Babišovy děti: premiér chce v Česku početnější rodiny. I tady je ve střetu zájmů
Věk žen, které budou mít nárok na tři až čtyři cykly umělého oplodnění hrazené z veřejných rozpočtů, se má prodloužit o rok – nárok budou mít nově ženy až do dosažení 40 let věku. Už vloni zdravotní pojišťovny výrazně zvýšily platby za tyto cykly. Lídrem v oboru reprodukční medicíny jsou v Česku firmy Andreje Babiše.
I tyto chystané změny v úhradách ze zdravotního pojištění, které jinak vítá odborná veřejnost i pacientky, potvrzují, v jakém střetu zájmů se Andrej Babiš v roli premiéra a zároveň majitele (jediného beneficienta jím založených svěřenských fondů) firem závislých na státní regulaci nachází.
V soutěži tuzemských politických projevů pronesených na konci a začátku roku zaujal Andrej Babiš tezí, že „čím víc dětí budeme mít, tím líp se budeme mít“. „Nechceme, aby náš národ vymíral. Naše budoucnost závisí na našich dětech,“ řekl mimo jiné Babiš.
V září loňského roku se také zúčastnil demografického summitu pořádaného maďarskou vládou v Budapešti. Tam prohlásil, že „dobrý stát se pozná podle toho, že se jeho populace zvyšuje a tento růst není nahrazen migrací ze zahraničí“.
Jakkoli je docela dobře možné, že Babišovi skutečně leží na srdci demografická situace v Česku, jeho projevy na téma „mějte více dětí“ přirozeně vedou k reakcím, že na rození dětí a rozvoji a podpoře reprodukční medicíny v Česku, je sám Babiš finančně zainteresován.
Babišovy děti ze zkumavky
Prostřednictvím Hartenberg Holding, respektive společnosti SynBiol (vložené do svěřenského fondu AB Private Trust I, kde je Babiš jedinou obmyšlenou osobou) od roku 2014, kdy již byl v politice jako ministr financí, vlastní zdravotnickou skupinu FutureLife a s ní i řadu zavedených reprodukčních klinik.
V Česku je tato skupina jedničkou, v oboru má takřka poloviční podíl. Úspěšně působí i v zahraničí, v sedmi evropských zemích (mimo jiné na Slovensku, v Polsku, v Irsku či v Británii). Celkem má – podle vlastních údajů Hartenbergu – 29 klinik poskytujících více než 29 tisíc léčebných cyklů ročně.
Podle Hospodářských novin dosáhly nekonsolidované tržby celé skupiny za rok 2018 celkem 3,1 miliardy korun, v porovnání s rokem 2017 stouply o 12 procent.
I v roce 2019 skupina v oboru posilovala. Například v červnu 2019 společnost Repromed koupila 75% podíl ve společnosti Baby Scan Limited. O měsíc později FutureLife koupila 70 % ve společnosti Clinica Medicala Gynera.
„Stěžejními jsou pro skupinu SynBiol obory reprodukční medicíny (tj. služby v oblasti léčby neplodnosti) či gastroenterologie (kam spadá mj. léčba onemocnění zažívacího traktu),“ stojí v poslední dostupné výroční zprávě skupiny SynBiol za rok 2018.
Umělé oplodnění patří k nejvýdělečnějším oborům současné medicíny. Český trh v tomto směru dlouhodobě roste. Podle expertů trpí problémy s početím přibližně každý pátý až sedmý pár.
Z poslední výroční zprávy SynBiolu plyne i to, že jen tržby z prodeje služeb v oboru zdravotní péče činily v roce 2018 v Česku 2,17 miliardy korun; o rok dříve to bylo 1,8 miliardy.
Ne všechny tyto peníze pocházejí z veřejných rozpočtů; řádově jdou z veřejného pojištění na všechny reprodukční kliniky v ČR vyšší stovky milionů korun ročně.
Jak ve svém newsletteru připomněl novinář David Klimeš, nyní je v meziresortním připomínkovém řízení (uzavřeno má být 20. ledna) návrh Ministerstva zdravotnictví (v čele s ministrem Adamem Vojtěchem za hnutí ANO), který o rok posune věk žen, kterým budou zdravotnické pojišťovny hradit tři cykly umělého oplodnění. A více pacientek v rámci stanovených zdravotnických úhrad logicky znamená i nové a vyšší příjmy.
40 let a nula dní
Je prakticky jisté, že návrh na změnu projde. Aktuálně má na úhradu umělého oplodnění (takzvaně ze zkumavky, formou IVF – in vitro fertilizace) z prostředků veřejného zdravotního pojištění jen žena do dne svých 39. narozenin. Pracovní skupina Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu navrhla, i s odkazem na odborné studie, navýšení věku „na 40 let a 0 dní“.
