Americký kongresman: Na české politiky, kteří propustili teroristu Fajáda, bychom měli uvalit sankce
Administrativa nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa může českým politikům nepříjemně připomenout kauzu propuštění Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání z Česka Spojené státy marně žádaly.
Podle amerických úřadů je Fajád překupník zbraní a má vazby na militantní organizaci Hizballáh. Když byl Fajád v Česku už v roce 2014 zadržen, USA požádaly o jeho vydání.
Situace se však zkomplikovala po únosu pětice českých občanů v Libanonu. České úřady poté v zájmu jejich záchrany Fajáda vloni v únoru výměnou propustily.
Nevyřešený případ
Případ nyní v souvislosti s nástupem nové americké administrativy připomíná americký expertní web zaměřený na témata obrany, národní bezpečnosti a zahraničních vztahů RealClearDefence.com.
Autor textu, bezpečnostní konzultant a bývalý voják James Durso, kauzu označuje za nevyřešený případ, k němuž by se měly Spojené státy vrátit.
Fajád je někdejší spolupracovník známého ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta; USA jej spojují i s obchodem s drogami a praním špinavých peněz pro Hizballáh, ISIS i jihoamerické drogové kartely a marxistické rebely.
„Podílel se na přípravě atentátu na zástupce USA, jeho propuštění rozlítilo americké úřady a zatížilo americko-české vztahy,“ konstatuje James Durso.
Pražský městský soud rozhodl o okamžitém propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby 4. února 2016. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán tehdy nepovolil jeho vydání do USA.
Ministr obrany Martin Stropnický později připustil, že podmínkou, na niž Česko v zájmu propuštění pětice Čechů přistoupila, bylo i to, že se Fajád nedostane do rukou Američanů.
Sankce na české politiky
Republikánský kongresman za stát Utah Chris Stewart v reakci na to – bez větší pozornosti na české politické i mediální scéně – vyzval k cíleným sankcím na ty české představitele, kteří se na vydání Fajáda podíleli.
Ve své řeči na půdě amerického Kongresu z konce loňského března spojil propuštění Fajáda s vlivem ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku.
Fajád má podle něj hluboké vazby na černý trh se zbraněmi v Rusku, byl poradcem bývalého ukrajinského prezidenta a také spojencem Vladimira Putina.
„Událost (propuštění Fajáda, pozn. red.) ilustruje narůstající vliv Vladimira Putina uvnitř členské země NATO; nejen v České republice. Více než cokoli jiného nyní potřebujeme, aby se prezident vzchopil a ukázal, že je připraven Putinovi čelit. Může začít třeba vážně míněným úsilím zjistit, kdo spolupracoval s Ruskem na propuštění Fajáda a pak na tyto představitele uvalit cílené sankce,“ řekl Stewart.
„Fajád bude s nejvyšší pravděpodobností pokračovat ve svých snahách poškodit USA a jeho propuštění není nic, co bychom mohli jednoduše přehlédnout a ignorovat,“ dodal.
Únos pětice Čechů, jehož důsledkem bylo nakonec pozdější Fajádovo propuštění, popisuje autor textu na RealClearDefence.com slovem bizarní: „Únos působil spíše jako fraška než jako příklad mezinárodního terorismu.“
Fajáda původně česká policie zatkla 5. dubna 2014 během schůzky v hotelu Sheraton v Praze. Američané žádali o jeho zadržení na základě informací o tom, že chce dodat zbraně teroristické skupině Revoluční ozbrojené síly Kolumbie.
Městský i vrchní soud později potvrdily, že Fajád a další dva spoluobvinění – Faouzi Jaber a Chálid Marabí – budou vydáni do USA. To se ale později pod vlivem nových okolností změnilo.
Spojení s hnutím ANO?
Podle Jamese Dursa je „každý aspekt tohoto případu spojen s politickou stranou ANO“. Konkrétně jmenuje ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, ministra obrany Martina Stropnického a také ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna a bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu.
„Jsem přesvědčen, že vše dirigovali vrcholní představitelé strany a zapojili šéfa Vojenského zpravodajství, aby vytvořili záminku pro nevydání Fajáda do USA. Zůstává otázka proč? Koho v českém establishmentu tím chránili? Fajád byl obchodník se zbraněmi, pracoval i pro nějakou společnost s historickými vazbami na bývalou StB? Nebyla to třeba firma, která pašovala zbraně ISIS v zásilce přes iráckou Sulejmáníji?“ ptá se Durso.
Kromě silného odsudku Fajádova propuštění Obamova administrativa podle něj ale neudělal nic, navzdory výzvám republikánských kongresmanů.
Češi zapletení do případu prý i díky tomu věří, že už je vše za nimi. Jenže tento pocit je prý může brzy opustit. Trump není Obama a slabý přístup k vymáhání amerického práva nelze čekat ani od poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse ani od ředitele CIA Mika Pompea.
Jistým paradoxem je, že právě známostí s novým šéfem CIA se na svém twitterovém účtu nedávno pochlubil český ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. Toho přitom autor textu v RealClearDefence.com popisuje jako „hlavního aktéra dramatu“.
Po nástupu Trumpa
Rozhovory s lidmi z nastupující administrativy podle RealClearDefence.com naznačují podporu pro vyšetřování kauzy Fajád s využitím dostupných právních prostředků i nasazení tajných služeb.
„To by mohlo vést k identifikaci těch českých představitelů, kteří mají vinu na Fajádově propuštění, k jejich obvinění, tlaku na zbavení bezpečnostní prověrky NATO od ministerské po úřednickou úroveň,“ upozorňuje web.
Obamova neschopnost jednat je prý v příkrém kontrastu k energii, jíž se vyznačuje nově zvolený prezident Trump: „S ohledem na to, jakými lidmi se obklopil ve výboru pro zpravodajské služby, se dá čekat, že výzva kongresmana Stewarta k přijetí sankcí může být brzy vyslyšena.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Shnilé brambory, rybí ocasy, hlavy slanečků. „Zavřete rypáky!“ křičeli bachaři
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Sankce by předně měla být uvalena na našeho prezidenta. To, že jsou naši demokratičtí vládní politici v kleštích domácích vládních kolaborantů je dnešní neštěstí našeho národa. Naštěstí se nám ekonomicky daří a proto zatím nehrozí občanské násilí rozpolceného současného státu.
Také si myslím, že ten únos byl jen divadlo. Osobní sankce na zodpovědné politiky by byly na místě.
Ten únos byla fraška, sankce na ty konspirátory jsou na místě, da facto spolupracovali s teroristy, otřesné. Překvapuje mě jediné – že se do toho měl míchat i Babiš. Myslel jsem si že se těmhle špinavostem vyhýbá, že je nemá zapotřebí. Ovšem jeho spolupráce s StB je nepochybná a pravděpodobně ho má díky tomu Putin v hrsti. Kreml jistě ve svých stále tajných archívech KGB má o bývalých estébácích a jejich spolupracovnících všechno.
Bylo by hodně kouzelné kdyby Babiš spadl do sankčního režimu proruských fízlů a nesměl třeba jezdit na Západ.