Aleš Rozehnal: Miloš Zeman „vojtí“ dějepis stejně jako kdysi slavný herec svoje vtipy
Prezident Miloš Zeman se rád pyšní svojí znalostí historie. Na doklad toho zhusta používá odkazy na různé historické události. Ale stejně jako slavný prvorepublikový herec Jaroslav Vojta, který byl známý tím, že každou historku či vtip popletl, i prezident Zeman s železnou pravidelností své historické exkurzy „zvojtí“.
„Zvojtění“ názvu a vyznění článku Ferdinanda Peroutky o Adolfu Hitlerovi Milošem Zemanem se již stalo téměř legendárním. Co tam máme dalšího?
- More a Anonymní alkoholici
Již během své inaugurace připsal Miloš Zeman autorství modlitby, kterou si „adoptovala“ organizace Anonymních alkoholiků (a která vznikla ve 20. letech minulého století), Thomasi Moreovi. To byl však anglický vzdělanec a právník žijící v 15. a 16. století na dvoře Jindřicha VIII.
- Krvavá Marie
V Otázkách Václava Moravce zase Miloš Zeman zavzpomínal na panovnici, kterou pojmenoval Alžběta Krvavá, i když se tímto přídomkem honosí nikoli Alžběta, ale Marie I. Tudorovna. Tedy královna Anglie a Irska, která nechala upálit několik stovek svých církevních protivníků. Alžběta I. byla její nevlastní sestra, která se ujala vlády po smrti Marie Krvavé (která krvavá ve skutečnosti nebyla, naopak je dodnes považována za jednu z největších panovnic Anglie).
- Jak je to s vlajkou Tibetu
Zvláštní pozornost si pak zaslouží téma, k němuž se Zeman vrací často a rád: vztah Číny a Tibetu. Naposledy v rozhovoru s Jaromírem Soukupem v televizi Barrandov, který poskytl Miloš Zeman v polovině prosince, se český prezident pustil do výkladu historie tibetské vlajky.
Uvedl, že „ať už policie nebo soud“ by měly „tibetským vlajkařům“ (tedy těm, kdo je vyvěšovali například při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v Praze) vysvětlit, že tibetská vlajka vznikla „v roce 1912 na návrh britských kolonizátorů“. Ti podle Zemana chtěli z Indie ovládnout Tibet jako svoji další kolonii a v rámci tohoto ovládnutí připravili pro tuto svoji budoucí kolonii i vlajku.
Pokud by však police nebo soud prezidenta vyslyšely, musely by přijít s dosti jiným výkladem. Úspěšná britská invaze do Tibetu se totiž odehrála již v letech 1903 – 4 a byla ukončena Smlouvou z Lhasy, která byla sice pro Tibet nevýhodná, ale v žádném případě nezakládala pro Tibet status britské kolonie.
Vlajku samotnou pak podle vzpomínek pamětníků navrhl i schválil v roce 1916 Thubten Gyatso, známější jako 13. dalajláma.
Na mezinárodním fóru se tibetská vlajka poprvé prezentovala v Knize vlajek vydané německým ministerstvem obrany v roce 1926, i když britský diplomat Eric Teichman zmiňoval její použití již v průběhu první čínsko-tibetské války v letech 1917 – 1918.
- Heslo Free Tibet
Prezident v televizi Barrandov také uvedl, že „tibetští vlajkaři“ vůbec nevědí, že „heslo Free Tibet je vlastně porušením mezinárodně uznávané hranice Čínské lidové republiky“. I tento Zemanův výrok je „zvojtěním“ historie.
Tibet byl anektován Čínskou lidovou republikou v roce 1950 a k připojení území Tibetu k Číně došlo na základě použití síly. Česká republika, která je právním nástupcem Československa, je stále vázána platnou mezinárodní smlouvou z roku 1928, označovanou jako Briand-Kelloggův pakt, ve kterém Československo prohlásilo, že odsuzuje válku jako prostředek k řešení mezinárodních sporů.
Ještě významnější mezinárodněprávní závazek České republiky plyne z Charty OSN. Československo bylo od roku 1945 jedním ze zakládajících členů OSN s tím, že v roce 1993 se stala členem OSN Česká republika, jakožto nástupnický stát.
Charta OSN stanoví, že všichni členové (tedy i Čína) se vystříhají ve svých mezinárodních stycích použití násilí ať proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu. Stejně tak Mezinárodní soudní dvůr konstatoval, že zákaz použití síly je součástí mezinárodního obyčejového práva.
Anexe Tibetu je zcela jistě v rozporu s Briand-Kelloggovým paktem, Chartou OSN i mezinárodním obyčejovým právem. Anexe je považována mezinárodním právem za agresi, která je i podle českého trestního zákoníku považována za zločin proti míru.
