Aleš Rozehnal: Nepřátelé svobody jsou zatím v Česku marginální. I když zaplní Václavák
KOMENTÁŘ. Média označují politické subjekty hlásící se k názorům prezentovaným na zářijových demonstracích na Václavském náměstí, s výjimkou KSČM, jako extrémní pravici. A politici těchto stran se takovému označení brání. A oprávněně – nejedná se totiž o extrémní pravici ani o extrémní levici, ale o strany extrémní prostomyslnosti.
Politici i veřejnost stále spekulují o tom, kdo se vlastně v září demonstrací na Václavském náměstí účastnil. Podle některých se jednalo o zoufalé lidi, kteří se bojí o svoji budoucnost a vyjadřují svoji nespokojenost s vládní politikou. Podle jiných šlo o prokremelské kolaboranty.
Vzhledem k tomu, že žádná evidence účastníků demonstrací neexistuje a ani z povahy věci existovat nemůže, je nutno dovodit složení účastníků podle toho, co se na demonstracích dělo.
Snadná řešení a volání po revoluci
Zcela nejviditelnějšími demonstranty byli komunisté, což bylo způsobeno zejména tím, že zhusta nesli rudé vlajky. O účast podporovatelů komunistické strany svědčí i vystoupení předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné nebo komunistického prezidentského kandidáta Josefa Skály.
Dále na jedné z demonstrací vystoupil Lubomír Volný, předseda strany VOLNÝ blok, šéfka Trikolory Zuzana Majerová, Miroslav Ševčík ze stejné strany, místopředseda Svobodných Miroslav Havrda, Jindřich Rajchl, předseda politické strany Právo Respekt Odbornost – PRO, Petra Rédová, bývalá kandidátka PRO do Senátu, jakož i Vladimíra Vítová, předsedkyně strany Aliance národních sil.
Významnými řečníky byli samozřejmě i politici SPD. Další vystupující je možno zařadit spíše mezi občanské aktivisty, kteří nejsou jednoznačně identifikovatelní s nějakou politickou silou.
Z přednesených projevů bylo jasné, že se nejedná pouze o protivládní demonstraci, ale že jde o protest proti politickému režimu panujícímu v České republice. Cílem by měla být „revoluce“, neboli „otočení politického směru v naší zemi o 180 stupňů“, konkrétně pak „vyhlášení neutrality a vyvázání se z poddanosti vůči EU, WHO či OSN“.
Podle zmiňovaných politiků a aktivistů existují na složité problémy jednoduchá řešení. Stačí například pouze ukončit obchodování na lipské burze, uzavřít smlouvu s Gazpromem, zastropovat, případně naopak nezastropovat ceny energií, neúčastnit se Green Dealu, přestat s podporou Ukrajiny, vystoupit z Evropské unie nebo snížit daně, a z České republiky se rázem stane druhé Švýcarsko.
Vládní politici tato řešení podle některých demonstrujících i řečníků na protestech nepřijímají buď proto, že jsou hloupí a neschopní, ale ještě spíše proto, že jsou zkorumpování Evropskou unií, Spojenými státy či Georgem Sorosem.
Plný Václavák vs. trpaslíci z pódia
Mají ale politické strany, které chtějí změnu politického systému v České republice, dostatečnou podporu na to, aby jejich hrozby změny režimu byly reálné?
O existenci strany VOLNÝ blok má po peripetiích se změnami názvu a rozpadem na tři subjekty povědomí jen velmi málo voličů. Ale i před tím se její reálná politická síla pohybovala kolem jednoho procenta voličů.
Trikolora nedokázala v parlamentních volbách překonat ani tři procenta, i když kandidovala společně se Svobodnými. Propadla i v letošních senátních volbách, a to i přesto, že nasadila do jednoho volebního obvodu svoji předsedkyni.
Politická strana Právo Respekt Odbornost – PRO je relativně novým subjektem, takže není divu, že se v seriózních volebních průzkumech vůbec neobjevuje. Už ale stačila naprosto pohořet v letošních senátních volbách, do kterých nasadila veškeré své hvězdy. Aliance národních sil skončila v posledních parlamentních volbách s volebním výsledkem 0,09% hlasů.
KSČM se lídrem změny režimu určitě nestane. Zabrání tomu stárnutí a postupný odchod komunistického voličstva.
