Čekání na hranicích, razítka do pasů. Jak Británii po letech dohání brexit
Sedm let po ohlášeném odchodu Británie z Evropské unie rezonuje politické zemětřesení vyvolané referendem v nečekaných otřesech ostrovního veřejného mínění. A Evropská unie se vrací jako úběžník nenaplněných nadějí.
Téměř 60 procent Britů by se k evropskému projektu chtělo znovu připojit a 55 procent voličů si myslí, že šlo o špatné rozhodnutí (jen 33 procent jich trvá na tom, že bylo správné).
V zemích zbylé sedmadvacítky mezitím stoupla spokojenost s členstvím v EU z přibližně padesáti na sedmdesát procent.
Sedm let od referenda Británie zůstává v regulačním orbitu evropské sedmadvacítky se všemi nevýhodami, které to zemi přináší. A současně bez výhod, které by přinášelo členství v celní unii a jednotném trhu.
„V Británii existuje rostoucí povědomí, že rozhodnutí opustit Evropskou unii, tento rozhodující moment mezinárodního růstu reakcionářského populismu, bylo vážnou chybou,” napsal koncem července na svých komentářových stránkách New York Times.
„Přesně podle předpovědi kritiků vedl brexit k inflaci, nedostatku pracovních sil, uzavírání podniků a chaosu při cestách do zahraničí. Vytvořil problémy v zásobovacích řetězcích, které ohrožují budoucnost britského automobilového průmyslu,” konstatuje americký deník v komentáři nadepsaném „Neštěstí, o kterém se nechce nikomu mluvit.”
První opravdová ochutnávka
Pro miliony Britů, kteří se vydali v srpnu za sluncem do jižní Evropy, je po covidových restrikcích v minulých třech letech vrcholící sezóna dovolených první opravdovou ochutnávkou, jak brexit mění jejich soužití s Evropskou unií.
Text, jehož autorem je novinář Ivan Kytka, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek je redakční.
Přes Lamanšský kanál potřebují cestovní pas s nejméně půlroční platností. Po příletu na některé z unijních letišť přišli o možnost rychlejšího elektronického odbavení, čeká je setkání s imigračním úředníkem a razítko do pasu omezující jejich pobyt v EU na devadesát z příštích sto osmdesáti kalendářních dnů.
Nářky na čekání na hranicích vedly premiéra Rishiho Sunaka k intervenci v Bruselu. Žádá členské země, aby – vzhledem k existujícím dohodám o výměně dat – umožnily Britům procházet elektronickou kontrolou.
Šlo by de facto o reciproční krok, Británie takovou praxi s brexitem zavedla, platí i pro cestující ze Spojených států, Austrálie, Nové Zélandu nebo Japonska.
Cestujícím šetří čas a snižuje administrativní tření na hranicích v době, kdy je třetina letů z Británie zpožděna nebo zrušena. Navíc by šlo o vstřícný krok symbolizující tání ve vzájemných vztazích poté, kdy loni z premiérské funkce v rychlém sledu odešli Boris Johnson a Liz Trussová.
Sunakova vláda vedená více pragmatismem než sveřepou ideologií brexitu má zřejmý zájem na zlepšení vztahů s Bruselem.
Drobným kamínkem v mozaice téhle premisy se stal vládní přípis z poloviny srpna. Britská vláda podle něj automaticky prodlouží o další dva roky povolení k pobytu několika tisícům obyvatel Evropské unie, kteří pobývali v Británii před brexitem.
Nejčastěji kvůli administrativním pochybením ještě stále nezískali status usedlíků v Británii s garantovaným právem na práci, bezplatnou zdravotní péčí a sociální zaopatření.
Přístavy bez celních kontrol
Shodou okolností v prvních dvou srpnových týdnech přišly další signály, že brexit bez přívlastků začíná nahrazovat hledání modu vivendi, který respektuje geografickou blízkost, ekonomickou provázanost a novou bezpečnostní situaci v Evropě.
A který respektuje vnitřní limity Spojeného království při hledání či – podle některých – jen rekonstrukci jeho globální role.
Počátkem srpna britská vláda už popáté za sebou odložila zavedení hraničních kontrol při dovozu produktů živočišného a rostlinného původu z EU. Kontroly v britských přístavech měly začít od 31. října. Britští ministři však měli tak velké obavy z růstu cen dovážených potravin, že celní inspekce už po několikáté odložili.
Roční inflace u cen potravin činila v Británii koncem prvního poletí více než 17 procent a byla nejvyšší za posledních 45 let. Na britské straně existuje oprávněné tušení a strach, že změny v režimu na hranicích, dodatečná veterinární osvědčení a administrativní nároky, se okamžitě promítnou do cen.
Podobně bez velkých fanfár britská vláda počátkem srpna zrušila plány na zavedení vlastního certifikátu kvality zboží vyráběného ve Velké Británii.
Osvědčení mělo nahradit dosud používanou a respektovanou značku CE (Conformité Européene) „v oběhu” od roku 1985 jako povinné označení výrobků splňujících regulační nároky společného evropského trhu.
Vláda trvala na zavedení vlastní certifikace jako hmatatelného důkazu toho, že Británie je po odchodu z EU znovu schopna převzít kontrolu nad regulací domácích výrobků. Podnikatelé ji však odmítali jako zbytečné a nákladné odvádění pozornosti od skutečných problémů.
Podle Financial Times je rozhodnutí „nejnovějším důkazem, že vláda Rishiho Sunaka je srozuměna s limity regulačního odklonu od společného evropského trhu“.
