Agentura ČTK jako nástěnka pro politické strany? Ať se vyjádří ředitel, chtějí radní
České politické strany by mohly prostřednictvím veřejnoprávní tiskové agentury zdarma a pravidelně zveřejňovat svá stanoviska. ČTK by pak v příslušné sekci musela tyto texty bez úprav publikovat. O návrhu, s nímž přišel jeden z radních ČTK Petr Žantovský, diskutovala Rada na svém včerejším zasedání. Prozatím radní vyzvali ředitele, ať do příštího zasedání řekne, zda s nápadem na takový servis politikům souhlasí.
„Přijde mi diplomaticky, obsahově i věcně správné zabývat se myšlenkou, že bychom přísně regulovanou formou umožnili politickým stranám vydávat prostřednictvím ČTK svá prohlášení,“ řekl na jednání Rady ČTK Žantovský.
Na ideu Petra Žantovského, mediálního analytika a přispěvatele Parlamentních listů, upozornil HlídacíPes.org již dříve v tomto textu.
Podle Žantovského by měla být frekvence politickými stranami publikovaných zpráv bez zásahu regulovaná co do množství i rozsahu, protože „některé politické strany jsou schopny vygenerovat denně i dvacet stránek propagačního materiálu“.
Žantovský se domnívá, že by ČTK měla tuto službu poskytovat bezplatně, pravděpodobně v rámci své komerční služby Protext. Do textu by neměl zasahovat žádný agenturní editor.
Uspokojení pro politické strany
„I pro občany by bylo zajímavé dozvědět se bez dodatečného editorského zásahu, co si strany o sobě chtějí říct. Letmo jsem navrhl rozsah 1800 znaků, i když pro agenturu jako takovou to zátěž není – vygenerovat šuplíček třeba pod tím Protextem,“ řekl Žantovský s tím, že by to považoval za dobrou službu veřejnosti.
„ČTK je oficiální veřejnoprávní a ve velkých uvozovkách státní agentura – je tak vnímána. Jako oficiální nástěnka. Když je tam něco psáno, tak je to dáno,“ vysvětloval dále Žantovský.
Podle něj by tato nová služba ČTK mohla zmírnit „některé diskuse o tom, že agentura třeba více nebo méně preferuje tu či onu politickou stranu či názor“.
V následující debatě bývalá ministryně za ČSSD, dnes radní ČTK, Michaela Marksová poznamenala, že „by to některé politické strany mohlo uspokojit“.
Stížností na produkci ČTK celkově není mnoho, alespoň ve srovnání s Českým rozhlasem či Českou televizí.
Faktem je, že v uplynulém roce stížností a dotazů – i když stále jen v řádu jednotek – přibylo. Například na texty o Rusku či o USA, či na nereferování o udělování novinářských Krameriových cen. V létě dorazila třeba i stížnost na to, že ČTK nezveřejnila tiskovou zprávu bývalého poslance SPD Lubomíra Volného o podání trestního oznámení na Českou televizi.
Návrh by se dle Žantovského měl týkat výhradně parlamentních a europarlamentních stran. Problém prý představuje Senát, v němž „jsou senátoři, kteří nejsou členy žádné strany nebo jsou v ad hoc vytvořených klubech“.
„To jsem v potaz nebral a nevím, jak s tím teď naložit. Dát každému senátorovi tu možnost zní divně, i když je to součást parlamentu,“ přemítal Žantovský.
Radní Pavel Foltán návrh kolegy Žantovského označil za „dobrý příklad pro ostatní média“: „Je v tom i parametr absolutní objektivity,“ řekl.
V nikterak rušné debatě v nyní pouze pětičlenné Radě ČTK (radní na dva uvolněné posty poslanci dosud nezvolili) padly i některé výhrady.
Mohou si to koupit
Radní Jana Gáborová zdůraznila nutnost důsledného oddělení od redakční části. „Aby bylo jasné, co je zpravodajství, co výstupy politických stran. Pak by se cesta najít dala. ČTK s tím může pracovat i jako se zdrojem informací,“ myslí si Gáborová.
Hlavní námitky vznesla místopředsedkyně Rady Jaroslava Wenigerová: „Když se podívám na zákon, je tam, že ČTK poskytuje služby za úplatu. Pokud by Rada došla k názoru, že by tato služba byla vhodná pro objektivní informování veřejnosti, musí se to objevit v nějakém dokumentu. Tedy – musel by být doplněn tento zákon?“
„Politické strany také dostávají od státu nemalý příspěvek na svou činnost. Ve službě Protext už teď mohou sdělit to, co chtějí, ale za úplatu,“ upozornila Wenigerová.
Ze zhruba čtyřicetiminutového jednání Rady ČTK v této věci nakonec vzešel jediný závěr. Ten, že by se k návrhu Rady nyní měl vyjádřit generální ředitel, který jako jediný – podle Petra Žantovského bez nutnosti změny zákona o ČTK – může o zavedení této služby politickým stranám rozhodnout.
