ANO pokračuje v tlaku na Českou televizi a rozhlas. Zkouší to přes důchodce
ANALÝZA. Když to nejde na přímo, zkusíme to bokem. Snahy o zkrocení a ovládnutí veřejnoprávních médií skrze radní typu Lipovská, Veselý, Matocha, Žantovský, Foltán či Kňourek politikům z ANO a SPD zatím nevyšly. Je tu ale další nápad: koncesionářské poplatky by nemuseli platit starobní a invalidní důchodci.
Nápad odkoukaný na Slovensku, kde úspěšně komplikuje život tamnímu rozhlasu a televizi, sice kvůli rozložení sil ve sněmovně nyní těžko projde, přesto je dobré tyhle snahy o další podříznutí financování veřejnoprávních médií sledovat.
Jde o další populistické gesto, snahu nadbíhat voličům a pokus dlouhodobě veřejnoprávní média vyhladovět a tlačit je tím k budoucí závislosti na státním rozpočtu – de facto k zestátnění a snadné kontrole a službě politickým zájmům.
Desetikoruna proti tisícovkám
„To, že jsou důchodci od poplatků osvobozeni, je problém. Důchodců je stále více a koncesí tedy stále méně. Takže musí být smlouva se státem a z toho plyne napojení na stát,“ popisuje realitu Ředitel Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) Luboš Machaj.
Jen za rok 2020 kvůli široce odpouštěným poplatkům vznikla v rozpočtu slovenských veřejnoprávních médií díra ve výši 11 milionů eur (přes 250 milionů korun).
I v Česku se nyní skupina poslanců opozičního hnutí ANO snaží ve svém návrhu novely zákona argumentovat svým lidumilstvím. Tedy potřebou „snížení životních nákladů zranitelných skupin obyvatel“ (připomeňme, že výjimku z hrazení poplatků mají už nyní domácnosti s příjmy pod 2,15násobkem životního minima).
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
S odhadem dopadů do rozpočtů veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu se sice předkladatelé novely neobtěžovali, šlo by ale jistě o více než miliardu korun. Jen starobních důchodců bylo k červnu 2022 podle České správy sociálního zabezpečení 2 363 406 (od 2008 nárůst o 300 tisíc); a toto číslo v horizontu dalších čtyřiceti let překoná třímilionovou hranici.
Poplatek za rozhlas vyjde na 45 Kč měsíčně, televize na 135 Kč. V součtu je za to dnes tak jeden oběd v restauraci. Nebo tři plzně. Nebo krabička cigaret… I když tedy nejde o nic likvidačního, v možném zvýšení koncesionářských poplatků vidí problém i stávající vládní koalice, jakkoli sama původně slibovala, že „zajistí financování veřejnoprávních médií“. Teď od toho trestuhodně couvá.
Jak řekl ministr kultury Martin Baxa v rozhovoru pro týdeník Euro, vláda si nyní nedovolí přijít s návrhem na zvýšení koncesionářských televizních a rozhlasových poplatků: „Je těžké lidem říkat, že patnáct dvacet korun pro ně nic není.“
Jenže to tak je: není. Dobře se to dá ukázat právě na příkladu důchodců, kteří by teď snad neměli mít na ono – byť jen teoretické – zvýšení poplatků a jež by ANO (coby svou klíčovou voličskou skupinu) chtělo tak chránit.
Jistě, všeobecné zdražování nyní pociťují všichni, podle čerstvého průzkumu Median je to 94 procent Čechů, ale jen v době, kdy se televizní poplatek zvyšoval naposledy – před 14 lety (!) – se mezi lednem 2008 a lednem 2009 důchody zvyšovaly třikrát: o 350 Kč, o 470 Kč a do třetice o 330 Kč, celkem tedy o 1150 korun – měsíčně. Výše rozhlasového poplatku se nezměnila dokonce od roku 2005.
Jak postupně rostl průměrný důchod v Česku
Jen letos se důchody zvýšily už třikrát – v lednu, v červnu a v září. A od ledna 2023 zase – průměrná penze by měla vzrůst díky valorizaci o dalších 825 korun. Navíc se od ledna začne vyplácet bonus 500 korun za vychované dítě.