Gravitační síla regulačního orbitu EU
Konec konců ke zklamání euroskeptického křídla Konzervativní strany ustoupila Sunakova vláda – po tlaku a přímluvách podnikatelských lobby – od záměru vyjmout z právního řádu veškerou regulaci a předpisy, kterou země přijala nejdříve jako člen Evropských hospodářských společenství a později jako členská země Evropské unie.
I v tomto případě hrály roli obavy, že legislativní krok rozkolísá domácí regulační prostředí a dále zkomplikuje pozici výrobců dodávajících svou produkci na společný evropský trh.
Sedm let od referenda tak Británie zůstává v regulačním orbitu evropské sedmadvacítky se všemi nevýhodami, které to zemi přináší. A současně bez výhod, které by přinášelo členství v celní unii a jednotném trhu.
Komentátoři teď přirovnávají vztah mezi Bruselem a Londýnem k rozvodu, po kterém jsou oba partneři donuceni žít ve stejné ulici.
„Dokud Británie nenajde způsob, jak se fyzicky přestěhovat do jiné části světa, zůstaneme bydlet ve stejné ulici navždy,” glosuje současné vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií Financial Times.
Autor textu, Ivan Kytka, je novinář, žije ve Velké Británii, mimo jiné byl dlouholetým redaktorem České televize či české redakce BBC World Service
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
9 komentářů
A jaké výhody to jsou?Být členem EU je výhodné?Pro koho?Jděte s EU víte kam.
Tak pro zemi jako je ČR kde 75% toho co vyprodukuje směřuje do dalších zemí EU to asi výhodné je. V případě vystoupení z unie a zavedení cel na toto zboží půjde rovnou 50% zaměstnanců na pracák. O jiných benefitech jako je bezvízové cestování, uznávaní dosaženého vzdělání, zdravotního pojištění atd. ani nehovořím.
K uznávání vzdělání i zdravotního pojištění EU není potřeba. Pokud se pojistíte u nějaké pojišťovny s mezinárodní působností, tak budete řešen i v jiných státech. Vzdělání se uznávalo běžně i před rokem 1989.
Mohli bychom vyvážet do zemí, které leží mimo EU a dovážet zboží, které nám EU zakazuje kupovat, byť bylo, třeba za první republiky v „koloniálech“ běžně k mání. Včetně banánů, nevyhovujících „Euronormám“ (a proto zpravidla kvalitnějších a chutnějších). Nějaký čas se sem vozily v 90. letech.
Při započtení zbytečných výdajů za naše členství jsme nikdy od EU nedostali víc, než co jsme na členství v ní vynaložili. Dnes už to sedí i na úrovni odvody X dotace.
A pokud započtete, že bychom se zbavili nesmyslů typu „dekarbonizace“, povinného přechodu na nesmyslné elektrovehikly za deset let a podobných „chuťovek“ …
Pokud jde o normální pasové a celní kontroly, my starší jsme je zažili taky a není to nic tak strašného, jak to líčí protibrexitová média. Jestli se jedná o EU šikanu s úmyslně prodlužovaným čekáním, tak nejde o nic nového – EU šikanovala GB a Brity dávno před brexitem a po něm taky.
Žijeme v době post-faktické, kdy symboly, dojmy a obrazy jsou mnohem důležitější než skutečnost sama. Mnoho lidí považuje úplné banality (…třeba jak se jmenuje náhražku rumu nebo másla, jakou používají měnu, ano či ne manželství stejnopohlavních párů, anebo kdo pro stát zajišťuje lacině řadu nezbytných služeb,…) za nejdůležitější středobod života společnosti, zatímco to podstatné jim uniká.
Brexit byl bolavým vyústěním trendu nárůstu imbecility „dolních 10 milionů“, kteří se nechali nachytat na hrušce politickými hochštaplery a agenty s teplou vodou…
Bohužel ani zbytek kontinentu není vůči těmto trendům imunní, i my máme za sebou ztracenou dekádu a nepříliš dobré vyhlídky jaký bizár zde vznikne po příštích parlamentních volbách 🙁
Myslím, že pro vyhodnocení Brexitu se stačí podívat na kariéry jeho největších politických proponentů. Ty nejviditelnější tváře z veřejného života a politiky mizí „po anglicku“…Nakáleli do obýváku a majiteli řekli, ukliďte si to…
Prostě, byl to jakýsi polobrexit, „ani oblečená ani nahá“ (jak v příslušné pohádce). Velká Británie by měla bouchnut do stolu, důsledne se od EU odpojit a přeorientovat se na trhy mimo ni, a tu ponechat ekonomickému chcípání.
„Přesně podle předpovědi kritiků vedl brexit k inflaci, nedostatku pracovních sil, uzavírání podniků a chaosu při cestách do zahraničí. Vytvořil problémy v zásobovacích řetězcích, které ohrožují budoucnost britského automobilového průmyslu,”
To jsem nevěděl, že Česko taky absolvovalo brexit. Všechny tyto problémy a mnoho dalších nás trápí taky. Tedy až na to cestování, to je OK.
na BBC je pěkný článek o tom, jak americké firmy nechtějí investovat do podnikání ve Velké Británii. Je to pro ně malý trh s omezeními, které jsou i větší než v EU. To si tedy pomohli tím Brexitem
To jsou jen nostalgické řeči o Brexitu, EU je odchodem VB oslabená. VB má ekonomické obtíže po Brexitu. Je to suverénní rozhodnuti obyvatel VB a Severniho Irska. V Evropě jsou zhruba tři druhy státu, členové EU, VB po Brexitu a neclenske země EU, kteří jsou v NATO, nebo jsou neutralove. Není to dobre rozdělení zemi Evropy a nelze odhadnout budoucnost, protože jsou nejasné budouci vztahy k Rusku k USA aCine.