Báseň urážející Erdogana by v ČT do vysílání nepustili. Stíhání německého komika přesto není na místě
Státní zastupitelství v Mohuči zahájilo vyšetřování autora satirické básně o tureckém prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi v pořadu televizní stanice ZDF pro podezření ze spáchání trestného činu urážky orgánů nebo představitelů cizího státu. Báseň je skutečně značně „expresivní“ a v českém veřejnoprávním televizním vysílání by zřejmě nikdy nemohla zaznít, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. A rozebírá, proč by přesto německá justice v kauze konat neměla…
Báseň se nelíbila ani německé kancléřce Angele Merkelové, která ji označila za „vědomě urážlivou“. ZDF ve víkendové repríze pořadu inkriminovanou pasáž obsahující satirickou báseň vypustila a stáhla ji také ze svého internetového archivu odvysílaných pořadů.
Německé právo a evropská praxe
Podle ustanovení § 103 německého trestního zákoníku je skutečně pomluva orgánů a zástupců cizích států trestným činem. Tohoto trestného činu se dopustí ten, kdo pomluví představitele cizího státu, člena cizí vlády nebo vedoucího zahraničního diplomatického sboru pověřeného výkonem funkce na území Spolkové republiky Německo.
Trestem za tuto pomluvu může být odnětí svobody až na pět let nebo peněžitý trest. Takový trestný čin je našemu právnímu řádu již téměř 20 let cizí, protože čest, důstojnost a vážnost našich i cizích státních představitelů není chráněna více než čest, důstojnost a vážnost kteréhokoli jiného občana.
Citované ustanovení německého trestního zákoníku není v rozporu s principem svobody slova, protože svoboda projevu znamená projev zajištěný všemi právy proti pomluvě, urážkám, zneužití atd. Znamená tedy svobodu upravenou zákonem.
V demokratických státech je nicméně vidět trend k dekriminalizaci verbálních trestných činů a zejména verbálních trestných činů směřující proti osobám veřejného zájmu. Evropský soud pro lidská práva také zatím nepotvrdil žádné rozhodnutí soudu, kterým by byl za pomluvu uložen trest odnětí svobody.
Stejně tak se ESLP vyjadřuje negativně k disproporčně vysokým peněžitým trestům za pomluvu, protože takový trest by mohl mít odstrašující dopad na svobodu slova.
Báseň, která by v ČT nezazněla
Zásah do cti a osobnosti nějaké osoby, včetně osoby tureckého prezidenta může dosáhnout intenzity trestného činu pouze při hrubé a závažné pomluvě, která by byla učiněna s prokazatelným úmyslem vážně poškodit oběť. Je rovněž nepochybné, že veřejní činitelé musí snést vyšší míru kriticismu než běžní občané, neboť se svým chováním a jednáním vystavují kritice veřejnosti.
O to víc to platí o prezidentovi Erdoganovi, který představuje režim chovající se ke svým odpůrcům značně represivně.
Je tedy nutno posoudit, zda je předmětná báseň samoúčelným zásahem do cti a důstojnosti prezidenta Erdogana, která je svými výrazovými prostředky nepřiměřená cílům, na které potenciálně cílí.
Báseň, která vyvolala takovou pozornost, je skutečně značně expresivní a v našem veřejnoprávním televizním vysílání by zřejmě nikdy nemohla zaznít. Zde je její překlad:
Jeho péro smrdí po kebabu
že i prasečí prd voní líp
Je to muž, co bije dívky
gumovou masku jen si nasadit
Kozu vždy rád ohobluje
a menšiny utlačuje
Kurdy bije, křesťany mučí
a na děti v pornu čučí
Ano, to je Erdogan v lesku celém
prezident toť s malým pérem
/přeložil autor článku/
Báseň je zcela jistě k prezidentu Erdoganovi urážlivá.
Zdálo by se také, že posměšky na adresu zápachu a velikosti jeho přirození a jeho obviňování ze sadistických a sodomitských sexuálních praktik, je samoúčelné a má pouze tureckého prezidenta urazit, znevážit a zostudit. To vše by naznačovalo, že se o trestný čin pomluvy představitele cizího státu jedná.
Respekt vám soud nevynutí
Tato báseň však vyjadřuje i politický postoj autora, který má v tomto případě podobu provokace a přehánění charakteristické pro satirické útvary.
Motivem přednesu této básně byl zřejmě nesouhlas s politickými kroky a rozhodnutími prezidenta Erdogana. Takový nesouhlas je však vrcholně politickým postojem, který nemůže být z podstaty věci trestán.
