Část Evropského parlamentu nevzdává myšlenku povinných kvót pro přijímání migrantů. Počet podle výše HDP
Máloco v posledních letech vzbudilo v Česku, Polsku, v Maďarsku a na Slovensku tak univerzální odpor proti Evropské unii jako povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Po posledním summitu Evropské unie to vypadalo, že kvótám definitivně odzvonilo. Jenže, jak se ukazuje, slovo kvóty ještě na evropské úrovni zdaleka nepadlo naposledy.
Byla to na poměry Bruselu nenápadná schůzka, ale jen zdánlivě: 19. října se sešel výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a švédská europoslankyně Cecilia Wikströmová v něm prosadila návrh na reformu azylového systému v EU.
O jeho změnu usiluje i Evropská komise, která do europarlamentu už dříve poslala svůj legislativní návrh. Jenže verze schválená výborem LIBE v řadě ohledů mění původní půdorys reformy navržený komisí.
To z českého pohledu nejzásadnější přitom zachovává – stálé kvóty na přerozdělování uprchlíků.
Kdyby europoslanci kolem Wikströmové svůj návrh skutečně prosadili v celém europarlamentu a v Radě EU, dotkl by se v první fázi především právě zemí, které zatím uprchlíky přijímat odmítaly.
„Žadatelé o azyl mířící do Evropy by pravděpodobně skončili v Česku, Maďarsku, Polsku nebo na Slovensku,“ shrnul výsledek po jednání výboru LIBE bruselský zpravodajský server EUobserver.
Buďte hodní a fondy potečou
Návrh by rád změnil i takzvaná dublinská pravidla pro vyřizování azylových žádostí v EU. Nyní azylové řízení vyřizuje ten stát, kde dotyčný poprvé překročil hranice EU. Podle představ Wikströmové by tohle pravidlo padlo; stěžují si na něj hlavně „nárazníkové“ země migračních vln, Itálie a Řecko.
Výbor LIBE návrh schválil jasnou většinou v poměru 43:16. Mezi těmi, kdo hlasovali proti, byl český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
„Ačkoliv návrh obsahuje důležité a potřebné věci, jako je například umožnění rychlého odmítnutí ekonomických migrantů, u nichž je už z úvodních rozhovorů jasné, že se nejedná o skutečné uprchlíky, celkově jsem s pozicí parlamentu nemohl souhlasit,“ vysvětluje Zdechovský na dotaz HlídacíPes.org, proč návrh nepodpořil.
Odmítl jej prý hlavně kvůli povinným kvótám na přerozdělování migrantů nebo kvůli „výhrůžkám odmítnutí přístupu k eurofondům“.
Návrh europoslankyně Wikströmové totiž počítá s tím, že pokud by členské země odmítaly přijmout žadatele o azyl, v krajním případě by takovým státům hrozilo omezení nebo zastavení čerpání peněz z evropských fondů.
Dát uprchlíkům na vybranou
Kolik přesně by která země měla podle kvót uprchlíků přijmout, by určila výše HDP daného státu v přepočtu na počet obyvatel.
Žadatelé o azyl by si dokonce mohli vybrat, do které země EU chtějí. Záleželo by ale na tom, jestli s tímto státem mají nějaká „pojítka“, například rodinu, která tam už žije, nebo předchozí zaměstnání, případně jestli v dané zemi dříve studovali.
Pokud by taková pojítka neměli, plán Wikströmové předpokládá, že v takovém případě by uprchlíci dostali na výběr mezi čtyřmi zeměmi, které v tu chvíli mají na svém území nejmenší počet žadatelů o azyl.
To by se pravděpodobně (s přihlédnutím k aktuálním trendům v přijímání uprchlíků) týkalo právě Visegrádských zemí, včetně Česka. Web EUobserver cituje Wikströmovou, podle níž by návrh teoreticky neměl narazit ani při schvalování v Radě EU.
Spoléhá prý na desítky rozhovorů, které vedla s členy evropských vlád. Na základě nich je přesvědčená, že v Radě neexistuje tzv. „blokační menšina“, tedy dostatečný počet zemí schopných návrh zastavit.
V Radě na schválení návrhu stačí kvalifikovaná většina. Některé země, které s návrhem nesouhlasí (mezi nimi i Česko), tak mohou být přehlasovány. Přesně to se stalo při schvalování dočasných kvót před dvěma lety.