Z výše uvedeného je vidět, že naprostá většina politiků vystupujících na demonstracích na Václavském náměstí zastupuje politické trpaslíky, jejichž dosah nejde o moc dál, než je počet demonstrantů fyzicky přítomných na těchto akcích. Jejich prohlášení, že příště bude v ulicích milion občanů a následovat bude generální stávka, tak působí spíše úsměvně.
Jedinou reálnou politickou silou, kterou můžeme se zářijovými demonstracemi spojovat, je SPD Tomia Okamury. I volební výsledky SPD ale ukazují, že styl politického primitivismu zaměřený na prostodušší voliče má svoje limity. Navíc jen v podstatě přebírá roli, kterou hráli v politice mizející komunisté.
Ti, kterým nevyhovuje svoboda
Skutečnost, že mluvčí, ale i demonstranti samotní mají pozitivní vztah ke kremelskému režimu, vyplývá z jejich protisystémového zaměření. Vladimír Putin vyhlásil válku Západu a jeho hodnotám, tedy demokracii, svobodě, liberalismu a vládě práva.
Stejné nepřátele mají i lidé vystupující na demonstracích. Z toho pramení jejich sympatie k ruské fašistické diktatuře. Vztah k putinovskému režimu samozřejmě není u všech stejný. Někteří jsou pouze asertivní, chtějí mít s Ruskem dobré vztahy, odebírat levný plyn a nepodporovat Ukrajinu. U některých se jedná o obdiv nebo přímo lásku.
Je třeba se smířit s tím, že v naší společnosti je určitý počet lidí, kterým nevyhovuje svobodný, demokratický režim. Zatím však naštěstí představují marginální politickou sílu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Jak ono se to rika..Kdo by mysle v lete na zimu.l Pripomenme si ze jsme v situaci kdy mame jeste nasyslovane zasobniky prave tim ruskym plynem, se ktedymi vydrzime jeste zopar mesicu, fabriky jeste porad jedou, v bytech se topi, porad je tepla voda, v obchodech stale dost potravin, atd. Kdyz tedy neresime ceny. To se to pak nadava na demonstranty kdyz se ptaji co bude az ty zasoby dojdou., popripade nabizeji vlastni reseni..
Takze si budeme muset pockat, na Titanicu taky hrala kapela nez sel ke dnu..
trefa…
Nějak jste zapomněl napsat, že ty zásobníky měla naplnit vláda Babiše se svými souputníky- SPD a KSČM. A zrovna tito zmrdi, kteří pomáhali tlačit Káru Babišovi a podvádět s dotacemi z EU a také státními dotacemi- tak měli horlivé projevy ke svým naivním až hloupým voličům. Jak je viidět, tak SPD a ani KSČM asi neznají pořekadlo – Co budeš dělat, až se tě zima zeptá, co jsi dělal v létě? A neznají to ani jejich voliči, co se scházejí na Svatováclavském náměstí. Obecně platí, že ekonomika státu funguje s určitým zpožděním a setrvačností. Takže viníky dnešních problémů s energetickými surovinami a následnou inflací je třeba hledat v Babišově vládě Hnutí ANO, kterému pomáhala hlasovat strany SPD a KSČM dokonce častěji než koaliční partner z ČSSD.
… vláda Babiše ( a její souputníci) neměla co plnit, protože před několika lety v rámci EU bylo dohodnuto (=rozhodnuto), že „státy nemají vlastnit žádné zásobníky na plyn“, tedy, že se to má „zcela ponechat trhu….“ – to by neskutečnou radost měl velký „dogmatík“ trhu Tomáš Ježek (no nevím co by teď nyní řekl na tento lapsus trhu „v těchto už tržních nádobách… „). Pak tedy to dává rozumnou logiku pro „soukromníka“, že proč by nakupoval drahý plyn do zásoby, když by ho pak možná musel prodat když bude cena plynu nízká… To jaksi nikdo doposud neřekl (tedy do doby „náhlé prázdných nádob…“). Pro nás jako „odběratele“ je jediným partnerem RWE, který tehdy ten Transgas koupil včetně rour a rourek – čili ten by měl jít na „kobereček“ k Síkelovi…
No vždyť je taky Babišova vláda naplnila, jenže na minulou zimu, víme? Za tu letošní už si zodpovídá Fiala…
Naprostý souhlas. Vláda nedělá prakticky nic k odvrácení průšvihu, který se naprosto jasně rýsuje. Přitom od začátku ruské invaze na Ukrajinu muselo být jasné (když to bylo jasné i mě), že ruský plyn půjde do kopru a bude se za něj muset hledat (a hlavně najít) náhrada.
