Bývalý detektiv Komárek si vymýšlí, ohrazuje se někdejší mluvčí nejvyššího státního zástupce
Šlo o pouhý pozdrav, nebo o vzkaz, který má dokazovat to, jak státní zástupkyně Lenka Bradáčová ovlivňuje justici? Zdánlivý detail ve výrocích někdejšího policejního detektiva Jiřího Komárka má dokládat to druhé – ovlivňování justice. „Je to celé vymyšlené,“ reaguje Helena Markusová, bývalá mluvčí nejvyššího státního zástupce, která hraje v Komárkově příběhu důležitou roli.
Bývalý vyšetřovatel ÚOOZ a někdejší šéf ostravské expozitury Jiří Komárek, který v létě 2016 odešel od policie spolu se svým nadřízeným Robertem Šlachtou, v poslední době několikrát vystoupil v médiích jako TV Barrandov nebo Parlamentní listy. Mluví v nich o tom, jak „zákulisní hráči hýbají policií i justicí“.
Komárek: Bylo to dohodnuté
Komárek byl obžalován za zneužití pravomoci úřední osoby poté, co v médiích obvinil dnes již bývalého policejního prezidenta Tomáše Tuhého z vynášení informací z vyšetřování.
Nyní v rozhovorech opakuje mimo jiné i své přesvědčení o tom, že o původním podmíněném trestu (který odvolací soud zrušil) ve skutečnosti nerozhodl nestranný soud, ale vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Nabízí tuto konstrukci: když v prosinci 2017 u soudu v rámci svého případu mluvil i o nedůvěryhodnosti vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, jehož spojuje s lobbistou Ivo Rittigem, měl údajně jeho výroky dozorující státní zástupce obratem přeposílat ze soudní síně rovnou vrchní státní zástupkyni v Praze Lence Bradáčové.
„Ta se neudržela a zavolala jednomu z mých kolegů a rozčilovala se nad tím, co to u soudu říkám o Nevtípilovi a Čapím hnízdě. Řekla také, že jestli si myslím, že mi to nějak pomůže, tak že se pletu, že dostanu podmínku,“ vyprávěl pro Parlamentní listy Komárek.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Hovor měl podle něj proběhnout v době, kdy bylo líčení přerušeno před vynesením rozsudku. „Při vyhlášení rozsudku mne soudkyně odsoudila k podmíněnému trestu, přesně tak, jak před několika desítkami minut řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová,“ završuje svou argumentaci Komárek.
Tehdy ho prý poprvé napadlo, že rozsudek byl předem dohodnutý mezi Bradáčovou a soudkyní. Na podporu svého tvrzení Komárek doplňuje zážitek bezprostředně po odchodu ze soudní síně.
Na ulici k němu prý přistoupila Helena Markusová, bývalá tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství, v té době zaměstnankyně americké ambasády.
„Pozdravila a hned na mne začala mluvit asi v tom smyslu: Vy jste byl dnes odsouzen, dostal jste podmínku, ale v žádném případě se neodvolávejte, to by byla velká chyba, takový trest je spíš trest virtuální, jste ještě mladý a jste slušný člověk, vy do vězení nepůjdete,“ interpretuje Komárek setkání.
Když se prý podivil tomu, že ví, jak soud před pár minutami skončil, měla Markusová říct, že „jede od Lenky Bradáčové a ona že jí to řekla“.
I když role Markusové může znít marginálně, v argumentaci Komárka setkání s ní, a věty, jež měla údajně pronést, hrají významnou roli.
Pokud by tato slova byla skutečně pronesena, potvrzovala by „z druhé strany“, že o znění rozsudku byla Bradáčová informována předem (či že byla jeho autorem).
Je to nesmysl, říká Markusová
Helena Markusová připouští, že ten den Komárka cestou z práce v Karmelitské ulici (americká ambasáda sídlí ve vedlejší ulici) potkala, nic více než „dobrý den“, neboť se znají z dřívějšího setkání v Nadačním fondu proti korupci, si ale podle ní neřekli.
