
Bernd Posselt pro HlídacíPes.org: „Zlehčování AfD v českých médiích jde proti zájmu Česka.“
Před deseti lety si Sudetoněmecké krajanské sdružení (Sudetoněmecký landsmanšaft) škrtlo ze stanov věty o právním nároku na domovinu a o vrácení zkonfiskovaného majetku. Dlouholetý šéf landsmanšaftu Bernd Posselt v rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví o tom, kam se za tu dobu posunuly česko-německé vztahy, o tom, že i Německo je v jistém smyslu „malá“ země, a o tom, v čem vynikají a selhávají česká média oproti těm německým.
Před rokem jste avizoval, že letos a příští rok si vaše Sudetoněmecké krajanské sdružení chce společně s Českem připomenout 80. výročí konce války a odsunu německých obyvatel z Československa. Zároveň jste řekl, že doufáte „ve viditelný signál“ od českých politiků. Můžete být dnes konkrétnější, jaké společné akce jsou v plánu?
Můžu říct jen tolik, že se to právě přes diplomacii dojednává. Těžiště leží v následujícím roce, protože velký počet sudetských Němců nebyl vyhnán v roce 1945, ale v roce 1946. Třeba moje rodina. Proběhne samozřejmě připomínka pochodu smrti v Brně, dále Žatec, Postoloprty, všude tam budu osobně. Některá výročí spadají i do letošního roku, důležitější je pro nás ale výročí roku 1946. To ukazuje, že odsun Němců nebyl jen spontánní reakcí na válku a nacistický teror, ale že rok po válce šlo o systematickou akci.
Neuvěřitelně mnoho českých komentátorů podle mě zlehčuje téma AfD. Nerozumím tomu, jak nějaký Čech může mít zájem na tom, aby v sousedním – a přiznejme si, že o trochu větším – Německu posilovali zrovna nacionalisté.
A pokud jde o ten „viditelný signál“ z české strany?
To je věc českých politiků. Nerad mluvím o „druhé straně“. Nikdy není dobré, když někdo druhému říká, co má nebo nemá dělat. Současné vedení českého státu má mou naprostou důvěru, že udělá to, co je správné. Nepotřebují, aby je někdo poučoval.
Až nás pozvou, rádi přijedeme
Máte pocit, že za posledních pětatřicet let bylo v česko-německých vztazích řečeno vše podstatné, a teď jde jen o to, které věci znovu zdůrazňovat nebo opakovat? Nebo se stále čeká na „něco velkého“?
Za těch víc než padesát let, co se zabývám evropskou politikou, jsem zjistil jednu věc. Porozumění a smíření mezi národy je nekončící proces. To není něco, co se jednou udělá a je to vyřízené. Musíme si jako Češi a Němci vzájemně pomáhat, zpřítomňovat to, co se stalo v minulosti, a brát z toho pozitivní sílu. Historie tu není od toho, abychom si ji odškrtli, ani od toho, aby jeden druhého terorizoval špatným svědomím, ale ani od toho, abychom ji jen tak přešli. Musíme se jí znovu a znovu zabývat. Jakmile přestane dialog, přijde brzy něco, co nikdo nechce. Nacionalismus a nedorozumění.
Ačkoli po změně stanov někteří v landsmanšchaftu hrozili masovým odchodem, nakonec jsme prakticky o žádné členy nepřišli. Naopak jsme získali mnoho nových, mladších členů. Česko-německé vztahy se za tu dobu rok od od roku zlepšovaly a dnes jsou tak dobré jako nikdy předtím.
Je tenhle německo-český dialog už zralý na to, aby každoroční tradiční setkání sudetských Němců, Sudetoněmecké dny, proběhlo v dohledné době Česku?
Absolutně ano. Ta spolupráce s Českem je neustálá, teď se například intenzivně společně s českou vládou zabýváme péčí o sudetoněmecké hroby a hřbitovy. Na Sudetoněmeckých dnech dnes už Češi tvoří čtvrtinu návštěvníků a doufám, že je jednou budeme moci uspořádat i v Česku. Nikam se ale netlačíme. O místě pořádání Sudetoněmeckých dnů nerozhoduje žádná vláda, ale hostitel, tedy město. Když nás nějaké české město pozve, potěší nás to. Když ne, budeme čekat dál.
