března 1904 Halle an der Saale – 4. června 1942 Praha) byl prominentní nacista, blízký spolupracovník Heinricha Himmlera, SS-Obergruppenführer a generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD), prezident Interpolu v letech 1940–1942, v letech 1941–1942 zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava“. Zdroj: Wikipedie, heslo Reinhard Heydrich.
Omlouvám se předem Oskare, ale toto je hodně účelový a zkratkovitý výklad novodobých dějin. Ono vážně nic není černobílé a ukázat pouze jednu stranu mince bude vždy zavádějící.
To, že se velká část civilizovaného světa obávala komunismu je realita. Taky dobře věděli, co je bolševismus za hrůzu a zlo a že bude chtít ovládnout celý svět silou, pokud se rozroste do té míry, aby onu sílu měl. Že pak někteří chtěli vyhnat čerta ďáblem a podporovali Hitlera je pravda také. Ale současně zapomínáte na to, že se spousta reprezentantů civilizovaného světa stavěla proti tomu Hitlerovi a varovali před jeho pravou tváří. A bylo jich podstatně víc, než těch jeho podporovatelů.
Nakonec se však stalo něco, s čím asi nepočítal nikdo a nacisté se spojili s bolševiky. Samozřejmě to bylo účelové spojenectví a nemohlo dlouho vydržet, ale pro rozpoutání války bylo zcela zásadní.
Takže by bylo fajn se na věci dívat z obou stran. Představte si pak třeba historickou paralelu, kde by Hitler nikdy nepovstal a nenastolil nacismus v Německu. Není pak třeba pravděpodobné, že by jí stejně rozpoutal Sovětský Svaz? Četl jste Leninovy spisy o bolševismu? Je tam velmi jasně řečeno, že komunismus musí dobýt celý svět, aby mohl fungovat. A že pro ty, kteří s ním nebudou souhlasit, je jedinou druhou volbou smrt. Nepřipomíná vám to Hitlera? Podle mě je to jako přes kopírák.
Obě tyto ideologie jsou naprosto stejně zrůdné a pokud by nastala ta situace, že by Hitler nebyl, pak jsme mohli dneska snadno být stejnou otrockou kolonií bolševické říše, nad kterou slunce nezapadá. Nakonec svým způsobem jsme jí přece nějakou dobu byli, po tom jejich „osvobození“ 😉
Já jsem toho názoru (a nejsem s ním osamocený), že mnichované měli představu, že Hitlera nějak ukecají pomocí ústupků, takže jeho nástup přijde až v době jejich politického důchodu a oni to nebudou muset řešit. Zklamali se a navíc připravili Hitlerovi perfektní pozici pro vítězné boje na začátku války. Např. blitzkrieg by nebyl možný bez československých tanků, které dostal Hitler darem v Mnichově spolu s výzbrojí a výstrojí pro cca 20 divizí. Odpovídá to produkci německých zbrojovek za dva roky (vztaženo ke konci 30. let). Kdyby nás nechali se bránit, tak by tento vojenský materiál byl téměř kompletně spotřebován nebo zničen a na německé straně spíš ještě o něco víc. A byly by též zničeny téměř všechny československé zbrojovky a nějaké škody by utrpěly i ty německé. A Hitler by si musel lízat rány tak vehementně, že by i největším hlupákům bylo jasné, že se chystá na válku, ale tak do roku 1944 by na ni nebyl materiálně připravený. A v roce 1945 by mohla válka skončit jadernými hřiby nad německými městy.
Takhle to pravděpodobně bylo, jinak by Mnichov nedával už naprosto žádný smysl. Možná, že jsme díky tomu z války vyvázli s mnohem menšími ztrátami na životech, ale pravděpodobně stála pak válka díky tomu řádově větší ztráty na životech ostatních národů.
Těžko říct, jediná jistota je, že takový způsob politiky ústupků agresivním režimům byl, je a nejspíš i bude do budoucna nejkratší cestou do pekel.
Každopádně díky za váš komentář, všichni se v tomto tématu omezují na debatu, zda bychom v případě obrany Československa nad Hitlerem vyhráli, či nikoli a jak dlouho by to trvalo. Rozvinout myšlenku dále do budoucnosti mi přišlo velmi zajímavé.
Není to úplně pravda. Ztráty mezi našimi vojáky a důstojníky vražděním okupanty +- odpovídají ztrátám v polské armádě (pomineme-li katyňský masakr a další podobné, co spáchali sověti).
