Aleš Rozehnal: Blažek a Nejedlý jako znak nemocné společnosti. Ale jinak, než myslíte
Na ministra Pavla Blažka se snesla vlna kritiky za to, že se sešel s bývalým poradcem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým. Mnozí dokonce požadovali, aby opustil své místo v kabinetu. Paradoxně tato slova zaznívala nejčastěji do lidí, kteří dříve kritizovali prezidenta Zemana za to, že rozděluje společnost.
Jaká jsou fakta, která můžeme o Martinovi Nejedlém považovat za ověřená? Víme, že podnikal v Německu a v Rusku, později působil ve společném podniku s ruskou ropnou společností Lukoil.
Zároveň víme, že působil jako zřejmě nejdůležitější poradce prezidenta Zemana a že měl na krytu mobilního telefonu portrét Vladimíra Putina. Tím bohužel naše znalosti o tomto člověku končí.
Hodnoty mimo soudní síně
Navzdory novinářské snaze stále nevíme nic o podstatě jeho podnikání, ani o tom, jaká byla jeho faktická role ve fungování prezidentského úřadu. Hodně se toho sice po Praze povídá, ale vše je pouze v rovině kavárenských drbů.
Samozřejmě, že neinformovanost o tak důležitém poradci prezidenta je sama o sobě špatně. Primárně jde o pochybení bývalého prezidenta, který svůj úřad obestřel, jistě nikoli náhodou, pro veřejnost neproniknutelnou mlhou.
Faktem každopádně je, že Martin Nejedlý nebyl nikdy odsouzen za spáchání trestného činu, a zřejmě nikdy ani nebyl pro podezření ze spáchání trestného činu obviněn.
Může nám být nesympatický, ostatně výzdoba jeho mobilního telefonu byla skutečně nevkusná, ale je nutno na něj pohlížet tak, že neprovedl nic nezákonného nebo nemorálního, protože nebyl pravomocně odsouzen za žádný trestný čin, ani mu nebylo „prokázáno“ žádné nečestné chování.
Jakkoli je to asi nepopulární teze, je na něj nutno nahlížet jako na nevinného nejen z hlediska trestněprávního, ale i morálního, společenského a obecně reputačního. Nikdo totiž nikdy nedokázal opak.
Principy fungování právního státu by ideálně neměly být uplatňovány pouze v soudním řízení, ale měly by prostupovat celou společností a všemi společenskými vztahy.
Hodnoty jako správnost, důvěryhodnost, respekt lidské osobnosti, ale právě i presumpce neviny by neměly být uzavřeny v soudní síni.
Ve věži ze slonoviny
Jak Pavel Blažek, tak Martin Nejedlý se pohybovali a pohybují ve vrcholných patrech české politiky. Zjevně mají hluboké znalosti o fungování politického systému.
Není potřeba volat po naivní jednotě společnosti, v níže budou vedle sebe spokojeně a mírumilovně žít vlci i beránci. Pokud se však ti nejdůležitější interpreti politiky budou od sebe vědomě separovat, je otázka, zda mohou poznat společenské potřeby v celé jejich šíři.
Každá izolace je projevem diskulturace, tedy procesem odmítání kultury společnosti nebo její části. Izolace také zhoršuje kognitivní schopnosti izolovaných.
Francouzský literární kritik Charles Augustin Sainte-Beuve začal používat biblický termín „věž ze slonoviny“ jako symbol vznešené intelektuální čistoty nemající spojitost s praktickými záležitostmi všedního dne. Určitě by ale nebylo ku prospěchu společnosti, aby se tato věž stala domovem politiků.
Jednou z funkcí politiků a médií by navíc měla být i ochrana jedince před náladou davu. Dav totiž často nemá zájem na tom, aby byla vykonávána spravedlnost, ale na tom, aby byly uspokojeny jeho bazální pudy, které jsou však velmi daleko od principu spravedlnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Ani po druhém přečten nedovedou posoudit, co svým článkem autor zamýšlel…Vy svém výčtu charakteristik MN jaksi zapomněl na to zásadní a nejdůležitější a to, že se pravidelně objevoval ve zprávách BIS jako bezpečnostní riziko! Nechci podezírat autora z naivity, ale zde přece nejde o sympatie, ale o to, že ministr vlády, která se konečně v zahraniční politice chová profesionálně, nemůže jednat s takto krajně podezřelou osobou, u které existuje důvodné podezření ze spojení s cizí mocností…To musí být pro každou veřejně činnou osobu absolutní NO GO! Tím spíš pro ministra spravdedlonosti s přezdívkou Don Pablo a mnoha aférami na krku, či stále ještě pod kobercem a který je znám jako silný zákulisní hráč. Mrázek, Krejíř a spol. také nebyli stíhaní, ale je totální chucpe, že s nimi politici tančili ty jejich tanečky…
Krajně podezřelou osobou? Kdo řekl, že je bezpečnostním rizikem? BIS, jejíž šéf byl vyznamená cizí rozvědkou (nikoli KONTRAROZVĚDKOU, konkrétně CIA)? Jak důvěryhodná taková zpráva může být a kdo ji z oficiálních míst vlastně potvrdil?
Důvodné podezření ze spojení s cizí mocností je maximálně u gen. Koudelky. Pan Rozehnal má pravdu. Nejedlého na ulici dav div nelynčuje. A současný prezidentský poradce Kolář je svým vlivem ještě nebezpečnější.
Bouře ve sklenici vody. Vždyť to byl právě Blažek, kdo zprostředkovával zpočátku jednání mezi Zemanem a Fialou. A najednou ho budeme odvolávat?
Proboha na co si tu Hlídací pes a p. Rozehnal hrají? Na p. Nejedlého je možná nutno nahlížet jako na nevinného z hlediska trestněprávního, ale z hlediska morálního, společenského a obecně reputačního je setkání s ním obrovský průšvih. Jak potom chcete vysvětlit, že liberální demokraté nejsou s p. Zemanem a p. Babišem jedna ruka? A že kdo ví, jak to všechno je?