Heslo „Free Tibet“ tak symbolizuje nesouhlas s anexí Tibetu a je tedy mimo jiné vyjádřením respektu k mezinárodním závazkům České republiky i českému právu, a to bez ohledu na to, že samostatnost Tibetu je v současné době nereálná a v současné době o ni neusilují ani představitelé Tibetu v exilu.
Jak je vidět, záliba v historii je obdivuhodná věc, ale její „vojtění“ přináší více škody, nežli užitku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Největší zvojtění je ovšem jeho blábol, že si vyléčil cukrovku pojídáním sladkého….to je na ústavní léčbu!
A najdou se tací (ovšem spíše také), kteří jsou schopni to do krve obhajovat …
Tondach asi nepochopil,že Zeman komentuje často veci vtipne a takým je zrejme i jeho vyliečenie cukrovky sladkosťami,je mi ľuto tých čoto pochopili inak.
Viděl jste, když to říkal? To mělo k ironii asi tak daleko jako mám já k funkci premiéra! Je zajímavé, co všechno vy, nemyslící zemanovoliči, jste schopni napsat na obhajobu toho lháře….
„Politiku dělám mozkem, ne nohama,“ tvrdí Zeman. Otázkou zůstává jak dalece je mozek devastován alkoholem a tím i zdravé uvažování.Každý může posoudit kam až to dospělo.
Škoda, že se média během celého prezidentského období namísto všelikého komentování zbytečností pravidelně nezabývala takto věcným rozborem výroků Miloše Zemana. A že by to bylo materiálu (jen co z úst hlavy státu vypadlo na nejrůznějších náměstích po celé republice)!
Dnešní předvolební kampaň by tak vypadala úplně jinak, řekla bych.
Na to co píšete jsou dvě odpovědi. Pokusím se je zformulovat. Za prvé, skutečně škoda že „..takto věcným rozborem výroků Miloše Zemana “ média věcně a neutrálně nevěnovala. Jistě by neškodilo, kdyby krátce po projevu někdo z elit či médií zcela -věcně a neutrálně- napsal do médií „pan prezident se ve svém projevu věcně mýlí- skutečnost o jím podané informaci xx je takto“. A tečka, tím by to skončilo. To by naopak vedlo ke spojení národa, ani prezident nemusí znát přesně všechno, a od toho jsou elity aby mu třeba takto poradily a věcně ho doplnily/opravily. Ale sama dobře víte, že ty informace nebyly podávány věcně ale ideologicky. Kvůli omylu s Peroutkou ho po dlouhé mediální štvanici dohnali až k soudu.
A za druhé,.. skutečně škoda že se média nevěnovala ..takto věcným rozborem projevů Miloše Zemana “ v celé jejich délce a obsahu. Nikoliv bombastickým publikováním a komentováním vytrhaných izolovaných vět z kontextu celého projevu…
„„pan prezident se ve svém projevu věcně mýlí- skutečnost o jím podané informaci xx je takto“. A tečka, tím by to skončilo. “
Neskončilo! To by tam nesměl být Ovčáček…,.
Jo jasně, Zemanova vlastnost, že většinou mluví z hlavy, a taky řadu svých projevů si připravuje z hlavy. Občas nepřesně.. Namísto toho aby si nechal pokaždé nějakou opinion agenturou sestavit naprosto precizní politicko-korektní projev, a ještě si na něj nechat akademickými elitami udělat oponentní řízení jestli se v nějaké drobnosti někde nesplet.. Je to prostě Zeman.
Mimochodem, zajímavá zprávička která dnes vyšla na Seznamu,
„Volební tým pana Drahoše si zadal podrobný průzkum a zjistil, že v regionech na severu republiky nemá moc velkou podporu. Přitom Ústecký a Moravskoslezský kraj patří mezi největší regiony. Když se v průzkumu lidí dál ptali, proč Drahoše nevolí nebo co jim na něm vadí, dostali překvapivou odpověď: českého vědce, bývalého předsedu Akademie věd a fyzikálního chemika téměř čtyřicet procent z nich vůbec neznalo.“
A to tedy přes usilovnou více jak půl roku trvající mediální masáž České televize…
Lednové volby prezidenta budou opravdu stěžejní v otázce jakého prezidenta vlastně národ český chce. A nebude to o tom „primitivové vůči akademikům“, ale o tom jaké potřeby většina lidí (i v politice) opravdu cítí a potřebuje. A že to někdo z politiků využije i ve své propagandě, a jiný na to (a ty lidi ) kašle, to už je jejich problém…
Jaké potřeby „většina lidí (i v politice) opravdu cítí a potřebuje“ konkretně od prezidenta České republiky?