Akorát si vládní soudruzi otevírají huby na ty, kterým to jasné je.
To jsi to rusáckému „titanicu“ nandal petříku. Každopádně platí, že místní rusácké podržtašky, kterým jde především o lezení mezi půlky covidového strašpytla puťky a nikoli o řešení rusáckém způsobené energetické krize, jsou směšní tím jak nejdřív strašili zimou 2022/2023 a teď straší zimou 2023/2024. Čím budou strašit příště … bubákem ve skříni? Že bláboly konfidentů o tom jak je nutno jednat s puťkou jsou k ničemu ukazuje odstrašující příklad Maďarska. https://ekonomickydenik.cz/pohadky-o-uspesnem-madarsku-jsou-mimo-realitu-madarsko-ma-stejne-drahy-plyn-a-navic-i-rozvraceny-rozpocet/
1. Rusko žádnou energetickou krizi nevyvolalo, ta tu byla už před jeho vpádem na Ukrajinu. Ten spíš posloužil jako rozbuška pro něco, co by v dohledné době bouchlo stejně. Prostě to, co by trvalo roky, se stalo během měsíců.
2. Viníkem této krize je jednoznačně Green Deal a ti, kdo tuhle snůšku naprostých nesmyslů prosazují. Už se ukazuje, že protlačovaný vodík bude drsně likvidovat ozonovou vrstvu a prakticky eliminuje mechanismy, kterými se atmosféra vypořádává s metanem a výsledkem bude skutečné antropogenní oteplování, ne to vymyšlené bajkáři – klimatology. A únikům vodíku nezabráníte, reálně neexistuje materiál skrze který by neprosakoval (na potrubí, zásobníky atd.).
3. A pokud předchozí bod nechápete, tak minimálně je prokázáno, že nemáme plynovod se středomořských plynových polí (který by dokázal vykrýt absenci Nord Streamu) proto, že investoři se bojí toho, že EK pod vedením nikým nevolených ekologů rupne v bedně a zakáže používání plynu dřív, než by se peníze do něj investované vrátily. A EU má přitom na svém území tolik plynu a ropy, že by nemusela dovážet lautr nic, naopak by mohla být vývozcem těchto komodit. Jen zlomit moc ekologů, kteří jednají pod heslem „Čím hůř, tím líp“.
Problém je, že u moci jsou lidé bez technického vzdělání a prosazují zelený úděl demagogicky , bez ohledu na následky. Myslí si , že fyzikální zákony lze změnit hlasováním , případně jejich popíráním , dehonestací a kriminalizací.
Souhlas. A ještě horší je, že absolutně odmítají rady nebo doporučení odborníků. Člen vlády snad nemusí být Všeználek, ale měl by fungovat na bázi odborných expertíz.
Kdyby alespoň vlastnili a používali ten vysmívaný zdravý selský rozum , tak by se řídili radami odborníků a nenaskakovali na fantazie snílků , v horším případě na demagogie šíbrů a kšeftařů.
Green Deal je jen velký kšeft a normálně uvažujícímu člověku je jasné , že bez vyřešení dostatečně velkých , efektivních a bezpečných úložišť energie , jsou všechna ta OZE jen doplňky stabilních zdrojů.
A Horymíre, je věcí triviálního výpočtu, že stabilní zdroj (třeba jaderné bloky) v kapacitě, kterou může dávat takové úložiště, vyjde násobně levněji než nějaká megabaterie. A pak je, pochopitelně, na otázka, zda budovat OZE a k nim úložiště, naprosto jednoznačná odpověď.
No, když už tedy srovnáváte i s tím Maďarskem. Ono je sakra rozdíl mít ten plyn zadraho (a to už je současnej stav pro všechny), a nemít ho vúbec – což je právě to co hrozí tuhle zimu.až se vyprázdní zásobnílky
Milý autore
Pláč nad tím, že nám všichni ten náš systém nemilují, je opravdu dojemný 🙂
Slovy klasika, předsedo, to víno není čistý, ještě v něco plave 🙂
A není také na vině to, že ten svobodný a demokratický režim má v ČR už od devadesátých pořádné mouchy, ne-li mouchy masařky? Ono totiž to, co jim bylo servírováno, a překládáno jako svobodný a demokratický režim byla také privatizace, šoková terapie, vznik oligarchie, arogance politiků, sarajevský atentát, švýcarská konta, naslibované utahování opasků, opoziční smlouva, Paroubek, Topolánek, Nečas, nepotrestané kauzy, a naprostá neschopnost řešit jakékoliv sociální a společenské problémy. Nakonec výsměch a plivanec do obličeje v podobě amnestie v roce 2013.
