Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo. Foto: Renata Matějková / CNC / Profimedia

Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?

Napsal/a Aleš Rozehnal 25. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Vrchního soudu, který uložil Andreji Babišovi smazat příspěvek na sociální síti X, v němž tvrdil, že Piráti chtějí nastěhovat lidem do domácností migranty. Rozhodl tak víceméně stejně, jako krajský soud, podle kterého nebyl výrok závadný, protože jej Babiš pronesl během předvolební kampaně a nebyl vulgární.

Odvolací soud však měl jiný názor a nařídil odstranění příspěvku. Tento rozsudek však Nejvyšší soud zrušil, protože příspěvek byl zveřejněn „během předvolební kampaně a jeho forma proto může být ostřejší než u výroků mimo politickou soutěž či mimo debatu o věcech veřejných obecně“.

Problém však je, že Babišův výrok není ostřejší, ale lživý. Krajský a Nejvyšší soud tak vlastně řekly, že během předvolební kampaně je možné lhát, ale nesmí se u toho mluvit sprostě. Je skutečností, že k politickým lžím přistupují různé jurisdikce různým způsobem. Například v USA je politické lhaní přípustné, ve Velké Británii je postižitelné.

Je tedy otázkou, zda je pro Českou republiky přínosné, aby se přiklonila ke svobodě lhaní v politice, či nikoli. Politici jsou totiž náchylní ke lhaní, protože v našem politickém systému jsou nejúspěšnější nejarogantnější kandidáti, kteří také velmi často lžou.

Politické lži jsou navíc v současné době více viditelné, protože jsou téměř on-line ověřitelné. Na druhou stranu nám digitální svět dává obrovské množství informací, a ne vždy víme, jak určit jejich pravdivost. Algoritmy sociálních médií nadto vytvářejí „komnaty ozvěn“, v nichž se v nekonečné smyčce posilují přesvědčení a předsudky uživatelů.

Vyloučeni ze systému

Všeobecná rozšířenost politických lží přispívá k nárůstu přesvědčení, že od politiků už nemůžeme očekávat pravdomluvnost a poctivost. Lidé jsou shovívaví ke lžím politiků, pokud věří, že jejich obecné postoje jsou správné.

To vede k rostoucí politické polarizaci mezi pravicovými a levicovými postoji, ale zejména mezi tradicionalisty a progresivisty, jakož i k nárustu populistických hnutí.

Lidé se cítí být vyloučeni z politického systému, a proto přijímají lži od politika, který o sobě tvrdí, že je jejich zastáncem a bojuje proti tomuto systému. Jedná se o politický postoj, který se opírá o myšlenku boje „obyčejných lidí“ proti „elitě“.

Andrej Babiš však ve skutečnosti nepochází z obyčejných poměrů a jeho životní styl nikdy neodrážel každodenní život jeho voličů. Veřejnost je však přesto ochotna mu důvěřovat, protože chce někoho, kdo je autentický, spíše než někoho, kdo je pravdomluvný.

Pokud je navíc vnímán establishment jako spojený s „intelektuální elitou“, která klade důraz na objektivitu, důkazy a pravdu, je inklinace k někomu, kdo lže, celkem pochopitelná.

Cesta k destabilizaci

Jaké jsou však důsledky akceptace prolhaných politiků soudy pro společnost?

Politické lži jsou nejen neetické, ale mohou vést k destabilizaci společnosti. Příkladů z minulosti je celá řada. Šíření pomluv a propagandy prostřednictvím pamfletů, jejichž masovost byla umožněna vynálezem knihtisku, přispělo k anglické občanské válce.

Americká invaze do Iráku, která byla důsledkem dezinformací šířených Georgem W. Bushem, měla za následek více než 100 tisíc mrtvých iráckých civilistů a více než 4000 mrtvých příslušníků amerických ozbrojených sil.

V českých poměrech legalizace těchto lží povede ještě k většímu vzestupu populistických stran a jejich následnému destruktivnímu vládnutí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)