Babišova vláda přichystala další posílení byrokratického aparátu. Škrtat nebude snadné
Stát aktuálně zaměstnává nejvíce lidí od roku 2013, kdy je ve vládě hnutí ANO spolu s ČSSD (v Sobotkově vládě ještě s KDU-ČSL). Tehdy pro něj pracovalo 413 595 osob, letos je to už 482 tisíc lidí a příští rok – podle plánu dosluhující vlády – to bude opět o něco více.
Průměrný plat státního zaměstnance se také vyšplhal až ke 40 tisícům a znatelně převyšuje průměrnou mzdu v soukromém sektoru. Spolu s tím rostl i celkový počet zaměstnanců, kteří pobírají peníze ze státního rozpočtu, i vyplácená suma. Ta dnes dosahuje 239 miliard korun a má i dále stoupat. Výdaje na platy zaměstnanců státního sektoru nyní dosahují v Česku 17,5 % hrubého domácího produktu, například v Německu je tato suma v poměru k HDP o polovinu nižší.
Kde se najde třináct procent?
Končící vláda Andreje Babiše přichystala a schválila návrh systemizace ve státní správě pro příští rok. Ta se týká ryze úřednických míst, tedy ne všech státních zaměstnanců, kam patří například i hasiči, policisté či učitelé.
Podle návrhu má být na ministerstvech a státních úřadech s účinností od 1. ledna 2022 celkem 76 341 služebních a pracovních míst; jde o mírný nárůst v řádu několika set lidí, na jejich platy má jít o 1,2 miliardy více než před rokem. Celkem má jít ryze na úřednické platy na všech systemizovaných místech 37,38 miliardy korun.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„S tvrzením, že počet úředníků roste, nemohu souhlasit. Pokud zde hovoříme o státních zaměstnancích dle zákona o státní službě, pak jejich počet nevzrůstá. Naopak prostředky na platy u neobsazených míst jsou po prvním měsíci automaticky vraceny MF ČR, tedy do státního rozpočtu,“ namítá předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář (viz rozhovor s ním níže).
Faktem je, že například státní aparát vykazoval nejvyšší počet úředníků k lednu 2018 (viz graf): celkem 78 581 lidí; pokles je ale jen papírový, hlavně díky vyškrtnutí takzvaných mrtvých duší, tedy neobsazených a de facto neexistujících míst, na něž ale úřady z eráru čerpaly peníze.
Budoucí vláda dvou koalic avizuje, že musí přepracovat státní rozpočet a najít úspory a zeštíhlit státní aparát, konkrétně o 13 %, což má přinést úsporu zhruba sedm miliard korun. Aby však mohla nová vláda v úřednickém aparátu propouštět, musela by během roku schválit speciální novou systemizaci míst, případně přijít se sérií organizačních změn na jednotlivých úřadech a ministerstvech.
Ministryně financí Alena Schillerová je přesvědčena, že to nepůjde. „Abyste snížil počet úředníků, musíte rušit a restrukturalizovat agendy. Já jsem škrtla 4300 úředníků. To jsou ty cesty. Buď rušit agendy, nebo je racionalizovat nebo je zásadním způsobem digitalizovat nebo restrukturalizovat,“ nechala se slyšet v deníku Právo.
Neefektivní státní správa
Zmíněné „škrtnutí“ ale představují hlavně virtuální zaměstnanci, takzvané mrtvé duše. Stát tím podle Schillerové ušetřil zhruba 3,5 miliardy korun. Podle NKÚ je ale mezi státními zaměstnanci takových „mrtvých duší“ za devět miliard korun.
Pokud bude nová vláda chtít v byrokratickém aparátu chtít šetřit, spolu s úředníky bude nutné škrtat (respektive zefektivnit, či například digitalizovat) i agendu, která sama o sobě s odchodem zaměstnance nezmizí.
„Jde o to, aby to nebyly prvoplánové škrty. Cíl by neměl být pouze škrtání, ale také zvýšení efektivnosti státní správy. Primárně by se mělo začít od agend státu, které by se měly zjednodušovat. Tím pádem mohou ubýt potřební pracovníci a veškeré na ně nabalené provozní výdaje,“ říká ekonomka a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Stav státní správy a byrokratického aparátu kritizují i zástupci neziskových organizací, experti, akademici i podnikatelé. „Státní správa není schopna efektivně zvládat krize a mnohdy zápasí i s běžným fungováním. Její postupy jsou pomalé a složité, nedokáže čelit složitějším výzvám a komunikace mezi státem a občanem včetně kvality poskytovaných veřejných služeb výrazně pokulhává. Nespokojení s jejím fungováním jsou přitom nejen občané, ale i sami úředníci,“ napsali před pár dny vládě ve společné výzvě. Budoucí vláda by podle nich měla mít modernizaci státní správy jako svou prioritu.
