Burkiny vznikly jako symbol štěstí a zdraví. Proč teď symbolizují terorismus?
Burkiny, burkiny, burkiny. Jedno z nejskloňovanějších slov letošního léta. Šok! Burkiny se objevily v pražském akvaparku. V Litoměřicích je starosta rovnou zakázal, ač se tam žádné nikdy neobjevily. A redaktorka serveru iDNES v nich šla na Mácháč dělat jednu z nejobjevnějších investigativních reportáží novodobé české žurnalistiky.
Loni v létě dostaly ve Francii první muslimky pokuty za nošení burkin. Zákaz tohoto plaveckého úboru vydala některá francouzská přímořská letoviska. Důvodem je to, že burkiny údajně ostentativně manifestují příslušnost k islámu v době, kdy je Francie vystavena útokům teroristů majících původu v tomto náboženství. Státní rada, která zastává roli nejvyššího správního soudu v pátek pozastavila zákaz nošení burkin na plážích v jednom z letovisek, protože podle ní vážně a zjevně nelegálně narušuje základní svobody. Z burkin se stal symbol.
Státní rada vydala zatím pouze předběžné opatření, meritorní rozhodnutí ve věci bude teprve učiněno.
Zákaz burkin byl vydán z bezpečností důvodů, aby chránil veřejný pořádek a sekulární francouzskou společnost, protože tento úbor může demonstrovat podporu teroristickému hnutí.
Někteří Francouzi považují burkiny za neakceptované i z hygienických důvodů, a to nejen pro nositelku samotnou, ale i pro ostatní plavce a ryby.
Burkiny jsou také údajně odrazem sexistického útisku a islámského zotročení žen a jsou symbolem islámského extremismu. Mají ženu skrýt, aby ji bylo možno lépe kontrolovat.
Burkiny jako symbol pokroku
Burkiny nejsou výtvorem íránského nebo saúdskoarabského režimu. Jsou výtvorem australsko-libanonské designérky, podle které symbolizují odpočinek, štěstí a zdraví. Jsou určeny ženám, které chtějí provozovat aktivitu, která je velmi západní, a to sice sedět či ležet na pláži a koupat se.
Burkiny jsou relativně novým módním trendem, neboť relativně novým trendem jsou muslimské plavkyně. V mnoha muslimských zemích ženy nemohou užívat krásy přírodního světa a koupání žen je považováno za ostudné a provokativní.
V těchto zemích ženy nemohou jít na pláž ani společně s muži, a to ani, pokud by měly burkiny. Protože mokrá látka by se přilepila na ženské tělo a ukázala by jeho křivky. Muslimky tudíž nebyly zvyklé trávit den na pláži nebo u bazénu, kde se nyní stýkají se svými známými.
Zákaz burkin by mohl přimět muslimky k tomu, aby byly nuceny vybrat si mezi svým náboženstvím a národní identitou, a vnucuje dojem, že volba oblečení je politickým stanoviskem, i když to ony sami tak neberou.
Muslimky by tak byly nuceny vybrat si mezi respektem k právu a každodenními zvyky.
Burkiny jako symbol teroru
Přes výše řečené jsou ve Francii burkiny považovány za uniformu extrémního islámu. Toto vnímání má svůj původ v dlouhé sekulární tradici francouzského státu. Od roku 1905 platí ve Francii zákaz projevu příslušnosti k náboženství na veřejné sféře.
Tento zákaz měl původně zlomit moc katolické církve, ale nyní se s ním dostávají do konfliktu zejména muslimové. Sekularismus má chránit a garantovat náboženskou svobodu. Ve Francii se však z ochrany náboženské svobody stává spíše ochrana absence náboženství.
Burkiny odsuzují i mnohé feministky, protože prý odráží zotročení ženy, které není kompatibilní s hodnotami Francie. Ukazují archaickou vizi místa ženy ve společnosti a vtahu mezi mužem a ženou. Burkiny nejsou pouze záležitostí ženského plaveckého úboru, ale jedná se o symbol politického směru, který je nepřátelský k diverzitě a ženské emancipaci.
Móda jako barometr
Právo žen vybrat si svůj plavecký oděv vzbuzuje kontroverzi po dlouhou dobu. V roce 1907 byla v USA zatčena plavkyně za to, že měla jednodílné plavky bez ramínek. Byly považovány za natolik obscénní, že je soud dovolil nosit pouze s pláštěnkou, kterou bylo možno sundat až po úplném ponoření do vody.
V padesátých letech vzbudily velkou pozornost bikiny, a to z toho důvodu, že ukazovaly příliš mnoho. Dvoudílné plavky byly následně zakázány v Itálii, Španělku a Portugalsku. V roce 1967 byly davem napadeny čtyři Pařížanky nosící minisukni, protože prý provokovaly řezníky z Les Halles.
Móda byla vždy spolehlivým barometrem sociálních změn a každý pokus jí zakazovat byl inspirována skrytým strachem z rovnosti pohlaví, emancipace žen či modernity jako takové. Rozpory v minulosti vznikaly spíše ohledně toho, co má být zakryto, než co má být ukázáno.
