Ján Ducký

Boj o miliardové Duckého směnky se vede i v Česku. Ve hře jsou známá jména z 90. let

Napsal/a Tomáš Lemešani 14. února 2019
FacebookXPocketE-mail

O takzvanou Duckého směnku na částku zhruba půl miliardy korun, která skončila v držení opavské firmy Draft-Ova, se utkali známý sociální demokrat, kontroverzní hokejový boss i bývalý boxer. České soudy na přelomu roku věc oživily, Slováci nyní na obranu před další záplavou podivných směnek plánují přijmout speciální zákon.

Předmětem aktuálního sporu je odhadem 20 milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun. Takovou hodnotu má směnka, kterou vydala společnost Slovenský plynárenský průmysl (SPP) za Mečiarovy vlády v roce 1998 neznámé opavské akciové společnosti Draft-Ova.

Ta má v předmětu činnosti především hostinskou činnost a poslední zveřejněná účetní uzávěrka je z roku 2013.

Takzvané Duckého směnky, pojmenované podle jejich autora – exministra hospodářství Slovenské republiky a pozdějšího šéfa SPP Jána Duckého – po letech přicházejí opět do hry. Pomáhají tomu české i mezinárodní soudy. V lednu uplynulo rovných dvacet let od chvíle, kdy byl Ducký zavražděn.

Boxer, který chtěl do politiky

Společnost SPP se roky bránila podivným věřitelům u mezinárodních soudů, Evropský soud pro lidská práva ale v roce 2015 rozhodl, že majitelé směnek mají nárok na jejich proplacení a že účet půjde za slovenským státem.

V důsledku toho se věřitelé začali domáhat peněz v České republice z jinak nečinné a „prázdné“ schránkové firmy Draft-Ova. Směnka totiž rozhodnutím evropského soudu získala legitimitu. Důsledkem je i obnovení konkurzu na společnost Draft-Ova, která díky držení směnky náhle nabyla majetek.

Po dlouhých tahanicích nařídil Nejvyšší soud Krajskému soudu v Ostravě věc opět projednat. Soud v prosinci 2018 zveřejnil nový verdikt, kterým prohlásil konkurz na majetek Draft-Ova. Přiznal nároky dvěma ze tří věřitelů a správci uložil zjistit majetek firmy. Jak ukazuje spleť zájemců o jmění firmy, nejde o snadnou bitvu.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Za společností Draft-Ova stojí bývalý boxer Radim Masný. To, že by měl být on majitelem záhadných Duckého směnek, prozradily až veřejné registry a databáze z posledních let.

Masný si v minulosti dělal zálusk například na společnost Chemapol. V 90. letech vlastnil kromě menších podniků také havířovský hokejový klub či domovy sociálních služeb.

Měl i politické kontakty, mezi nimi byl třeba tehdejší poslanec ODS Jiří Honajzer a Petr Čermák, z ČSSD zas spolupracoval s Miroslavem Šloufem, který byl dlouho poradcem Miloše Zemana.

Pak přišla Masného politická chyba. O vliv se připravil vstupem do neonacistické Dělnické strany, z níž se mu ale nepovedlo dostat do českého Senátu. Zároveň to narušilo jeho dosavadní politické vazby.

Po ztrátě politického vlivu přišel Masný i o vliv v byznysu. Soudy a věřitelé přestali být trpěliví a krachoval mu jeden podnik za druhým. Redakce HlídacíPes.org se Masného pokoušela kontaktovat, ale na dotazy neodpověděl.

Kdo začal bitvu o směnku

Věřitelé se od Draft-Ova nyní pokoušejí vymáhat pohledávky ve výši několika set milionů korun. Jedním z hlavních aktérů je Marian Kuś. Ten je nyní členem představenstva i akcionářem firmy a nárokuje si proplacení pohledávky ve výši zhruba 70 milionů korun.

Marian Kuś, který je evidován jako spolupracovník StB, byl místostarostou Českého Těšína a členem širšího vedení ČSSD. Právě kvůli evidenci v archivech StB, kde byl uveden jako ideový spolupracovník s krycím jménem Kuzmo, ovšem musel ve straně skončit.

V roce 2006 vyšlo najevo, že falšoval své lustrační osvědčení. Za to mu Krajský soud v Ostravě uložil stotisícový trest. Byl zároveň vyloučen z ČSSD. Po čase založil vlastní hnutí Strana pro otevřenou společnost, díky kterému se do čelných pozic v domovském Českém Těšíně vrátil.

Právě tento kontroverzní politik honbu za půlmiliardovou směnkou zaparkovanou v opavské firmě svými právními kroky vyvolal. Postupně se k němu přidali další zajímaví věřitelé.

Mimořádně zajímavá je společnost PRV ProFin – CZ, která si v konkurzu Draft-Ova nárokuje více než 362 milionů korun. Firmu z pozice jednatele zastupuje Vlastimil Zubík.

Jde o bratra Romana Zubíka, někdejšího vsetínského podnikatele ze Sezooz Group a hokejového bosse, který byl za finanční podvody odsouzen na pět let. Právě on byl v minulosti podezírán z objednávky vraždy slovenského exministra a autora směnek Jána Duckého. Vyšetřování policistů však nakonec jeho zapojení do tohoto činu neprokázalo.