„Je pravda, že jsme se náhodně potkali, ale tvrzení, že jsem řekla, že vím, že byl dnes odsouzen, že se nemá odvolávat a další tvrzení jsou čistou fabulací. Cítím se takovými výroky poškozena. A je zjevné, že to má poškodit hlavně Lenku Bradáčovou,“ říká na dotaz HlídacíPes.org Markusová, která dnes působí jako vedoucí kanceláře ředitele Správy uprchlických zařízení.
„Poté, co jsem se o jeho výrocích zprostředkovaně dozvěděla, jsem mu napsala dopis (jeho celé znění níže pod článkem, pozn. red.), vyzvala jsem ho, aby takové nesmysly neříkal, protože sám dobře ví, že nic takového jsem nepronesla, ale nijak nereagoval,“ říká Markusová.
„O žádném rozsudku jsem nevěděla. Moje domněnka je, že si ty výroky vymyslel, aby z toho mohl vyfabulovat podporu své historky o tom, že Lenka Bradáčová ovlivňuje soudy,“ říká Markusová.
Vrchní státní zastupitelství a sama Lenka Bradáčová na dotaz serveru Česká justice, který se tématu již dříve věnoval, odpověděla, že „co se týče veřejných prohlášení pana Jiřího Komárka, tato lze v souhrnu označit za nepravdivá“.
Jiří Komárek nyní pracuje na finančním ředitelství. Proti původnímu podmíněnému trestu se odvolal. Krajský soud v Praze vloni v dubnu verdikt zrušil a zprostil jej obžaloby s tím, že se jednalo maximálně o kázeňský přestupek.
Vloni v prosinci Komárek začal po státu vymáhat náklady 56 tisíc korun za advokátní služby a 100 tisíc jako odškodné za zátěž způsobenou trestním stíháním. Letos v únoru se domohl od ministerstva spravedlnosti omluvy a sumy 55 tisíc korun.
Znění dopisu Heleny Markusové Jiřímu Komárkovi:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Dění kolem policisty Komárka je učebnicový příklad jak se vysoký policista plete do politiky když má za sebou podporu miliardáře. Nejprve zlikvidoval policejního prezidenta , který se zbaběle schoval na Slovensko. Teď si troufá na státní zástupkyni . Zřejmě je to miliardářův člověk na špinavou práci. A ještě mu na to přispívá ministerstvo spravedlnosti. Někdy mi to připadá, že Česká republika je mafiánský stát, kde se zatím nevraždí protože to mafiánům vychází. Nebo se pletu ?
Je nepopiratelný fakt, že Rath prohlásil, že Bradáčová už nikdy žádnou velkou rybu nechytne ….. a stalo se!
Jsem přesvědčen o tom, že policisté-vyšetřovatelé, ale i ti tajní z odposlechů a třeba sledovačky mají pravdivé informace. O těchto informacích a důkazech je informován státní zástupce který trestní věc dozoruje. V podstatě diriguje policistu – vyšetřovatele co má dále ve věci činit. A komu jde v trestní věci o „kejhák“ dělá vše proto, aby se nestalo to co se má stát. U mne platí první věta.
Státní zástupce policii v trestním řízení nediriguje. Policie je procesně samostatně činná a podle toho sama koná. Ve většině případů jí SZ uděluje pouze dílčí úkoly. Státní zástupce má informace vyplývající ze spisu. Pokud se tedy nějací policisté rozhodnout některé skutečnosti neevidovat či je evidovat nepravdivě, SZ se to nedozví a když tak jen z jiného zdroje. Bylo by naivní si myslet, že vše probíhá v rámci fair play. Je to špína jak na jedné, tak i druhé straně.
Tak to je opravdu povedený právní stát. Máme si vybrat jestli lže policejní vyšetřovatel a nebo tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství??
Pan Komárek je bývalý operativec, což jsou a vždy byli pohádkáři s dovedností ohýbat dle potřeby realitu. Na druhé straně je státní zastupitelství, které je o něco věrohodnější, ale jsou silní protihráči druhé strany. A používají taktéž různé speciální modifikované metody a taktiku často inspirovanou a převzatou od samotných zločinců či zločineckých uskupení. Tudíž bez nějakého relevantního důkazu nelze věřit ani jednomu z nich.