Foto: Profimedia

Aleš Rozehnal: Umělá inteligence není ani umělá, ani inteligentní

Napsal/a Aleš Rozehnal 10. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Umělá inteligence je mediálním hitem posledních měsíců. Za aplikace využívající umělou inteligenci jsou vydávány například nástroje na generování textu nebo vytváření uměleckých děl jako je ChatGPT nebo AI Art, popřípadě nástroje rozumějící lidské řeči jako je Siri nebo Alexa. Na těchto systémech však není nic umělého ani inteligentního.

Média popisují tyto systémy jako nějaké myslící bytosti, které jsou schopny rozhodovat a řešit složité problémy. Líčí historky, jak se tyto systémy naučily lhát, jak vymyslely neznámou řeč nebo jak přestaly poslouchat člověka.

Aby se jednalo o inteligenci umělou, musela by být vytvořena, respektive spoluvytvořena samotným systémem.

Výše uvedené systémy jsou pouze souborem algoritmů, který je vytvořen lidmi rozhodujícími o tom, jaké vstupy a výstupy bude systém mít, jak bude zpracovávat data a jaká rozhodnutí bude z těchto dat činit.

Pokud by se lidé spolehli na „umělou inteligenci“ v domnění, že je skutečně inteligentní, učiní svět předvídatelnějším a hloupějším.

Pohlídat si trh

Navzdory tomu média často vykreslují umělou inteligenci jako něco podobného lidské inteligenci, co se dokáže sama učit, přizpůsobovat a rozhodovat.

Jedná se však o nástroj, který byl naprogramován lidmi, a nemůže fungovat mimo parametry, které mu byly nastaveny. Využívá výhradně díla lidí, a to zejména vědců, umělců či žurnalistů.

To je také důvodem, proč nástroje jako ChatGPT dokážou vyprodukovat něco alespoň vzdáleně kreativního. Jejich data byla totiž vytvořena skutečně existujícími lidmi, s jejich složitou inteligencí a emocemi.

Tyto systémy nejsou schopny samostatného myšlení ani uvažování. Jsou omezeny daty, kterými disponují. Je pravda, že množství dat, které umí zpracovat, je obrovské. Nicméně záleží na kvalitě těchto dat, jaká bude kvalita výstupů.

Část těchto systémů spočívá v porovnávání vzorů, a to velkou rychlostí. Ani v tom ale skutečná inteligence nespočívá. Neméně důležitá je schopnost zobecňovat, kterou tyto systémy nemají.

Nic na tom nemění ani nedávná výzva renomovaných technologických odborníků, jako například Elona Muska z Tesly, Emada Mostaquea ze Stability AI, Sama Altmana z OpenAI, Demise Hassabise z DeepMind nebo Kevina Scotta z Microsoftu, k okamžitému pozastavení veškerého vývoje umělé inteligence na šest měsíců.

Tato výzva totiž měla stěží něco jiného než finanční motiv a snahu eliminovat další hráče na trhu a přinést obrovské zisky tomu, kdo bude technologicky nejdál.

Stíny formální logiky

Například ChatGPT není průlomovým objevem, ale jedná se produkt založený na veřejně přístupné výzkumné práci, která je již několik let stará.

Jediný rozdíl je v tom, že tato technologie nebyla dříve široce dostupná prostřednictvím uživatelsky pohodlného rozhraní. ChatGPT je tak dobře řízený, ale předvídatelný statistický stroj.

Technologie označované jako umělá inteligence jsou závislé na obrovském množství dat a superrychlém výpočetním výkonu pro jejich zpracování.

To je také důvod, proč by měl být vývoj těchto systémů nějak regulován. Obecně známé je například jejich využívání na platformách sociálních sítí, které vede k polarizaci společnosti ohrožující její soudržnost.

Tyto systémy totiž kromě jiného zmnožují záměrné dezinformace jednoduše proto, že jsou naprogramovány, aby produkovaly další podobná data.

Systémy, které označujeme jako umělou inteligenci, nikdy skutečně inteligentní nebudou, protože programy mohou disponovat s úctyhodným množstvím dat, ale nemohou přesáhnout stín formální logiky.

Pokud by se lidé spolehli na „umělou inteligenci“ v domnění, že je skutečně inteligentní, učiní svět předvídatelnějším a hloupějším.

 

Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.

Více o knizePořídit knihu
QR kód
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)