Třetím konkurzním navrhovatelem byla společnost OpavaNet. Předsedou představenstva firmy je Marek Hájek, bývalý šéf loterijní Sazky, který proslul zejména právními spory se státem i s konkurencí. Firma však svůj návrh vzala koncem roku 2017 zpět.

Nadále se tedy bude hrát o peníze mezi Masným, Kuśem, Zubíkem a několika menšími věřiteli.

Čtyři výstřely před dvaceti lety

Ján Ducký vypsal neznámý počet nedefinovaných směnek už jako šéf SPP. Jejich protihodnotou měly být „služby obchodního a finančního charakteru“. Ty se však ve skutečnosti nikdy nerealizovaly.

Pravděpodobně byly jen záminkou pro vypsání směnek. Představitelé SPP dodnes nevědí, na jakou částku byly vypsány všechny směnky. Dvacet milionů eur pro Draft-Ova je jen jednou ze směnek, jejíž hodnota navíc postupně narostla o úroky.

Podle mnohých indicií stály právě směnky SPP za objednávkou Duckého vraždy. Zřejmě jako pojistka proti jeho eventuální výpovědi přišly v lednu 1999 čtyři výstřely, které ukončily život zkorumpovaného politika a manažera přímo v bráně jeho domu.

Vražda dodnes nebyla objasněna. Slovenští vyšetřovatelé obvinili z vraždy Duckého nájemného vraha české mafie – Ukrajince Olega T. Jeho případ se však po předání ukrajinským orgánům výrazně zpomalil a není jasné ani to, kde se obviněný nyní nachází. Nikdy také nikdo neobjasnil, kdo si vraždu objednal.

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva týkající se směnky je zároveň vážným precedentem, který ohrožuje slovenskou státní kasu. Existuje totiž předpoklad, že bude proplacení dalších směnek žádat hned několik dalších neznámých majitelů.

Potvrdilo se to koncem listopadu 2018, když od státu požadovala 30 milionů eur neznámá kyperská schránka Stroden Management Limited. Stát proto dokonce chystá speciální legislativu.

„Na vládu přinesu návrh zákona, ve kterém ve zkráceném legislativním řízení budeme chtít zajistit, aby byl Slovenský plynárenský průmysl chráněn před spekulanty. Připravujeme zákon o ochraně zájmů v plynárenství. Chceme zajistit, aby takové podniky nebylo možné exekvovat,“ uvedl k plánu ministr hospodářství Peter Žiga.


Jak šel čas s Jánem Duckým a „jeho“ směnkami

  • 1996 – 1999 Ján Ducký jako ředitel Slovenského plynárenské průmyslu podepsal neznámý počet směnek, jejichž protiplněním měly být služby obchodního a finančního charakteru
  • 1998-1999 první zprávy o směnkách, jejichž vypsání Ducký nejprve popírá, později je přiznává, nikdy však neprozradil jejich hodnotu a účel
  • leden 1999 Ján Ducký je zavražděn
  • 1999 – SPP začíná rozporovat platnost směnek vystavených Duckým
  • 1999 – V jedním z prvních sporů se SPP mimosoudně domluvila s českou Sigma Lutín na tom, že Sigma přestane požadovat vyplacení části směnek v hodnotě 400 milionů korun
  • 2001 – Úspěch SPP střídá neúspěch, když soudy přikázaly vyplatit Union Bance 400 milionů korun za dodávky energie od vsetínské Sezooz Group.
  • 2001- Ředitel Sezooz Group Roman Zubík u soudu přiznává, že pohledávky SPP byly za fiktivní služby
  • 2001- Vedení SPP jedná s Vladimirem Vološčukem, majitelem IMC Burzovní, který drží neznámý počet bianco směnek. Ve stejném období se SPP v médiích chlubí, že mimosoudně získalo zpět 21 směnek o hodnotě 6,5 miliardy korun. Část zadržela česká policie při raziích v podsvětí.
  • 2003 – Nárok na vyplacení směnek v hodnotě miliardy korun si v Bratislavě u soudu nárokuje švýcarská Gen Man Venture.
  • 2003 – současnost – U mezinárodních soudů probíhá několik soudních sporů majitelů směnek s SPP. Firma neprozrazuje, kolik jich je.
  • 2015 – Evropský soud pro lidská práva potvrzuje nárok jednoho z majitelů směnek na vyplacení. Dlužníkem je označený slovenský stát.
  • 2015 – Po verdiktu žádají konkurz jednoho z majitelů směnek – opavské Draft-Ova tři věřitelé. Majitel chce naopak firmu zlikvidovat jako nemajetnou bez dražby majetku. Věřitelé tvrdí, že vlastní „Duckého směnku“, která má reálnou hodnotu. Do té doby se o tom nevědělo.
  • listopad 2018 – slovenský Nejvyšší soud nepravomocně uznal nárok kyperské schránkové firmy Stroden Management Limited na vyplacení směnky v hodnotě 30 milionů eur.
  • prosinec 2018 – Krajský soud v Ostravě po předešlých sporech prohlašuje konkurz na majetek Draft-Ova. Správce má najít a ocenit majetek firmy.
  • Slovensko připravuje zákon, jímž chce zastavit ataky majitelů Duckého směnek.
Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)