Absolventů moskevské školy MGIMO mezi českými velvyslanci přibylo, Polsko se jich zbavilo
Ve službách diplomacie už nesmějí být žádní absolventi známého moskevského MGIMO – Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, rozhodla současná polská vláda a svůj plán i naplnila. Česká republika naopak s absolventy elitní ruské školy problém nemá. Mezi velvyslanci ČR se dokonce počet absolventů MGIMO v posledních letech zvýšil.
V minulosti stáli někdejší studenti slavné moskevské školy i v čele českých ministerstev, pohybují se vedle diplomacie úspěšně i ve vysokých patrech byznysu.
Postupný odchod absolventů MGIMO ze služeb polského ministerstva zahraničí trval dva roky a jak informoval deník The Moscow Times, završen byl v průběhu září. Oznámil to polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Podle něj šlo celkem o stovky lidí.
I když se často opakuje, že absolventi MGIMO mohou být s ohledem na blízké vztahy školy s někdejší sovětskou KGB bezpečnostním rizikem, změny v polské diplomacii byly motivovány spíše domácím politickým bojem.
České rozložení sil
„Polské vyhazování bych rozhodně nepovažoval z nějakou ctnost. Pro ně to není kvůli obavě z Rusů, ale dělají to v rámci tzv. dekomunizace. Všichni, kteří byli v institucích před rokem 1989, jsou špatní. Nejsou v tom ale až tak důslední. Tváří jejich soudní reformy je bývalý komunistický prokurátor, dnes poslanec za Právo a spravedlnost,“ říká ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál s tím, že změna kvalitě polské zahraniční služby nepomáhá.
Právě Asociace pro mezinárodní otázky dlouhodobě monitoruje i rozložení sil v české diplomacii.
Její poslední „sčítání“ ukázalo, že studium na MGIMO uvádí ve svém životopise celkem třináct aktivních českých diplomatů.
„To je mimochodem nejvyšší počet za dobu, co to sledujeme. Nemusí to být ale všichni, protože ne všichni velvyslanci ve svém životopise uvádí vše. Sledujeme to spíše jako indikátor toho, zda tady dochází k nějaké zásadní proměně diplomatického sboru,“ vysvětluje Dostál.
Například v roce 2014 bylo absolventů MGIMO mezi velvyslanci podle jejich životopisů jen šest, v té době byla ovšem asi třetina velvyslaneckých postů neobsazená kvůli sporům o jmenování velvyslanců mezi Hradem a Černínským palácem.
Další absolventi MGIMO na ministerstvu pracují i na jiných pozicích než je velvyslanec. Neoficiální informace hovoří zhruba o stovce absolventů. Z nich ale de facto všichni z titulu své práce bývají prověřeni Národním bezpečnostním úřadem na stupeň tajné, případně i přísně tajné.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Moskevské MGIMO si s sebou dlouhodobě nese punc prestižní, i když poněkud kontroverzní školy. Ředitel centra postsovětských studií této univerzity Stanislav Čerjňavskij před pěti lety při návštěvě Prahy otevřeně přiznával, že MGIMO bylo úzce propojené se sovětskou tajnou službou.
„V době, když jsem končil školu, tak polovina absolventů dostala umístěnku na ministerstvo zahraničí, třetina šla do KGB a dvacet procent do vojenské rozvědky. To byly stabilní kvóty, to dnes není žádné tajemství,“ řekl tehdy pro týdeník Ekonom.
I nyní se „jako v každé zemi“ podle něj část absolventů podobných škol připravuje pro práci v rozvědce. „Práce špióna a diplomata je hodně podobná. Rozdíl je v tom, že diplomat získává informace legální cestou, rozvědčík nelegálně. Hlavním cílem každého diplomata je získat co nejvíce informací, v tom je to podobné,“ řekl Čerjňavskij.
Od Ruska k Číně
Pokud jde o české absolventy MGIMO v současné diplomacii, všichni museli získat bezpečnostní prověrku.