ROZHOVOR
Jen na základě politické objednávky se propouštět nemá, říká odborář
Jak vidí možnost propouštění v byrokratickém aparátu státu předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.
Považujete z vašeho hlediska za reálné, že by se mohl počet státních úředníků snížit o 13 %, jak zaznívá například od koalice SPOLU?
Odbory v minulosti, ale i nyní, nikdy nehovořily o tom, že by se nemohly redukovat počty zaměstnanců napojených na státní rozpočet. Vždy jsme zdůrazňovali podmínku, aby to bylo provedeno na základě seriózních analýz, ze kterých jasně vyplyne, které činnosti se například dublují.
Pokud bych měl ale jednoznačně odpovědět, snížit počet státních úředníků o 13 % není reálné. Státní správa vykonává pro stát ty činnosti a služby, které vzejdou od politiků nebo od EU, a státní úředníci jsou vykonavatelem státní správy, prostředníkem mezi Vládou ČR a občany. Pokud by došlo k tak razantnímu snížení jejich počtu, pak by to znamenalo ochromení výkonu státní správy a stát v tomto okamžiku by musel sdělit občanům tohoto státu, které služby a činnosti již pro občany nebude vykonávat. A jsou služební úřady, především ty klientské, tedy kontaktní pracoviště, kde personální situace je již za „hranou“, kdy nejenom pracovní, ale především to psychické zatížení státních zaměstnanců bohužel již překročilo únosnou mez.
Budete se případnému propuštění snažit jako odboráři nějak aktivně bránit?
Především musíme nad touto úvahou s novými vládními politiky diskutovat. Musíme chtít vysvětlit, jak k tomuto číslu došli, kde by se mělo snižovat, jak to chtějí realizovat. Domnívám se, že až usednou na ministerská křesla a seznámí se s chodem státu, s činnostmi a službami, které státní úředníci vykonávají, tak tento ambiciózní předvolební „výkřik“ opustí. A pokud ne a budou chtít jej realizovat bez jasných argumentů podložených analýzami, pak odbory státní zaměstnance a funkčnost státní správy budou aktivně bránit. Tady nebude prostor pro politické „tlachy“, tady bude prostor pouze pro odbornou diskuzi.
Faktem ale je, že státní aparát v početním i finančním vyjádření setrvale roste. Jaký to má podle vás důvod? Narůstá tolik agenda?
S tímto tvrzením nemohu souhlasit. Pokud zde hovoříme o státních zaměstnancích dle zákona o státní službě, pak jejich počet nevzrůstá. Pokud se budeme bavit o zaměstnancích napojených na státní rozpočet, pak je pravda, že se počet zvyšuje. Ale musíme si uvědomit, kde ty počty rostou – u Policie ČR, mírně u Hasičského záchranného sboru, ale nejvíce ve školství.
Z toho je patrné, že počet úředníků pracujících pro stát neroste, ba naopak prostředky na platy u neobsazených míst jsou po prvním měsíci automaticky vraceny MF ČR, tedy do státního rozpočtu. A když se budeme bavit o platech, tak v minulosti rostly, ale na tento rok jsou zmrazeny a na příští rok stávající Vláda ČR rozhodla o navýšení platu o 1 400 Kč, což však nyní je pouze virtuální. Nikdo momentálně neví, jak se k tomuto návrhu ve státním rozpočtu na rok 2022 postaví nová vláda a Poslanecká sněmovna.
Vidíte vy sami, jako odboráři, ve státní správě oblasti, kde lze hledat úspory?
Určitě by se úspory našly, jako by se našlo zefektivnění státní správy. Ale jak jsem už řekl – na základě provedených analýz, které musí být zpracovány seriózně, odborně a především ne na základě politické objednávky. To bohužel v minulosti nikdy nebylo, vždy převládl politický záměr. Vyzývám tímto novou vládu k odborné diskuzi na toto téma.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Není třeba se obávat. Mová vláda má dokonalý recept na covid, který zlikviduje pandemii za 14 dní.
