Ilustrační foto. Cyklostezka v Bílovicích nad Svitavou uzavřená, kvůli padajícímu kamení. Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Agresivní jsou cyklisté, chodci i řidiči. „Všem by pomohly skutečné cyklostezky,“ říká český průkopník elektromobility

Napsal/a Robert Břešťan 16. července 2021
FacebookXPocketE-mail

Vždycky, když za mnou někdo přijede do Prahy, jedu mu ukázat nejdražší cyklostezku v Evropě, říká o třech kilometrech asfaltu v pražských Vysočanech za 150 milionů korun Jakub Ditrich, majitel společnosti ekolo.cz. Žádný militantní cyklista rozhodně není, (elektro)kolo bere hlavně jako dopravní prostředek a ve firmě dokonce zakázal pracovat se slovy cyklistika a ekologie.

Kolo jako dopravní prostředek používá v Praze k pravidelnému dojíždění pouze jedno procento lidí, ukázal aktuální Klimatický plán Hlavního města Prahy. Podíl této dopravy se tak za posledních 15 let prakticky nezměnil.

„Nemotorová doprava je společným názvem pro dopravu pěší a cyklistickou. Podíl nemotorové dopravy na celkových dopravních výkonech je dnes v Praze sice poměrně vysoký (dosahuje cca 27 %), dominuje mu nicméně pěší (26 %),“ stojí v klimaplánu s vizí, že by se tento poměr mohl násobně zvýšit. Například v dánské Kodani se na kole pravidelně dopravuje 28 % lidí.

V plánu obnovy ani koruna

Prodeji jízdních kol se přitom i v Česku v době pandemie dařilo, lidé kola v době covidu vnímali vedle aut jako vítanou alternativu k potenciálně rizikové cestě MHD. Poptávka po kolech trvá a výrobci kol i komponentů nestíhají dodávat; i vlivem nedostatku vstupních surovin.

Ve většině západoevropských zemí se už podle Jakuba Ditricha nějaký čas prodává více elektrokol než mechanických jízdních kol. „Poprvé se to přehouplo v roce 2018 v Nizozemí, vloni se to stalo v Německu. V Česku podobné povinné statistiky nejsou, vychází se z dat prodejců a výrobců. Vloni se u nás prodalo 120 tisíc elektrokol, letos by to mělo být výrazně víc,“ odhaduje Jakub Ditrich.


Článek je textovou verzí ekonomického podcastu MakroMixér, který připravují hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan. Podcast najdete ve všech běžných podcastových aplikacích: SpotifyApple PodcastsSoundCloud a Google Podcast.


 

Pokud jde o úvahy na možnost zavést povinné ručení na elektrokola (poté, co tato možnost prošla na evropské úrovni u vybraných elektrických koloběžek a segwayů), jediným pozitivem byl podle něj bylo to, že „bychom o elektrokolech měli přesný přehled“: „Jinak je to nesmysl, i když pro pojišťovny rozhodně zajímavý nový pojistný kmen, navíc povinný. Elektrokolo je pořád jízdní kolo,“ říká Jakub Ditrich.

Ditrich se snaží v zájmu bezpečného cestování na kole mluvit i do politiky: do multimiliardového Národního plánu obnovy chtěl prosadit to, aby se v sekci věnované dopravě myslelo alespoň desetiprocentním podílem právě na dopravu na kole. Marně.

„Když jsem se o to zajímal, zjistili jsme, že v českém národním plánu o cyklodopravě není nic, ptali jsme se proč a dozvěděli jsme se z MPO, že to tam prostě nikdo nedal. Jen na dopravu je tam přitom asi 70 miliard korun. Takže jsme pár dní před tím, než se to mělo poslat, podali žádost na 6,5 miliardy na infrastrukturu, kde jsme totálně podfinancovaní a zbytek by byly nějaké dotace na nákup elektrokola další podpůrné aktivity. Do plánu odeslaného do Bruselu se to nedostalo,“ popisuje.

„Ale protože Česko neplní v návrhu závazek, že se nejméně 37 % plánu bude týkat klimaticky pozitivních či neutrálních opatření, doufáme, že se to vrátí zpátky a že bude šance tam podporu dopravy na kole doplnit. Jinak na výstavbu cykloinfrastruktury nejsou peníze,“ dodává.

Vize pražských „dálnic pro kola“ 
(A1 a A2 jsou jediné zatím existující) 

ZDROJ: Usnesení Rady hl.m. Prahy

Cyklopruh, falešný pocit bezpečí

Na druhé straně podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu jen v letech 2013 až 2020 šly na cyklostezky z veřejných peněz celkem tři miliardy korun. Z toho více než 1,8 miliardy korun bylo v letech 2014 až 2020 z fondů EU.