Bernd Posselt (68). Německý politik za křesťansko-sociální unii CSU, bývalý novinář, od roku 2008 nejvyšší představitel – mluvčí sudetských Němců. Dvacet let (1994-2014) byl poslancem Evropského parlamentu. Jeho otec pochází z Jablonce nad Nisou.
Žádné takové pozvání z Česka tedy zatím na stole není?
Ne. Ale ve třech čtyřech českých městech už se některé tamní známé osobnosti a politici vyjádřili v tom smyslu, že by rádi, aby se něco takového v jejich městě odehrálo, a mají o to zájem.
Můžete některá z těch měst zmínit?
To by nebylo moudré.
Extremistům vstup zakázán
V minulosti jste opakovaně kritizoval zavádění hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru v rámci Evropské unie. Favorit na post německého kancléře po nedělních volbách Friedrich Merz z CDU ale kvůli omezení nelegální migrace před volbami (rozhovor vznikl těsně před volbami, pozn. red.) avizoval trvalé kontroly na hranicích se sousedními státy, tedy včetně Česka. Jak se na jeho plány díváte?
Friedrich Merz je především přesvědčený Evropan. A kdyby to náhodou někdy zapomněl, připomeneme mu, že je přesvědčený Evropan. Na jaře chceme také spustit evropskou občanskou iniciativu na základě smluv Evropské unie nazvanou „Zachraňte Schengen“, která počítá s masivním posílením ostrahy vnější schengenské hranice. Vnitřní kontroly v rámci Schengenu jsou protiprávní a nemyslím, že by Friedrich Merz chtěl dlouhodobě dělat něco protiprávního.
Merzovy návrhy zjevně motivuje i snaha vzít část voličů radikální Alternativě pro Německo, která téma migrace dlouhodobě zvedá. Zároveň má AfD prokazatelně extremistické křídlo a kvůli tomu ji sleduje i německá kontrarozvědka. Když se AfD před osmi lety poprvé dostala do parlamentu, založila vnitrostranickou „pracovní skupinu pro vyhnance“. Měl Sudetoněmecký landsmanšaft s touto platformou nějaké styky a máte dnes nějaké kontakty s AfD?
My jsme se proti AfD velmi brzy a velmi ostře vymezili. Předsedou té skupiny byl bavorský poslanec Bundestagu Stephan Protschka. Chtěl vstoupit do landsmanšaftu, což jsme odmítli. Naopak jsme vyloučili některé lidi, kteří patřili k AfD. Není možné být současně v landsmanšaftu a v AfD. Zakázal jsem AfD také vstup na Sudetoněmecké dny a nezveme je na naše akce. To platí pro pravicové i levicové extremisty.
Je to právě deset let, co Sudetoněmecký landsmanšaft rozhodl o změně svých stanov a vyřadil z nich větu o „právním nároku na domovinu a její znovuzískání“. Jak těch deset let landsmanšaft změnilo?
Ačkoli po změně stanov někteří v landsmanšchaftu hrozili masovým odchodem, nakonec jsme prakticky o žádné členy nepřišli. Naopak jsme získali mnoho nových, mladších členů. Česko-německé vztahy se za tu dobu rok od od roku zlepšovaly a dnes jsou tak dobré jako nikdy předtím.
Čeští komentátoři často zlehčují AfD
Dění v Česku pečlivě sledujete, nejen pokud jde o sudetoněmecké téma. Jaký obraz Německa podle vás vykreslují česká média, je dost pestrý, odráží nuance sousední země?
Samozřejmě že ne. Ale když se podíváte na německé zpravodajství o české politice, tak buď není žádné nebo je špatné. To české je zkrátka lepší, i když třeba ne perfektní. Ale jedna věc mi vadí, pokud to mohu říct: Neuvěřitelně mnoho českých komentátorů podle mě zlehčuje téma AfD. Nerozumím tomu, jak nějaký Čech může mít zájem na tom, aby v sousedním – a přiznejme si, že o trochu větším – Německu posilovali zrovna nacionalisté.