MMCH, Polsko mělo jeden úsek opevnění +- srovnatelného s tím, co jsme měli na hranicích my. Němci se o jeho přechod pokoušeli snad dvakrát nebo třikrát za ztrát naprosto vybočujících z průměru na ostatních úsecích fronty a nakonec ho museli obejít.
to Dr. B
Ještě pořád je ve hře nějaké tajné spojenectví mezi Německem, Velkou Británií a Francií. Pak by dávala smysl mnichovská kapitulace, protože proti těm třem spojeným armádám bychom se neubránili. Leda za cenu otevření koridoru přes republiku pro sověty.
Ad A.S.Pergill, 13.5., 10:27
Že bych se vložil do tohoto rozhovoru… „Tajné spojenectví…“ Tady asi v první řadě je třeba vidět, jak vykrystalizovala situace v Evropě mezi světovými válkami, a že právě signatáři mnichovské dohody, tzn. Velká Británie, Francie, Itálie a také Německo (které ještě před nástupem Hitlera překonalo ty nejpotupnější dopady versailleské mírové smlouvy z roku 1919), vytvářely jistý klub velmocí, poplatný za jistého garanta nějakého „evropského pořádku“ -viz i tradice tzv. Paktu čtyř z roku 1933. Ano, můžeme se zamýšlet nad tím, zda by tato „čtyřka“ nemohla být rozšířena na „pětku“, tj. o SSSR – který právě překonával svou mezinárodní izolaci, např. vstoupil do Společnosti národů (kdežto Německo a poté i Itálie ji naopak opustily), a koneckonců, třeba i československo-francouzsko-sovětská smlouva z roku 1935 byla projevem takového trendu. Ostatně, bývá poukazováno i na to, kterak se Stalin cítil dotčen, že na ta mnichovská jednání 1938 nebyl taky přizván. Pokud jde o postoje SSSR v době té sudetské krize a onu eventuální pomoc ČSR v případě války s Německem, víme, kterak hlavně komunistická historiografie zdůrazňovala zásadně odmítavý postoj Polska a Rumunska (tj. států, které nás od SSSR geograficky dělily a které, na rozdíl od nás, zastávaly silně antisovětské postoje) k alternativě takového „koridoru“ pro Rudou armádu.
A tady se dostáváme rovněž k otázce, řekněme, „menších hráčů“… Nemyslím si, že by v případě otevřené války mezi ČSR a Německem na podzim 1938 stanuly otevřeně na německé straně Velká Británie a Francie (Itálie může být otázkou, ale nejspíš ani ta ne hned), ale dalo by se počítat s nepřátelstvím Polska (které si ostatně hned paralelně s německým záborem pohraničí zabralo také jím nárokované regiony, tedy Těšínsko a část slovenské Spiše) a taky Maďarska, proti konkrétně kterému nás ale už tradičněji pojilo spojenectví s Rumunskem a Jugoslávií ve formě tzv. Malé dohody (a taky, třeba podotknout, Maďaři si to, co po ČSR bezprostředně chtěli, tedy jižní oblasti Slovenska a Podkarpatské Rusi, zabrali nikoliv hned po Mnichovu, ale až na bázi tzv. první vídeňské arbitráže z listopadu 1938, uzavřené pod patronací Německa a Itálie, konkrétněji Ribbentropa a hraběte Ciana). Navíc lze dodat, že Německo si už před zářím 1938 dalo záležet, aby diplomatickými a hospodářskými cestami tu Malou dohodu pokud možno co nejvíce rozbilo či rozvolnilo – a taky stačí připomenout, jak výrazně proněmecký kurz v době mnichovské konference již sledovala hlavně Jugoslávie.
Čili shrnuto, otevřený československo-německý konflikt někdy v říjnu 1938 by spíš než západoevropské velmoci, příp. naopak SSSR, vojensky aktivoval úplně v první řadě nejspíš jiné státy střední, příp. jihovýchodní Evropy… Takže asi i od toho by se daly odvozovat možná až stovky jiných scénářů, než jako tomu pak od toho podzimu 1938 skutečně bylo…
To ČERT
Doporučuji vám skvělou historickou mystifikaci pana Drnka „Žáby v mlíku“, která velmi podrobně (a fundovaně) probírá možnost, že bychom se po Mnichovu bránili. Autor ovšem IMHO pracuje s informacemi, které v době o rozhodování o přijetí či nepřijetí mnichovského diktátu nebyly k dispozici (např. počasí v říjnu 1938 – velmi výhodné pro obranu a nevýhodné pro útočníky).
