Babiš výjezdní doložku nepotřeboval, jiní ano. V roce 1988 se na Západ podívalo jen 687 tisíc lidí
Premiér Andrej Babiš vzbudil pozornost svým výrokem pro server iDnes.cz o tom, že jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, nevěděl, že bez výjezdní doložky lidi nemohou vycestovat do ciziny. Jak to tedy chodilo za časů výjezdních doložek?
Na výstavě v Národním muzeu Babiš zahlédl originál někdejší výjezdní doložky a v pozdějším rozhovoru se tomu podivil. „Mladí to dnes ani nepochopí. Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí. Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět.“ Na námitku novináře, že se to přeci všeobecně vědělo, reagoval: „Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?“
V souvislosti s tím jsou zajímavým čtením statistiky, které nedávno ve svém časopise Statistika & My zveřejnil o cestovním ruchu před rokem 1989 Český statistický úřad.
Každý je potenciální emigrant
V roce 1988 z ČSSR sice vycestovalo 7,3 milionu občanů, ale pouze 687 tisíc z nich mohlo navštívit některý ze západních, nesocialistických států. To je zhruba tolik, kolik Čechů v současnosti každoročně navštíví třeba jen samotnou Itálii.
Výsadu cest na Západ měl tedy zhruba jeden z dvaceti obyvatel tehdejšího patnáctimilionového Československa. Hlavním cílem těchto „vyvolených“ bylo západní Německo, kam zamířilo – s povolením státu a strany – čtvrt milionu lidí.
Výjezdy československých občanů do zahraničí podléhaly přísné kontrole. S nástupem pražského jara až do léta 1969 byl režim poměrně liberální. Pokud občan předložil devizový příslib nebo pozvání osoby žijící v zahraničí, většinou cestovní pas i výjezdní doložku dostal. S nástupem normalizace se všechno zásadně změnilo.
„Došlo k okamžitému zrušení již vydaných výjezdních doložek k jakýmkoli soukromým cestám mimo země RVHP. Téměř každý československý občan mohl být považován za potenciálního emigranta či oběť zpravodajských služeb, cizinec zase za emisara diverzních center nebo agenta kapitalistických bezpečnostních složek,“ popisuje v časopise Statistika & My autor textu Pavel Hortig z oddělení komunikace ČSÚ.
Orgány pasů a víz tehdejšího ministerstva vnitra mohly odepřít vydání cestovních dokladů rodinným příslušníkům v případech, že „cesta do ciziny nebyla v souladu se státními zájmy“. Často se za negativním rozhodnutím skrývala msta, případně snaha potrestat občana za jeho kritické postoje k režimu.
K problematice cestování do zahraničí se mimochodem opakovaně vyjadřovala Charta 77. V březnu 1979 vydala dokument, ve kterém upozorňovala zejména na právní, materiální a morální aspekty porušování základních občanských práv v oblasti cestování Čechoslováků do ciziny, především pak na problém navštěvování příbuzných v zahraničí.
Dejte nám vaše valuty
Návštěvám cizinců ze Západu se naopak komunistické Československo nebránilo, zejména s ohledem na potřebu valut.
V roce 1980 do ČSSR přijelo 1,1 milionu cizinců, v roce 1988 už 1,7 milionu. Nejvíce lidí přicestovalo ze západního Německa, z Rakouska a z Itálie. Na čtvrtém místě skončili turisté ze Spojených států amerických.
Návštěvníků ze socialistických států bylo však násobně více. Jen z východního Německa ve stejném roce dorazilo 9,4 milionu lidí.
Například do Spojených států, „hlavního hnízda kapitalismu“, mohlo v roce 1988 odjet z Československa pouze osm tisíc lidí. „Průměrná délka pobytu byla impozantní, protože dosáhla 55,4 dne. Kolik našich občanů se z cesty do kapitalistické ciziny nevrátilo domů, již oficiální statistiky neuvádějí,“ konstatuje Pavel Hortig.