Ekonomika poroste 14% každoročně, platy se zvýší a nezaměstnanost sníží. Schodek státního rozpočtu srovnají za 2 roky, pak bude jen přebytkový rozpočet.
Tisíce úředníku bude propuštěno a ihned zaměstnáno. Potraviny zlevní stejně jako energie, benzín bude za 8 Kč, jako za komunistů. To je reálná politika Fialovy vlády a nemusíme se ničeho bát.
Černochová příští rok se čtyřmi půjčenými Grippeny a šesti tanky provede útok na Rusko a Putin padne. Pak dostane medaili od CIA jako Koudelka a bude ráj v české zemi.
Také se těším na ten „ráj“ na zemi!Alespoň tak se vyjadřovali před volbama.
Po dlouhé době jsem se zasmála…
Já držím nové vládě palec 🙂 věřím, že nová vláda přispěje k transparentnosti a efektivnosti využitých financí. Rozhodně se usmívám při pomyšlení, že Česká Republika již není v rukou zloděje a podvodníka. Dostali do rukou náš stát v brutálním stavu a za extrémních podmínek. Jsou odvážní…
Děkuji a přeji úspěch… Josef
Jsem se úplně plácal do stehen, jak jsem se nasmál vážený pane. Vaše uvažování a gramatický projev „Mová vláda“ přesně odpovídá inteligenci a rétorice voličů soudruha Bureše!
Tak malá země a tolik uředníku ,tolik jich nebylo ani v době inkoustových tušek a máme dobu počítaču.Takhle nedoženem nikoho akorát sebe .Poslední léta se vzdalujem Evropě a politici to moc dobře vidí éra Klause a Zemana ?Žádnej elán zatracování EU zaostání v energetice,ekologii a jiných oborech.Poslední hřebíček Covid a zadlužení ,jak z toho ven ?Nová vláda dělá ramena tak at se ukáže,ale bez výmluv na vlády předchozí
je to tak, pomerne dlouha era Klause a Zemana, at uz byli jako premieri, prezidentni, nebo predsedove PS, byla pro nasi mladou demokracii doslova devastujici..skody jimi spachane jsou naprosto nedozirne, at uz samozrejme ty financni – ty jdou do stovek miliard, mozna i tisicu, a pak samozrejme moralni, hodnotovy upadek, reputacni atd…jsme bohuzel narod masochistu ze jsme si je dobrovolne a hlavne opakovane zvolili a zaplatili jsme za to nesmirnou cenu…ted uz je treba otocit list, kreatur se zbavit, protoze Zeman tam jeste porad strasi a zuctuji s nimi az historici, my jsme to bohuzel nedokazali…smutne, ale poucne
Opravím své chyby: Myslím, že těch zázraků bude víc. Kupka sedne na bulddzer a bude stavět dálnice rychlostí nad níž se nám budou panenky protáčet, Langšádlová rozpohybuje naši vědu tak, že se zadýchá i paní Zamrazilová. Plaga se stane náměstkem na ministerstvu školství a konečně se stane odborníkem a nebude se plést Gazdíkovi pod nohy, který bude k radosti paní politoložky Dvořákové věnovat jenom politice. A Stanjura to všem spočítá tak, že na to do smrti nazapomenou.
Tedy, pod ten publikovaný názor odborů se lze jen podepsat. Je to tak a pokud to tak vláda kvalitně neudělá, a bude vyhazovat zbrkle, tak v první řadě na to doplatí občané, protože úřední vyřizování jejich žádostí se prodlouží do nekonečna.
A pak taky vláda, protože díky tomu se i úřední příprava jejich nařízení taky nepatřičně prodlouží..
Z rozhovoru:
„… snížit počet státních úředníků o 13 % není reálné.“
„Pokud by došlo k tak razantnímu snížení jejich počtu, pak by to znamenalo ochromení výkonu státní správy…“
Masakr. Státní správa systematicky ochromuje svůj vlastní výkon a tak je nutné mít víc úředníků, aby vlastní chromost kompenzovala. To je zkrátka „Perpetuum debile“.