Nicméně, jak jsem napsal výš: Francouzi a Angličani si nadělali do vlastních hnízd, protože bez výzbroje a výstroje pro 20 divizí (a skvělých ČS tanků) by nebyl možný blitzkrieg proti Francii a Bitva o Británii by skončila tím, že by Němcům došla munice a bomby.
Kdyby nás ty bezcenné a zbabělé pronárody nechaly se bránit, nebylo by následně od Němců pobito tolik jejich příslušníků.
Koridor přes Polsko by nebyl býval problém, protože SSSR dychtil po odvetě za porážku na začátku 20. let a Poláky by prostě převálcoval, jak to učinil v roce 1939.
A.S.Pergill:
Tak za úvahu to stát může, já jsem pouze zpochybňoval, že v případě války mezi ČSR a Německem po Mnichovu by se na stranu Německa vojensky postavily Velká Británie a Francie, a naznačoval, že zato by asi přidaly některé jiné sousední státy (za jejichž územní požadavky vůči ČSR Hitler ostatně taky veřejně mluvil).
Jinak ale celkově, bazírovat na nějakém „kdyby“, které nutně zase vytváří otázku „kdyby ti pak co“ a „zase ti kdyby pak co“, a vytváří se tak nekonečné množství scénářů alternativních dějin. Nakonec, nikoliv tak nadarmo se říká, že „historie žádné kdyby nezná“.
Třeba, že by si Britové a Francouzi něco nebo před něčím ušetřili… Tak jak známo, Velká Británie a Francie se ve válce s Německem ocitly 3.září 1939, když mu samy válku vyhlásily v důsledku německé invaze do Polska (kterému předtím poskytly spojenecké záruky). Už 6.října 1939, po svém vítězství v Polsku, jim ale Hitler nabídl mír s tím, že bude uznána německá nadvláda nad Polskem – což ale Britové a Francouzi odmítli. Ale co kdyby to přijali? Vypukla by válka mezi nimi a Německem stejně znovu, a třeba už za zase jiných podmínek o pár let později? Nebo by se třeba Hitler obrátil rovnou proti SSSR? A jak by to za takových okolností nakonec všechno dopadlo? Atd. atd.
Jinak, když naznačujete, že v případě československo-německé války by SSSR zase zaútočil na Polsko (tak nejspíš by se jednalo o německého spojence)… Je pravda, že účty z té sovětsko-polské války krátce po první světové válce tam byly (nakonec, vždyť i do souvislostí s tímhle je kladen ten známý katyňský masakr). Ale v roce 1939 to byli rozhodně spíš Němci, a nikoliv Rudá armáda, kdo to Polsko převálcoval. Rusové (SSSR) vstoupili do těch východních částí polského státu (západní Ukrajina a Bělorusko, oblast litevského Vilniusu) až 17.září 1939, v době, kdy se již pomalu chýlilo k porážce Poláků od německého postupu, a pro samotné Poláky byla ta sovětská invaze překvapením. Jistě, že tam taky došlo k polsko-sovětským střetům, ale to nebyly ty rozhodující boje, které vedly k pádu polského státu. Dokonce, Němci předali pod správu Sovětů, na bázi těch dohod z paktu „Ribbentrop-Molotov“, některé body, které sami předtím dobyli (týkalo se to např. i Brest-Litovsku, kde se pak konala ta taky známá společná přehlídka Wehrmachtu a Rudé armády)…
Ještě když jsem tady zmiňoval ten pád polského státu v roce 1939… Je fakt, že ta sovětská invaze uspíšila odchod polského vedení do rumunského exilu. Sama Varšava kapitulovala před německými silami 27.září 1939. Němci mezitím už zřídili ten tzv. Generální gouvernment se sídlem v Krakově.
to ČERT
Problém vidím v tom, že strategická pozice Velké Británie a Francie byla v době Mnichova podstatně lepší, než v době, kdy padlo Polsko a připravoval se blitzkrieg proti Francii. Minimálně to, že by Hitler musel bojovat na dvou frontách, zatímco po pádu Polska se mohl soustředit jen na západní frontu.
Francie i Velká Británie dokonce po Mnichovu demobilizovaly a zastavovaly rozjetou zbrojní výrobu.
A my jsme opovrhovali Nemci, ze dovolili nastup Hitlera..
V kazde dobe se najdou kolaborujici smejdi.
Možná by bylo dobré, kdyby si čtenáři zjistili, zda by tu vůbec byli, nebýt příchodu Rudé armády na naše území a vytlačení Němců.