Šilhání po neliberální demokracii
Důchody tak s přehledem předhánějí inflaci. Což se o rozhlasových a televizních poplatcích rozhodně říct nedá. Mezi lety 2008 -2021 kumulovaná míra inflace dosáhla 28,4 %. O tolik se tedy reálně propadly příjmy na výrobu rozhlasového a televizního vysílání, jakkoli nominálně zůstávají stejné – zhruba sedm miliard u ČT a 2,3 miliardy u ČRo.
Tabulka inflace v ČR za roky 2008 – 2021
Hlavními konzumenty veřejnoprávního vysílání jsou navíc starší lidé. Jak ukázal červencový průzkum Eurobarometru, který zkoumal návyky občanů EU v oblasti médií, největší důvěra panuje právě ve veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice.
Pokud vnímáme veřejnoprávní média jako přirozenou protiváhu k dezinformační smršti různých obskurních webů, jejichž vliv na společnost je vyšší, než si obvykle myslíme, měl by se tento postoj zhmotnit v navýšení poplatků – těch pár desetikorun měsíčně za to stojí.
Důvěra v média v EU podle průzkumu Eurobarometr
Pro 75 procent respondentů – s převahou těch starších 55 let – zůstává televize hlavním zdrojem informací.
Důvěra (a očekávání pravdivých zpráv) ve veřejnoprávní média je v Česku dokonce těsně nad průměrem EU (V ČR 50 %, průměr EU je 49 %).
A rozhodně není náhoda, že naopak nejhůře jsou na tom v Evropě ty země, kde si původně veřejnoprávní média zestátnila momentálně vládnoucí garnitura, jež se zhlíží v „neliberální demokracii“: v Polsku a Maďarsku státní televizi důvěřuje sotva čtvrtina občanů.
Stejně tak není náhoda, že strany jako ANO a SPD (nejen) ve vztahu k tuzemským veřejnoprávním médiím pošilhávají právě směrem k Orbánovi a Kaczyńskému.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
47 komentářů
Jsem už také pět let důchodce a myslím si, že žádného rozumně hospodařícího důchodce nespasí těch pár korun za televizní a rozhlasové poplatky. A ten, který se nenaučil do důchodu hospodařit, tak ho to také nezachrání. Bohužel důchodců přibývá a pan Babiš ví na koho má cílit. Toho mladí lidé a jejich budoucnost nezajímá. Hlavní je, aby mohl zůstat co nejdéle u zdrojů a drancovat stát.
Máte plnou pravdu. Taky to tak vidím.
Si pani Hana ná velkej duchod nebo je ODS že takto píše+ co nám je do mladejch o nas se taky nikdo nestaral Fialkova
paní Ludmila asi nemá děti….
co Vam je po mladych? vy asi nechapete, kde se berou ty penize na duchody, ze? Nebo si myslite, ze za tu dobu, co jste vy pracovalaa, si stat ty Vase penize nekam schoval, aby Vam je pak daval? Ty penize vydelava „mlada“ generace, ktera jeste neni v duchodu…. Pokud tady nebude nikdo makat, z ceho dostanete ty duchody?
Jsem také důchodce a doslova oblbnout lidi tak jak to dělá pan Babiš (viz zadlužená republika jak nebyla ani za komunistů). Říká se jaký je národ takovou má vládu a prezidenta (to jsme opravdu tak blbí?), opravdu si zasloužíme Zemana s Mlynářem a rosofilem Nejedlým? Peníze jsou jenom jedny, někdo je musí vydělat a někdo je umí ukrást a koupit si za ně zámek a černé fondy ve Francii, případně Čapí hnízdo u nás. Proto říkám volte ANO, volte další dluhy, volte STB, volte Bureše-Babiše. BUDE LÍP !
Mně Babiš zatím nic neukradl, Vám ano?
Hezký napsáno
Co to plácáte za nesmysly? Dneska jsou platy kolem 40 tisíc, přitom produktivita práce neodpovídá. Jestli mladý nemaj na byt, tak ať si ho nekupujou, pořád je dostatek bytů k pronájmu. Nevidim důvod, aby pracující chudoba okrádala lidi, který se na svoje peníze nadřeli a často si zníčili i svoje zdraví.
a co to plácáte vy? Jakých 40 K ????
Vy jste také začínal v nájmu? A kde máte těch dostatek bytů k pronájmu?
