Bojovníci Tálibánu. Foto: Profimedia

Afghánští tlumočníci české armády mají strach z Talibánu. Zůstat chtějí v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 18. května 2024
FacebookXPocketE-mail

Bezpečnost především, dalo by se ve dvou slovech shrnout setkání s mužem, který dva roky sloužil jako tlumočník i jako průvodce místními zvyky a kulturou českým vojákům na misi v Afghánistánu. Zveřejnit nechce ani jméno, ani to, kde žije, ani své rodinné poměry – bojí se hlavně o členy rodiny, kteří zůstali v Kábulu. „Jsem založením umírněný člověk, demokrat, vážím si svobody. Dnešní Afghánistán je pravý opak toho všeho,“ říká.

Říkejme mu Abdul. „To je docela typické afghánské jméno. Používali jsme ho ostatně i na misích, kdy se vojáci setkávali s místními a bylo lepší, když nás kvůli bezpečnosti neoslovovali našimi skutečnými jmény,“ souhlasí s pseudonymem třicátník sportovního typu, do kterého by při letmém setkání člověk řekl spíše, že je to západní turista.

Mluví dobře anglicky a právě to ho už před lety kvalifikovalo – kromě toho, že vystudoval literaturu na Kábulské univerzitě – k tomu, aby začal pracovat jako tlumočník pro spojenecké armády působící v Afghánistánu.

Historie, kterou chtějí smazat

Spolupracoval s maďarskými a chorvatskými vojáky, pracoval v Afghánistánu pro zástupce NATO a poslední dva roky před tím, než se Tálibán vrátil k moci, také pro českou armádu: „Musím říct, že práce pro českou armádu byla asi nejlepší. Spřátelili jsme se, trávili jsme spolu spoustu času, potkal jsem tam skvělé lidi,“ shrnuje.

Mám srovnání a musím říct, že chování českých vojáků bylo výborné: měli respekt k cizí kultuře a chovali se k lidem přátelsky.

S „Abdulem“ se potkáváme v kavárně v jednom okresním městě. To, kde nyní žije, zveřejnit nechce. „Jsme tu ve městě jen dva a asi by bylo docela snadné mě identifikovat,“ podotýká. Ze stejného důvodu si nepřeje publikovat ani to, kde pracuje, ani žádné detaily o své rodině, byť o ní jinak mluví rád. Dělá to právě kvůli té části příbuzenstva, která zůstala v Kábulu.

Jak dodává, podobně se o osud blízkých, kteří zůstali v Afghánistánu, obávají i další někdejší spolupracovníci Česka, kteří byli před dvěma lety (ale někteří i dříve) ze země evakuováni.

Opatrnost Abdul zachovává i ve vztahu ke svému životu v Česku. „Nepochybuji, že i Tálibán má své špiony, agenty. Věřím, že mají zájem zjistit, kde jsme a kde žijeme. Roli v tom hraje i jejich pocit, že jsme byli bohatí, že jsme si ve službách cizích armády vydělali spoustu peněz. Oni by pak mohli naše příbuzné, kteří zůstali v zemi, snadno vydírat,“ říká. „Pro Tálibán jsme symbol toho, co bylo, historie, kterou chtějí smazat,“ dodává.

Práce u zahraničních armád, jak vysvětluje, nespočívala zdaleka jen v tlumočení, ale obecně ve snaze o porozumění místním Afgháncům.

„Byla to spíše role jakéhosi kulturního poradce. Šlo o porozumění celé zemi, kultuře, zvykům, myšlení lidí. Občas bylo nutné vojákům vysvětlit, že je něco pro místní lidi urážlivé, jakkoli to tak oni nemysleli. Bylo to oboustranně prospěšné. Mám také srovnání a musím říct, že chování českých vojáků bylo výborné: měli respekt k cizí kultuře a chovali se k lidem přátelsky. Říkali mi to sami Afghánci,“ popisuje s tím, že s některými vojáky z mise byl po svém příletu do Česka v občasném kontaktu.

„Oni ale mají své životy tady v Česku a já mám tady už taky svůj život. Nicméně kdyby byla ta možnost, vůbec bych neváhal a pro českou armádu zase rád pracoval.“

Chaos v Kábulu, let do Česka

Součástí jeho kontraktu prý na počátku nebyla nabídka potenciálního přesídlení do Česka, především proto, že s návratem Tálibánu tehdy nikdo nepočítal: „Tálibán byl roky pryč, žilo se docela svobodně, měli jsme svou zvolenou vládu, policii, armádu.“

V létě roku 2021 ale přišel radikální zlom. V polovině srpna bojovníci islamistického hnutí Tálibán provedli rychlou ofenzivu a vstoupili do metropole Kábul, kde vypukl chaos. Narychlo se zavíraly ambasády a zahraniční mise. Dostat se do bezpečí mohli i místní spolupracovníci české ambasády a armády.

„Všechny afghánské spolupracovníky, kteří splnili podmínky pro zařazení do programu, měli zájem a úspěšně prošli bezpečnostním screeningem, jsme i s jejich rodinami přepravili do ČR. Detaily z bezpečnostních důvodů komentovat nemůžeme,“ potvrdila už dříve mluvčí ministerstva vnitra Simona Cigánková.