Jakákoliv další vláda vedla k dalšímu prohloubení deziluze.
Skutečně vládlo vždycky v ČR právo, a bylo pro občany srozumitelné? A nebyli si občas nějací ,,občané“ rovnější? Ukradená houska v krámě x zmizelé miliardy?
Proč tu nebyly aspoň nějaké pokusy o vybudování férovějšího systému?
Proč jsme tedy tím Západem neinspirovali, například pro nás bylo ideální Rakousko. Také tam byl budován po válce sociální stát? Tady byl sociální stát
od pravicových stran po revoluci dokonce zesměšňován, a dokonce ničen.
Trpké plody, že?
Proč se vytvořila právní džungle? Vlastně jediná bývalá DDR převzala zákony vyspělé BRD. Ostatní satelity SSSR radši nekomentovat.
Jinak právě v krizových dobách prožívá ČR nešťastnou sklizeň po léta neřešených problémů (zaostávání regionů, rušení zdravotnických zařízení, nedostatek dostupného nájemního bydlení za rozumnou cenu, třeba zkopírovat systém ve Vídni) .
Mimochodem, na fotkách a rozhovorech z demonstrace je možné vidět, že se zubařská péče stává prakticky nedostupnou, protože většině zubních lékařů se nevyplatí dělat dnes na pojišťovnu víc než rentgen. Všechno ostatní se tvrdě platí, a je otázka, jestli výkon v oblasti endodoncie nebo záchovné stomatologie není tak velkým zasáhem do financí nízkopříjmové části obyvatelstva..Nehledě na to, že v mnoha místech, odkud svážely autobusy demonstranty, možná ani žádný zubař není. Zmiňuji to jako reakci na posměšky mnohých ,,inteligentů“, kteří si ze stavu chrupu demonstrujících dělají šoufky. Ne, taková sranda to zas není…
No, prostě existuje určitá skupina lidí, která ten systém prostě nemusí.
Začalo to už v roce 89, kdy někdo v kapitalismu uspěl (a uspět v něm není vůbec taková sranda), a někdo prostě neuspěl. Takový člověk ten systém prostě milovat nebude, protože je prostě frustrován. Zvlášť v systému, který neustále úspěch adoruje, a považuje za něj vlastnictví luxusního auta nebo exotické dovolené.
Tedy nikoliv člověka, který dělá například dobře řemeslo, je učitelem, nebo dělá něco nějakou komunitu. Sociální sítě to umocňují na kvadrát. To je přímo továrna na frustraci.
Jinak je důležité, aby vláda dělala všechno proto, aby se na tyto extrémisty nenabalovali zoufalí lidé.
Vaše poslední věta „Jinak je důležité, aby vláda dělala všechno proto, aby se na tyto extrémisty nenabalovali zoufalí lidé“ podle mého názoru naprosto odporuje všemu, co jste napsal předtím.
1. podle Vás (a nejen Vás) přišli demonstrovat zoufalí a vystrašení lidé, žádní extrémisti
2. pestrá plejáda řečníků na pódiu, od skalního stalinisty po libertariány, jenom dokumentuje skutečnou svobodu slova v praxi. Nikdo nebyl přece nucen je poslouchat nebo jim dokonce tleskat
3. Vláda by měla dělat cokoliv jiného než zabraňovat tomu, aby se na „extrémisty nabalovali zoufalí lidé“, bohužel se snaží právě jen o to
Když ono je to těžké. Máme tady vládní slepenec , který třičtvrtě roku nic nedělal a myslel si , že problémy vysedí. Vyseděl ale jenom velký problém. Kdyby konali hned když Putin zaútočil na Ukrajinu , nemusela regulace cen energií stát rozpočet 150 miliard.
Jsem zvědav na jejich reakce na sobotní demonstraci odborů. Jejich požadavkem na zvýšení mezd a minimální mzdy už teď označují za podporu inflace , kterou sami z velké části způsobili , když svojí nečinností nechali nesmyslné ceny energií propsat do cen výrobků. Obzvlášť dobře se poslouchá nářek lidí , jejichž plat se pohybuje v řádu statisíců , že mzda 18 000 hrubého je příliš vysoká a způsobuje inflaci.
