Anonymní akcie žijí dál. A čerpají i veřejné finance
ANALÝZA. Přes 9000 firem v ČR stále může změnit vlastníka pouhým předáním igelitky. A čerpají veřejné peníze – třeba v Moravskoslezském kraji, upozorňuje ve své analýze Jiří Skuhrovec.
V lednu 2014 byly zákonem „zrušeny“ listinné akcie na majitele, lidově zvané anonymní. Anonymní proto, že fungují zhruba jako papírová stokoruna – když jí mám v kapse, je moje. Když jí dám kamarádovi, je jeho. Jednoduché, elegantní… Bohužel také extrémně nebezpečné. To, když místo stokoruny ten kousek papíru reprezentuje například 100 % podíl ve firmě s hodnotou půl miliardy.
Komu ty peníze plynou?
Takové akcie má dodnes řada firem, například Dopravní a stavební holding, a.s. – firma, která skrytě vlastní většinu třeba ve společnostech ČSAD Karviná, ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek-Místek. Ročně z nich získává až 280 milionů korun – tedy pokud věříme číslům z roku 2013, novější finanční výsledky firma nezveřejnila (čímž mimochodem porušuje zákon).
Taková situace je o to palčivější, když uvážíme, že na výplatní listině jedné z jejích dceřiných firem je jako člen dozorčí rady Tomáš Hanzel, krajský radní za ČSSD – radní téhož kraje, který jejím firmám během posledních let přidělil dotace z Regionálního operačního programu za 98 mil. Kč.
Jak již bylo řečeno, přinejmenším část zisku z autobusové dopravy i dotací odešla do firmy Dopravní a stavební holding, a.s., jejíž vlastníky nikdo nezná.
V obchodním rejstříku jsou sice zapsáni dva menšinoví vlastníci s celkovým podílem 49 %, vzhledem ke stáří údaje a prchlivé povaze anonymních akcií však tento údaj není příliš spolehlivý. Ale podstatnější otázkou je – komu patří kontrolní podíl 51 %? Kdo profituje z dotací Moravskoslezského kraje?
To už se nikdy nedozvíme. Akcie může dnes mít klidně v trezoru pan Hanzel, pan Rittig, já a nebo třeba nikaragujský prezident. Až jednou budeme chtít své peníze, tak akcie firmy s hodnotou kolem pěti set milionů prodáme nějakému bílému koni, který si z firem vybere po přeměně akcií zisk.
Listinné akcie na věčné časy
Vyplácení zisku je totiž jedna z věcí, která se s listinnými akciemi nedá provádět. Tedy… Nedá se provádět legálně. Pokud nezveřejňujete finanční výsledky jako Dopravní a stavební holding, nejspíš na takový podvod nikdo nepřijde.
A tak tu anonymní akcie bují dál. Firem s listinnými akciemi na majitele je podle naší databáze ve společnosti Datlab celkem 9301, tedy zhruba každá třetí firma z cca 28 tisíc existujících akciových společností. Poněkud překvapivé, uvážíme-li, že tyto akcie už jsou dva a půl roku „zakázány“, že?
Uvidíme, co s nimi udělají nové povinnosti na dokládání vlastnické struktury dodavatelů veřejných zakázek – podle naší studie totiž právě tam firmy se skrytou vlastnickou strukturou vydělávají v průměru o 30-70% více, než „obyčejné“ firmy.
Nebo zůstane jen na papíře, tak jako povinné dokládání vlastnické struktury žadatelů o dotace, které nechává taktně vyšumět Ministerstvo financí? První koncepce požadavků na „dokládání“ vlastnických struktur od Ministerstva pro místní rozvoj tomu nasvědčují.
No, můžeme se těšit na další Čapí hnízda…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu
Petr Pithart: Ze slov může téct i krev. Raději spolu zkusme mluvit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)