Viděno Abdulovýma očima byla evakuace zvládnutá dobře. Přesně prý věděl kde a kdy má být, jmenné seznamy byly prý připravené. „Odletěl jsem hned prvním evakuačním letadlem. Nebylo to ale úplně bez komplikací. Panoval ohromný chaos, lidi měli děsný strach a zaplnili ranvej tak, že letadlo nemohlo přistát. Odlet se odložil na druhý den,“ popisuje den, kdy se mu radikálně změnila budoucnost.

„Báli jsme se o život, nevěděli jsme, co se stane. Tálibán byl najednou všude, probíhaly kontroly, zatýkali lid, byly i popravy. A děje se to pořád, navzdory tomu, že se dnes Tálibán snaží navenek tvářit umírněně. Prostě čas od času někdo zmizí.“

Letadlo bylo tehdy plné afghánských spolupracovníků české ambasády v Kábulu a právě tlumočníků, kteří roky pomáhali české armádě. Každý, kdo měl na evakuaci nárok, mohl odletět i s nejbližšími rodinnými příslušníky: manželkou, dětmi a rodiči.

„Báli jsme se o život, nevěděli jsme, co se stane. Tálibán byl najednou všude, probíhaly kontroly, zatýkali lid, byly i popravy. A děje se to pořád, navzdory tomu, že se dnes Tálibán snaží navenek tvářit umírněně. Prostě čas od času někdo zmizí,“ podotýká Abdul s tím, že nadále platí, že kdo pracoval pro zahraniční armádu, je Tálibánci považován za zrádce.

„Jsem přes internet v pravidelném kontaktu s přáteli a s bratrem a vím, že život pod Tálibánem je drsný. Už jenom to, že moje neteře nemohou chodit do školy, nemohou studovat, platí tam hloupá pravidla, která Tálibán diktuje. Běžné jsou únosy, vraždy,“ říká Abdul, který rodné město opustil před třemi lety jen s jednou taškou a notebookem.

„Od dětství jsem žil v podstatě ve svobodné zemi, byl jsem šťastný, že nemusím žít pod Tálibánem, jsem založením umírněný člověk, demokrat, mám rád svobodu. Dnešní Afghánistán je pravý opak toho všeho,“ říká.

Na místě, kde Abdul působil u české armády (ani konkrétní provincii nechce kvůli možné identifikaci publikovat), byli tlumočníci čtyři. Všichni čtyři byli také evakuováni. Dva zůstali v České republice, jeden později odletěl do Spojených států – díky tomu, že předtím tlumočil i americkým vojákům – další odletěl za příbuznými do Velké Británie.

Hlavně tu jsem v bezpečí

V Česku je někdejších armádních tlumočníků více, rozeseti jsou po různých městech. Zpočátku jim pomohla armáda, pak prošli standardním azylovým řízením a sociální pomocí. Nyní se všichni spoléhají především sami na sebe, našli si práci, starají se o své rodiny.

Nepochybuji, že i Tálibán má své špiony, agenty. Věřím, že mají zájem zjistit, kde jsme a kde žijeme.

„Situace třeba s prací nebo bydlením se nám trochu zkomplikovala po příchodu uprchlíků z Ukrajiny,“ podotýká Abdul s tím, že si ale nestěžuje a snaží se najít lepší práci. Ideálně takovou, která by mu umožnila zakotvit v přeci jen dosti kosmopolitnější Praze.

V Česku žije podle odhadů zhruba padesát afghánských rodin. „Není to ale nijak aktivní skupina, když se potkáváme, tak občas jedna dvě rodiny. Nejaktivnější je ve snaze nás spojovat a pomáhat nám asi Mirka Pašková,“ odkazuje Abdul na ženu, která vede spolek Vlčí máky, jenž má za cíl primárně podporu válečným veteránům. Mezi ně ovšem počítá právě i někdejší tlumočníky a pomocníky českých vojáků.

HlídacíPes.org již dříve popsal, že v Afghánistánu podle všeho část někdejších tlumočníků a spolupracovníků české armády zůstává. Zmíněná Mirka Pešková říká, že je jich čtrnáct, respektive dvanáct.

„Neformálními cestami jsme byli vyrozuměni, že české tajné služby nedoporučují k přesídlení dvě osoby, což plně respektujeme, ale nevidíme důvod k ignoraci dvanácti zbývajících tlumočníků,“ řekla pro HlídacíPes.org Pašková, která se v evakuacích z Kábulu aktivně angažovala a tlumočníkům pomáhá doposud – jak těm, kteří se dostali do Česka, tak těm, kterým se zemi dosud opustit nepodařilo. Tématu jsme se detailně věnovali ZDE.

„Jsem tu spokojený. Hlavně tu jsem v bezpečí. Žádnou vládní podporu už nemám. Mám práci, našel jsem si bydlení a mám v plánu v Česku zůstat,“ říká Abdul, který v Česku získal azyl, učí se Česky a až splní podmínky, rád by zažádal i o českém občanství.

Podobně jako většina jeho krajanů je i on islámského vyznání, označuje se ale za umírněného a náboženství nijak zvlášť neprožívá. Podle svých slov po příchodu do Česka nezažil ani žádný zvláštní kulturní šok: „Samozřejmě je to tu pro mne jiné, ale nijak dramaticky.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)