Tedy finančně dostupných pronájmů….
my bydlíme v nájmu celej život, známej jako skladník bere 35 tisíc čistýho, známá učitelka brala 100 tisíc měsíčně.
Asi na Vás Babiš zapomněl.
ucitelka a 100K 😀 😀 😀 😀 timhle jste me presvedcil, ze o normalnich lidech vite hovno 😀 proc neudavate, kolik berete teda vy a predhazujete nejakeho znameho a znamou, u kterych se to neda overit?
Dobrá hospodyňka skočí přes plot i pro pírko. Natož pro víc než stovku.
Česká televize je přebujelá. Kdyby se všem lidem dalo volno a pak přijela demoliční četa a celé Kavky srovnala se zemí a ČT by musela začínat znovu na zelené louce, tak by se ukázalo, že se dá televize provozovat za mnohem míň, než co představují koncesionářské poplatky důchodců.
Ano to je pravda díky za ten názor!!
A kde máte nějaká fakta k těm dojmům? Máte demoliční firmu nebo jste někdy budoval televizi, že to máte tak pěkně spočítané? Nebo je tohle moudro převzato z Čau lidi?
Pane Břešťan,
Váš článek mě opravdu pobavil. Vzpomeňte si, až budete důchodce, jestli Vám tedy bude paměť sloužit, co jste napsal ve výše uvedeném článku. Budou Vás považovat za starého blba, bez názoru, bez schopnosti kritického myšlení, jiná klišé ohledně důchodců už ani nebudu vyjmenovávat, na to si vystačíte sám.
Chodila jsem cinkat klíčema v Plzni na náměstí, Vy tak do ZŠ. Kdybych věděla, co za lidi se hrne k moci, klíče bych nechala v kapse. Na těch náměstích jsme byli užiteční idioti. Vždy jsem volila ODS. Pak se začali objevovat lidé jako Topolánek, atd…..
Nikdy jsem nebyla u komunistů, ani mí rodiče, nikdo z mé rodiny. Jak to bylo u té Vaší? Nikdy jsem nevolila ANO, ač jsem důchodkyně.
Ačkoliv nemám průměrný důchod, ale podprůměrný, nevadil by mi poplatky za rozhlas a televizi, kdyby byly skutečně veřejnoprávní. Což nejsou.
A jestli si to Vy neuvědomujete, čemuž nevěřím, pak zbývá jen možnost „… koho chleba jíš, toho píseň zpívej“
S pozdravem
Zdeňka Železná
Plzeň
Souhlas,…jsem na tom stejně….všude samej zloděj a podvodník…
Naprosto souhlasím! Mám stejné životní podmínky, historii a názory. Nikdy u komunistů, klíčemi jsem též chodila zvonit na plzeňské náměstí. Důchod podprůměrný, Babiše ani Fialu bych nikdy nevolila. TV rozhodně nemám kvůli zprávám a informacím. Ty hledám jinde. Zklamání z cesty našich politiků a vůbec vývojových názorů naší společnosti je pro mne veliké.
Bohužel celá tato vedená argumentace o potřebě veřejnoprávních médií je falešná, jak by řekl tatík Klaus.
Protože, ano, i když přijmeme argument o této potřebě, tak ta se přece týká pouze, a pouze oněch publicistických a podobných programů., jejichž okruh by se dal poměrně snadno definovat, resp. o něm vést veřejnou diskuzi. A právě a jen na tyto pořady (and nothing else, jak říkali v Monthy Python) by se pak kalkulovala ona výše výše poplatku, resp. koncese.
Pak by se asi zjistilo, že nejen že lide těžce přeplácejí, ale navíc by se třeba našel i nějaký jiný zdroj, kterým by se to financovalo mnohem levněji. Jen pro představu, stačí se podívat kolik si účtuje Česká pošta za platbu přes SIPO..
a jestli si chce pan generální ČT vysílat něco dalšího, tak ať si na to „něco jiného“ taky někde jinde sežene prachy, že áno? . Jenomže, pak by asi zjistil, že mu nikdo na většinu těch pořadů žádné peníze nedá, dokonce ani politici populisticky pro „ubohé důchodce“, protože sledovanost většiny těch programů je tak směšně nízká, že by to vyhazování peněz ani nikdo neocenil. Že jsem se tak juknul, na koláč sledovanosti, tak „důchodcovská ČT3 má měsíční sledovanost od 0.3 do 1 procenta – asi podle toho, který vzpomínkový trhák z dob komunismu zrovna běží—
o kolik korun se navýšily důchody dokážete spočítat dobře ale o kolik korun se navýšily náklady na život to raději nezveřejníte. lidé by se vám vysmáli. A hlavní zdroj informací je internet, a ne televize.
