Babiš: „Bruselu za miliardy neděkujte. Ty peníze jsou dávno naše.“ A jak je to doopravdy
POZNÁMKA. Premiér Andrej Babiš se na svém twitterovém účtu veřejně podivil, proč že tak „média oslavují evropské instituce“, když schválených 30 miliard korun na boj s následky dopadů koronaviru „nejsou peníze navíc a jsou dávno naše“. Přeloženo: Číně se chodí v pozoru děkovat na letiště, pomoc z Bruselu je samozřejmost.
„Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly stát nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše,“ napsal doslova Babiš
Chci upozornit, že na boj s COVID-19 nedává EU ani o korunu víc, než na kolik měly stát nárok už před pandemií. Schválených 30 mld. Kč, kvůli kterým média oslavují evropské instituce, nejsou peníze navíc. Jsou dávno naše.https://t.co/UwrQimKWwj
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 27, 2020
A přidal i odkaz na tiskovou zprávu Ministerstva financí.
Ministerstvo stejně jako Babiš píše, že nejde o nové prostředky a že se tedy „celkové přidělené prostředky kohezním fondům se nemění.“ Je to ale složitější.
Z dalšího textu je zjevné, že zhruba 1,2 miliardy eur, které Evropská komise Česku přidělila poněkud „jiné“ jsou.
Jde o to, že si Česko může ponechat peníze určené na předfinancování a snadno a rychle si jimi vylepšit cash-flow. Už nyní tedy Česku zůstane bez nutnosti vyúčtování 300 milionů euro (přes osm miliard korun), na něž by byl za normálních okolností nárok až při zúčtování při uzavření programů za několik let.
„Je to skvělá zpráva, ale není pravda, že dostáváme cokoliv navíc,“ trvá si na svém Babiš.
Nevyužité peníze se také nebudou muset vracet zpět do společného evropského rozpočtu. I to je zásadní.
„Jedná se o peníze, které by ČR musela buď vrátit, nebo je použít na úplně něco jiného. Jsou to peníze z rozpočtového období 2014-2020. To znamená z období, které letos končí. Nechci podceňovat absorpční kapacitu ČR, ale 30 miliard bychom fakt nedali a přišli o ně,“ vysvětluje ale šéfredaktorka webu Euractiv.cz Aneta Zachová.
Jedná se o peníze, které by ČR musela buď vrátit, nebo je použít na úplně něco jiného.
Jsou to peníze z rozpočtového období 2014-2020. To znamená z období, které letos končí.
Nechci podceňovat absorpční kapacitu ČR, ale 30 miliard bychom fakt nedali a přišli o ně. https://t.co/WiWARSuuWq— Aneta Zachová (@AnetaZachova) March 27, 2020
Dalším opatřením týkajícím se – jak říká Andrej Babiš našich peněz – je jejich výrazně flexibilnějšího využití. Budou moct směřovat jinam, než obvykle: na podporu zdravotního systému, k poskytnutí finanční podpory firmám zasaženým krizí či třeba k podpoře krátkodobých pracovních schémat.
Podstatná je i možnost utratit peníze rychle a bez nutnosti (za normálních okolností povinného) spolufinancování z národních rozpočtů.
„Nebude potřeba žádné spolufinancování z národních rozpočtů a státy dostanou peníze potřebné k záchraně životů, podpoře firem a mnohému dalšímu,“ vysvětlila Evropská komise.
I do Bruselu se zkrátka sluší poděkovat. Ale co chtít od premiéra, který je jako podnikatel zvyklý žít z dotací ve stylu zaplaťte a moc nezkoumejte na co: třeba na Čapí hnízdo nebo novou linku na toustový chleba.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
No, zkrátka zase lže, což je v současnosti první předpoklad k jakékoliv státní funkci.
Znovu říkám, že nejlepší by bylo, kdyby se dalších 5 let neplatily odvody do EU a tyto prostředky zůstaly jednotlivým státům. Logicky by pak žádné peníze nepropadly na režii toho přerozdělovacího Otesánka.
Babiše-Bureše (svazek StB reg. č. 25085) nemusím, ale má tentokrát pravdu v tom, že jde o peníze, které nám byly už dříve přiděleny, jen se upravuje způsob a účel jejich použití. Je to něco jako, když si místo dlouho plánovaného bicyklu koupím invalidní vozík, protože se bez něj po nenadálé nehodě neobejdu; na rozdíl od toho bicyklu.
Zapomněl jste do toho příběhu zakomponovat spolufinancování.
A co jste prosím od Andreje Babiše čekali? Za dotace pro Agrofert přece také EU neděkuje. Bylo by zajímavé vědět, zda alespoň poděkoval bývalým estébákům za jejich svědectví u slovenských soudů.
1) Klasicky Babis – vsechny uspechy jsem zaridil ja, za neuspechy muzou jini. Kdyz se nahodou objevi uspech, ktery „zaridil“ nekdo jiny, je treba ho poplivat (nejlepe v holdingovych novinach) a uspech jakkoliv zlehcit. 2) Od dob, kdy ANO prevzalo ministerstvo financi, nepovazuju tuto instituci za statni urad, ale za financni/bankovni divizi AgroFert-u. Vsechny medialni vystupy tomu presne odpovidaji – vymysly, PR, lzi. 3) Hadejte, co se stane, az se nejaka „zajimava“ firma (zemedelstvi/chemie/potraviny) dostane do problemu? Zcistajasne se objevi Babis/AgroFert a firmu „zachrani“ (prevezme za zlomek skutecne ceny). Stejne jako se stalo treba v Agro Jevisovice nebo Kostelecke uzeniny. Vitejte v Ceske AgroFert-i republice: stat = firma.
Je to smutné, ale je to tak. Škoda že jste jedním z mála, kdo si tyto skutečnosti uvědomuje a poukazuje na ně.
babis rika „nase“ a mysli tim agrofertu
ja ja se stydim, ze tohleto nam dela premiera
Premiér Babiš vyřkl silná slova, rozmáchl se k silnému gestu, ale je to určeno nám, zavřeným a omezeným ( na svobodě), ale myslím, že i když potřebujeme všichni(?) silného šéfa v tomto čase, tak on se spoléhá na to, že jeho sílu nemusí vysvětlovat v Bruselu z očí do očí příslušným šéfům přes unijní prachy. Tedy žádná kaše není tak horká, jak se zdá.