Zároveň se v českém mediálním mainstreamu často objevuje ryze negativní pohled na Německo, ať už v oblasti migrace nebo třeba energetiky. Prostě obraz státu, kde údajně „stále něco nefunguje“.
Upřímně, myslím, že se německá média zabývají příliš málo Českem a ta česká možná až příliš moc Německem a málo Evropou. Přitom to je naše společná budoucnost. Člověk má někdy dojem, že se na Německo – jakkoli je důležité a je to velký soused – soustředí až příliš velká pozornost. Můj dobrý přítel Jean-Claude Juncker jednou řekl, že v Evropské unii jsou dva typy zemí. Malé země a země, které si ještě nevšimly, že jsou malé. A Německo teď, při pohledu na Trumpa a Putina, také zjišťuje, že je vlastně malá země. Všechny evropské státy jsou malé. Jedině společně může Evropa s něčím pohnout.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Nechci peníze, jen omluvu, říká muž, kterému otce zavraždili komunisti

Otec nebyl zločinec, ani vysoký funkcionář. Chci očistit jméno Margolius
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
42 komentářů
Posselt je přece Němec,tak proč mu vadí německé vlastenectví ? My bychom mohli s Němci najít společnou řeč,ale muselo by se navázat na společné kořeny,vždyť my Češi jsme byli tisíc let součástí Německé říše a bylo nám tam dobře,to až po r.1866 a té bitvě u Hradce se to přerušilo a až po r.1945 pokazilo.Takže německý nacionalismus bychom klidně mohli vzít za svůj.Jenže Posselt chce co vlastně,jestli chce žít v Čechách,tak kdo mu brání ?
No jestli se pro vás soužití Čechů s Němci v českých zemích pokazilo až v roce 1945, tak máte zásadní nedostatky v historii 19. a 20. století.
ale ani ne,jen ty události hodnotím jinak.Zrůdnosti odsunu byly národním projevem a Český národ trvá na jejich oprávněnosti.To je to špatné.
To co dělali Němci byly činy státu a pachatelé pokud bylo možno byli potrestzáni,zatímco čeští pachatelé zločinů na Němcích potrestáni nebyli.Já to vnímám jako problém.
Není to tak úplně pravda. Němci se spontánně dopouštěli zvěrstev ještě na samém konci války, např. proti obětem tzv, „pochodů smrti“ (zajatců a vězňů z koncentráků), někdy v dubnu a květnu 1945. To znamená, že nešlo o „činy státu|“, ale o činy opravdu těch řadových Němců, jejichž stát to vlastně byl.
Maminka vzpomínala, jak němečtí sousedé (naše čtvrť byla smíšená) 15. 3 1939 „zapomněli česky“ a najednou zase česky „uměli“ na konci dubna, po osvobození. A vůbec se za to nestyděli. Normálního člověka by musela za takové chování profackovat hanba.
Ano, ano, nacionalismus. Už přinesl světu mnoho dobrého, tak proč ho neoprášit, že ? 🙂
Přesně tak,protože národy tvoří nacionalisté,nikoli naopak.Proto má-li vzniknout evropský národ,je pro něj jediný model-Svatá Říše římská národa Německého.
Možná si tou otázkou děláte legraci, ale přesto na ni odpovím.
On je rozdíl mezi vlastencem a „vlastencem“. Hitler byl také vlastenec, vždyť v názvu jeho strany bylo „národní“. A jak to dopadlo…
Pan Posselt přeje evropanství, s nímž je takové vlastenčení v příkrém rozporu. I naši „vlastenci“ mají hesla jako „Česko na prvním místě“ nebo „Nic než Česko“. Tam pro mezinárodní přátelství žádný prostor není. Spíš pro nenávist.
A proč nechce uvést, která města mají zájem o přijetí lidí z Landsmannschaftu na svém území? Právě kvůli našim „vlastencům“.