Svůj návrh na reformu azylové politiky ale výbor europarlamentu LIBE schválil pouhý den předtím, než se lídři unijních zemí na summitu v Bruselu dohodli na přesně opačném postupu.
Tohle Wikströmové neprojde
Reforma azylové politiky se má podle nich prosazovat principem jednomyslnosti. Na summitech, jednáních Evropské rady by tak návrh mohli zablokovat odpůrci kvót jako je Česko, Slovensko nebo Maďarsko.
Podle europoslance Zdechovského parlamentní návrh Cecilie Wikströmové právě proto nakonec neprojde.
„Nikdo nechce, aby Maďarsko se Slovenskem a třeba i další země opět dávaly žaloby k Evropskému soudnímu dvoru, že nesouhlasí s hlasováním kvalifikovanou většinou a chtějí jednomyslný souhlas. Proto věřím, že se budou snažit dohodnout a z revize dublinského systému se ještě stane smysluplné nařízení reflektující zvýšenou potřebu prověřování osob a další bezpečnostní opatření,“ říká český zástupce ve výboru LIBE.
Tomáš Zdechovský přesto očekává živou diskusi, až bude o návrhu hlasovat v plénu europarlament. „Mezi levicovými europoslanci je bohužel stále dost těch, kteří v povinných kvótách vidí řešení,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Je to ještě utopie nebo již začíná bezradnost? Asi by bylo lepší se dobrovolně vzdát všech dotací a začít investovat do smysluplných projektů, které mají nějakou návratnost či reálné využití, nebo do infrastruktury. To, že ČR dostává ročně o několik desítek mld. více, než kolik do EU vloží, ale musí je investovat dle často nesmyslných pravidel, často vše akorát zkomplikuje a časově protáhne. A navíc by se tím vyřešilo i toto uprchlické vydírání z EU.
Je pozoruhodne, jak se politici napric spektrem shodnou v tom, ze tady imigranty nechceme. Politiky si platime, at delaji i neprijemna/nepopularni rozhodnuti. K cemu jinak je zastupitelska demokracie? Odpor k uprchlikum mi prijde racionalni asi jako odpor k zemetreseni. Oboji je realita, se kterou se musime naucit zit. Navic uprchlici (a hlavne jejich deti) se nam budou jednou hodit – Cesi vymiraji. A odpor ke kvotam je ciry alibismus – at si to nejak vyresi v Recku/Italii.
Většině lidí by asi uprchlíci nevadili, pokud by přijali způsob života země, do které přijdou. Pokud ale v cizí zemi začnete nejprve požadovat svá práva a teprve později a snad možná budete plnit povinnosti, tak se k vám společnost logicky postaví negativně. A tento pohled na věc dle mého názoru mezi lidmi převažuje. Politici by měli zastupovat názor většiny obyvatel země, a pokud bychom brali i volby jako identifikátor názoru společnosti na imigranty, tak to z toho opět vyplývá stejně. Negativně.
Naprosto s Vámi souhlasím. Jen si myslím že imigranti kteří žijí po generace pod vlivem Islámu, se nezmění. I když se budou jevit jako integrovaní jedinci – a těch stejně nebude většina. V jejich genech zůstanou vlohy k vnímavosti učení typu islámu. Bude jen záležet na tom, který výmluvný imám je někdy probudí. Mají vyšší natalitu a je tedy otázkou určité doby než jejich populace dosáhne početního stavu umožňujícího ovlivnit zákony a tím i život, podle jejich představ, v zemích kde se usadili. Já to nevidím jako žádoucí budoucnost.
Jestli potřebují pomoc, pak jen na omezenou dobu a musí jim být jasné že se musí vrátit. Ovšem takové praktiky jako v Holandsku kde dostanou domky a sociální zajištění, je k tomu rozhodně nenutí. Proč by se tedy měli vracet do rozbombardované země!?
Mně to někdy připadá že v nejvyšších patrech evropské politiky jsou vlastně islámští stoupenci nebo přímo skrytí agenti islámu. V dějinách by to nebylo nic nového.