Souhlas!
pane Miloslave, asi jste zapomněl, že mezi námi jsou lidé, kteří jsou odkázáni na televizi (nemocní, dlouhodobě ležící, nemající internet atd.) a pak je jim televize jediný zdroj informací a zábavy.
To je tedy dost lituju. Hlavně to, že se nezvládnou připojit na ten internet.
Mě důchod asi o 10 procent a co potřebuji nutně z potravin tak něco i víc jak o 100 např včera koukám na nejlevnější těstoviny kolem 30 ti korun a stáli kolem 10 ti ….atd….
Pan Břeštan evidentně nezná skutečnou situaci většiny důchodců.Uvádím pro příklad mou vlastní letošní zkušenost.Ročně jsem nakupoval uhlí v průměru za 12000kč.Letos cena za uhlí vyskočila na 36000kč.Můj důchod přes dvojí valorizaci vzrostl o 1200kč.Takže at počítám jak počítám,tak už bez ohledu na další zdražování jsem oproti lonskému roku 12000kč v minusu.Otázkou je,jak dlouho mi vydrží úspory na vykrytí dalších podobných pohrom.
Tedy nevím, jak Vám, ale mně letos zvýšili důchod ne 2x, ale 3x 🙂 (uhlí nakupujete před topnou sezonou, snad na podzim, takže musíte srovnávat důchod podzim 2021/podzim 2022). Asi budete speciální případ nebo někdo se specifickým přístupem k matematice. Že se jedná spíše o případ druhý, naznačuje i Váš propočet: 36000-12000-12×1200= 9600, nikoliv 12000 a to jsem počítal jen s Vaším velmi specifickým dvojím zvýšením důchodu. Hezký den s matematikou pro 1.stupeň ZŠ 🙂
Specifický případ jste možná sám. 12×1200 … copak ta valorizace byla od podzimu 2021?
Televize nemá peníze, ale kromě platu Dvořáka 2mil.mu ještě dá odměnu další 2.miliony,na to peníze jsou. Kolik má žaludků ředitel televize? Na to zmínka v článku není.
Aby si vyvolení mohli dávat ještě větší odměny?
Mým jediným příjmem je starobní důchod – průměrný, v budoucnu logicky podprůměrný. Přesto poplatky za veřejnoprávní média rád zaplatím (zejména ČT, s ČRo je to už horší, pane Zavorale). Kdyby pro nic jiného, tak jen pořady 168 hodin, Reportéři a celý program ČT24 mi za to stojí. Následně mě pak pobaví, jak napadení politici kvičí. Přece nejen chlebem, ale i hrami je živ člověk, no ne?
Naprostý souhlas pane Choune .
Souhlas, pane Choune.
Tak si tu televizi plaťte, když se na ni díváte, ale nenuťte ty, co se na ni nedívají, aby vám na to přispívali.
Dneska, když už nemáte alespoň trochu uvěřitelné argumenty pro sosání z veřejných peněz (a poplatky za televizi a rozhlas jsou veřejné peníze), vytáhněte potřebu čelit dezinformacím. To zatím zabírá.
Proč by si nemohla vydělat jako obě soukromé. Ať si jí někdo koupí a kdo ji chce sledovat ať zaplatí.
Výborně, třeba by měl zájem pan Babiš. Ráda si připlatím na nové čaulidi.
V pohodě. Ať je zašifrovaná a placená, čili budou ji sledovat jen ti, koho zajímá.
Z pohledu například dokumentárního filmu je to katastrofa — jediný, kdo vyrábí pořádné dokumenty, je u nás právě ČT, komerční televize sahají jenom po bulvárních nebo vysloveně chytlavých tématech, zřídkakdy nějaký dokument ale skutečně natočí a zaplatí. A pro letošní i příští rok ČT příjem nových samostatných dokumentů z důvodů šetření stopla (a zastavit se měly i některé již vysílané cykly). HBO, která financovala natočení některých větších dokumentů v uplynulých letech, se stahuje z českého trhu, takže není, kdo by dokumentární tvorbu financoval. Tvůrcům zbývá jenom Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který je ale přehlcený žádostmi a podporu uděluje jenom části projektů.
