Foto: Profimedia

Agentura ČTK bude mít nového ředitele. Majstr skončí, zájem má Kábele

Napsal/a Robert Břešťan 23. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Veřejnoprávní agentura ČTK bude mít po dvanácti letech nového generálního ředitele, či ředitelku. Rada ČTK na svém dnešním jednání vypsala výběrové řízení na obsazení této pozice. Současnému řediteli Jiřímu Majstrovi končí druhé funkční období 10. června tohoto roku, jeho nástupce by měl ke stejnému datu do vedení agentury nastoupit.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr už při minulé volbě v roce 2017 deklaroval, že o pokračování ve funkci generálního ředitele po skončení aktuálního funkčního období zájem mít nebude.

„Harmonogram volby nového generálního ředitele či ředitelky je navržen tak, abychom všechny úkoly spojené s volbou a jmenováním splnili tak, aby nový ředitel či ředitelka mohli nastoupit k 10. červnu 2023. Volba proběhne formou výběrového řízení,“ řekla na jednání místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová.

Podmínkou je mimo jiné praxe v médií a působení v řídících funkcích v mediální oblasti. Text s detailními podmínkami výběrového řízení bude k dispozici na webových stránkách Rady ČTK a na webu Českénoviny.cz.

Funkční období generálního ředitele je šestileté. Do výběrového řízení se plánuje přihlásit ředitel pro strategii a rozvoj ČTK Jaroslav Kábele. Ten v ČTK svou novinářskou kariéru začínal, téměř dvacet let poté strávil ve vydavatelství Mafra – přes deník MF Dnes a web iDnes.cz, jehož byl prvním šéfredaktorem až na post šéfa rozvoje a akvizic MAFRA. Odtud se v roce 2017 vrátil zpět na svou stávající pozici v ČTK.

„Uvažuji o tom, jsem na to připraven. Ale je to čerstvé a musím si ověřit, zda splňuji všechna požadovaná kritéria,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org.

Lhůta pro dodání přihlášek do výběrového řízení je od 24. ledna do 22. února. Veřejné slyšení kandidátů se má konat 21. března 2023.

Proti znění volebního řádu – v nepřítomnosti – hlasoval Pavel Foltán, další radní Petr Žantovský (v roce 2011 usiloval o post generálního ředitele ČTK) – též nepřítomný – se zdržel hlasování. Námitky nevysvětlili. Oběma radním nominovaným za hnutí ANO končí zanedlouho jejich funkční období; o novém generálním řediteli již hlasovat nebudou. Ke zvolení jsou zapotřebí čtyři hlasy radních.

„Za celou dobu, co je pan Foltán v radě, nehlasoval nikdy pro výroční zprávu ČTK, pro rozpočet a teď je i proti vyhlášení výběrového řízení. To jsou úplně základní věci, které spadají do kompetence rady, moc tomu nerozumím,“ komentovala to Wenigerová.

ČTK je veřejnoprávní instituce, na její provoz však na rozdíl od České televize a Českého rozhlasu neplynou žádné koncesionářské poplatky. Aktuálně má 250 zaměstnanců a ročně publikuje kolem 200 tisíc zpravodajských materiálů.

Podle poslední výroční zprávy za rok 2021 dosáhly celkové tržby ČTK za výrobky a služby 282,6 mil. Kč, za daný rok vykázala agentura zisk 4,2 milionu korun. Agentura nemá žádné bankovní půjčky. Svůj zisk ČTK rozděluje částečně ponechává jako rezervu na ztrátová léta. Zůstatek nerozděleného zisku k 31. 12. 2021 činil 29, 8 milionu korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)