Nemám rád když někdo kritizuje stylem „všechno špatně“. Ale musím říct, že ve státní správě ČR to tak je. Začíná to neschopností úředníků používat PC. Takové ty dámy co sedí za stolem, s pootevřenou pusou koukají do monitoru, hovoří oním „protahovaným způsobem“, píšou dvěma prsty s 70 úhozy za minutu. Kdy často končí práce slovy „No a teď mi to zmizelo!!“.
Připadá mi, že kdo by se normálně neměl šanci solidně uživit, jde do státní správy. Buď jako úředník nebo jako policajt.
To se budou vymlouvat?
Každopádně platí, že ať bude budoucí vláda jakákoli, tak bude o řád lepší než bureš a jeho podržtašky. Ti byli tak na úrovni stáda opic.
Stále se zde omílá, že průměrná mzda ve státní správě je vyšší, než v soukromém sektoru.
Papírově ano !
Nikdo totiž přesně neví, jaká je v soukromém sektoru průměrná mzda.
Chybí relevantní podklady. Do statistik se dostane jenom to, co tam firmy, zaměstnavatelé a soukromí podnikatelé, vč. OSVČ „pustí“.
Při absenci EET, kdy zaměstnanec má oficiálně úplné minimum a peníze dostává na ruku, jsou data zkreslená.
Denně vidím kolem sebe, jak řemeslníci vykonávají práci „bez papíru“, jak vám dovozce doveze auto a na faktuře je poloviční cena, než co jste zaplatili, nebo že ve stánku, nebo u kadeřnice nedostanete účtenku.
Ozvete se a „s papírem“ to máte za 2x tolik. Takže ho raději nechcete.
Kde je například spropitné při placení v restauraci ?
Takže se zde srovnávají nesrovnatelné věci.
Zrušení EET je chyba.
EET alespoň částečně narovnávala prostředí mezi poctivými a zlodějskými podnikateli a přinesla do státní kasy ročně cca 15-20 mld Kč i více.
Zloději mohou jásat, nově vznikající vláda je podpoří.
EET už se minimálně další 4 roky nemusejí obávat.
Za prvé ani 10 EET nepostihne platby z ruky do ruky. Za druhé to co zavedl bureš nebylo eet ale totální chaos a bordel, který stál více než to co se díky tomu vybralo navíc.
„(EET) přinesla do státní kasy ročně cca 15-20 mld Kč i více.“
Hlavně že NKÚ na to úplně jiný názor, milý pane. Plácáte od boku čísla, co vás zrovna napadly.
Dokud budou stáýt řídit takoví „odborníci“, jako je paní Schillerová a „krizový manažer“ Babiš, tak se z tohoto svrabu nevyhrabeme… 🙁
„Snižování byrokracie“ je marketingový evergreen každé nastupující vlády. Nikdy z toho nic nebylo a nikdy z toho nic nebude, což ví každý, kdo zná zákony profesora Parkinsona. Jinak řečeno – každé i seberacionálnější rozhodnutí vlády potažmo parlamentu bude uvádět do života – kdo jiný než úředníci, kterým tak půjde o místa, o postavení. Jak to asi může dopadnout?
Bobtnání státu je jednosměrný a nezvratný proces, který je státu pevně zadrátován v genomu a probíhá od jeho vzniku. Ukončit je může jen to, že stát spotřebovává na svůj prostý chod víc zdrojů než má k dispozici, v této fázi vývoje státu dnes víceméně jsme. Řešením vzniklých tenzí bývá zpravidla válka, kdy se všechno rozbije a začne se znovu.
Tepe se do odcházející vlády a premiéra Babiše,zdůrazňuje se předvolební slib ušetřit 13%. Ptám se :“Proč se pan Břešťan nezamýšlí nad vladní koalicí vítězných koalic a vytváření nových ministerských funkcí a poslaneckých klubů? Zamítnutí zákona o zmrazení platů ústavních činitelů taky nevypovídá o tom ,že má přijít změna ve výdajích státu.“ Možná jsme vyhnali čerta,ale mám obavu ,že nevyspitatelným ďáblem.
Zoufalost výkonnosti státní správy je neuvěřitelná. Efektivita oproti soukromému sektoru setinová. Do toho se připojuje závist, ovšem pouze výsledků, nikoli práce ve dne v noci, o sobotách a nedělích, svátcích, neplacené dovolené, neplacené nemocenské atd. Nelze ovšem prostě škrtat zaměstnance, je třeba provést revizi nesmyslných činností změnou zákonů a pak zbytné úředníky propoštět, nikoli opět zaměstnávat. Zářný příkald byl při zrušení celních bariér při vstupu do EU a Schengenu. Namísto, aby se zbytní celníci propustili, zaměstnali se všichni na uměle vytvořených místech „vnitřních kontrol“ atd.