Na youtube najdete kvalitní dokumentární filmy (v češtině), natočené bez jakékoli oficiální podpory
Dobrý večer.
Normální je kdo službu používá tak ji platí. Ani ve snu mne nenapadlo že v 21. století bude někdo chtít peníze za to že máte přístroj. Pokud chce tak ať si programy ČT zakodují a je to .
ČT zrušit a stát jako monopolní dodavatel práva vysílat do éteru si vyhradit se všemi licencovanými TV, že za určitých okolností nechají běžet na spodku obrazovky pruh s jeho textem, a za jiných, závažnějších, uvolní čas pro sdělení státu občanům (lze očekávat, že méně často než jednou ročně).
Opravdu výborný nápad – jsem pro.
superkomentář
Ať platí ten, kdo to chce sledovat. My doma nemáme ani televizi jako přístroj, právě abychom nemusely platit výpalné a v autě není rádio ze stejného důvodu. Vystačíme si s Apple Music, Netflixem, HBO Go a podobně, fakt není důvod se dívat na televizi, českou ani jinou. Pokud ČT brečí jak má málo peněz, ať zruší zbytečné kanály. osobně bych byla ochotná platit za ČT24, nějakou rozumnou částku, ale nic jiného mě nezajímá. A to samé Český Rozhlas, byla bych ochotná zaplatit za Radiožurnál, který kdysi míval dobré zprávy z dopravy (jak je to dnes netuším, neslyšela jsem ho více než 15 let), ale rozhodně nestojím o 26 stanic (nebo kolik že jich to vlastně existuje). Ostatně ani jiná česká rádia neposlouchám, ani přes internet, co tam byla vnucena česká tvorba tak to nestojí za nic. Takže „dvacku“ za ČT24 bych byla ochotná dát, ale 135 czk za blbosti a zbytečnosti fakt ani náhodou. A to samé Český Rozhlas…
fakta-
1-ČT měla dva programy, dnes má programů sedm. Zajímala by mne sledovanost.
2-ČR měl tři programy, dnes má programů 12celoplošných +14regionálních. Zajímala by mne sledovanost.
3- ČT sponzoruje a podporuje spoustu nesoběstačných podniků, např. některé hudební produkce. Zajímalo by mne proč?
4-Každý sportovní komentátor má u sebe odborníka na daný sport a samozřejmě ve studiu jich čeká na debatu dalších 5. Zajímalo by mne k čemu je to dobré?
Závěr
Určitě to nejsou všechny černé díry kde mizí zbytečně moc peněz. Tak co s tím? Zvedneme výši koncesionářských poplatku, však oni se s tím už nějak srovnají. Místo evropských fotbalových soutěží a naší první ligy dáme okresní přebor a ještě se budeme tvářit jak jsme dobří, že jdeme čelem k masám. Místo dobrého filmu koupíme nějaký škvár a týden ho budeme točit na všech možných stanicích. No, škoda že to nejde na sportovním kanálu, ale časem, kdo ví. Ještě jeden postřeh pro autora článku. 135+45+15=195 Plzeň v akci se dá koupit za 25Kč, takže je to 7piv a ještě mi zbydou peníze na rohlíky ty chytráku. Těch 15Kč je poplatek za SIPO, víš bez toho to nepůjde. A nakonec, důchody do toho nepleť, protože ty se zvedají, aby opravdu ti nejchudší měli co strčit do pusy a ne proto, aby to sežrala televize a rádio. Chvála bohu mezi ně nepatřím, ale pár jich znám a lituji je. Když se rozdával cit k problémům jiných, tak jsi asi nebyl doma. To že se na zvyšování důchodů přiživí i ti, co to vůbec nepotřebují je jiná věc a k problematice otázek kolem státních medii to nepatří.
Jan Grosoš Ostrava
Je mi líto, lidem je vnucována jakási placená služba, kterou nejsou ani schopni ani ochotni využívat a kterou odmítají.