Důvodová zpráva novely zákona o veřejném zdravotním pojištění odhaduje, že možnost díky tomu využije 800 nových pacientek ve věku 39 – 40 let.
„Úhrada z veřejného zdravotního pojištění za celý dokončený cyklus činí cca 40 tisíc Kč. Pokud by všechny dokončily celý cyklus (což se v žádném případě nestane), dostaneme se k celkové výši úhrady z veřejného zdravotního pojištění cca 32 milionů Kč. Toto číslo však patrně bude ještě nižší vzhledem k tomu, že mnohé z nich nebudou čerpat tuto péči jako hrazenou. Lze tedy očekávat maximální náklady systému veřejného zdravotního pojištění v řádu nižších desítek milionů Kč.,“ čteme v důvodové zprávě.
Každá nová pacientka (či pár) znamená pro kliniky i další vedlejší příjmy za různé terapie a doplňková vyšetření. V případě, že žádný ze tří či čtyř (u mladších pacientek) pokusů není úspěšný, si další cykly platí zájemkyně samy. Výjimkou není i deset a více pokusů.
Zároveň je zde i prostor pro další zvyšování věku klientek. „Věk pro provedení IVF jako hrazeného z veřejného zdravotního pojištění je v České republice jeden z nejnižších v rámci EU,” uvádí důvodová zpráva.
Vyloučeno do budoucna není ani další navýšení počtu proplácených cyklů – v západní Evropě pojišťovny běžně proplácejí až šest pokusů. V Česku se nyní „ze zkumavky“ narodí zhruba čtyři procenta dětí, což odpovídá asi 4500 novorozencům ročně.
Demografie a střet zájmů
Výhodou pro tuzemský byznys v oboru je i to, že láká západní klientelu. Reprodukční medicína je zde na vysoké úrovni, ve srovnání se Západem je zároveň levnější a výhodou je i to, že české legislativní prostředí je liberálnější.
Například v Německu není možné umělé oplodnění s darovanými vajíčky nebo využití spermií anonymních dárců. V Česku podobný poslanecký návrh v roce 2015 neprošel.
Jak už dříve upozornil Deník Referendum, bez zajímavosti není ani to, že nejnavštěvovanější server zabývající se danou problematikou, diskusemi a výměnou zkušeností právě i s umělým oplodněním – eMimino – patří vydavatelství Mafra. Server do portfolia přibyl jen měsíc před tím, než Babiš získal první kliniky reprodukční medicíny.
Už v průběhu roku 2019 se také zvýšily platby od pojišťoven za cykly umělého oplodnění. Téměř dvacet let zůstávala platba beze změny, zhruba ve výši 26 tisíc korun, vloni se částka zvýšila asi o třetinu. Nově pojišťovny proplácejí i darování vajíček a spermií.
To vše může přispět k tomu, že se v Česku skutečně bude zvyšovat počet narozených dětí u žen, které nemohou otěhotnět přirozeným způsobem – bez ohledu na to, kdo je zrovna premiér.
Nic to však nemění na tom, že jde zároveň o zákony vyhovující byznysovým zájmům Andreje Babiše. A prosazuje je a přijímá – vláda Andreje Babiše.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Přál bych panu Babišovi a jemu podobným, aby jsi zkusili alespoň na chvíli podnikat bez DOTACÍ. Irituje mě co všechno musí podnikatel nebo živnostník zažít (bez dotací), než vydělá jednu korunu. O EET ani nemluvím. Doporučuji se podívat na https://dotacni-parazit.cz/
A nezapomeňte, že VŠICHNI daňoví poplatníci mu sekundujeme.
Pláčete na špatném hrobě. Dotace nevymyslel Ježibabiš.
Kdyby je nečerpal Ježibabiš, čerpal by je jiný Iš.
Nezapomeňte, všichni daňoví poplatníci tomu sekundujeme. Povětšinu to pochází z EU
Co máte proti EET? Kdo přiznával tržby před EET, nefňuká.
Problém je, že EET má tak vysoké režijní náklady, že zejména u menších podnikatelů může znamenat konec. Ne, že by kradli (nebo chtěli krást), ale prostě si na EET nevydělají.
Prosím, rozklíčujte mi ty náklady.
– Terminá,
– připojení k internetu
– ?
– ?
V dědině s 80, či 100 stálými obyvateli nevydělá hospoda ani na to připojení k internetu, protože i hospdský a jeho rodina je živa jídlem.