“ Když se řekne Čech,ať se ozve -Evropan !“: citát Emanuel Moravec.
Jistě chápete,že vlastenectví vyžaduje cosi stmelujícího,čeho se teď dostane Evropě společným válečným úsilím.Doo té doby je to prázdné slovo.
Pana Posselta si velmi vážím. To co dělá pro opětovné spolužití obou národů, které společně žily a prosperovaly po staletí v naší společné kotlině a bylo běžné mluvit oběma jazyky. Moje německá babička říkala máme se zde dobře tak jsme Češi.
Nerozumim. Valka z roku1866 byla valkou mezi Rakouskem a Pruskem. pritom ceske jednotky bojovaly na rakouske strane.
Šlo v podstatě o válku občanskou nebo spíše o vzpouru Pruského království proti svému císaři.Češi tak jako Prusové nebo Rakušané byli od Otty velikého součástí „Svaté říše římské národa Německého“,takže jsme byli všichni Němci .Říkalo se tomu taky Altreich,Stará říše nebo taky 1.Říše.Potom jsme už součástí nebyli.Druhá říše byla od r. 1870 do 1914,třetí pak od 1933 do 1945.A teď pozor !!!!!!!!!!!!!!
Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu SRN Německá říše rokem 1945 nezanikla,nýbrž stále trvá ,pouze došlo k zemskému uspořádání.
Válka, resp. porážka Rakouska, znamenala vypuzení Rakouska z Německého spolku. Výsledkem byl pocit ohrožení u rakouských Němců (v Rakousku byli proti neNěmcům v menšině, předtím, v Německém spolku, byli majoritou) a nárůst německého nacionalismu. Oplátkou se objevil nárůst nacionalismů dalších národů, obávajících se Němců (vč. českého nacionalismu).
Nebyl dlouho vidět a zase je tu copak se děje ??
Fiala je aktivista a bývalý předseda moravské sekce Panevropske unie (německou sekci ovládli Posseltovi sudetští Němci), jejímž cílem je OSLABENI a ZRUŠENÍ národních států a jednotný Evropský stát (pod vedením Němců) a náprava křivd vůři menšinám (návrat i majetku Sudetským Němcům).
Coudenhoveho „evropané“ jsou extremismem který už napáchal nedozírné škody.Naštěstí se jeho poslední chvíle blíží a zhnusení z migrace dokoná zbytek.
Toto vyjádření se nebude českým náckům a komunistům líbit.
Jasně demaskuje jejich lži jak o landsmanšaftu tak o Německu či AfD…
Lži o landsmanšaftu a Německu .Jistě máte na mysli období před druhou světovou a během ní , tak to ano ,zřejmě nevíte vůbec nic .
Jářku, co si tak vzpomínám, na to tehdejší zrušení ze stanov, tak se to řešilo až soudně – a soud došel k závěru, že to je protiprávní krok, protože ten nárok o vrácení zkonfiskovaného majetku (pokud je), je zcela individuální, každého toho odsunutého Němce, takže milej landsmanšaft se ho svým rozhodnutím – za ty Němce ani vzdávat nemůže.
Ale jinak lze kvitovat, že za poslední roky se toho stalo tolik, že na staré křivdy mezi Čechy a Němci pozapomnělo. Klidně to tak může i zůstat,..
Ale o nejnovějším vývoji ani nemluvit. Včera si náš premiér Fiala dovolil kritizovat eurácký Green Deal, takže si taky někdo mohl dovolit zítra kritizovat německou
Energiewende. Hrůza pomyslet co si někteří drzí politici ze střední Evropy dovolí, ani ta úctu před německým velkonárodem už není co bývala..
Proč bychom měli mít negativní vztah ke straně, která chce zrušit Green Deal a obnovit výrobu energie z jádra a uhlí? Proč bychom měli mít negativní vztah ke straně, která chce z EU dostat ilegální migranty, kteří ji zatěžují svou kriminalitou (vyzařující i k nám) a vysávají její sociální systém? Proč bychom měli mít negativní vztah vůči straně, kterou nenávidí naši nepřátelé, liberální progresivisté? (nepřítel mého nepřítele …)
Myslíte NSDAP?