„Ohledně českých absolventů MGIMO asi tolik, že to nejde paušalizovat. Mají prověrky. Vím, že se objevují různé báje o pečlivém vytváření kompromitujících materiálů, ale v Evropě máme absolventů MGIMO stovky, a nikdy nic takového na povrch nevyplavalo,“ říká Dostál.
Podle bývalého ředitele české kontrarozvědky Karla Randáka však ruské tajné služby zahraniční studenty rutinně po absolvování sledují, udržují s nimi kontakt a tipují si je jako možné spolupracovníky.
„Ať vědomě, kdy lidé s ruskou tajnou službou spolupracují, nebo nevědomě, což si myslím, že je daleko častější případ,“ řekl Randák už dříve pro Český rozhlas.
Absolventi MGIMO se objevili na vysokých politických postech jak v Česku, tak třeba na Slovensku.
Absolventem je třeba Štefan Füle. Ten byl od května do listopadu 2009 ministrem pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fischera; od února 2010 do října 2014 zastával post eurokomisaře zodpovědného za rozšiřování EU a politiku sousedství a byl i českým velvyslancem při NATO.
Na MGIMO – jen na stáži – studoval i Jan Kohout, v letech 2009–2010 místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ve Fischerově vládě a od července 2013 do ledna 2014 ministr zahraničních věcí v Rusnokově vládě.
Oba muži jsou dnes aktivní zejména ve vztahu k byznysu s Čínou a k čínským firmám. Kohout je předseda Institutu nové Hedvábné stezky v Praze a poradce prezidenta Zemana pro Čínu, Füle je od roku 2017 členem dozorčí rady čínské CEFC.
Setkávání s absolventy
Absolventy MGIMO jsou bývalí slovenští ministři zahraničí Eduard Kukan a Ján Kubiš a také současný šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák či eurokomisař Maroš Šefčovič.
Mezi české (a slovenské) absolventy MGIMO patří i některá známá jména z byznysu. Například hlavní tváře investiční skupiny Penta Marek Dospiva, Jaroslav Haščák a Jozef Oravkin, nebo realitní magnát Miloš Červenka.
Školu uvádí ve svém životopise i někdejší náměstek ministra financí, nyní partner PwC Peter Chrenko.
MGIMO kdysi studovali i synové Gustáva Husáka, Vasila Biľaka, vnuk Antonína Zápotockého či Jaromír Johanes, poslední komunistický ministr zahraničních věcí.
Členové Klubu českých absolventů MGIMO, který vznikl v roce 2004 a sdružuje necelých tři sta lidí, se pravidelně scházejí na ruské ambasádě v Praze. Poslední setkání se za podpory Ruského střediska vědy a kultury (Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR) a za účasti zástupců ruské ambasády konalo letos v březnu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Stále nové informace. Já myslel, že Rusko má jen elitní školy pro špiony.
To není pravda , Rusko má velice propracované školství .Má jak civilní školství ,tak i vojenské , obchodní , ekonomické , politické školy . Jsou to gymnázia na vysoké úrovni . Zrovna tak vysoké školy vojenského zaměření kde se učili naši vysocí důstojníci armády za ČSSR .Jsou to prestižní školy z vynikajícími výsledky a od nich odchází absolventi připraveni pro službu v armádě . Sám bych chtěl jednu z Ruských škol zkusit a odejít z diplomem . Jsou to školy kde si studenti vzájemně pomáhají ve studiu , aby absolvovali všichni na výbornou . Neodsuzujte něco co jste sám nezažil a nevyzkoušel a nebo nepoznal .
Emane až to zkusíte, tak dejte vědět, zajisté se stanete opravdovým odborníkem. Vzájemná pomoc a prospěch na výbornou, tedy za 5, to nemá chybu, mě ale 2 roky vojny opravdu stačily a jsem velmi rád, že jsem je přežil. Vymývání mozků vám pak půjde snadno.
Jen upozorňuji, není to pro každého. Ale titul je zaručen.