A vrcholem iracionality je, když zaměstnanci MV, místo rozhodnutí o azylu pro čínské KŘESŤANY, porušují správní lhůty, hloupě se vymlouvají a Milda Chovanec běhá po louce s kvérem, než aby si ten líný mančaft vychoval. Tady už nejde ani o jiné náboženství, ani jiné zvyklosti, protože asiaté jsou zvyklí pořádně pracovat, tady jde jen o rasismus.
Asi nesledujete zprávy z Německa o zaměstnanosti migrantů, nebo je považujete za fake news. Ale ten trend tam je že uprchlici ani jejich děti se jim jednou hodit nebudou, i kdyby Němci vymírali, tak sami těm migrantům budou pracovat na sociální dávky
A co takhle zkusit podporu mladých rodin. V dnešní době, kdy za peníze koupíš všechno by výrazná finanční podpora a zvýhodnění rodin s dětmi jistě zabralo. Zkusili to komunisté a podařilo se, viz „Husákovy děti“. Možná, nebýt Husáka, nebyl byste tady ani Vy Petře Kaminsky. Zkuste se někdy i zamyslet …
„Češi vymírají“… Ono tohle by se dalo v současnosti říci o všech nebo téměř o všech evropských národech. Samozřejmě, o některých jiných národech zase ne, a to třeba o těch, z nichž se rekrutují ti „uprchlíci“ (zdůrazňuji zde ty uvozovky). Ale pokud se nemýlím, určitě by se dalo říci, že i „Ukrajinci vymírají“ – a přesto je sem zájem zvát ukrajinské pracovníky. Kdybychom odhlédli od všech ostatních okolností, pak by někdo mohl taky ČR nařknout, že „chceme krást Ukrajině lidi“.
Tak jistě, že lidé odjinud pracují ve velkém jinde, je běžná věc, a není to zdaleka jen případ Evropy (co třeba arabské země v oblasti Perského zálivu?).
Ale chce to nějaká inteligentní řešení. Kdyby se ti, opět zdůrazňuji uvozovky, „uprchlíci“ měli stát de facto trvalými kolonisty a přímo našimi občany, a dále tu měli přibývat, jak by to mohlo vypadat třeba za 100 let (a více, ale možná i méně). Také existuje něco jako národní identita, i když nevylučuji, že by její přespříliš horlivá obrana mohla hraničit s něčím, čemu lze říkat „xenofobie“.
Ale skoro působíte tak, že se máme tedy smířit s tím, že nás může čekat osud např. původních obyvatel amerických kontinentů. Doufám, že mi rozumíte – stát se třeba jen relativně marginální etnickou, etno-kulturní menšinou v zemi, o které lze říci, že více než jedno dosavadní tisíciletí byla převážně česká.
Když už propaguje uprchlíky i Aj Vej Vej a má k tomu dostatečný prostor v Národní galerii:
https://kultura.zpravy.idnes.cz/aj-wej-wej-zakon-cesty-vystava-narodni-galerie-fqc-/vytvarne-umeni.aspx?c=A170316_141835_vytvarne-umeni_kiz,
tak to už si je musíme vzít k nám domů. Uprchlictví se stalo uměním, a kam se na to hrabe kupříkladu ten břídil Michelangelo:
https://www.youtube.com/watch?v=OKMVGmApc9w
Je nová doba a ta potřebuje uprchlíky.
Jak se říká, blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské. Slabina toho návrhu není ani tak v případném protestu těch příjmových států – protože ty (resp. jejich vládní zástupce) EU vždycky nějak zpracuje, ale v otázce přístupu těch samotných migrantů.
Opravu nechápu soudružku neomarxistku (jinak se nazvat nedá) europoslankyni Wikströmovou, ani další členy veleslavné komise že si vůbec neuvědomí, že právě o tyhle státy migranti nestojí – a dávat jim na výběr „pouze“ mezi Českem, Maďarskem, Polskem nebo na Slovenskem je stejně tak nesmyslné jako dávat občanovi západní Evropy na výběr jestli chce pracovat za českou, slovenskou, maďarskou nebo polskou mzdu. Už takto ideově postavené je to nesmysl. Když k tomu připočteme reálné podminky, tedy tisíce naštvaných lidí natlačených v nějakém táboře pro migranty v Itálii či Řecku a zjistí co je čeká???