V Německu mají NSDAP?
Pan Posselt blábolí o AfD, asi jediné německé straně s rozumným politickým programem.
Vlastenec?
Pan Posselt, ať se na mě nikdo nezlobí, jasně ukazuje keltské kořeny současných Němců. Kdyby si nechal narůst copánky, mohl by se vydávat za Obelixe.
Ostatně, my máme keltské geny také.
Obelix ! To je trefné,a možná by se mu to i líbilo.A řekl bych,že by byl lepší než Dupardieu.
Máme však spíše germánské předky než keltské předky.První státní útvar u nás (z rozhodnutí císaře Augusta)byla říše Marobudova (král Boiohaema)z Markomanů,Quadů a Herenmundurů ,ta trvala od r.6 AD do roku 20 AD,potom nad nimi (vládce byl Katvalda) zvítězil germán Vibius a od té doby až do konce Markomanských válek za Marka Aurelia a Commoda bylo osídlení germánské.
Předtím zde ovšem byly keltské městské státy, tedy něco, co bylo v antickém Řecku. A co bylo ještě dříve, není zcela jasné. Faktem je, že už Knovízané poslali bojovníky na sever nynějšího Německa (blízko polských hranic) do bitvy o most přes řeku Tollense, která proběhla +- časově paralelně s Trojskou válkou. A proti té Trojské válce (pokud Homér nekecá, resp. určitě kecá, protože např. nechápe, že Řekové měli vozy jako bojový prostředek a ne jen k dopravě na bojiště) to byla řezničina, srovnatelná s masovými bodákovými útoky za první světové války.
Ale to vůbec ne – i tou podobou vypadá Posselt na klasického novodobého německého podnikatele či politika – stačí to porovnat s karikaturami šovinistických politiků západního Německa, jak je prezentoval kdysi socialistický Dikobraz.
A když se podíváme do hluboké historie – po Keltech u nás žili germánské kmeny. Ovšem tím nebyli míněni (jako dnešní) Němci, ale nordická rasa, která zahrnulo vála bojovníky, jak ze severního pobřeží Německa,ale taky Skandinávie, včetně tehdy velice dobře známých a obávaných Vikingů.. Ovšem s touhle rasou už fakt pan Posselt nic společného nemá…
Ono je to zase trochu složitější: Vpád Germánů znamenal zničení center keltských městských států a asi i vyhnání Keltů z oblasti s nejvyšší bonitou půdy, ale výsledkem byla jakási „mozaika“ keltských a germánských sídel. Asi se to dost podobalo situaci v Anglii po Hastingsu a ještě dlouho poté, jak ji líčí např. Walter Scott v románu Ivanhoe. Jenže na rozdíl od těch Normanů Germáni odtáhli do oslabené říše Římské (údajně proti části germánští náčelníci museli použít násilí) a pak přišli Slované, kteří se s Kelty smísili a převzali od nich i např. řemeslné dovednosti (asi mj. hrnčířský kruh, který Germáni od Keltů neuměli odkoukat a napodobit a lepili nádoby z hliněného „hádka“). V podstatě i velkomoravské šperky technicky navazují na to, co produkovali Keltové.
Háček je v tom,že žádná masa nových lidí nepřišla.Heydrichova analýza rasové povahy Českého národa dopadla shodně se všemi předchozími i následujícími antr.analýzami a sice že Češi jsou rasově čistější než Bavoráci a Rakušáci.(až na Sudetské Němce,ti dopadli špatně).Celkově to dělá dojem,že Češi jsou slavizovaní Germáni.
Slovan je pak pojem značně pochybný,Lothar Greil se domnívá,že jde o germánské Sueby.(Sueben-Sueven-Sveven -Svaven-Slaven).
Pojem Čech pak označuje malého chlapce s ochlupením dospělého muže.
S tím co jste uvedl, nesouhlasí fakt, že je naše obyvatelstvo postiženo relativně vysokým výskytem polycystické plicní fibrózy, což je genetické onemocnění a je vázané na oblasti, kde se zachovalo (třeba smíšené) keltské etnikum.
