Armáda buduje nový kybernetický útvar. Z jeho šéfa má být po dnešku generál
V české armádě mají jasno: kybernetický útok je možné za určitých okolností považovat za válečný akt. „Dnes vám kybernetický útok může zničit více infrastruktury než bombardování,“ podotýká plukovník Miroslav Feix, který stojí v čele nedávno zřízeného velitelství kybernetických a informačních operací. Dnes by jej měl prezident Miloš Zeman na návrh vlády povýšit do hodnosti generála.
„Jsme ve fázi, kdy vzniklo velitelství kybernetických sil a informačních operací, na začátku roku proběhne reorganizace jednotek a podřízení pod naše velitelství. Tedy i navýšení počtu lidí. Hranice 400 – 500 lidí bychom měli dosáhnout v horizontu pěti až deseti let,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Miroslav Feix, který donedávna působil ve velitelských funkcích u Speciálních sil (celý rozhovor s Miroslavem Feixem přinese HlídacíPes.org v průběhu tohoto týdne).
Válka v mysli lidí
Zadání vytvořit zcela nový armádní prvek – velitelství vojenských kybernetických sil – dostal Feix vloni v létě. S náborem expertů do nové jednotky se sídlem v Brně prý nemá problém; zájemců je více než volných míst. Vedle nákladů na zaměstnance se investice mají pohybovat v řádu stovek miliónů.
Sám Feix je podepsán například pod studií, kde o kybernetickém prostoru píše jako o páté válečné doméně vedle země, vody, vzdušného prostoru a kosmu. To se odráží i v jeho představě o budoucnosti vojenských operací – nejen ve virtuálním prostoru, ale třeba i s převládajícím nasazením robotů.
„Myslím, že budoucnost opravdu směřuje k tomuto typu válek. Válka vždy byla a bude ryze lidská záležitost. Začíná a končí v mysli lidí, jde o vůli. A k vůli se dá dostat skrze informace, skrze kybernetický prostor, technologie, umělou inteligenci,“ podotýká.
Na starost má v rámci velitelství nejen kybernetickou ochranu vojenské infrastruktury a potenciálních cílů, ale i psychologické operace, informační podporu či strategickou komunikaci.
„Pomáháme třeba i s analýzou sociálních sítí a poskytujeme je ministerstvu, umíme si sami vyrobit a sestříhat profesionální videa, staráme se o strategickou komunikaci, vedeme vysvětlovací kampaně,“ vypočítává Feix.
Důvěra v českou armádu
Jak připouští, i česká armáda se stává terčem různých konspirátorů a dezinformací, kdy se například o českých vojácích v Afghánistánu píše jako o „žoldácích ve službách USA“.
„To se nás týká, ale nemyslím si, že by to bylo nějak významné. Přirozeně asi silněji vnímáme ty negativní věci, ale podpora veřejnosti armádě je jinak na historicky nejvyšší úrovni. Tím, že nás jako armádu nějaké procento lidí nemá rádo, se nijak netrápím,“ konstatuje Feix.
Z průzkumů veřejného mínění vychází armáda skutečně dlouhodobě jako jedna z nejdůvěryhodnějších českých institucí.
Podle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vojákům věří 69 procent lidí, což je druhý nejlepší výsledek za dobu, co CVVM podobná měření provádí. Jen o procento lepší výsledek měla armáda letos v březnu.
„Důvěra v armádu, policii a soudy je vyšší u těch respondentů, kteří hodnotí svoji životní úroveň jako dobrou. Větší důvěru soudům vykazují absolventi vysokých škol a lidé orientovaní na pravou stranu politického spektra, armádě pak více důvěřují lidé hlásící se k pravému středu,“ konstatují autoři průzkumu z CVVM.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) No jasne, nerika nahlas, odkud ty nejvetsi hrozby pochazeji (Rusko, Cina), takze se dnes na rozdil od Koudelky docka povyseni. 2) Nevim, jestli by me tesilo byt povysen do generalske hodnosti spolecne s Babisovskou loutkou Dragounem.
No, ale zase na tom, že naše armáda má pouhopouhých 30 000 mužů, je nový útvar s ca 400 lidmi poněkud mnoho. Tím spíš, že jak z popisu vyplývá , tak nepůjde o nějaké přímé bojové nasazení /třeba dálkové ovládání bitevních dronů, nebo skutečnou kyberválku), ale pouze jen další duplicita dosti jednostranné informační propagandy, kterou dneska dělá, kde kdo, od NÚKIDU, přes BIS až po ČT…
Jen poznámka : „Důvěra v armádu, policii a soudy je vyšší u těch respondentů, kteří hodnotí svoji životní úroveň jako dobrou.“
To by jeden neřekl, ti co ví, že se jim moc dobře nedaří, zřejmě mají jiné starosti, než mudrovat, zda důvěřovat, nebo nedůvěřovat armádě. spíše je s podivem, že ti autoři průzkumu z CVVM na to přišli.
Opravdu by mně zajímalo, který šílený sebevrah by dnes věřil policii ČR ?