„Rozhodl by o tom generální ředitel. My to můžeme pouze doporučit,“ potvrdil Žantovský.
„Nemůžeme nařídit četce, že to bude služba placená nebo bezplatná, můžeme dát doporučující parametry,“ souhlasil i radní Foltán.
Své stanovisko by měl generální ředitel Jiří Majstr sdělit radním na příští schůzi. Ta se má konat 18. září.
Vzpomínka na Klause
Před rokem 1989 bylo zveřejňování celých politických stanovisek běžnou povinností tiskové agentury; to ale po Listopadu skončilo.
Pokusy novelizovat zákon o ČTK a vnutit agentuře ke zveřejňování celá vyjádření politiků bez editorských zásahů se ale později objevily.
Jak ve své práci „Zákon o ČTK: transformace na půli cesty“ připomíná Ludmila Trunečková z Katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd, v roce 1995 vláda Václava Klause navrhla, aby se do zákona vrátila „povinnost agentury zveřejňovat v doslovném znění oficiální projevy ústavních činitelů čí tiskové zprávy ústředních orgánů“.
Na návrh tehdy vedle samotné ČTK reagovala odmítavě i další česká, ale i zahraniční média, veřejně se proti vyslovil i tehdejší prezident Václav Havel. Zákon o ČTK se nakonec nezměnil.
Projekt Mediální rady – věc veřejná podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Nemohu si pomoci, ale to co předvádějí elity národa, se už jeví naprosto nedůstojné, pohrdající občany tohoto státu.
Protože, argumenty „že bychom .. umožnili politickým stranám vydávat prostřednictvím ČTK svá prohlášení,“ stejně jako dále „..„I pro občany by bylo zajímavé dozvědět se bez dodatečného editorského zásahu, co si strany o sobě chtějí říct. “ je nesmyslný, A podobnou hodnotu má i protiargument „mohou si to od ČTK koupit“..
Obyčejný občan si samozřejmě musí položit otázku proč, když ty politické strany mají své vlastní weby, kde mohou své názory publikovat sami, kdykoliv, aktuálně a v jakékoliv potřebné míře. Těch relevantích stran je pár, jak novinář, tak občan si je může prohlédnout za pár minut, pokud ho názor té strany vůbec zajímá. Takže proč?
Ono vůbec, vzhledem k poslední kapitole „Vzpomínka na Klause“, s odkazem na roky 1995, resp. 1989, tak je ale nutné si uvědomit, že tehdy byl český internet doslova v plenkách, tudíž samozřejmě naprostá většina subjektů vlastní weby a tuto možnost publikace neměla. Jakož že i média byla z většiny odkázana právě na přebírané informace z ČTK..Že se mezitím situace doslova raketově změnila, je doufám Jasné – a dnešní novinář přebíral informace hlavně z ČTK by byl asi takový anachronismus, jako kdyby snad své články psal na psacím stroji a nosil je do redakce osobně…O občanovi, který by se spoléhal jen na tento zdroj, ani nemluvě..
1) Prisne regulovanou formou? Ale obsah se redigovat nebude, ze? Uplne vidim vyplody napr. SPD: zcela kategoricky odmitame prijmout byt jedineho uprchlika z milonu, kteri sem miri. Tak takove manipulace, lzi a PR nas cekaji. 2) A kde se to vlastne bude publikovat? Mezi agenturnima zpravama? Doufam, ze to p. Majstr odmitne. 3) P. Foltan nejspis nechape pojem „objektivita“. To neznamena umoznit publikovani lzi s tim, ze lidi si to prece preberou a nektere nazory mohou byt „zajimave“. 4) Nektere strany to uspokoji – to je jedina veta, na ktere se s p. Marksovou shodneme. Tyka se to KSCM, SPD a ANO.
Vyborny napad, bohuzel zcela v mezich omezenych mentalnich schopnosti sveho puvodce. Neco tak pruhledneho, az clovek nevi, jestli se smat nebo litovat rodice a pribuzne pana Zantovskeho. Uz vidim Tomia, jak pouli v televizi oci, poti se a chvejici se rukou se snazi nasadit zasobnik do sveho verneho SA-58, obleka se do maskacu CSLA, na tvar si maze maskovaci krem a kolem cela si vaze samurajsky satek po pradedovi, a to vsechno jen proto, ze CTK prave napsala, ze africti muzi mezi patnaci a padesati se pripojuji ke stejne starym Arabum, Afghancum, Asyranum, Aramejcum, Armenum (a to jsou jen ti od A!), aby zaplavili tu zemi zaslibenou, zemi ceskou, domov nas! Co na tom, ze tu zarucenou zpravu pred chvili sesmolil sam jako tiskove prohlaseni SPD.