Vám nevadí Admirále, že i Vás nařkl Premiér Babiš zlodějem? Podle něj predsa Všeci kradnů! A EET? To je Babišuv výsledek, důvěry v České občany. Když se Pán Babiš bije za pravdu (na zdraví svých dětí), tak mi vysvětlete proč pořád tak lže? A mám takový pocit, že i ta jeho klinika bude takový sméčko. ☺️
-terminál
-připojení k internetu
-pronájem příslušného SW
-servis příslušného SW (u manželky, praktické lékařky, ten servis dělá přes deset tisíc ročně)
-obrovská ztráta času
– vysoké riziko, že budete platit vysokou, či spíš likvidační, pokutu za něco, co jste nezavinil a ani reálně nemohl ovlivnit (pokud hlášení neproběhne z důvodu chyby SW nebo spojení přes internet)
Aby bylo jasno:
U manželky jako praktické lékařky spadá pod EET jen pár úkonů (jako vyšetření pro vystavení / prodloužení řidičáku) a vybraná částka (tedy to, co se vybere keš, od čehož se musejí odečíst její režijní náklady, případně náklady na související vyšetření) z nich je něco přes tisícovku za měsíc.
Vím, že hospody v malém místě mají problém, ale to není problém EET.
Pokud by byla to vůle řešit, tak se musí najít nastroj. Některé obce dávají k hospodě byt, nájmy se neplatí. Atd.
Není řešení, že někteří nebudou platit daně.
Zde se ale nemluví o dotacích, ale o úhradách ZP za provedené zákroky.
1) Kdysi byly Husakovy deti – jako produkt normalizace; stabilizovane prostredi (a nemoznost svobodne seberealizace) motivovalo mlade lidi zakladat rodiny a plodit deti. 2) V budoucnu budou uz jen Babisovy deti – jako produkt znecisteneho zivotniho prostredi (i diky pouzivani Babisovy prumyslove chemie v zemedelstvi) a diky nezdravemu zivotnimu stylu bude mozne si poridit dite jen „in vitro“. Babis si mne ruce (a mozna i neco jineho).
On ten tlak na IVF souvisí hlavně s tím že ženy „dělají kariéru“ a až ji udělají, tak zjistíí že jsou natolik staré, že normální cestou dítě prostě nejde udělat.
Vy o tom asi hodně víte. Kariéru jsem nikdy nedělala, o dítě jsme se s manželem snažili od našich 25 let a nakonec se nám narodilo o deset let později po IVF. Ne vždycky je za tím, že lidé využívají reprodukční medicíny honba za penězi, kariérou, touha užívat si bez dětí. Oni se pořád prezentují statistiky jak staré ženy IVF využívají, ale nikde se už nepíše o tom, kolik let se snažily o dítě „normálně“, kolikrát zažily zklamání z toho, že se to nepovedlo a co všechno absolvovaly předtím než skončily u umělého oplodnění. Někdo, kdo to nezažil, by to asi neměl ani komentovat.
Zcela jistě to neplatí vždy. Teoreticky, protože oplození je více-méně statistická záležitost, můžete dokonce „mít jen smůlu“, asi jako když vám ve „Člověče nezlob se“ padne mnohokrát po sobě jednička.
Statisticky ovšem to, co jsem uvedl, funguje.
A faktem je, že za komunistů jsme měli průměrný sňatečný věk (pro první sňatek) nevěst kolem 20, takže naprostá většina žen vstupovala do manželství v biologicky nejplodnějším období svého života.
IMHO by měl stát maximálně podpořit mateřství už na SŠ a matky s dětmi maximálně podporovat při budování kariéry. Jinak tuhle demografickou krizi nepřekonáme. Pokud tedy nechceme, aby nás převálcovaly skupiny, prosazující vůči ženám to středověké „KKK“ (tedy Kinder, Küche, Kirche).
Milostivá paní Kateřina si myslí, že všechny ženy jsou jako ona. To je časté, i u vzdělanější části populace.
O čem sním, když náhodou spím – Andrej Babiš.
VÍCE UMĚLÝCH OPLODNĚNÍ VÍCE BUSINESS!!?
Úspěšné seriály:
1. Jistě pane ministře
2. Jistě pane premiére
ANO bude líp ❓
Podle téhle logiky jsou nejlepší vlády v jihovýchodní Asii a v Africe jižně od Sahary. Tam roste populace nejrychleji.
Vlády nikoliv nutně, ale muži i ženy určitě.
Toto celé na první pohled působí paradoxně – přece čím víc se snažíte, tím větší by měl být úspěch?! Ono to ale z nějakého důvodu funguje často naopak. Čím více tlačíte na pilu, tím to jde hůře. Zdroj: Filozofie úspěchu.