Můj tatínek by tedy patrně zahynul poté, co by pražským povstalcům došla munice, což bylo v noci z 8. na 9. května už dost blízko. A, MMCH, kdyby nešel bojovat na barikády, tak, protože bydlel Na zelené lišce, mohl skončit jako mnoho civilistů, které v této lokalitě Němci vytahali z krytů na ulici a postříleli.
A protože jsem až poválečné dítě, tak bych tu tedy nebyl.
No Němci v Praze kapitulovali 8. května a vojenská pomoc pražskému povstání jde na vrub především Buňačenkovi s jeho ROA. Ti pomáhali pražskému povstání do 7. května a padlo jich zde více než 300. V porovnání s cca 3 000 lidmi zabitými na barikádách to může vypadat jako málo, ale šlo o vycvičené vojáky a ne civilisty. Ti mají ztráty vždy výrazně nižší.
Až pak se stáhli právě proto, že se blížila Rudá armáda (což byl pro ně rozsudek smrti). Díky tomu můžeme s nadsázkou říci, že kvůli blížící se Rudé armádě (tuším že šlo o jednotky 1. ukrajinského frontu, nechce se mi to hledat) padlo ještě několik stovek obránců Prahy zbytečně. Rudá armáda pak přišla do Prahy až v ranních hodinách 9. května.
Nechci si hrát se slovíčky, ale konkrétně v Praze se Rudá armáda opravdu příliš nezasloužila o její osvobození.
Nejde mi o nepřiznání zásluh Rudé armádě, jen si myslím, že bychom měli historii tlumočit pokud možno přesně a ne účelově. Pravda, není to vždy jednoduché a mnohdy to bourá stereotypy, co nám léta soudruzi tloukli do hlav.
Obecně máte pravdu. problém je ovšem v tom, že Němci bojovali navzdory kapitulaci ještě řadu dní; poslední boje byly někdy těsně před polovinou května +- na „zmrzlíky“.
Rudá armáda také už po kapitulaci Němců ještě bombardovala českou republiku (8.a 9. května 1945) a způsobila tak velké ztráty
na životech civilního obyvatelstva a obrovské hmotné škody.
A ano, máte pravdu, že „Němci bojovali navzdory kapitulaci ještě řadu dní“, ale nebylo by tomu tak, kdyby jim nebylo bráněno ze strany sovětů i civilistů v ústupu do amerického zajetí. Docházelo tak již po oficiálním konci války ke zbytečným obětem.
V kapitulační dohodě ovšem není nic o tom, že si Němci mohou vybrat, do čího zajetí se budou dostávat. Kdyby se s Němci postupovalo podle platného válečného práva, tak by každý Němec, co střílel po uvedení kapitulace v platnost, byl nekompromisně zastřelen. Prostě se s nimi zacházelo příliš mírně.
Ubozí čeští kolaboranti se jedou poklonit svému rusáckému agresorovi a okupantovi na amerických a japonských strojích, Rusák byl dva roky války spojenec nacisty se Smlouvou o přátelství a spolupráci, suroviny mu dodával i během Bitvy o Britanii a Stalin poslal Hitlerovi blahopřejný telegram k dobytí Pařiže, Stalin spolu s Hitlerem rozpoutali II: světovou válku naporcováním a přepadením Polska, dvě zrůdné ideologie se pak pustily do sebe rusák vyhrál a teď by chtěl aby jsme ho oslavovali, rusák nám vybrakoval a ukradl náš uran, my máme doly prázdné, ve spodní vodě kyselinu a rusák atomovky…
A kolaboranti jim poklonkují.
Nic není černobílé. Navíc Stalin nebyl Rus (a spousta špiček bolševické strany taky ne). I mezi personálem gulagů převažovali neRusové. MMCH, právě proto vítalo ruské obyvatelstvo Němce jako osvoboditele od bolševiků, a těm muselo dát velkou práci, aby dokázali, že jsou ještě horší. Ale, budiž Němcům přiznána za tento heroický výkon čest a sláva, zvládli to! 🙂
V SSSR a v Rusku vznikla spousta děl, které souznějí s naší zkušeností se socialismem daleko líp, než neomarxistické fantasmagorie, hlásané na západních univerzitách (bláboly typu „komunistický režim nebyl žádná totalita“ apod.). Teď zrovna čtu SF jednoho autora, který strávil za Stalina 10 let v gulagu a zemřel posléze ve věku 55 let. Přestože si musel dávat pozor na hubu, jsou jeho postřehy o totalitě daleko realističtější než bláboly západních vědců (tedy. musel to maskovat jako SF pro děti).
Výstižně napsané!
Jsem rád, že je zde evidentně ještě dost lidí s objektivním pohledem na věc. Díky!