Pak se ale ti samozvaní demokrati,( co ve volbách zvítězili i díky tomu , že 1 070 000
hlasů voličů skončilo v odpadkovém koši a tito lidé , ač nebyli líní a šli volit , tak nemají v parlamentu zastoupení ) nemohou divit , že tyto lidi oslovují strany , které oni označují za populisty a extrémisty.
Pokud jde o to zvyšování platů, tak pokud se pamatuju, vláda slíbila státním zaměstnancům zvýšit platy už před volbama.
A u těch ostatních, do toho státu vlastně nic není, kolik podnikatelé platí svým lidem. To by si museli vyšttrajkovať samostatně po těch podnicích
Jaksi se má za to, že režim, který následuje, je automaticky lepší než předchozí.
Přesto, že máme přísloví, že
„Z deště pod okap“.
Autor článku z jakéhosi Ústavu „nezávislé“ žurnalistiky jaksi zcela pomíjí skutečnost, že v demokracii má každý právo na názor. Všímám si, že vulgarizující příspěvky přicházejí spíše od obdivovatelů pěti(kolejky, pětiprstky, pětipr…, a tak dál).
Ti, kdo toto seskupení volili by dnes neměli nadávat na své kritiky, ale měli by si rvát vlasy a omlouvat se, že naletěli.
Mimochodem, z pohledu sociologie, není zaručené, že “ že režim, který následuje, je automaticky lepší než předchozí.“ – to je jedno z jejích pravidel že vývoj společnosti probíhá ve spirále. Tudíž i určité záhyby vzad jsou možné. Ale to hovoříme čistě o „režimech“, které vzniknou nějakou tou revolušn a zcela změní společenská řád.. (jako v letech 1948 a pak 1989).
Zatímco, pokud se v demo pořádají svobodné volby a po blbé vládě nastoupí ještě blbější, tomu se bohužel zabránit nedá.
Myslím, že není dobré jakkoli nálepkovat občany, kteří manifestují v rámci zákona. Jestliže se demonstrace novinám nebo novináři nelíbí může napsat svůj kritický názor, ovšem měl by se postarat o to, aby eventuální odezva byla též zveřejněna. Jesliže se tak neděje a demonstrující občané jsou novinářem kritizováni a nemají možnost odpovědi nejde o vyváženou demokratickou diskusi a mezi občany a novinářem pak vzniká napětí. To se právě v naší republice děje snad až příliš často a přispívá to podstatným způsobem k dělení občanů na konformní a ty druhé. Je to zbytečné, otevřená diskuse je vždy očistná a diskutuje-li se přátelsky je republice prospěšná.
Pan autor by mohl zkusit svolat demonstraci na podporu vlády. Jsem zvědavý, kolik by našel lidí, co by na ni přišlo.
Ještě k názvu článku:
Problém je, že Pětikoalici vede ODS, která na názory občanů kašle, podílí se na blokování naplnění ústavy vznikem funkčního zákona o obecném referendu a je zvyklá rozhodovat proti zájmům i názorům občanů. Viz církevní „restituce“, prosazené proti vůli občanů (podle průzkumů kolem 3/4 jich bylo proti, dokonce i řada praktikujících věřících, vědomých si toho, že tento zločin se promítne do postojů ostatních občanů k nim.
Já tudíž čtyři z pěti stran pětikoaly z tohoto důvodu (a mnoha jiných) nevolím (STAN tenkrát stanoval na kandidátkách TOPky) a piráti jsou pro mě nevolitelní také.
Bohužel to vidím naprosto jinak. Problém je v tom že v čele vlády (i ODS) stojí velice slabý politik Fiala, který si vůbec neumí tu vládu řídit. V ní si opravdu dělá kdo chce, co chce. A naopak, důležité problémy se neřeší vůbec, resp. nahonem a špatně, když už to hoří
Jako rektor byl velice úspěšný a dokázal prosadit svou. Jsou politici jiná váhová kategorie než děkani, vedoucí ústavů apod.?
Faktem taky je, že od roku 1989 je to první vláda, v níž nesedí ani jeden odborník. Nejen na to, na co je ministrem, ale obecně na problematiku, kterou by vláda měla řešit.