Pro srovnání: v roce 2018 uskutečnili Češi například 607 tisíc delších cest do Itálie, 328 tisíc do Rakouska, 813 tisíc do Chorvatska, 724 tisíc na Slovensko, 472 tisíc do Řecka, 265 tisíc do Egypta, 211 tisíc do Španělska a další stovky tisíc cest do ostatních zemí světa.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart o neznámé epizodě dějin: Gorbačov nám místo Havla podsouval svého prezidenta
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Když mu Prchal nenapíše, co má říkat, blábolí nesmysly!
„Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?“
To si myslí, že jsme všichni na intelektuální úrovni jeho voličů?
Vždyť musel být estébáky poučen, že když s nimi nebude řádně spolupracovat, tak mu seberou služební pas a na Západ už se nepodívá. Tohoto poučení se v „pézetkách“ dostalo každému, kdo byl vybrán k tomu, aby tam služebně jezdil. Mnoho jeho kolegů z oboru, které určitě znal a věděl to o nich, na Západ nesměli, protože neprošli prověrkou StB, která k tomu byla nezbytným předpokladem.
Babiš se tady zcela evidentně projevil jako patologický lhář.
to se mi moc nezda, ze by kazdej druhej v 1988 vycestoval do zahranici a kazdej dvacatej na Zapad. spis to bude celkovy pocet vyjezdu, kdy nekdo vyjel treba kazdej tejden a nekdo se ven nepodival nikdy v zivote a to samy s tim Zapadem, kdy to vidim realne spis na to, ze jen desetina z udavanyho poctu se dostala na Zapad, ale vyvoleni tam jezdil tak casto jako dneska do lidlu.
Tak skoro 700 tisíc se vám zdá málo , vždyť byla studená válka ! Dnes se cestuje , ale na dluh !
Uz se jen bojim, ze rekne, ze nevedel, ze bylo tolik dopravnich nehod po 21. srpnu 1968😅
Hmmm … 687 tisíc lidí ( členů KSČ z toho bylo kolik % ? ) jen za rok 1988 , to je docela dost. Myslel jsem, že to bylo podstatně méně. To v tom musí být i Jugoslávie / na šedý pas / ne ?
A jedná se o 687 tisíc lidí nikoliv cest, že ? Kolik z toho jelo služebně ? A kolik z toho byl „doprovod“ těch co jeli služebně ?
Počet normálních lidí, nečlenů KSČ, kteří jeli na Západ jako turisté musí být podle mne zlomkem toho výše uvedeného čísla.
Neblbněte , členové KSČ na západ většinou nejezdili , bylo to proti jejich přesvědčení , v našem podniku jezdili jako turisti na západ a do Jugo většinou nestraníci ! U služebních cest se jednalo o profíky ne o straníky !
Přesvědčení ?? V roce 1988 ?? … Nebuďte naivní …
Jste stejně hloupí jako Babiš. každý potřeboval Výjezdní doložku k překročení hranice na Západ. I na služební cesty. Mohl mít i trvalou výjezdní doložku, ale to měli jen největší kápové. A úplná blbost je, že ji jako agnet StB nepotřeboval. Blbost kvete.
Naprostá pravda. Kdyby Babiš nevěděl, že výjezdní doložka existuje, tak by mu to na letišti v Praze nebo kterémkoliv našem hraničním přechodu pasový úředník rychle vysvětlil, samotný platný pas a platné vízum do dané země nebylo k ničemu, přes přechod by se u nás nedostal. A nejen u nás – ti, co cestovali třeba autem nebo vlakem do Dánska přes bývalou NDR, tak tu zkušenost měli, že i ten východoněmecký pasový úředník vyžadoval „doloska“. Opět jedna z Babišových lží, která směřuje hlavně na ty mladší, kteří už tohle nezažili.
A už je to tady! Ve svém čase premiér Jiří Paroubek ČSSD prohlásil: „Ty zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty, a kdyby tady spadli marťani, tak je budu schvalovat třeba s marťany, budou-li členy Poslanecké sněmovny!“
A pan premiér Babiš a jeho hnutí jsou Marťani, když neví že svobodné cestování za Komunismu bylo pouze pro vyvolené. ANO, už je líp 👽
Každý, i na služební cestu, potřeboval výjezdní doložku a navíc celní prohlášení, které vyplňoval sám. Ovšem clo se platí pořád, pokud dovážíte něco ze země, s níž nemá ČR dohodu o bezcelním obchodním styku.