Možná je to také tím, že to, co bral Heydrich jako „rasově čisté Němce“ je směska s převládající slovanskou krví. Čistokrevných Germánů je v Německu jen asi 10 procent. Alespoň podle genetiky.
oblíbená věta pana Posselta : “ Otefrjete, nic se fam nestane! Za to ručim svym jmenem!“
Východní Němci, kteří si ještě pamatují (na rozdíl od západních) totalitu komunistickou, nechtějí novou totalitu islamistickou a proto tam vyhrála protimigrační AfD.
Souhlas. Mapa volebních výsledků prakticky kopíruje, co byla NDR a co NSR. A asi nejde jen o ten islám, ale o to, že se „demokratické“ strany začaly už před nějakou dobou chovat prototalitně, což Němci z bývalé NDR ještě pamatují, protože stejně se chovali i komunisté.
O odsunu Němců rozhodly vítězné mocnosti,aby se neopakoval Mnichovský diktát. Násilí vůči odsunovanym Němcům se dopouštěli převážně jejich soukmenovci (kolaboranti, konfidenti gestapa..), aby se na poslední chvíli zařadili na stranu vítězů.. např. masakr na Švédských šancích zorganizoval slovenský fašista člen Hlinkových gard..
A ještě je třeba připomenout, že po záboru pohraničí bylo z něj vyhnáno přes sto tisíc Čechů. A další odešli do vnitrozemí ještě před tím.
Málo se také ví, že s Němci se zacházelo přesně tak, jak se chovali oni. Byli převedeni na příděly pro Židy a spakovat do odsunu se museli stejným způsobem, jak se museli spakovat Češi, vyhnaní z pohraničí.
Ja si BerndaPosselta velmi vazim a s vetsinou z jeho nazoru se ztotoznuji. Obcas si myslim, ze je az moc „politicky“, uvedomuje si, ze se pohybuje v minovem poli, a voli velmi opatrne formulace tam, kde ja bych pouzil ostrejsi vyraz. Ono staci zajet do Postoloprt, kde zjistite, ze krome nedavno umistene desky na hrbitove o masakru sudetskych Nemcu zadny pomnik ani zminku nenajdete, a v mistnim informacnim stredisku o teto ohavne akci vubec zadnou informaci nemaji. Zil jsem tri roky v Nemecku, a vim, s jakou uctou se Nemci chovaji k obetem nacistickeho rezimu. Co, kdybychom se i u nas divali na veci tak, jako Bernd Posselt ?
V těch Postoloprtech jste se dozvěděl i něco o tom blíže nespecifikovaném táboře (asi rekreační, či skautský, nebo snad škola v přírodě?), který Češi zneužili k mučení a vraždění nevinných Němců?
Ten tábor tam, byl totiž koncentrační a zacházení s Němci v tom táboře asi souviselo s tím, co se dělo v tom táboře když to ještě byl tábor pro židovské míšence.
Vas dotaz ve smyslu „Proc nepodporovat extremisty, kdyz slibuji reseni problemu A, B a C?“ ma jasnou odpoved:
Protoze se v historii tato otazka pravidelne opakuje a pravidelne se ukazuje, ze kdyz extremiste dostanou moc, nejen ze nevyresi problemy A az C, ale take privodi i problemy D az X.
A to se opakuje porad dokola tolik let, ze uz by nekoho mohlo trknout, ze to neni dobra cesta.
no a jak se teda ty problémy A,B a C vyřeší,když to demokracie nedokáže ?
Jakube, v tomhle pravdu nemáte. Už proto, že každý nový politický názor je po určitou dobu „extrémistický“.
Proti zájmu Česka jsou rozhovory z Berndem Posseltem.
Ať Německo nejdřív zaplatí reparace, a potom se s nimi možná bude možné o něčem bavit (teda kromě zrušení Benešových dekretů). …
Pan Posselt a spol. ignorují to, co tu bylo před 8. 5. 1945.