Ceny vody 2015: Rozdíl skoro 40 korun za kubík. Podívejte se, kolik zaplatíte vy
Zatímco lidé v Táboře letos zaplatí za kubík vody 106,2 koruny, jejich šťastnější spoluobčany v Havlíčkově Brodě stojí spotřebovaný kubík pouze 68,32 koruny. Vyplývá to z interaktivní mapy cen vodného a stočného, kterou sestavuje konzultant ve vodárenství Radek Novotný.
Aktuální ceny pro rok 2015 po jednotlivých okresech zveřejnil tento týden na svém webu Pravda o vodě. Cena 106,2 koruny za kubík v jihočeském Táboře, kde vodu dodává firma Energie AG, je skutečným extrémem. V žádném jiném okrese za kubík lidé nemusí z peněženky vytáhnout přes sto korun. Pro srovnání: druhým nejdražším místem je okres Plzeň – sever (98,97 koruny), třetím pak Turnov (97,85 koruny). Na drahou vodu si naopak nemohou stěžovat kromě Havlíčkova Brodu ani v Jeseníku (69,41 koruny) a Trutnově (69,61 koruny).
Voda v Trutnově je paradoxně relativně levná přesto, že právě v tomto městě tamní prodejce vody VAK Trutnov meziročně zdražil nejvíce z celé republiky – oproti roku 2014 o 9, 26%. V některých okresech České republiky se ceny meziročně naopak nezvyšovaly.
Radek Novotný tvrdí, že přestože ceny vody letí již radu let vzhůru, okresním vodárnám scházejí peníze na investice. I když cena vody je v některých případech dražší než ve Francii nebo Německu. Vysvětlení je třeba hledat ve faktu, že jen za rok 2014 odteklo z peněz zaplacených tuzemskými spotřebiteli za vodné a stočné na účty zahraničních firem více než 1,8 miliardy korun. To je výsledkem nevýhodných smluv mezi obcemi a zahraničními vodárenskými firmami z minulosti.
Zde je cenové srovnání cen vody v České republice za rok 2015. Klikněte na příslušný okres, cena, dodavatel i meziroční zvýšení ze zobrazí pod mapou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Mapa je tuze zajímavá věc, nabízí se jedna věc. Ondeo ve svých regionech dokáže ceny udržet níž.
Jinak ceny si vodárenské společnosti dohadují s vedením obcí a měst nebo jejich svazky. Tam by mohl být háček. zajímavá věc je, jak „společnostisvodou“ prokazují své náklady. Vyšší ceny mohou být způsobeny jistou nedůsledností ze strany obcí a měst při jejich kontrole, pokud tedy mají tu možnost.
Jsou známy případy, kdy se do nákladů dostala „studie“ v řádech milionů. Její „přínos“ spočíval v tom, že byla provedena v osmdesátých letech a měla několik stránek 🙂
Když si prohlédnete aktivity Veolia tak zjistíte, že tam kde Veolia má 100% má i vyšší ceny 🙂
Není k zahození si porovnat weby společností.
Dobrý den,
v článku není uvedena skutečná pravda o vodě,nejsou zde zahrnuté ceny jiných společností, podivných firem, které provozují podivné obchodování s vodou se souhlasem úřadu, tak jak je tomu u nás v obci Trnová, Praha, západ !!!!!!! 162 Kč/m3,
pravděpodobně došlo k pochybení zastupitelů obce Trnová, kteří způsobili, že infrastruktura vodné- stočné je snad v majetku firmy na Seychylách, S.O.N.Y. International Proprietary Limited se sídlem Global Gateway 20, Rue de la Perle, Providence Mahe, Seychelles, s podivnou minulostí dalších firem Vodárna Trnová, a.s., IČ: 28231091, se sídlem Praha 4-Lhotka, Čimelická 957/1, PSČ 142 00, která vznikla ze spol. C.B.C. – Czech Build Company, a.s., se sídlem v Praze 1, Václavské náměstí 36, IČ: 256 22 412 ze dne 29. listopadu 2007 na základě rozhodnutí valné hromady společnosti o rozdělení této společnosti odštěpením se a založením nové společnosti Vodárna Trnová, a.s., dle § 220 sb. obchodního zákoníku.
pochybná společnost Reinwasser s.r.o.,IČ: 24845647,
se sídlem Novákových 970/41, Libeň, 180 00 Praha 8, kde na této adrese sídlí 207 dalších firem, společnost vzniklá před rokem, s podivným jednatelem Chebanem, schválená Vodohospodářským úřadem, s najatým provozovatelem z Ekovaku, Ing. Kunickým, majitelem EkoVaku Dobříš a současně zástupce Reinwasseru.Již dva roky bojujeme s úřady, petice, stížnosti a cena vody oznámena 5.2.2014 je cca 162 Kč/m3, další cena byla oznámena na obecní desce je 114,41Kč/m3, kterou zástupce Ing. Kubík podivné firmy S.O.N.Y. IPL neuznává a rozesílá občanům výzvy jako předžalobní upomínky. Smlouvy navíc měly diskriminační charakter, byly a jsou pro občany velice nevýhodné.
– žádám o prošetření podivných firem, osob a jejich cenové politiky, ing. Tomáše Kubíka, Kubík Partners ak s.r.o. Politických vězňů 21,110 00 Praha 1, zástupce S.O.N.Y. International Proprietary Limited se sídlem Global Gateway 20, Rue de la Perle, Providence Mahe, Seychelles.
Cena vody pro obyvatele mnohonásobně převyšuje cenu obvyklou v ČR – žádám o sjednání nápravy, aby cena byla v souladu s cenou obvyklou a s dobrými mravy, voda čerpaná z Vltavy za cenu 162 Kč/m3, s dovolením našich úřadů, které vydaly souhlas s provozováním firmě, která o vodě nic neví, jednatel z Ukrajiny je neviditelný a k provozování si najal další firmu, které muselo být jasné, že v Trnové musí jen okrádat občany, aby nebyla ve ztrátě, za tuto cenu nelze respektovat proměnlivou kvalitu vody. Mohlo by se zdát, že za tuto cenu máme v obci křišťálovou vodu jako ze studánky, voda zapáchá, smrdí jako močůvka, jindy zase jako Savo, je nažloutlá, někdy do šeda, povinné testy vždy dopadnou dobře, odběry na základě stížnosti jsou také v pořádku, vzhledem k tomu, že je tato voda přivedena do kopce z Vltavy, čistička a vodárna neodpovídá přístrojovou technologií, provoz je finančně nákladný (čerpadla dodávají vodu do kopce) – otázkou je, kdo toto vymyslel, kdo to dovolil, kdo zajistil, že voda do obce poteče do kopce, kdo takto hrál a hraje podivné hry s obecním majetkem, je spousta otázek……..
S pozdravem a díky za pochopení, díky za čas, věnovaný mému emailu, Libuše Hronková