I když Drahoše na Severu neznají – Mlhoš nevyhraje……..
A co to má společný s tím, že Zeman blábolí nesmysly? Jestli mu nestojí „český lid“ ani za to, aby se na vystoupení nachystal, pak je dobře že už je jednou nohou na banánový slupce a druhou nohou v hrobě.
Miloš Zeman je také jen člověk se vším, co k tomu patří. V tom je také skryto pro některé poznání skutečnosti, že i on si hraje na někoho, kdo není. Tím, že hovoří spatra, chce někomu dokazovat, že oplývá vyšší inteligencí, než jiní ( jím považováni za pitomce), že chce být vždy vtipný je nejen slabost hospodských bardů (opilců), že ze sebe někdy dělá hloupého (nevychovaného) dělá zase radost těm méně chápajícím, že nejsou sami pod sluncem atd. Z toho vyznívá, že chce (snaží se ) být náš pro všechny ( snaží se nerozdělovat) a to je pozitivum, jasné je, že ne všichni jej chtějí pochopit( jeho snahu). Mne dnes jaksi nahlodal pan Komárek st., někdejší šéf Prognostického ústavu, který v dobovém záznamu na ČT prohlásil, že oni (prognostici) samozřejmě věděli, že přijde revoluce (sametová) atd. a já z toho mám pocit, že M.Z. svou chytrostí vyhodnotil, co přijde a proto včas reagoval svou revoluční (předrevoluční) aktivitou (provokativní články), kterou M.Z. argumentuje svou angažovanost v době sametové revoluce. Já měl pocit, že se angažoval srdcem v tehdejší době. Z dnešní znalosti jeho osobnosti a vyjádření pana Komárka mi rezonuje ve vědomí něco jiného a to mi radost nedělá. Mám pocit zhrzenosti v tom, že je vlastně stejný, jak ti ostatní.
Tady záleží na tom co uvažujete pod pojmem „.. aby se na vystoupení nachystal“. Pan Zeman se nachystal, z vlastní hlavy. Vzhledem k tomu že šlo o projev kterých dělá během roku desítky, tak tomu skutečně nemohl věnovat tolik času pro verifikaci zdrojů jako vědecká práce, která se vytváří několik měsíců či let.
A nebo jestli by snad pro Vás bylo milejší aby se „nachystal“ tím způsobem, že by mu ty projevy psaly a ověřovaly skupiny odborníků (z různých hledisek nejen historických, faktických, ale i politicko-korektních a podobně) a pan prezident to jenom přečetl z papíru?
Asi netušíte jaké je složení obyvatelstva na severu….
„… více jak půl roku trvající mediální masáž České televize…“? Já ho v ČT viděl jednou, když byl 17.listopadu na Národní třídě! A to mám ČT24 od rána puštěnou, jako kulisu ……To je ta masáž?
Tak to jste se asi na tu ČT díval špatně, já jsem ho tam viděl hned potom co ohlásil kandidaturu a ČT mu hned v plné parádě umožnila přednést celý svůj program.. O té ostudě na 17.listopadu bych ani nemluvil, tam ho správně ani neměli pustit (a ČT to přenášet) aby si ze státního svátku dělal předvolební kampaň.
Neskutečné bláboly. Hlídací pes občas šije do Zemana aniž to má hlavu a patu. Manipulace čtenářem. Zbytečně si tím kazí vlastní kredit.
More: napsal tu báseň nebo ne? To že si jí někdo později přisvojil není podstatné. Kdo je tedy autorem?
Kdo tedy navrhl vlajku Tibetu? Kdo jí schválil je poněkud mimo mísu…
Prostě jméno Aleš Rozehnal je pro mne opět nepříliš důvěryhodné
More tu báseň nenapsal. Napsal ji Reinhold Niebuhr ve třicátých letech dvacátého století: https://en.wikipedia.org/wiki/Serenity_Prayer
Vlajku navrhl třináctý dalajláma a je to napsáno přímo v článku („Vlajku samotnou pak podle vzpomínek pamětníků NAVRHL i schválil v roce 1916 Thubten Gyatso, známější jako 13. dalajláma.“): https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Tibet
Člověče, jste na internetu, spoustu informací máte k dispozici po chvilkovém hledání, na ověření stačí pár dalších minut (na neWiki zdroje, potvrzující Wiki).
S tímto názor plně souhlasím.
Třeba o té vlajce rozsáhlé plky pana autora, ale tu otázku kterou položil nezodpověděl. Kdo tedy navrhl tu vlajku? Byli to ti Britové? Nebo si jí namaloval ten dalajláma??