Arabské kodexy oblékání
Arabské země mají rovněž své kodexy oblékání plavců, které se liší podle míry rozvoje turistiky v zemi. Ve Spojených arabských emirátech nebo Ománu není možno nosit plavky mimo oblast pláže nebo bazénu. (Nutno konstatovat, že i v západních zemích je to známka buranství.)
V emirátu Šardžá se nemohou ženy na veřejných plážích převléct do plavek vůbec, což znamená, že se koupat mohou pouze zcela zahalené. V Jordánsku nemají ženy chodit s mokrými vlasy, protože mokré vlasy prý naznačují jejich sexuální dostupnost, a je preferováno, aby přes plavky nosily šortky a tričko. Bikiny je pak možno nosit pouze v těch nejexklusivnějších resortech.
Inspirace u mulláhů
Základem svobodné společnosti je akceptování práva jiných žít v souladu s vírou, kterou nesdílíme, pokud však tito jiní akceptují naši svobodu stejným způsobem. Nemusíme mít všichni stejnou víru, abychom spolu mohli žít.
Silné společnosti samozřejmě nemohou dovolit existenci paralelního právního nebo politického systému, jako jsou soudy soudící podle práva šaría. Tyto společnosti ale musí zvládnout rozdílnosti v oblékání a zvycích. Mohou zakázat náboženské symboly, které narušují výuku nebo soudní řízení, ale burkiny západní civilizaci neohrožují.
Francie by se zákazem burkiny vydala směrem k režimu, v němž je dovoleno pouze to, co dovoluje zákon, a nikoli to, co zákon nezakazuje. Zákaz burkin by tento neliberální trend posunul ještě dál tím, že by zakázal nosit náboženské symboly i v soukromí.
Co by po zákazu burkin následovalo? Zřídila by Francie policii veřejné sekulární morálky, obdobně jako to známe ze zemí mulláhů?
Francie by zvolila naprosto paradoxní model. Chtěla by určovat muslimským ženám, co nosit z důvodu, aby jim nemohl nikdo určovat, co nosit. Ve jménu rozšiřování svobod muslimských žen by jim upřela právo, vybrat si druh svého oblečení.
Burkiny ukazují nedostatek integrace muslimů
Burkiny vyvolávají ve společnosti tenzi, protože ukazují nedostatek asimilace muslimů. Ukazuje, že se muslimky neasimilovati do té míry, jak si přeje veřejné mínění.
Nabízí se otázka, zda být „správnou“ francouzskou muslimkou znamená to, že tato muslimka nikdy neprojeví svoji víru.
Nedostatek integrace se považuje ve Francii za velmi vážný problém. Spolu se sociálním vyloučením, nezaměstnaností a nedostatkem vzdělání je považován za příspěvek vzestupu džihádismu.
Jedinou možností, jak tento konflikt vyřešit, je začít debatu, co přesně znamená asimilace a integrace a do jaké míry je přípustná diverzita společnosti, která nenarušuje její soudržnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Evropska civizace o sobe rada premysli jako o civilizaci s nejvetsi obcanskou, potazmo osobni, svobodou:
Pravo nosit ci nenosit urcity typ obleceni, ktere mi vyhovuje, do toho patri!
Je az smesne, ze xenofobni omezenci diktuji nekomu jinemu, ze musi byt tak a tak odhaleni/y. Posunme se o par desetileti zpet a tytez tupe omezene ovecky diktovali ostatnim, ze nesmeji byt tak a tak odhaleni/y.
Pre t117: Presne toto pokrytecké myslenie islam zneužíva na svoju propagáciu a na prejavenie svojho pohľadu nadradenosti voči slabosskej európskej spolocnosti. Tvarit sa že si môže každý nosiť čo chce a kde chce je super … len potom nebuď prekvapený keď islam ukáže a nastaví svoje pravidlá ..akurát že potom bude neskoro
Sice zrovna burkiny jsou extrémní příklad,ale ukazují podstatu krize. Totiž při střetu dvou odlišných kultur se nelze odvolávat na princip co není zakázáno je dovoleno. Protože demokratický právní systém je založen na premise že většina občanů dodržuje pravidla společnosti automaticky bez donucení,ze své výchovy. Pokud ne,tak žádný demokratický stát nemá dostatek policajtů aby každého občana stále kontrolovali (a pak taky vyšetřovali a reportovali jeho přestupky, ani dostatek státních zástupců ani soudců, ani přestupkových komisí pro řešení menších přestupků. Ne pro desetitisíce, statisíce miliony lidí jiných kultur kteří naše společenská pravidla nerespektují.
