Babišův byznys se státním dřevem: z rizikové investice jsou výdělečné podniky
Andrej Babiš vstoupil do českého lesnictví v roce 2011. O své investici tehdy mluvil jako o „rizikové“. Dnes obě jeho klíčové lesnické firmy – Uniles a Wotan Forest – prosperují. Díky státním zakázkám. V nich se jim začalo dařit brzy po vstupu současného ministra financí do oboru.
Babiš v roce 2011: Lesnický byznys je rizikový
„V lesích se skutečně nevyznám, je to pro mě nový obor, ale mám pocit, že je to těžší byznys než masokombináty. Navíc to dřevo můžete těžko spočítat a je tu specifické politikum Lesy ČR,“ svěřil se před čtyřmi lety – v červnu 2011 – Babiš v online rozhovoru na IHNED.cz.
„Určitě ten sektor vnímám rizikově, když veškeré podnikání je o surovinách a u nás většinu suroviny v lesnictví vlastní stát. Ale je to výzva, nový sektor. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, jestli Lesy ČR zničí většinu českých firem nebo bude stabilizace, kde každý dostane trošku ´nažrat´ a přežije,“ dodal tehdy Andrej Babiš.
Čtyři roky poté…
HlídacíPes.org zmapoval byznys Babišova Agrofertu se státem a publikovat i všechny získané státní zakázky od prosince 2006 do konce roku 2014. Z analýzy vyplynulo, že kromě biopaliv nejvíce zakázek co do objemu i počtu získávají firmy skupiny Agrofert v lesnicko – dřevařském oboru.
Proto nyní publikujeme z veřejných zdrojů sestavený přehled státních zakázek firem Uniles a Wotan Forest od začátku roku 2007 do konce roku 2014:
Zakázky společnosti UNILES
Zakázky společnost WOTAN
Základní zjištění analýzy státních zakázek Unilesu a Wotanu:
- Pro zdar Unilesu i Wotanu byl obchod se státem klíčový i před majetkovým vstupem Andreje Babiše
- Po ovládnutí Babišem významně vzrost objem získaných státních zakázek
- Uniles před ovládnutím Agrofertem získal státní zakázky za 624 914 240 korun
- Po ovládnutí Agrofertem získal státní zakázky za 1 959 290 571 korun (tj. více než trojnásobek)
- Wotan před ovládnutím Agrofertem získal státní zakázky za 126 989 233 korun
- Po ovládnutí Agrofertem získal státní zakázky za 685 870 022 korun (více než pětinásobek)
Andrej Babiš v roce 2015: Privatizujme Lesy ČR
V roce 2011 – kdy Andrej Babiš koupil společnosti Uniles a Wotan Forest – dosáhla první z firem ztráty osm milionů a druhá dokonce 163 milionů korun. Wotan byl ve ztrátě i v roce následujícím – 85 milionů. Přelom přišel s rokem 2013.
Uniles vydělal čistého 33 milionů, Wotan 12 milionů. Unilesu zároveň stouply tržby z 1,19 na 2,57 miliardy korun a stal se jedním z lídrů v oboru. Vzestupný trend pokračoval i vloni, tedy v prvním roce Babišova vládního angažmá (Wotan 20 milionů před zdaněním, Uniles zatím výsledky nezveřejnil.)
V polovině letošního května pak první místopředseda vlády a ministr financí navrhl privatizaci některých státních podniků, mezi nimi i Lesů ČR, které obhospodařují téměř 90 procent všech státních lesů a od kterých jeho firmy získávají stamilionové zakázky každý rok.
„Bohužel privatizace dnes není téma, protože sociální demokraté nerozumí, co je to podnikání, oni nevědí, co je to kapitál,“ povzdechl si zároveň Babiš.
S přispěním Barbory Maxové
Follow @onneumann
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Pan Babiš prý prohlásil, že hodlá řídit stát jako soukromou firmu. Možná nyní zjišťuje , že by bylo pro něj i pro stát lepší, kdyby stát řídil jako svou soukromou firmu.
Na tom nevidím nic špatného, vše by mělo mít svého vlstníka a to takového vlstníka, který se bude o svůj majetek starat s péčí dobrého hospodáře – kdy je jasné, že jen soukromý vlastník je správně motivován k takovémuto svému výkonu mentálnímu i fyzickému.
Otázka tedy nestojí zda privatizovat stát…otázka stojí zda je pan Babiš vhodný privatizátor.
Kdy roste masa lidí (tkzv. voličů), kteří tvrdí, že ano…že pan Babiš je dobrý privatizátor, že není jak ti loseři, jejichž privatizační záměry skončily například v ČKA (konsolid. agentura).
Dobrý privatizátor – základ úspěchu státu coby firmy, která obstojí na zahraničních trzích (zejména pokud se k takové akci přidá např. dobrý šéf tkzv. České a tkzv. Národní banky).
Byl bych ale pro to, aby si pan Babiš zašel pro větší mandát – za občany, tedy jakýmisi to stále přeci jen ještě formálními vlastníky státu…například pro mandát daný referendem. Otázka referenda by mohla znít například takto : “ Chcete, aby ČR byla soukromou firmou pana Babiše ? „.
Takový mandát by byl velmi silným mandátem a taková soukromá firma by vzkvétala.
Kdy o podnikání pana Babiše napíše knihu Fond proti korupci s generálem Randákem ? Zachrání zbytek lesa před vlkem církev? Nebo vlk sežere vše?