Tak jestli chcete slyšet jinou variantu, tak třeba na Wiki píší
Tibetská vlajka byla původně bojová zástava . Poprvé byla představena (nikoliv vytvořena) 13. dalajlámou v roce 1912, který sjednotil vojenské vlajky všech tibetských provincií do jedné, kterou používala tibetská armáda až do roku 1950. Teprve v roce 1955 byla stanovena 14. dalajlámou jako oficiální vlajka Tibetu.
Tož si vyberte :)))
Jen poznámku od toho Zemana k té Alžbětě I., o které se zde píše, že ve „skutečnosti krvavá nebyla, naopak je dodnes považována za jednu z největších panovnic Anglie“… Že Alžběta I. „krvavá“ nebyla…? No tak, jak se to vezme… Každopádně, je známo, že se třeba s anglickými katolíky také moc nepárala a rázně se jí podařilo s pomocí svých mistrů udržet na trůně – a co třeba bývalá skotská královna Marie Stuartovna, kterou nechala stít v roce 1587, krátce předtím než se Anglii pokusili pokořit Španělé (proti kterým ale ona podporovala ty své „Sea Dogs“, korzáry, a což tedy bylo možná podobné situaci, kdy jsou dnes některé státy obviňovány, že podporují terorismus)…
A s tou „velikostí“… Vždyť i z novějších dějin můžeme připomenout J.V. Stalina, který by si také bezesporu vysloužil přídomek „krvavý“, ale který je přesto mnoha Rusy pokládán za velkého státníka; a nejen Rusy, a na tu „velikost“ či úspěšnost se zase můžeme podívat z objektivnějšího hlediska, a zase můžeme říci: jak se to vezme…
Ono je fakt, že mnozí státníci, kteří i, jak se také říká, „kráčeli přes mrtvoly“, byli nakonec pokládáni za úspěšné, tohle se s tou „velikostí“ vzájemně vylučovat nemusí… Takže abychom se vrátili k tomu nejdůležitějšímu, tj. k Zemanovi, kolem kterého se točí takové emoce, tak abychom se nějakého státníka, který by si vysloužil ten nelichotivý přídomek „krvavý“, zase nedočkali my… Ono nějaké paralely z nedávné minulosti (a třeba i zemí relativně nedaleko od nás) by se tu podsouvat mohly…
Já jen, když si to člověk po sobě přečte, tak mu dojde, jaké občas takhle narychlo napíše blbosti… S tou Alžbětou I. mělo být rozhodně spíše než „mistrů“ ministrů – i když pravda, ani to nemusí být přesné. Prostě měl jsem na mysli lidi jako Walsingham apod…
Pane Rozehnale, měl bych pro vás další tipy. Zeman určitě nezná na příklad Ludolfovo číslo, nebo číslo e -základ přirozených logaritmů na takových deset či dvacet desetinných míst. Splete se třeba na takovém pátém místě. To byste ho mohl advokáte taky pěkně seřvat. Vy jste právě dokonale demonstroval, že z hovna bič neupleteš.
Podstata a problém není v tom, že Zeman něco nezná, ale že opakovaně vydává svoje představy či manipulace za realitu a není schopen připustit, že i ON se mýlí , respektive že blafoval… Takovéto chování běžných spoluobčanů je pro mnoho lidí neakceptovatelné, což dají najevo třeba tím, že takto se projevující individua neberou vážně. U vrcholového politika by takovéto projevy v občansky vyspělém prostředí vedly k rychlému pádu a odejití z funkce. V prostředí občansky zaostalém mohou naopak vést k adoraci Velkého Manipulátora, což ale většinou má za následek poškození společnosti, která si takového vůdce do svého čela postavila…Lenin, Hitler, Stalin, Mao… U malých komunit Velcí Manipulátoři sice nemohou napáchat tak rozsáhlé katastrofy, ale mohou způsobit zbrzdění rozvoje, odsunutí společnosti na vedlejší kolej, odliv mozků… Jisté štěstí máme, že Zeman už toho moc napáchat nestihne…
Podstatou problému sagenite je, že vy a spousta dalších věříte té lavině naschválů, kampaní a pitomostí, která se na občany valí z drtivé většiny medií včetně veřejnoprávních. Vy věříte obrazu, který tady ze všech sil podsunují media, pražská kavárna, někteří politici (na př. TOP09) občanům. Obrazu, který je nejen totálně křivý, ale je určen hlavně a především k manipulaci občanů. K odvedení pozornosti od podstatných věcí k účelovým margináliím. To nám pan advokát předvedl ve svém pokleslém článku vrchovatě.
Velcí manipulátoři v době internetu kdy si může prakticky každý překliknutím myši přečíst ke každému tématu jak přístupná fakta, tak i všechny ostatní-alternativní názory k témuž? Kde to žijete člověče?