Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
KOMENTÁŘ. Generální ředitel České televize Jan Souček plánuje vydat dokument nazvaný Charta pracovníka ČT, který řeší otázky vystupování pracovníků České televize na veřejnosti či střetu zájmů. Podle některých informací se jedná o předpis, který měl být již brzy zaměstnancům představen, podle vyjádření České televize se však jedná o dokument, který je stále ve fázi vzniku.
Ať je to tak či onak, dokument je to skutečně zaznamenáníhodný, neboť mnoho jeho ustanovení – tak, jak se nyní o obsahu mluví – odporuje rozsudkům Evropského soudu pro lidská práva, Listině základních práv a svobod i zákoníku práce.
Kdy je kritika přípustná
Charta pracovníka ČT například stanoví, že informace o České televizi mohou podávat pouze osoby, které jsou členy nejužšího vedení České televize.
Takto formulované omezení svobody projevu je však protiústavní. Svoboda projevu je zakotvena jak v Listině základních práv a svobod, tak v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Toto právo chrání též kritiku, jakož i kontroverzní názory.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance v projevu omezovat, i když určité hranice svobody projevu zaměstnance existují. Urážky a diskriminace zaměstnavatele nebo kolegů zaměstnance chráněny v žádném případě nejsou.
Judikatura Evropského soudu pro lidská práva stanoví, že existují i další omezení svobody projevu zaměstnance, která souvisí s poutem důvěry, požadavky loajality a diskrétnosti spojenými s pracovním poměrem. Zmiňovaný soud tak v kauze Herbai z roku 2019 vymezil limity, kdy je možné svobodu projevu zaměstnance omezit.
Stanovil, že vyjádření kritiky zaměstnavatele ze strany zaměstnance je přípustné, pokud nejsou překročeny meze slušnosti.
Podstatné je také to, zda zaměstnanec nastoluje problém z veřejného či firemního zájmu, nebo jedná pouze z osobních pohnutek. I v případě, že zaměstnanec výše uvedené poruší, nemůže to mít za následek skončení jeho pracovního poměru.
Evropský soud pro lidská práva v každém rozsudku, který se týká daného tématu, připomíná, že výkon práva na svobodu projevu musí být zajištěn i v poměrech mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, a to i ve vztahu k informacím, které se týkají zaměstnavatele.
Dalším protiprávním ustanovením je to, že Charta zaměstnance ČT má za střet zájmů považovat i vystupování novinářů České televize na školeních nebo konferencích s tématem sdělovacích prostředků a žurnalistiky.
Zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel nemůže omezovat zaměstnance ve výkonu vědecké, umělecké, ale i pedagogické činnosti.
Co jsou akce třetích stran
Za střet zájmů má být považováno i zapojení novinářů do charitativních organizací. Takové omezení by však bylo možné pouze v případě, že by se jednalo o charitativní organizace podporující politickou stranu, hnutí, kandidáta nebo politika, novinář by ve své práci upřednostňoval jednu charitativní organizaci před druhou, nebo by se jednalo o organizaci, která je spojena s osobou nebo společností, o níž novinář referuje.
Perličkou na závěr je pak ustanovení Charty pracovníka ČT, podle kterého novináři mohou přijímat účast na akcích třetích stran pouze v případě, že jde o akci oficiálně spojenou s Českou televizí.
Zřejmě se jedná pouze o nedostatek legislativní dovednosti, protože termínem akce označujeme činnost zaměřenou k nějakému cíli, popř. společenskou, kulturní nebo například sportovní událost. Nebohý novinář by se tak, dovedeno do důsledků, nemohl podle tohoto ustanovení účastnit ani mikulášské besídky svého potomka.
I pokud by bylo pravdivé vyjádření mluvčí České televize, že Charta pracovníka ČT je pouze dokumentem, který je stále ve fázi vzniku, výše zmíněné body jsou varující. A pokud se očekávaný obsah potvrdí, o velké profesionalitě jeho tvůrců a původců nesvědčí.
Autor je advokát, expert na mediální právo, spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Jde spíš o to, že Souček jako gen, ředitel veřejnoprávního média tancuje mezi vejci. Ať udělá co udělá, vždycky ho někdo veřejně seřve.
Mimochodem, v tomhle má pravdu, už asi před rokem jsem tady psal, že namísto toho aby zaměstnanci (a hlavně zaměstnankyně) udávali poměry v ČT v konkurenčních médiích, ať si radši vezmou advokáta a ten to vyřídí s vedením ČT čistě právně.
Jak vidno, neudělali to, takže je pan generální naopak vyhodil.
Ale navíc teď musí sepisovat nesmyslné ciráty ala Charta (proboha), kde ale replikuje věci které jsou v každé slušně firmě naprosto samozřejmé..
No, opisovat (od charty agrofertu zejména) se nemá.,ale asi musí. A jak vidno, naštěstí nemůže.
Právní rozbor autora s poměrně jednoznačnými závěry o protiústavnosti atd. mě docela šokoval. Neznám firmu, která by v etickém kodexu nebo jiných interních regulích neměla něco jako „se zástupci sdělovacích prostředků komunikuje za firmu pouze její mluvčí nebo jiný k tomu pověření zaměstnanec“, podobně sktriktní pravidla k publikační činnosti, akademickou činnost samozřejmě nikdo neomezuje, ale je potřeba zdůraznit, že „nejde o stanovisko firmy, ale pouze osobní názor“ atd.
To opravdu jsou všichni tito zaměstnavatelé protiústavní? Nebo má autor jen zvláštní přístup k ČT? Proč?
Máte sice pravdu, firmy tahle opatření měly a ještě mají. Jenomže mezitím vstoupily v platnost předpisy o Ochraně oznamovatelů z nichż vyplývá ze by naopak firmy měly umožnit svým zaměstnancům aby je bonzovali a nesmějí je za to nijak penalizzovat.
Ale jak to udělat aby to bylo právně správně a neskončilo to u soudu asi ani právníci pořádně neví.
Ani článek pana Rozehnala ani můj příspěvek se vůbec netýtá whistleblowingu, ani ho tato nová regulace nijak neovlivňují.
Jaký to má smysl? Nejexponovanější jedinci, většinou v redakcích čt24, jedou teměř vždy na schwarz-osvč. Vymáhat by se na nich dala tal akorát prokázaná škoda, takže nic.
Takovéto charty, „etické standardy“ apod. jsou vždy problém: Pokud se v nich píše to, co je v zákonech, tak jsou zbytečné. Pokud se v nich píše něco, co je se zákony v rozporu, tak pořád ještě platí nadřízenost zákona nad podobnými dokumenty (a jejich tvůrci nemají kompetenci ani na nějaký „upřesňující výklad“ zákona, protože tu má jen a jen soud).
A je třeba dávat velký pozor na tvůrce a prosazovače podobných dokumentů, protože pokud bychom je nechali, mohlo by se stát, že by nám zákony nedělal jakž takž demokraticky legitimní parlament, ale pochybné existence, naprosto bez jakékoli demokratické legitimity.