„Staví se ale bez jasných cílů, strategie a priorit. Ani spolupráce mezi jednotlivými institucemi státu a kraji a obcemi nefunguje, jak by měla, a stát ani nemá přehled o celkové délce, stavu ani o skutečném využití cyklostezek, za které zaplatil. Kontroloři na vybraném vzorku zjistili, že jeden kilometr cyklostezky stál 1,5 milionu korun, ale také 31 milionů korun,“ popsal NKÚ.

Stavby bez priorit i většího přemýšlení vidí i Jakub Ditrich. „Málo peněz to není, ale záleží na tom, jak se utratí. Problém je v tom, že když se bavíme o cyklostezkách, bavíme se o spojnicích mezi obcemi nebo o souběžné komunikaci se silnicí. Já se ale snažím prosazovat v diskusi s pražským magistrátem investice do skutečných cyklostezek v širším centru. V Praze je těch vyhrazených cyklostezek pouhých 19 kilometrů,“ říká Ditrich a zdůrazňuje rozdíl mezi cyklostezkou a namalovaným cyklopruhem.

Cyklopruhy možná dávají nějaký pocit bezpečí, ale třeba mou ženu tam srazila dodávka. Jde o to mít stezku segregovanou od automobilové dopravy a těch máme skutečně těch zhruba 19 kilometrů. Většina nových dopravních staveb cyklostezky ignoruje, když s tím přijde projektant, je obvykle umlčen. Možná se tak nakreslí šipka na vozovce, což je všechno, jen ne bezpečné,dodává.

Ukázkou toho, jak to může fungovat, je podle něj Londýn. Už proto, že provoz ve vnitřním městě má být celkově omezen na rychlost dvaceti mil (32 km/h) a naopak maximální rychlost elektrokol má být povolena z dnešních 20 km/h na 32 kilometrů v hodině. „Tím pádem člověk na kole bude stejně rychlý jako v autě. Takže se vyrovnají síly a pak i cyklopruhy udělají dopravu na kole velmi bezpečnou.“

I v Praze je mimochodem průměrná rychlost jízdy autem 32 km/h. Se zvyšováním rychlostního limitu pro elektrokola se ale v rámci EU nepočítá. Většina majitelů to řeší tím, že elektrokola nastavená z výroby na maximální dvacetikilometrovou rychlost pokoutně přečipují na vyšší rychlosti.

V Londýně se také z centra paprskovitě rozbíhají „dálnice pro kola“ do širšího Londýna. To je vize, kterou někteří projektanti prezentují Praze. My tu zatím máme jen cyklostezky A1 a A2 podél Vltavy, ale jiné cesty z periferie do centra velmi chybí.“

Cyklomapa Londýna

ZDROJ: se svolením Route Plan Roll

S agresivitou bylo i hůř

Za pozitivní příklady využití kol v dopravě označuje Ditrich Hradec Králové, Břeclav, okolí Brna či, Olomoucko. Největší podíl individuální dopravy v Česku má statisticky město Uničov – okolo 20 %. V Praze je podíl lidí, kteří se dopravují na kole, jen již zmíněné jedno procento.

Stejné to bylo před 15 lety, nijak jsme v tom tedy nevyrostli. Ale pražský klimatický plán do roku 2030 počítá s tím, že se podíl této dopravy zvýší na sedm procent. Jsem na to velmi zvědav, protože tady se kreslí maximálně tak ty cyklopruhy, které pro většinu lidí pocit bezpečnosti, a tak i ochotu na kole pravidelně po městě jezdit, nezvyšují.“

Na cyklostezku by neměl přijít ani bruslař, ani chodec… U nás jsou ale běžné smíšené stezky a pak vznikají animozity. Proto osobně jezdím raději po silnici. Samozřejmě jsou i lidé, kteří jedou na kole a jsou k svému okolí zbytečně agresivní. Naopak mi přijde, že třeba v Praze bylo agresivních řidičů ve vztahu k cyklistům mnohem více před deseti lety než dnes,“ popisuje Ditrich.

Slovo ekologie, které se s elektromobilitou takřka automaticky pojí, považuje za zprofanované. Proto jej také zakázal v práci používat, i když baterie jím vyráběných elektrokol se dají zrecyklovat z 82 %. Podobně ve firmě zakázal i slovo cyklistika: „Protože to evokuje sport a námahu a když se dopravuji po městě, to poslední, co bych chtěl, je být zpocený a zmožený.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)