Nesvádějme všechno na Babiše a vládu. Je to i naše vina, že jsme v polistopadové době sedli na špek poslancům. První jejich starost byla, aby byli profesionální politici, neodvolatelní a měli vysoké platy. Zdůvodňovalo se tím, že by nižších platech mohli být podplatitelní. Korupci to stejně nezastavilo…
Poslanci a senátoři chrlili jeden zákon za druhým (důkaz jejich pracovitosti) při hlasování už měli výhrady, že je to paskvil, že se musí novelizovat. Mnohdy se novelizovalo i se zpětnou platnosti i účinností. A byrokracie rostla Přibývalo úředníků hlavně na centrálních orgánech v Praze. Litovala jsem pracovníky na nižších úřadech i obcích i malé podnikatele a živnostníky, protože ti to odnášeli nejvíc. Řeknu to lidově – ani prase se dodnes v tom nevyzná.
Kdo mi nevěří, ať se podívá, kolik se vydalo a schválil zákonů za první republiky, jak objemné byly Sbirky zákonů z doby totality, kdy poslanci zasedali 2x ročně a jinak pracovali ve svých profesích. Měli neustálý kontakt s lidmi, bez drahých poslaneckých kanceláří obsazených rodinnými příslušníky. Neexistovalo, aby návrh zákona šel do poslanecké sněmovny, aniž byl projednám v připomínkovém řízení na všech úrovních. Mnohé zákony platily ještě dlouho po r. 1989 a jejich novelizace spočívalo v tom „vypouští se … Československá soc. republika…“
Co týče porovnání váhy v kg celoročního vydání Sb. zákonů :
před r. 1989 do 2 kg včetně kožené vazby
po r. 1989 až desetinásobně , 2 kg za měsíc nebylo výjimkou, pro krátkodobost jednotlivých zákonů se již nevázalo.
Tak vážení, kde je zakopaný pes? Je to naše pohodlnost,, nechuť chodit k volbám a kritizovat na nesprávném místě např. u piva!
Bohužel,máme co jsme si zvolili.
Pracoval jsem ve státní správě 11 let, teď uz 8 let ne, ale denně se s ní střetávám. Odešel jsem právě pro tu neuvěřitelnou neefektivnost a neschopnost, kdy se 10 let o něco snažíte aby se vše vrátilo zase na začátek jen proto, že vaši nadřízení a olegové prostě nemají snahu něco změnit. Na základě mé zkušenosti je hrubým odhadem cca 30% úředníků zcela zbytečných neboť fakticky práci jen předstírají. Velká většina těch schopných má vedlejší práci, kterou zhusta vykonávají v rámci prac. doby v úřadu. Běžný je příchod 8:30 a odchod domů 14:30, mezi tím hodina oběd, plus často ještě nákup či vyřizování osobních věcí. Liší se to samozřejmě úřad od úřadu, ale průřezově je to podobné. Tam, kde úřednící využívají např. služební vozy je běžné, že jedou na tzv. terénní šetření, které mají např. v 9 dopoledne a trvá hodinu, ale do úřadu už se následně nevracejí. Také je běžné, že služební vozy užívají k soukromým účelům avšak neoficiálně, většinově totiž služební vozy ve st. správě nemají zabudované gps trasovače. Nedávná zkušenost kat. úřad Prostějov, úřednice s níž jsem potřeboval jednat tam v pátek ve 13:00 již nebyla a nebyla tam ani v pondělí v 15:00 přestože v úřední den je prac doba do 17:00. V obou případech dle sdělení kolegů již odešla ten den domů. Takových historek mám nespočet. Nyní doporučený homeoffice je úplný úřednický ráj. Práci nikdo nekontroluje ani nepřebírá = běžné budou návštěvy v kadeřnictvích, nákupy nebo třeba práce ve vinohradu vše v prac. době. Toť má zkušenost. Navíc propuštění znamená 6 měsíců doma za 80% platu při čekání, zda jej nezaměstná jiný úřad a následně 12 měsíčních platů odstupného! Kdo nechcete v životě nic dokázat a chcete ho jen přežít z velmi příjemných podmínek běžte do státní správy.