Arabští šejkové zbrojí. Víc než celá západní Evropa dohromady
Saúdská Arábie se v minulém roce stala největším dovozcem zbraní a vojenské techniky, když překonala dosud vedoucí Indii. A letos se chystá nakupovat ještě více.
Vyplývá to z nejnovější zprávy prestižní americké agentury IHS, která se zabývá bezpečnostními analýzami. Informace citovala agentura Bloomberg.
Saudové nakoupí za čtvrt biliónu
Vloni dovoz zbraní do Saúdské Arábie vyskočil o 54 procent a země se dostala na první příčku největších obchodních partnerů amerických zbrojovek. Letos Saúdové zvýší své zbrojní nákupy o další 52 procent na celkových bezmála deset miliard dolarů, tedy asi 250 miliard korun (pro srovnání: kontroverzní nákup transportérů Pandur přišel českou státní pokladnu na zhruba 14,5 miliardy korun, letos chtějí vojáci nakoupit hlavně munici, radiolokátory a vrtulníky v celkové hodnotě kolem deseti miliard korun).
Největší „kšeft“ udělaly v Saúdské Arábii američtí výrobci vojenských letadel Boeing a Lockheed Martin, následování největším producentem řízených raket na světě, firmou Raytheon.
Zbrojařům se daří, zisky rostou
Celosvětový trh se zbraněmi roste ji šest po sobě jdoucích let a vloni dosáhl objemu 64,4 miliard dolarů, tedy přes 1,6 biliónů korun. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (vloni čtvrtý největší dovozce vojenského materiálu) dohromady utratily 8.6 miliard dolarů, tedy 215 miliard korun. To je víc než celá západní Evropa dohromady.
Ben Moores, analytik společnosti IHS, uvedl, že mezinárodní poptávku po zbraních a vojenské technice posiluje růst napětí na Blízkém i v dalších asijských regionech.
Dvojici největších dovozců doplňuje na třetím míst Čína. Ruské nákupy v posledních letech též lámaly rekordy, ale odborníci očekávají, že letošní rok bude slabší, neboť Rusko s ohledem na svou současnou ekonomickou situaci přehodnotilo či zcela uzavřelo některé své zbrojní programy. Pokles cen ropy do značné míry utlumil i zbrojní plány zemí, jako je Írán či Venezuela.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Jedna rodina ovládá celý svět. Teď jim roste konkurence IS. Jedni mají naftu, druzí víru. Kdo zvítězí?
Zbrojit by měla i Česká republika. Ale má to háček co to ta Česká republika je. Nemá cenu zbrojit stát, který je vnitřně rozdělený na vlastence a přívržence Rusko-Čečenského státu. Česká republika by si měla nejprve ujasnit hranice mezi vlastenectvím a vlastizradou.