Bývalé sídlo zkrachovalé IPB má po letech chátrání ožít. Luxusní hotel vzniká navzdory covidu
Je to místo, kudy denně projdou tisíce Pražanů, i místo, kudy kráčely politické i byznysové dějiny Česka. Bývalé sídlo Investiční a poštovní banky na Senovážném náměstí za poslední roky měnilo několikrát majitele. Přes skupinu J&T a ruské vlastníky až po rakouského developera UBM. Ten zde staví svůj projekt „Sugar Palace“, vzniknout má pětihvězdičkový hotel.
Někdejší Cukrovarnický palác se díky svému novodobému osudu probojoval do nepříliš lichotivé publikace Prázdné domy. Autor Radomír Kočí v ní popisuje opuštěné, často chátrající pražské stavební skvosty. Provozuje i stejnojmenný web, kam může informace o prázdných domech doplňovat i široká veřejnost.
Od banky k hotelu
Budovu na Senovážném náměstí nechal v letech 1913 – 1916 postavit spolek cukrovarů, po druhé světové válce se stal palác ministerstvem výživy. Po vpádu armád zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 v budově provizorně jednali poslanci Národního shromáždění.
Právě sem pak v roce 2000 přišlo zakuklené policejní komando doprovodit nuceného správce krachující banky. Od té doby je palác prázdný, vystřídal několik majitelů, popisuje Radomír Kočí stručně osud budovy.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Od července 1993 je přitom palác památkově chráněný. Po krachu IPB ho získala ČSOB, v roce 2006 jej prodala J&T. Ta představila svůj projekt čtyřhvězdičkového hotelu s plánovaným otevřením v roce 2013. Z miliardové investice ale nakonec sešlo a budovu odkoupila ruská společnost UralNeftěGazStroj (UNGS); i ona zde chtěla vybudovat hotel.
Ani Rusům se záměr nezdařil. V roce 2017 se dalším majitelem v řadě stala PPH Nové Město ze skupiny Julius Meinl, od ní pak v srpnu 2018 budovu odkoupil aktuální majitel, rakouská developerská společnost UBM. Ta zde slibuje pětihvězdičkový hotel se 175 pokoji.
Více než stoletá budova se začala skutečně v červenci 2019 rekonstruovat s tím, že provozovatelem chystaného hotelu pod jménem Andaz bude americká společnost Hyatt. S otevřením se počítá v roce 2022.
Tečka za IPB
Podle zástupců UBM by měla Praha získat ojedinělý hotel. Společnost Hyatt si totiž lokality pečlivě vybírá a v celé Evropě má zatím jen čtyři hotely nejvyšší úrovně: ve Vídni, Mnichově, Londýně a Amsterdamu. Praha má být jejím pátým městem.
„Přestože současná situace není jednoduchá, stále držíme plánovaný časový harmonogram. Už na podzim plánujeme kolaudaci hotelu, poté poběží zkušební provoz. A v březnu 2022 bychom chtěli hotel slavnostně otevřít do plného provozu,“ říká Josef Wiedermann, výkonný ředitel UBM Development Czechia.
„Přestože turismu jistě potrvá nějaký čas, než se vrátí k časům před pandemií, věříme, že turisté – individuální, skupinoví i kongresoví – se v příštím roce začnou do Prahy vracet,“ říká s ohledem na pandemii covidu. „Andaz Prague by mohl být vůbec prvním luxusním hotelem v ČR otevřeným po odeznění pandemie. A pozitivním signálem, že se hotelový trh zotavuje,“ dodává.
V rámci rekonstrukce zmizela asi i poslední památka na někdejší IPB: odstraněn byl původní obrovský bankovní trezor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Že jsem se tak juknul, tak na tom webu UBM, jest uvedeno „..Dokončení stavby
Q4/2021“, čili už by měla být nyní hotová. Tak jestli ty závěrečné odstavce v článku nejsou spíše zbožným přáním developera…