Jen nevím, co s ním pak budete dělat. Kádrováci už nejsou tolik potřební – naštěstí.
A snad to i tak zůstane, pevně v to věřím.
Cesky narod si cestu do podruci moskvy proste vybira dobrovolne – a pak si hleda vymluvy, proc za to cesi nemuzou.
Dokud u nas vladli elity – at uz kolem masaryka nebo havla – byl cil jasny: vybudovat v nasi zemi zapadni liberalni demokracii. Kdyz se k moci dostal vseholid – at uz v roce 1946 nebo dnes pri prime volbe prezidenta – nasleduje zmatena otocka na vychod. Tahle otocka stoji pokazde majlant, ale zmatena ceska dusicka z toho nastesti umi obvinit Sorose.
no jo?ale co potom vojáci z povolání?
Vojáci z povolání absolvovali české gymnázium střední vojenské a pak vysokou v Brně pro pozemní vojska .
Vojaci z povolani. To je pravda. Co treba general soudruh Pavel. Ten urcite prisahal jeste pod sovetskou vlajkou, chranil nas proti imperialistum ze zapadu a dotahl to na pohlavara NATO a chranil nas pred ruskou agresi. A NATO s tim zadny problem nema.Klanili jsme se Moskve, klanime se Washingtonu. I kdyby v nem mel sedet belzebub. Kdy mela ČR naposledy vlastniho krale? Ta podlezavost je náš hrebik v bote. Coz takhle uchovat si sve češstvi a zustat nekde ve stredu? Čas V. Havla je pryc, smirte se s ti, ze svet uz je dnes jinde a jeste se hodne zmeni.
No vida. Tak jen tak mimochodem jsem se dozvěděl, že v Polsku se provádí dekomunizace státní zprávy. Bravo. Lépe pozdě, nežli vůbec. Tleskám. Proč to nejde u nás…. ??!! Jen nevím, zda to autor článků vítá nebo ne. Ale vzhledem k jízlivé poznámce o nedůslednosti ( ano, chyba ! ) , tak hádám, že dekomunizaci nevítá. Vzhledem k dnešní ostrakizaci čehokoliv ruského, a zvláště s důrazem na tento relikt sovětské éry, se dívím, že absolventi MGIMO mají prověrky a pracuji v české diplomacii. To by je mělo automaticky z MZV exkomunikovat. To je snad ještě horší než u Mynáře. Ne, že bych se jej zastával. Ale mějme na všechny stejný metr.
Jenom hlupák se zbavuje schopných lidí !
Výborný článek v hlubokém vztahu k 80. výročí jinak úspěšné Mnichovské dohody mezi vládou Jejího Veličenstva královny Velké Británie a Severního Irska (a kolonií dnes vznešeně nazývaných Commonwealth), Francie , Itálie a Německa díky jejíž realizace a hlavně díky následkům oné realizace – druhé světové válce, byli naši občané na MGIMO přijímání a bylo umožněno obsolutorium několika stovkám z nich …
Dík za informaci soudruhu Roberte Břešťane.
Vyřazeno za drzost vůči autorovi článku.
NBÚ? To není prověrka ….
To že poláci a rusáci se nenávidí desetiletí až staletí je historický fakt. Takže studovat v Rusku vysokou školu je v Polsku stigmatizující. Česká republika uznává ukončené vysokoškolské vzdělání i z Horní Volty a nevidím žádný rozdíl mezi diplomem z Ruska a Ameriky. Vyveďte mě z omylu jestli by ruská vysoká škola byla jen pro blbce a americká plodila genia, možná průměrnosti. To co se dnes učí američané na střední škole jsme my se učily na ZDŠ (Základní devítileté škole). Jo a je mi 62 roků.
Současní aktivní normalizátoři globální sítě zahrnující liberály, neomarxisty, elity typu G Soros apod apod. jsou v principu naprosto totéž jako komunističtí normalizátoři. Jen mají jiné krycí ideologie a programy internacionály.