Jak jsem napsal, požadavek na zákaz burkin je extrém, ale jinak už po „multikulturní EU“ už dávno existují no-go zóny, kam už ani policie nejezdí, a lidem se nedoporučuje tam chodit. Ono tam platí (m,j,)i to právo šarija, a jestli tam pro jeho nerespektování někoho (nějakou) zbičují, uvězní nebo zabijí, tak naše právo to tam nenapraví ani nevyřeší. Jak jsem už tu napsal několikrát, naše právo je v této multikulti společnosti v pozici šerifa z thrilleru Tato země není pro starý, už jen počítá mrtvá těla…
A, prosím vás, kde jsou podle Vás ty no-go zóny? Napište nějaké kvalitní zdroje, nejen z agentury Jedna Paní Povídala…
Vy jste právě dorazil z delší vesmírné mise?
Mám dojem, že v Evropě je „mručení“ proti burkinám, šátkům a podobným „vymoženostem“ generován také skrytým významem a motivací provokovat, zrovna tak, jako příznivci a oběti hnutí LGBT. Určitě nejúčinější terapií je ignorance „revolucionářů“.
Označováním komunity osob se zaměřením LGBT – lesby, gaye, bisexuály a transgender, za hnutí říkáte, že je to věc rozhodnutí jedince o své sexuální orientaci. Tím ovšem vyvracíte tvrzení světových lékařských (a humanitních) kapacit, že jde o vrozený stav, o vrozenou úchylku. Je zvláštní ovšem, že dosud nebyl objeven gen homosexuality přesto, že byl údajně lidský genom prakticky rozluštěn. Je tedy možné že na homosexualitě jedince se podílí jiné mechanismy než genetické, například „svobodná vůle“. Pak by Jste měl pravdu a šlo by o hnutí. O hnutí proti zachování druhu Homo sapiens sapiens.
Rozumím tomu, co chcete sdělit a nebudu šířit, co si myslím o jednotlivcích onoho hnutí prezentovaným zkratkou LGBT. Hnutí to dle mého je, taky se prezentuje širokým záběrem v médiích, na ulicích, dokonce v zákonodárných sborech, prostě chtějí měnit svět, podobně jako třeba v menším měřítku hnutí ANO 2011 u nás. Myslíte, že s námi nehnou? Ale ano, mnoho lidí má hnutí mysli, že tak je to správně!
Co se týká burkin, je to podle mého záležitost týkající se opravdu spíše hygieny na koupališti; zatahování ideologie do této věci je zhůvěřilost i když z ideologických důvodů se vlastně objevily.
No, ve Francii na Riviéře je veliké a širé moře, žádné koupaliště.
nechápu, proč pořád hovoříte o muslimech. Už pár let trpím alergií na slunce a chodím i v létě zahalená. To je snad trestné? Nebo mám chodit z domu jen v noci? A co lidé, kteří prodělali rakovinu kůže, měli radši umřít, že?
Pro teufel3424: Paní, Váš argument je poněkud vykolejený, poněvadž se netýká merita věci. Ta muslimka, jak je v mediích uváděno, vlezla do aquaparku v burkině-obvyklém ženském oblečení, které nosí na ulici. Nedovedu si představit, že by evropská žena / muž vlezli do bazénu v kostýmu/šatech či pánském obleku. Opakuji pouze to, co jsem si přečetl v četných komentářích. Vy, když se půjdete koupat, tak vzhledem k Vaší alergii na sluneční záření si obléknete zřejmě celotělový úbor sloužící výhradně pro koupání – nebo se mýlím? A chodit ven pouze v noci Vás nikdo nenutí a ani nemůže nutit.
Majitel aquaparku argumentuje, že před 100 lety bylo celotělové plavací oblečení běžné, naopak příliš odhalení jednotlivci byli považováni za výstřední, ba nemravné. Jenže hygienické normy se za 100 let změnily, ale je možné, že majitel aquaparku dosud změny neregistroval a žije v době našich prarodičů. Asi by mu měl někdo důrazně vysvětlit, v čem spočívá jádro problému. A když jsem již zmínil éru našich prarodičů, tak ženy pracující na polích nosily na hlavách velké šátky a v případech nutnosti si je stáhly pěkně nízko do obličeje. Muži nosili klobouky a obvykle bílé košile. Vše mělo tehdy svůj význam a řád.
Mýlíte se – burkina není běžné oblečení, které se nosí na ulici, burkina je speciální druh plavek.
„tento úbor může demonstrovat podporu teroristickému hnutí“.
„jsou ve Francii burkiny považovány za uniformu extrémního islámu.“
Nesmysl. Zákazy burkin vydávají místní orgány ze stejných důvodů jako v Litoměřících. A Conseil d’État je ruší (není pravda, že v pátek vydali první předběžné opatření, burkinové zákazy ruší už od loňska).
Nošení burkin pokládám za provokativní jednání, s cílem se zviditelnit, odlišit se od většinové společnosti. Stát, který jim podal pomocnou ruku očekává, že tito lidé budou respektovat zákony i zvyky tohoto státu. Svým způsobem prokazují „medvědí službu“ většině mírumilovných muslimů a je velká otázka, proč se té extremistické úzké skupiny lidí nezbaví.