Je to postoj vyjádřený sice hodně expresivně, pro mnohé i nevkusně a agresivně, ale pokud by měl právní řád poskytovat ochranu pouze krotké svobodě projevu, netrvalo by dlouho, a tato svoboda by zmizela zcela.
Respekt, úctu a vážnost nelze vynutit prostřednictvím zákona či postihu státem.
Svobodná vyspělá demokratická společnost, kterou německá společnost bezpochyby je, si musí umět poradit i s projevy, které jsou recesistické a pro někoho i nevkusné, aniž by je postihovala prostřednictvím svých represivních složek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
to : Pan Rozehnal
No ale kdyby tu báseň v TV přednášel někdo, kdo by při tom držel v ruce portrét Lenina…tak to by snad měla státní moc zasáhnout , ne ?
Tedy dle Vašeho rozboru, nedávno zde také zveřejněného – bych to tak chápal.
U nás, of course….. v Německu státní moc v takových případech nezasahuje – viz příklad Marxistisch-Leninistische Partei Deutschlands. Tam posílá k společenskému dnu takovéto ideologické platformy společnost občanská.
Na ja, přirozené morální zábrany tedy dávejme stranou. Ale když by někdo držel v ruce symboliku sovětskou, napoleonskou, césarovskou, křesťanskou ? atd…..tak pošlem na něj (české) fízly.
Avšak pokud by šlo o Amazon (viz pronacistické artefakty plošně inzerované – na globálním trhu, on line), držme huby, mohli bychom totiž přijít o investice, o pracovní místa…..
Báseň je opravdu značně vulgární, urážlivá. Ale zaprvé míří na politika, který již opustil demokratický styl vládnutí. Netroufl bych si ji zamířit na politika, který dodržuje demokratická pravidla, i kdyby byl ze strany, kterou nemám rád, ale na diktátorského politika je to akceptovatelné. A za druhé ji řekl komik, herec. Pokud by báseň složil renomovaný právník, diplomat, nebo jiná obyčejná osoba, bylo by to urážlivé, ale komedianti mají trochu výsadu trochu přehánět a tím upozorňovat na něco zkaženého.
Naopak,toto je právě případ kdy by německá (ale i každá jiná) justice zasáhnout měla. Pan doktor Rozehnal to totiž jasně píše „svoboda projevu znamená projev zajištěný všemi právy proti pomluvě, urážkám, zneužití atd. O to právě jde.
Svoboda projevu totiž ústavně zajištuje právě a jen ono zveřejnění. Nezbavuje tedy autora (trestní ani jiné) zodpovědnosti za jeho projev. Samozřejmě a to je podstatné, jakýkoliv postih by měl být přiměřený.
Nepředpokládám že pro takového „hrdinného politika či aktivistu“ a „bojovníka za práva a svobody všeho druhu“ bylo pár tisícovek pokuty a nebo pár desítek hodin veřejných prací jakkoliv likvidační. Naopak, toto by pro něj mělo být přijatelné riziko které podstupuje tím že nějaký urážlivý názor s plným vědomím zveřejnuje..
Za větší urážku , a to celého Turecka, považuji ten fakt, že někteří spojenci Turecka v NATO dodávají zbraně Kurdům. Kteří pak bojují s Tureckem (nejen s ISIL či s arabskými osadníky) a to tím více a tím úspěšněji, čím více zbraní jim takovíto spojenci Turecka v NATO (včetně ČR , např. díky iniciativě pana Zaorálka) dodávají.
vysv. :
Nijak nehodnotím oprávněnost morální či právnickou, relevantních nároků a přání – jak Turků, bránících celistvost svého státu….. tak také i Kurdů ,usilujících o vlastní stát. A nerozporuji velký podíl kurdských bojovníků na tažení proti ISIL a pod. teroristickýcm společenstvím.
Ale o to právě jde, Turci mají svoje práva a Kurdové mají svoje práva. A EU místo toho aby dokázala jasně formulovat svou politiku, „jsme pro toto a jsme proti tomu“, deklaruje jakousi schizofrenní politiku, „jsme pro práva a svobody pro všechny a zároven v zájmu něčích práv a svobod proti všem ostatním“. Což už začíná být nebezpečnou ideologií, pokud je vykonávána státem.
Zrovna nedávno jsem slyšel v rádiu prastarou povídku od pana Klostermanna, jmenovala se tuším „Mrtví se nemají vracet“.. V ní soudce obviní dva lidi neprávem z vraždy, způsobí jim příšerné utrpení, a když se za pár měsíců zjistí že k žádné vraždě nedošlo,když jeden z nich vyžaduje alespon omluvu, tak soudce na něj řve „Jak si dovolujete kritizovat soudce? Chcete snad zpátky do vězení? Toto je spravedlnost“…